ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ДАЛЕЧНИ ХОРИЗОНТИ (откъде какво се вижда)
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
dubby написа:
Ето снимка от вр. Вихрен към Беласица, а отзад в делечината бледнее Олимп на над 200 км! Снимката е правена на 19.11.2015

[/url]


Нещо не се вижда тази снимка - блокирана ли е, какво ли...
Иначе, това е въпросът, който мен много отдавна ме занимава и не мога да немаря конкретен отговор: Вижда ли се Олимп от Вихрен? Търсил съм и снимки - не съм откривал досега... Sad
Съб Юни 13, 2020 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз да попитам Отговорете с цитат
Вижда ли се Олимп (Митикас) от Голям Перелик? Когато бях там, имаше непрогледна мъгла точно на юг и нищо не се виждаше.
Пон Юни 15, 2020 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Точно на юг можеш да видиш Атон и Тасос.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 15, 2020 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Следващия път Отговорете с цитат
Атон и Тасос - пак добре! Значи Олимпос йок.
Пон Юни 15, 2020 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма гледка към Олимп (Митикас) от цялото било на Карлък (от Превала до Одабашийца) от всички върхове и коти там. Остава някъде зад Боздаг и драмско-сереските баири.

Гледката на юг от това било почти винаги отстъпва на тази на север, заради слънчевото греене и изпаренията от морето.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юни 15, 2020 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Следващия път Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Атон и Тасос - пак добре! Значи Олимпос йок.


А, не казвам йок, а че на юг се очаква да се видят други обекти Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 15, 2020 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
...
Иначе, това е въпросът, който мен много отдавна ме занимава и не мога да немаря конкретен отговор: Вижда ли се Олимп от Вихрен? Търсил съм и снимки - не съм откривал досега... Sad

Дали може да се види Олимп от връх Вихрен - да, разбира се, теоретично е напълно възможно да се види.

Друг е въпросът дали метеорологичните условия ще позволят това. Много са километрите до Олимп - над 200 км.

Ето панорама от връх Вихрен, генерирана с програмата PeakFinder, от която се вижда, че Олимп се подава над Беласица:

Панорама от връх Вихрен, генерирана с програмата PeakFinder

Аз обаче не мога да се сетя, като съм качвал Вихрен лятото да съм улучвал толкова ясно и хубаво време, че да съм виждал Олимп.

Дори и да съм го виждал, едва ли съм успял да го запечатам на снимка с фотоапарата си (поради несъвършенствата на фотоапарата).

По време на изгрева и на залеза шансовете за наблюдение на Олимп се увеличават. Също и през зимата. Както и ако се използва бинокъл.

Вместо да се търси дали Олимп се вижда от даден връх, по-практично би било да се реши обратната задача - кои върхове се виждат от Олимп:

Панорама от връх Митикас, първенец на планината Олимп, генерирана с програмата PeakFinder



Така много лесно може да се види приблизително от кои планини, била и върхове в България би могъл да се види Олимп при ясна видимост.

Разбира се, трябва да отчетем, че програмата PeakFinder има несъвършенства и понякога има разминаване между нея и това, което реално се наблюдава.

Има и програми, които генерират областите, от които дадения връх се вижда, например интеренет сайтът https://www.heywhatsthat.com/:



Ето мои снимки на Олимп от Пирин, когато видимостта е била добра:

Връх Мозговишки чукар 2612 м - 13.10.2019 г.:









Връх Полежан 2852 м - 02.11.2014 г.:





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 16, 2020 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Супер!
Мното ти благодаря, stefan_iliev38 !!! Smile
И аз съм се качвал на Вихрен, ама лятото, и тогава атмосферата не е много прозрачна.
Относно разстоянието - то не би трябвало да е чак такава пречка. Моите "най-далечни хоризонти", запечатани и на снимка, са два:
1. Боздаг, видян от вр. Ботев (ок. 175 км.) - при доста добра видимост, в идеално слънчев ден в края на октомври.
2. Атон, видян от кулата на вр. Снежанка (ок. 170 км.) - при направо идеална видимост, в слънчев ден през средата на декември.

Иначе и аз ползвам тази програмка - peak finder - ама понякога истинският хоризонт не е точно това, което тя показва...
Вто Юни 16, 2020 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Гледки от южното подножие на вр. Шабалиева каба Отговорете с цитат

Алиботуш.


Боздаг.


Общ изглед.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Сеп 06, 2020 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
След дълги месеци на чудене, вчера (03.10.2021) най-сетне получих съвсем нагледен отговор на въпроса за видимостта:
Да, от Вихрен се вижда Олимп!!! Не само от Вихрен - дори от Премката към Кутело, та дори и от Кабата! През целия ден вчера го наблюдавах Митикас как наднича над и малко вдясно от Радомир.
Ще опитам да кача тук снимки, само трябва малко да ги поизчистя. Иначе, с бинокъла се виждаше съвсем ясно.

Освен Олимп, на югозапад и на запад имаше видимост и към други високи планини - предполагам Шар, Кораб и Проклетие, ама не съм сигурен...

https://photos.google.com/album/AF1QipOtK6ntmnYxf50W7-eswVGsSH9ygONhnO8YYf3J/photo/AF1QipPVPyIoNf_BCrEkC32tT5kZWwXf2Zm5zXPpfGXF

https://photos.google.com/album/AF1QipOtK6ntmnYxf50W7-eswVGsSH9ygONhnO8YYf3J/photo/AF1QipNs7Y2RceYM_7p9mwVMScOxkkP-CmNWTk6DtC-A
Пон Окт 04, 2021 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Дали може да се види Олимп от връх Вихрен - да, разбира се, теоретично е напълно възможно да се види.

Друг е въпросът дали метеорологичните условия ще позволят това.


Стефане, имах късмет и в един прекрасен есенен ден получих нагледно потвърждение Smile
Описал съм го в тази тема:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=14161
Пет Окт 22, 2021 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Filev



Регистриран на: 03 Дек 2021
Мнения: 1

Мнение Вижда ли се вр. Ботев от София? Отговорете с цитат
Здравейте,

Онзи ден времето беше доста ветровито и хоризонтът много изчистен и ми стана интересно дали това, което виждам в далечината е вр. Ботев? Снимката е правена от София, бул. Сливница. Десният заснежен връх в далечината много ми прилича на него. А кой ли е този острият в ляво от него?
https://drive.google.com/file/d/1l0yyvK9CR8mqqq8yyQNQwhQNiWlvIUs_/view?usp=sharing
Пет Дек 03, 2021 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Re: Вижда ли се вр. Ботев от София? Отговорете с цитат
Filev написа:
Здравейте,

Онзи ден времето беше доста ветровито и хоризонтът много изчистен и ми стана интересно дали това, което виждам в далечината е вр. Ботев? Снимката е правена от София, бул. Сливница. Десният заснежен връх в далечината много ми прилича на него. А кой ли е този острият в ляво от него?
https://drive.google.com/file/d/1l0yyvK9CR8mqqq8yyQNQwhQNiWlvIUs_/view?usp=sharing


Ботев се пада още надясно от тези върхове и назад.

П.С може и да го видиш, но ще е слабо очертанието и то при много добра видимост. Не съм сигурен от мястото дали ще има някой който да го запречва. Със сигурност ако се качиш над Алеко се вижда, посока физкултурник.
Пет Дек 03, 2021 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Вижда ли се вр. Ботев от София? Отговорете с цитат
Filev написа:
Здравейте,

Онзи ден времето беше доста ветровито и хоризонтът много изчистен и ми стана интересно дали това, което виждам в далечината е вр. Ботев? Снимката е правена от София, бул. Сливница. Десният заснежен връх в далечината много ми прилича на него. А кой ли е този острият в ляво от него?
https://drive.google.com/file/d/1l0yyvK9CR8mqqq8yyQNQwhQNiWlvIUs_/view?usp=sharing

https://www.peakfinder.org/?lat=42.70585&lng=23.30522&ele=544&off=99&azi=81.07&alt=-2.67&fov=59.72&cfg=s&name=42.70585%c2%b0%20N%2023.30522%c2%b0%20E

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 03, 2021 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Re: Вижда ли се вр. Ботев от София? Отговорете с цитат
Filev написа:
Здравейте,

Онзи ден времето беше доста ветровито и хоризонтът много изчистен и ми стана интересно дали това, което виждам в далечината е вр. Ботев? Снимката е правена от София, бул. Сливница. Десният заснежен връх в далечината много ми прилича на него. А кой ли е този острият в ляво от него?
https://drive.google.com/file/d/1l0yyvK9CR8mqqq8yyQNQwhQNiWlvIUs_/view?usp=sharing


Острият връх е връх Етрополска Баба 1787м., а вдясно не е връх Ботев, а е билото на върховете Мара Гидия, Мирковска Баба и Челопешка Баба.

https://map.bgmountains.org/#map=14/2671755.48/5273270.84/0

Едва преди около година разбрах, че от северните части на София се вижда Мусала при ясно време, включително от нивото на земята. Всъщност се прибирах с влак от Искърското дефиле, когато забелязах. От Нови Искър чак до южно от Илиянци изгледът е почти без прекъсване. За съжаление, нямам кадър.
Съб Дек 04, 2021 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 8 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov