ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, аз също помня целия хорър на два пъти - първия път, когато надникнахме от Злия прелез с дъщеря ми, и втория, когато с внуците. Какво да кажем обаче за снимките? Ето, на едната виждам спокойни хора, които слизат към него откъм Големия Купен. Нарочно пускам увеличен фрагмент:



Ето и на другата серпентината от премката към заслона:



Нещо ми се губи по пътя. Ако знаех, че толкова ще се оплета в лутанията си, щях да разпитам най-подробно туристите на Купена. Те пък се оказаха мои студенти. Обясниха ми откъде да слезем към езерото, показаха ми Ловница и Камилата, споменаха ми за голямото слизане, но дотук. Пусто, беше ми неудобно да ги бавя, пък и се срамувах от глупавите си въпроси (в техните очи, де). Ех, един дрон да засилят приятелите от другата тема!
Нед Окт 17, 2021 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Пътеката плавно слиза по ливадата и се насочва към Злия прелез (Белия улей).

След като слезе на премката западно от Купена, пътеката не се насочва към Злия прелез (Белия улей), а на ситни серпентини качва Ловница.
От Ловница вече се слиза на Злия прелез (Белия улей)

Цитат:
Защо тогава на картата пътеката трябва да се качва до Ловница, па после да слиза почти до премката? Какво пречи да мине по хоризонталата 2600?

Когато догодина се наканиш да минеш маршрута, отбий се (без багаж) до някоя от чучките южно от пътеката и погледни надолу.
Ще ти стане ясно защо не се минава по хоризонталата 2600м и бързо ще изтичаш обратно на пътеката.

Цитат:
Аз от моята позиция не виждам хора да се качват към Ловница, не виждам и каменисти урви като на снимката на Пламен. Къде са тия чудесии?

Тия чудесии са леко вдясно от средата на кадъра по склона на Ловница. (Е, точно участъка сниман от Пламен се крие зад едно ръбче, но е там).
Имай предвид, че Пламен е снимал отгоре и така перспективата малко лъже.
Всъщност този участък е просто стръмен и не е най-трудния по маршрута.
На качване е по-лесен. Добре е да имаш щеки.


Цитат:
Не виждам някой да слиза по левия склон от Ловница. Каква е тая работа?

Това не го разбирам… понеже на снимката не се вижда някой да се качва/слиза от Ловница и да правим заключения от това?
Аз пък лятото видях за един ден двадесетина души да слизат и качват баш оттам. По серпентините е пътеката. Може да се слезе направо към заслон БАК, но аз си пазя коленете, пък и по пътеката по-дълго се наслаждавам на Злия зъб. Бърза работа нямам.


Цитат:
Върхът се оказа всъщност една огромна равна поляна и много не личеше коя бубуна точно е той.

Кулминацията на върха е една скала на 50-тина метра източно от „твърде тесен прелез като мост“. Не си длъжен да я качваш, а и пътеката минава южно от нея.

Цитат:
И в края на ливадата започваше твърде тесен прелез като мост с отвесни склонове от двете страни. Не беше дълъг, може би десетина метра, но ме хвана страх да мина. Тогава допуснах, че това е пътеката към Купените, ама сега започвам да се колебая.

Това е пътеката към Купените. Прелезът може да е страшен, но не е труден.

Всичко това може да лесно ти се изясни догодина живот и здраве с лека раничка за един съботно-неделен поход през лятото. Препоръчвам в посока от Страшно езеро към БАК.
Участъка от Купена до Ловница не е по-труден от участъка от Страшно до Купена. От Купена първо слизаш по каммени блокове, после от премката на запад пътеката повечето време върви по трева, по-точно е изровена в тревата. Рядко излиза на чиста скала.
На 1-2 места ще се наложи да оставиш щеките и да ползваш ръцете. Сещам се за едно място, където пътеката е толкова изровена, че е по-лесно да минеш 1-2 метра вдясно и да минеш по скалата – поне имаш здрави стъпки и хватки. Но не се отклонявай от пътеката и не се лъжи да подсичаш завоите (тревата е хлъзгава!).
Просто трябва да качиш Ловница и това е.
Пон Окт 18, 2021 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Господин, Сотиров, поздравления за разходката с внуците! Прекрасни деца, наистина пораснаха пред очите ни.

Това много стръмно място по пътеката от Ловница към Купените е като праг, за мен чак е отвесно.
Бяхме разнородна група, подавахме си раниците, помагахме си.

1200 метра над Кирилова поляна е и в този ден през август 2018 г. имаше събор.
Чувахме музиката почти през цялото време и се шегувахме някой бързо, бързо да не стигне долу на хорото.
Там да не те хваща лошо време!

Ето го мястото - Адреналин:

https://www.facebook.com/100028292198326/videos/155571372062602

Иначе, езерцето до БАК си има име сред туристите, казват му Бисквитката. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Окт 18, 2021 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
raskoll написа:
. чудя се как е пътеката към Орловец, на снимките изглежда ужасно стръмно, но пък като гледах какви хора (без раници дори, без вода или каквото и да, с градски дрехи) се качват горе, сигурно не е страшно.


Здравей, raskoll,
предполагам питаш за улея/сипея между Злия зъб и Орловец, който излиза на седловината Прозореца. Този улей наистина на снимките изглежда по-страшно, отколкото е в дейвствителност. Обикновено в планината е обратно, но не и тук.

Когато си бях набелязал Орловец за изкачване - септември на 2018г. - гледайки фронтално към този улей, също останах учуден как се качват с лекота хората по това нещо. И се отказах - тръгнах към Ловница като план Б за деня. Но точно приближавайки седловината Злия прелез се обърнах да видя отново този улей и си дадох сметка вече от тази гледна точка, че наклонът е преодолим.
Ето снимка от този момент:




И още снимки при самото преминаване:





Добре е да се внимава да не се бутат камъни към изкачващи се или слизащи туристи.
От седловината Прозореца между двата върха до самия връх Орловец също е добре да се внимава - аз там малко изгубих пътеката и се озовах по едни тревни туфи на много стръмен склон, но успях да коригирам.

Да, вниманието е препоръчително, но върхът е напълно достижим за най-обикновен турист - няма прагове или участъци, изискващи катерене.

Сотиров, поздравления за прехода и разказа! Аз също съм ви срещал - беше лятото на 2019 на хижа Яворов - поздравих разбира се. Smile
Вто Окт 19, 2021 8:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
Dimov написа:
...улея/сипея между Злия зъб и Орловец...

А някой пробвал ли е да се качи по следващия улей, пада се западно от този, за който говорите, и на снимката е видно само началото му - над снежната преспа? Характерен е с това, че в него има и един хубав кръгъл камък, запречващ камина-стеснение на улея.
Сря Окт 20, 2021 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Улеи… Отговорете с цитат
Знам за един наш другар, който без да иска слезе много бързо по един от улеите. Прибраха го с хеликоптер. Не оцеля. На следващата седмица му взех раницата от мястото, до което се беше търкалял и премятал.
Сря Окт 20, 2021 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Re: Улеи… Отговорете с цитат
tzezko написа:
Знам за един наш другар, който без да иска слезе много бързо по един от улеите. Прибраха го с хеликоптер. Не оцеля. На следващата седмица му взех раницата от мястото, до което се беше търкалял и премятал.


Лятото минавах от там, има възпоменателна плоча. Точно там има едно слизане, което ако се отървеш и не се хванеш веднага, е много вероятно да не може да се спреш. Ето такива участъци изглеждат измамно лесни, но последствията са сериозни. Защото самото слизане е просто едно движение, много кратко, обаче много неудобно. И там е някаква гмеч от прахоляк и треволяк.
Сря Окт 20, 2021 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
vladofff написа:
Dimov написа:
...улея/сипея между Злия зъб и Орловец...

А някой пробвал ли е да се качи по следващия улей, пада се западно от този, за който говорите, и на снимката е видно само началото му - над снежната преспа? Характерен е с това, че в него има и един хубав кръгъл камък, запречващ камина-стеснение на улея.


Това е първата част на въпросния улей:


Ей тук, в среден план мисля, че се вижда въпросното стеснение /там вече бяхме се поовързали/:



В този албум има снимки от преминаването на сев. изт. улей на Орловец:
.
.
Сря Окт 20, 2021 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
Dimov написа:


Добре е да се внимава да не се бутат камъни към изкачващи се или слизащи туристи.
От седловината Прозореца между двата върха до самия връх Орловец също е добре да се внимава - аз там малко изгубих пътеката и се озовах по едни тревни туфи на много стръмен склон, но успях да коригирам.

Да, вниманието е препоръчително, но върхът е напълно достижим за най-обикновен турист - няма прагове или участъци, изискващи катерене.


мерси! може би е една идея по-стръмен от пътеката за Мальовишките езера, тя също е доста стръмна и наистина е важно да няма много хора (най-добре никакви) по пътеката, да не бутна някой камък и да падне към други туристи или обратното.
Чет Окт 21, 2021 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
Plamen К написа:
....

Ами то въпросът беше от друго малко по - друго естество. И аз съм минавал там, но на слизане, на гърба с една мешка, пълна с инвентар, която непрекъснато ме занасяше в една посока и на камичето в камината аха да се претърколя...
Че се чудех дали само аз съм правил тая простотия да ходя из трошляци или има и други не особено разумни...
Като да имаше една приказка, че лудото само се обажда... Very Happy
raskoll написа:
Dimov написа:

Добре е да се внимава да не се бутат камъни към изкачващи се или слизащи туристи.

...да не бутна някой камък и да падне към други туристи или обратното.

Камъните поначало са опасни, но статистически погледнато, най - големи сакатлъци там стават май-юни, когато много нагоре по улея има фирн и слизащите се похлъзват, а сетне спират в камъните от долния край на преспата... Присъствал съм на няколко такива пребивания.
Чет Окт 21, 2021 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov