ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Препоръка на маршрут
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Препоръка на маршрут
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Студът пристигна тук едва към 7:00 сутринта и вече трупа. Общо 21.33 mm валежи за тази година. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Яну 11, 2022 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам да се организират залагания откъде ще мине EXIIIT – дали по коловете или по камъните. Very Happy

Снимки от връх Харамията – 09.01.2022 г. – източник: Dimitar Piskov, Фейсбук:







vedrin написа:
stefan_iliev38 написа:
Мъча се да се сетя дали съм чел за лавинен инцидент на този склон/улей, ала не мога да си спомня... Think


Вярно е, че паметта ми вече не е много добра, но да не помня злополука на връх Харамията отпреди 8 години – видя ми се странно.
Затова се усъмних в точността на информацията в статията на БТВ. Потърсих други източници – съвсем логично потърсих във форума.
И намерих. Оказах се прав – лавината и пострадалите не са били на склона между връх Харамията и х. „Седемте езера“, а на друго място:
на склона между езеро Близнака и езеро Сълзата (близо до така наречения Езерен връх Smile ), тоест на почти 1 километър от зимната пътека.

Информацията във форума: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=50096#50096

П.П. Ведрин се е коригирал, докато съм писал отговора си (който не можах да публикувам снощи, защото интернетът спря, затова го публикувам чак сега).


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Яну 11, 2022 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако е толкова снега колкото вчера по коловете , но мисля , че ще е повече значи по камъните Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ...........аби Вие залагайте все някой ще спечели.
Стефко предлагам ти да си организатор и според залозите ще делим после като ми подскажеш къде е по- големия коефициент.
Вто Яну 11, 2022 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Ако е толкова снега колкото вчера по коловете , но мисля , че ще е повече значи по камъните Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Стискай палци земетресенията бързо да утихват. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Яну 11, 2022 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение "Езерния лед" Отговорете с цитат
Алпинистите често ходят да катерят "Езерния лед" /ако правилно съм запомнил термина/, но тези катерачни маршрути нямат нищо общо с туристическия маршрут покрай Харамията.
Навремето много се шумя за този инцидент, познавам бегло единия от падналите. Имали са късмет, че снегът от лавината, която са съборили е омекотил удара при падането. Не са падали отвесно, но там склона е много стръмен 70-80 градуса.

Разказ за падането:

http://vatev.blogspot.com/2013/01/blog-post.html
Сря Яну 12, 2022 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
Plamen К написа:
... често ходят да катерят "Езерния лед" ...

Имаш ли някакви данни колко често се ходи там? Любопитно ми е, защото смятам, че не е така.
Отделно, разни окултисти твърдят, че стената е врата към друго измерение и там винаги е възможно да ти се случи някакъв золум, дори и без да си суеверен...
Сря Яну 12, 2022 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:
... често ходят да катерят "Езерния лед" ...

Имаш ли някакви данни колко често се ходи там? Любопитно ми е, защото смятам, че не е така.
Отделно, разни окултисти твърдят, че стената е врата към друго измерение и там винаги е възможно да ти се случи някакъв золум, дори и без да си суеверен...

.
Променям словосъчетанието: "Алпинистите често ходят да катерят "Езерния лед" на "Алпинисти понякога ходят да катерят "Езерния лед".

Излязохме много встрани от темата.
Пет Яну 14, 2022 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
Plamen К написа:

Излязохме много встрани от темата.

Напротив, баш по темата си е. За това място с пълна сила важи препоръката при никакви обстоятелства да не се ходи. Вие знаете една лошо завършила история, аз знам още няколко, които замалко да завършат по същия начин, че и по-зле. Именно затова те питах знаеш ли подробности кой и кога е ходил там с идеята да попълня статистиката и да се направи извод дали окултистите няма да излязат прави...
Пет Яну 14, 2022 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:

Излязохме много встрани от темата.

Напротив, баш по темата си е. За това място с пълна сила важи препоръката при никакви обстоятелства да не се ходи. Вие знаете една лошо завършила история, аз знам още няколко, които замалко да завършат по същия начин, че и по-зле. Именно затова те питах знаеш ли подробности кой и кога е ходил там с идеята да попълня статистиката и да се направи извод дали окултистите няма да излязат прави...


Вярно е, нещо за там липсват тотално катерачи последните години. Даже не че не се ходи масово, ами никой въобще не ходи.
Пет Яну 14, 2022 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...Даже не че не се ходи масово, ами никой въобще не ходи.

Ти пък откъде знаеш, да не би да си дежурил отдолу?

Ето една публикация, май е на Маровски и Варошкин, за опити в лявата част:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.600578813355247&type=3
Кадрите са брутални, все едно не е в нашите планини.
Пет Яну 14, 2022 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: "Езерния лед" Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
...Даже не че не се ходи масово, ами никой въобще не ходи.

Ти пък откъде знаеш, да не би да си дежурил отдолу?

Ето една публикация, май е на Маровски и Варошкин, за опити в лявата част:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.600578813355247&type=3
Кадрите са брутални, все едно не е в нашите планини.


Имам един боньокъл и скивам с него ..

Шегувам се. Просто не съм видял някой да пуска нещо из фейсбук или пък да излезе някъде нещо.
Пет Яну 14, 2022 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Езерния лед Отговорете с цитат
2014г Програма на Колешев със снимки от предишни катерения:
https://www.verticalworld.eu/programs/program.php?id=70&fbclid=IwAR2I7PsCYeSZUYL3kd48NFovby-dC3p00_W9V_ea5PusWdqIid1BxfFQj08

Преди година - януари 2021:
Станислав Атанасов /Мечо/ и Ирена Цветанова:
Тежък неделен алпинизъм на Езерния лед/ стена: първите две въжета на леда са супер, всичко е цветя и рози, щастлива съм, въпреки че умирам от студ и ми пада лед на главата (това си е по default). Излизам от леда и потъвам в сняг на захар ( сега разбирам от къде се е изсипала тая лавина в качулката ми докато катерех 2-ро въже). Мисля си, сигурно ще слизаме, но Мечо казва "бягаме наляво по стената", ок сигурно знае къде сме."

https://www.facebook.com/photo?fbid=10217938132262992&set=pcb.10217938141623226

М. Маровски през март 2019г:
https://www.facebook.com/shkolaalp/photos/pcb.2172262016163917/2172254722831313/

Декември 2016г. клуб "Еделвайс"
https://www.facebook.com/kayakinginbulgaria/photos/basw.AboIU4kQwMh3GxHj9vBwoUS0RteMcNy3StNKtTEt9CQQ3gekX9ExWGQWpmA475u6TQEDLn6lbsG6sqJIL0lBjmfG9P7Fx1UwlCvMfoIpQfAcdVnR9u_3LQrVK1fQNv2y9KO4zdc26Cg0YIhUTmdlBU_JGHXIeK6YzKf4wW5nind3mXtuqIsP9BB7fi09a76tdLKfGjLq-R_VXEcopiIDceJV/1260078250753403/?opaqueCursor=AbrN3GQqj6FTy88xblQRgw53RxRbtmSddow2H2JKdsuMRc66vzs4JkKGqrfSoMbqtDl92HdIADeOjgtaIcCXvxrQIDUv0G-DBouOE5e-c4lTl7yd5L6Lq9_pa4JpH-DIp3xEgX9IcXacdGsWxIYFTtPH3xmHk9wUm5ddBJlZaO_06HUSikSpHYgFGEU1qr6Fa7nnbil0ud1AX3e19nlsFtMt6E8Ijzh48-jTwboSfKVVRwy01QrvJMi0qKAHF6mFeBUEYxJXZD_nuzRsDL38Qm7ZDvqb7PjP_Ds0NNrnM5gUb47qEw8kttqxt01ZtqpWzeuVD2J5nfwAS74P_w5LsJpX9i6ox3v31E8sG4QHb8EXAeB-wMBZNd_fKFWASqS-ALjs9MKepSSKZuCEeL-_f_0vKcUaxZfE_uANK_1t20QNefL8wnGCEEDao0SQVATYTKtoXQow_4ABd13CBUVBbOCX7HRxeQ7YbuzA7fmKoSbPjfxYiJe8B_i5lifhb3l7DOxVNyU-T9o0Uoi2izXjDGC5zHZxoP7XJnuSLBqcKlwdN_N62xIsNA_ItykyWCiEgFREaUs0jgzhLmHpDc3_Waj8s4Tz8C7p-V1AIzTHzdwLPFfoIf9OQfwUpJ_Q9Y626TqzNjljf_b82gy71sH268KjB6WSKh7mKwWLICRHOfrJEDka9RHukzSoZSzS3bkRyBJ4RRvl81JE3CftPmFpz484d9XrBQ43RlLeQ2Nkywfi7R9leSrauxxiV-CznZpNL-gnEIyn80tThFZkWjve1pXvdfp9uEzNo6tw_NPxK5BC9mLIlmVYsm3I2p-tedFOqEgNgKOwJ25GzCJjliJdI0OF97Kqx4PE6mN-1p50X1FS5w

и т.н. и т.н.
Сря Яну 19, 2022 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Както написах по-горе (plan...) – кой ще си троши краката по камъните, ако по склона с коловете има направена пъртина...
Също така се чудя колко от хората на снимките са имали лавинни уреди, сонди и лопати... и каква е причината да нямат... Think

Снимки от Фейсбук (от Jolina Ditcheva), публикувани на 07.02.2022 г.:




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 11, 2022 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
На 22,01,22 минах маршрута към Харамията. Имаше доста сняг, но беше яко,фирновано. Само по котки минах през камъните но неможах да се кача до горе. Стигнах до една скаличка дето ме достраша да я мина много силен вятър имаше пък и беше доста тясно там. Така, че врътнахме и надолу.
Пет Фев 11, 2022 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
На 22,01,22 минах ... Само по котки минах през камъните...

Е, как не си измръзнал, като си бил само по котки? Shocked


П.П. На 22-ри януари времето беше гадно, чудя ви се и дотам как сте успели да стигнете, преди да ви е писнало... от вятъра. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 11, 2022 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov