ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Близки до Пловдив скали и каньончета
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Близки до Пловдив скали и каньончета
Автор Съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Димитранов камък Отговорете с цитат
Ето трака до Димитранов камък. Пуснал съм билетче и ще бъде качен на картата. Представлява добре обработена пътека. От страна на Момина скала да се внимава за да не се пропусне отклонението, тясна пътека през изсъхнала трева. След "чучур се губи,отнесено място. До самия скален масив "без пътека". Продължава до "Трете чучура"
ПП. Видях, че вече е качена в "kade.si".
https://dox.abv.bg/download?id=74f762c1ec
Пон Окт 11, 2021 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Тези не ги знам. Излизал съм на някаква площадка, някъде под Иванчова чешма, но не знам дали е от тези, които се виждат от Дакерица. Не беше далече от пътеката. Помня, че брах гъби в гората и излязох там. Тогава нямах GPS.
П.П. Сега гледах картата, то пълно с именувани камъни, вкл. Шилестия. Ще ги включа в плановете, да си отлежават. Wink


Къде е тая Иванчова чешма?

Значи аз завъртяг за 1 ден Равни, Зелени и Терзиевият камък. Макар и да не си личи от координатите им в BG Topo VD са жаш на маркираната пътека хижа Звездец-Дедево с уговорката, че за зелени има отклоняваща се пътечка, която го подминава от запад и се катери от юг (имам трак, който може и малко кьопав да е, че телефонът много губеше спътниците в това дере). За Терзиевият, колкото и да е неприятно, трябва да се върнеш по същата пътека обратнои да стигнеш по добре изразен изоставен дърварски път над него. Аз имах глупостта да се вържа на някакъв измислен трак качен от пълен тиквун в BG Mountains, което е едно безкрайно драпане от реката без пътека.
Вто Окт 12, 2021 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Шилестият камък(неуспешен) и Терзиев камък(неочакван) Отговорете с цитат
Топлият съботен следобед беше контрастен на предишните мъгливи дни и ми помогна да направя 2 неща - неуспешен опит да достигна Шилестият камък и неочаквано посещение на Терзиев камък.
Тръгнах от „еко“ хотел Здравец, прехвърлих билото и се спуснах по зелената маркировка в посока Иванчова чешма.



Иванчова чешма, ни чучур, ни вода:



След отбивката до чешмата се върнах на черния път и продължих още известно време, преди за забия в гората без пътека, за слизане в посока Шилестия камък. Не след дълго стигнах здрава ограда от едра мрежа, дори двойна в долния край. Тръгнах да я заобикалям, но се отказах, изглежда загражда голяма територия. Върнах се на черния път и назад потърсих друго място за подход, до предишното напречно дере. Скоро и там достигнах оградата, но тук имаше и червени табели, че зоната е забранена заради африканска чума и т.н. Ясно, няма да я бъде.
Върнах се обратно до разклона и продължих на север по черния път с опознавателна цел, да поснимам и изобщо за разходка. Знаех, че е по посока Терзиев камък, но не бях подготвен с трак или точка. По някое време видях скали близо до пътя и от тях се виждаше Дедево, но през дърветата.



От там по диагонал надолу и недалеч видях скали, които стърчаха извън дърветата по склона. Реших, че това е Терзиев камък, и не след дълго вече бях там. Някои от разхвърляните наоколо скали образуват много обзорна площадка с безпрепятствена панорама към Дедево. Снимки от района:



Поглед към горните скали:



И пак Дедево:











В къщи проверих, надписът Терзиев камък е върху цяла група скални образувания по склона в близост. Тази голяма площадка е към най-горния вал. Обаче на място, по диагонал надясно-надолу не видях да стърчат други.
Снимка на разходката:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Ное 08, 2021 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение "Дупката" над Куклен Отговорете с цитат
"Дупката" над Куклен

Беше преди години. Слизах по синята маркировка към Куклен и срещнах местен. Заговорихме се за интересни места наблизо и той махвайки с ръка някъде на запад, спомена „дупката“. Това съм запомнил. Тогава нямах GPS за да знам точно къде съм бил, но приблизително взех да търся по карти и сателитни снимки нещо на запад, което прилича на дупка. Заподозрях едно място:

https://kade.si/#bing=18/2757134.66/5162986.26/0

Не намерих никаква информация, оставаше да отида и да го видя, като продължавам да го наричам „дупката“.

В късият вече съботен следобед хванах синята маркировка над Куклен и се заизкачвах по баира.



Куклен:



Бях си нарисувал по карта стара пътека, минаваща близо над обекта, но се оказа, че там където трябваше да се хване, няма такава. Шубраците са завзели всичко. Продължих по синята до 800 м. н.в., където в дясно имаше сравнително рядка и чиста гора. Там се отклоних без пътека и заслизах по склона. Шубраците се сгъстиха, също и ниските клони, по-късно и склонът стана по-стръмен. С провиране и пропълзяване се движех в избраната посока и изведнъж на малко празно място склонът свърши! Оказа се че съм на една от „стените“ на „дупката“:



Долу под скалите е покрито с големи камъни, падали от склона:





Не бях на най-високото място, затова се придвижих нагоре, но добра гледка не се откри никъде. Снимах скалите отгоре, колкото се вижда:



Последен поглед към отсрещния склон, където кафяви тонове превземат гората:



Имах намерение да изпреваря здрача, затова запъплих обратно нагоре. Дори нацелих остатък от въпросната пътека(както я бях нарисувал) и вървях по нея 50-тина метра, докато се зашубрачи напълно. Вече от билото, последните слънчеви лъчи огряват Пловдив:



Картинка на ходенето:



С намерение някой ден да се върна отново там, но отдолу.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Ное 23, 2021 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Калето Отговорете с цитат
Калето е връхчето на юг от ВЕЦ-а на Тъмръшка река, над Храбрино. Там по склона му са скалите, надвиснали над реката. Гледал съм ги десетки пъти от отсрещната страна, от към хижата. Сега исках да се кача върху тях. Избрах да го направя горе от шосето директно към Калето и сбърках! След кратко слизане по черния път, се озовах пред портала на пчеларника. Не предполагах, че е толкова прилежно заграден, заключен и надписан „Пчеларник Калето“.
От дясно - никаква преспектива. Влазох по левият склон в гората, с подлес Бодлив залист, да следвам някак оградата. Такава плантация от бодлив залист, рядко се вижда.
Както и да е, стигнах основата на първите скали. Ще има малко катерене, само да изляза от шубрака:



Изкачих се едно ниво нагоре, откриха се гледки:













След дълго съзерцаване, опитах да продължа по границата на скалите нагоре и стигнах до оградата на пчелина, тук изградена със сухи бодливи клони. От ляво - скална стена, която не е по силите ми. Тези са се оградили като военен обект! Е, добре, бях до тук. Друг път ще пробвам Калето от друго място.



На връщане, един зуум към хижата отсреща и партизанския гроб:



Козирките:





И петно свежест, преди да вляза в трънака:



Върнах се на шосето и не ми оставаше друго, освен да се придвижа няколкостотин метра нагоре, да поснимам каньона на Тъмръшка река, от погледното място край шосето. Имаше и други желаещи, и фасове, изобилно.









И толкова. Ще има „поправителен“.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Ное 29, 2021 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И ето, на поправителен, пак на Калето, но сега от друг път, отделящ се по-долу от шосето.
Пътят премина в пътека, а след това и без пътека, след борене на шубраците се изкачих на скалите заграждащи пчелина отзад.
Там достигнах първата група скали.



Това се вижда и от шосето:



Още от първа и втора група:







Поглед към следващите групи, на заден план – Червени брегове:



Зид в шубрака, наблизо имаше няколко иманярски дупки:



Това е било, или е щяло да бъде параклис:



Поглед към следващата група, след междувременно борене на гъст шубрак, от другата страна се вижда х.Академик:




Сянката ми се намести в най-голямата иманярска дупка:



Поглед назад:



Долната част на четвърта група:



Следващите:







Последната изразена група скали прилича на голям кораб:



До него се достига през поляна с минзухари, но и през масив от бодлив залист:



Носът на „кораба“:





След „кораба“ има още скали, но по-незначими. Там хребета се понижава към реката.
Поглед назад и нагоре по реката:



На връщане, от средата на скалите теглих един байпас през гората, без особени трудности, просто с газене на бодлив залист, засрещнах пътеката.
Снимка на трака:



И самият трак: https://dox.abv.bg/download?id=86f0693594# - Линк за сваляне

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Фев 15, 2022 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Една снимка, комуникираща с темата за "дупката" над Куклен. Вижда се добре, от шосето, малко над манастира:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Фев 20, 2022 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Гарваница Отговорете с цитат
Гарваница е месност, намираща се на запад от Студенец, по склона на Пепелашка река. Там, особено в гората, има доста интересни скални групи. Разбира се има и такива надвиснали на склона. Всичко това беше повод да отида в събота(след посещение на зъболекарConfused ) да ги разгледам . Е, по-късното тръгване доведе до там, че ме заваля дъждец и изви буря, което ме накара да съкратя маршрута и да се прибера. Все пак обаче видях основното, че дори набрах няколко сърнели.

Ето малко снимки на част от скалите, които видях(някои от тях са отбелязани на картата):

















Ето и снимка на лутанията ми:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 03, 2022 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Каличин дол, по западния склон Отговорете с цитат
Добавям снимки от вчерашното ходене по западния склон на Каличин дол(Градечка река) над Храбрино.

Отвесите на каньона, от долната скална площадка:





Каньонът нагоре, към завоя под Момина скала:





Поглед надолу към Храбрино:



Долната площадка, снимана от средната:



Долу, най-тясната част на каньона, започваща след завоя под Момина скала, ширина само няколко метра:



Момина скала, далече на заден план – Димитранов камък(от горната площадка, достъпна от шосето):



Продължих нагоре, доста пошляпах в мокрия сняг в гората без пътека, защото пекна и слънце.
Успях да намеря позиция, от която да снимам отвеса на източния склон на каньона на Градечка река, под Димитранов камък:



И в по-общ план – Димитранов камък и каньона:



На слизане по пътеката Дедево – Храбрино, успях да снимам цялата стена на Момина скала, благодарение на липсата на листа по дърветата:



И снимка на маршрута:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Дек 03, 2023 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Интересно място, не го знаех - добра идея дават снимките... Последните три особено ми харесват, поздравления! Smile

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Пон Дек 04, 2023 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Василковски камъни Отговорете с цитат
Василковски камъни са поредното интересно място по поречието на Градечка река, Родопи. До тях най-удобно се достига от с. Извор, като се тръгне по маршрута за х. Здравец и преди Голо бърдце се хване пътеката(по табелите) за Трите чучура. След чешма Трите чучура се продължава още стотина метра по пътеката за Дедево, след което се завива на дясно и без пътека се следва релефа на хребета и съвсем скоро се излиза на ръба на Василковски камъни – отвес над Градечка река.
Всъщност, Голяма част от Василковски камъни се явяват склон над странично дере, което река Градечка приема и гледат на юг. По разположение, форма и гледки Василковски камъни доста напомнят Момина скала и изобщо не отстъпват, че даже превъзхождат по височина.





Гледка към ждрелото на реката нагоре:







Някъде надолу – пропаст:









Това е друг, безименен скален скат, който се намира по-долу от Всилковски камъни, под Трите чучура. Също изглежда впечатляващ. Отзад далече наднича Момина скала, а още по-назад – Храбрино:



Трите чучура:



На връщане, един поглед към Белмекен:



И снимка на маршрута:



П.П. Ако някой ден реша да си купя дрон, ще заснема многото интересни места по поречието на Градечка река.





_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Дек 27, 2023 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На последната фотка много ми допадна, че си фАнал два броя Черни връх, аз си имам и сантимент към този над Лещенско.
Поздравления за ходенето и чопленето около ждрелото на Градечка!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Дек 27, 2023 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
На последната фотка много ми допадна, че си фАнал два броя Черни връх, аз си имам и сантимент към този над Лещенско.
Поздравления за ходенето и чопленето около ждрелото на Градечка!


Да, това е Черни връх до Лещенско, а преди него се виждат Червени брегове.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Дек 28, 2023 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov