ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Далечни хоризонти - Вихрен

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Далечни хоризонти - Вихрен
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Далечни хоризонти - Вихрен Отговорете с цитат
Здравейте!
Тъй като тук във форума вече има тема

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2170

но не знам дали все още се посещава, отварям нова. (Ако администраторите преценят, нека преместят съдържанието й в старата.)

На 03.10.2021 с дъщеря ми се качихме на Вихрен. Уцелихме уникално красив, слънчев и чист ден. Дълго време преди това ме занимаваше въпросът: Може ли от Вихрен да се види Олимп? Е, получих нагледно потвърждение - виждаше се, в цялата си прелест, съвсем леко вдясно от Радомир и - разбира се - леко по-високо. Изненадващото беше, че се вижда и от Премката между Кутело и Вихрен, а също така и от Кабата. Фотоапаратът ми не е много съвършен, макар че снимах с дългофокусен обектив 315 мм. - имаше някакъв проблем с фокусирането на много далечни и неясни обекти, аз по едно време се ядосах заради това и престанах да снимам. После като прегледах снимките вкъщи, се оказа, че имам запечатани бледите очертания на Шар планина, Якубица, Кожуф и Каймакчалан, даже и връхчето на Пелистер наднича над облаците...
През бинокъла образите бяха много по-ясни, за съжаление не мога да ги споделя...











Това бяха гледките от Премката - малко над най-ниската точка на седловината, в посока Кончето.

А ето какво се виждаше от Вихрен:





























Докато бях на върха, не можах да забележа връхчето на Атон. После в една от снимките сякаш бледнее някакъв рехав образ - точно там, където трябва да бъде. Може и да е истински, а може и да си въобразявам...:





А това е вече слизайки на Кабата:




Последната промяна е направена от aliosha77 на Пет Окт 22, 2021 3:28 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Чет Окт 21, 2021 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, какво бъркам с тези снимки?... Sad
Чет Окт 21, 2021 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
Добре де, какво бъркам с тези снимки?... Sad

Връзката трябва да бъде към самата снимка, а не към страницата, в която тя е вградена. Ето пример с първата снимка:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Окт 21, 2021 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 228
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
vedrin ме изпревари, но нека пусна и моето мнение.

Вместо това:
Код:
[img]https://imageshack.com/i/pmGDdZBZj[/img]

Отваряш тази връзка в браузер, цъкаш на нея да я отвори в по-голяма резолюция на цял екран. После десен клик на мишката - „Копиране адреса на изображението“ (това във Файърфокс, предполагам в други браузъри ще е нещо подобно). Поставяш въпросният адрес тук и трябва да се получи ей така:
Код:
[img]https://imagizer.imageshack.com/v2/1280x850q90/922/GDdZBZ.jpg[/img]

Но всъщност е по-добре, да вградиш малките по-размер снимки, а връзката да сочи към по-големият размер. Тук играчката е по-сложна, защото трябва да изкопираш два адреса.

Като код във форума, тази снимка изглежда така:
Код:
[url=https://imagizer.imageshack.com/v2/1280x850q90/922/GDdZBZ.jpg][img]https://imagizer.imageshack.com/v2/720x478q90/922/GDdZBZ.jpg[/img][/url]

Чет Окт 21, 2021 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Йеееее, успях!
Благодаря ви за помощта! Very Happy

Следващата ми стъпка е да се науча да ги качвам в по-малък размер, с възможност да се разглежда в пълен размер... Oops
Чет Окт 21, 2021 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Браво на теб. Аз пък благодаря за усилията които си положил. Наистина е много полезно това което си направил. На мен ми прави кеф, даже пак ще го прегледам ... поздрави !

П.С - и то даже без пари Smile)
Чет Окт 21, 2021 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ей браво, браво!

Така темата наистина се изпълни с много добро и интересно съдържание, поздравления за труда и за познанията!
Чет Окт 21, 2021 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Сега се опитвам да изведа математическо-геометрично-географската формула:
Колко висока преграда между два най-високи върха би закрила пряката видимост помежду им, и съответно - при какви разстояния, имайки предвид извивката на Земята. В случая - очевидно Беласица със своята най-висока точка Радомир не може да закрие директната гледка, въпреки голямото разстояние. Но нямам достатъчно познания, за да направя измерванията... Това, което имам и би могло да помогне, са серия от три снимки към Олимп, с Радомир по средата - съответно от Премката, от Вихрен и от Кабата. Ако някой може да направи изчисленията - ще помагам с каквото мога Smile
Пет Окт 22, 2021 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Ще ви предоставя и конкретните данни по моите снимки - ако някой може да сметне извивката на Земята, нека си поиграе Wink

Първата снимка е от малко над Премката:


Втората - от самия връх Вихрен:


И третата е от южната страна на Вихрен, от седловината:

Нед Окт 24, 2021 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77, изчислението, за което си мислиш, е най-удобно да бъде направено с някой GIS. След като бъде зареден някакъв цифров модел на релефа и след доста "джуркане" на данните ако иде реч за голям периметър (както би било в случая), би могло като резултат да бъде получен набор от векторни обекти, описващи площите, към които има пряка видимост от дадена изходна точка. Например за поглед от Вихрен на юг резултатът би изглеждал така:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Окт 24, 2021 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
изчислението, за което си мислиш, е най-удобно да бъде направено с някой GIS


Да, да - сигурен съм, че има софтуер, който може да направи изчисленията. Аз се чудех дали не може да се изведе някаква простичка формула, която също да върши работа... Smile
Естествено, много са факторите, които определят видимостта - доколкото знам, много студеният въздух, заради плътността си и спецификата на пречупване на светлината, при определени условия би могъл да "повдигне" хоризонта.
Опитвам просто да стигна до някакъв простичък геометричен извод, на базата на това, че - както е в случая - наблюдавано от 2 630 м. (Кабата), Радомир (висок 2 029) се изравнява с едно ниво на силуета на Олимп, някъде приблизително около 2 300 м. Радомир в нашия случай е на 50 км. от нашето око - какво би се променило, когато таз преграда се отдалечава, запазвайки височината си?
И т.н. ...
Нед Окт 24, 2021 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
autopilot



Регистриран на: 06 Сеп 2021
Мнения: 8
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много интересни снимки, дори и да не са точни мерките, поздравления за труда.
Нед Окт 24, 2021 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
А на двете карти, които ви показвам по-долу, съм сравнил далечината на гледките при две мои качвания на Вихрен - първото на 02.09.2019 г., а второто на 03.10.2021. Тук разликата е изцяло обусловена от фактора "атмосфера" - втория път въздухът беше далеч по-бистър и "просветването" на далечните хоризонти е повече от очевидно! Smile

02.09.2019


03.10.2021

Пон Окт 25, 2021 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
autopilot написа:
Много интересни снимки, дори и да не са точни мерките, поздравления за труда.


Да, да - относно разстоянията и височините се доверявам на всякакви приложения и софтуери - кои данни са точни, кои не съвсем... Не претендирам за абсолютна точност - сигурен съм само във височината на Вихрен Very Happy
Пон Окт 25, 2021 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov