ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Ехее, браво за мерака! Благодаря ти за снимките! Откривател Smile
Водопадът си заслужава, определено. Някой ден ако стане "нормална" пътека, би били хубаво.
Чет Май 13, 2021 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Ехее, браво за мерака! Благодаря ти за снимките! Откривател Smile
Водопадът си заслужава, определено. Някой ден ако стане "нормална" пътека, би били хубаво.


Пошегувах се, разбира се. "Нормална" не може да стане. Може да стане екопътека, ако някой се хване да финансира и направи, което не е нова идея.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 14, 2021 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво за ходенето!

Аз още търся (ненастойчиво де) нормален заход или поне нормално за достигане място с гледка към водопада от шосето над Перущица.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 14, 2021 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Браво за ходенето!

Аз още търся (ненастойчиво де) нормален заход или поне нормално за достигане място с гледка към водопада от шосето над Перущица.


Пътеката свързваща с. Устина и пътя Перущица - с. Чурен. Приятна е за разходка и с бинокъл може да се разгледа водопада в пълния му блясък.

GPS координати:
Автомобилът може да се остави тук на една отбивка на пътя Перущица - с. Чурен - 42.032056, 24.533255

Вече в горичката до пътя и посока Северозапад се намира пътеката, която започва да се спуска към село Устина. Някъде след около 10 минути спокоен ход се преминава през няколко полянки откъде се вижда отдалеч водопада. - 42.034393, 24.529806
Пет Май 14, 2021 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lidmn



Регистриран на: 28 Фев 2019
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
най-добрата планина
Пет Ное 12, 2021 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yanev



Регистриран на: 24 Яну 2022
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Аз още търся (ненастойчиво де) нормален заход или поне нормално за достигане място с гледка към водопада от шосето над Перущица.


В Wikimapia е дадено подробно описание на подход към водопада откъм шосето за село Скобелево. В началото е черен път, после се преминава по пътека и накрая следва провиране без пътека нагоре за да се излезе над скалите. Желателно е човек да има добра ориентация и топографска карта под ръка. След изкачване на склона, изборът на място с добра видимост е въпрос на преценка на риска.

Две мои фотографии направени от този подход:



Това не са въздушни снимки – просто мястото от което ги направих е доста рисковано (буквално претрепването е на една ръка разстояние). Определено не бих отишъл там, когато условията са неблагоприятни – скалите са мокри, заледени или заснежени.
Пон Яну 24, 2022 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Браво!
За месец вече, толкова народ трябва да сте утъпкали пътека направо! Very Happy


Мите, като ходихме пак в началото на януари, за да направим трак Боби каза, че е станало магистрала и можел вече да тича по трасето. Laughing Laughing Laughing
Пон Яну 24, 2022 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Yanev написа:
vaskoo написа:
Аз още търся (ненастойчиво де) нормален заход или поне нормално за достигане място с гледка към водопада от шосето над Перущица.


В Wikimapia е дадено подробно описание на подход към водопада откъм шосето за село Скобелево. В началото е черен път, после се преминава по пътека и накрая следва провиране без пътека нагоре за да се излезе над скалите. Желателно е човек да има добра ориентация и топографска карта под ръка. След изкачване на склона, изборът на място с добра видимост е въпрос на преценка на риска.

Това не са въздушни снимки – просто мястото от което ги направих е доста рисковано (буквално претрепването е на една ръка разстояние). Определено не бих отишъл там, когато условията са неблагоприятни – скалите са мокри, заледени или заснежени.


Здравей, хубави снимки!

Не съм изобщо съгласен с описанието на Уикимапия. Чел съм го. Аз и по-рано в темата съм писал и давал описания за този маршрут. Трябва да не си с всичкия си, да рискуваш по това трасе.

Ходил съм по скалите точно над водопада - десния бряг. Там може да се види Скрит Устински водопад - така съм го кръстил.

Обикалял съм отвсякъде вече това място и сме оформили първично, както и маркирали трасето отдолу по-реката. Така може да се достигне до подножието на големия скок. Има си опасни участъци, но е поносимо.
Пон Яну 24, 2022 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yanev



Регистриран на: 24 Яну 2022
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравей kikoleppard.

kikoleppard написа:
Не съм изобщо съгласен с описанието на Уикимапия. Чел съм го. Аз и по-рано в темата съм писал и давал описания за този маршрут. Трябва да не си с всичкия си, да рискуваш по това трасе.

Следвах общо взето указанията в Wikimapia и минах покрай този речен пад:



Реката беше наистина пълноводна. До него има пътека, но там някъде тя свършва или се губи. От края на пътеката изкачих склона, който ми се падаше в дясно. До тук няма съществен риск (OK, пресичането на реката беше малко проблемно). От там нататък се обхождат скалите и се търси място с добра гледка и приемлив риск.

kikoleppard написа:
Обикалял съм отвсякъде вече това място и сме оформили първично, както и маркирали трасето отдолу по-реката. Така може да се достигне до подножието на големия скок. Има си опасни участъци, но е поносимо.

ОК, някой ден мога да пробвам да мина по реката, макар че ми се струва по-рисковано.
Вто Яну 25, 2022 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Yanev написа:
Здравей kikoleppard.

kikoleppard написа:
Не съм изобщо съгласен с описанието на Уикимапия. Чел съм го. Аз и по-рано в темата съм писал и давал описания за този маршрут. Трябва да не си с всичкия си, да рискуваш по това трасе.

Следвах общо взето указанията в Wikimapia и минах покрай този речен пад:



Реката беше наистина пълноводна. До него има пътека, но там някъде тя свършва или се губи. От края на пътеката изкачих склона, който ми се падаше в дясно. До тук няма съществен риск (OK, пресичането на реката беше малко проблемно). От там нататък се обхождат скалите и се търси място с добра гледка и приемлив риск.

kikoleppard написа:
Обикалял съм отвсякъде вече това място и сме оформили първично, както и маркирали трасето отдолу по-реката. Така може да се достигне до подножието на големия скок. Има си опасни участъци, но е поносимо.

ОК, някой ден мога да пробвам да мина по реката, макар че ми се струва по-рисковано.



Здравей!

Сега като гледам снимката ти вероятно си се спуснал от пътя някъде по средата на Устинска река. Този течен пад не е Скрития водопад над Големия Устински. Това вероятно е първият отдолу нагоре след свършването на пътеката, която забива долу в реката. Просто има доста вода, а и ъгъла е друг. Не го разпознавам.

Ако проследиш страници 3 и 4 на темата съм дал снимки за двете ми спускания от шосето за Скобелево. В Уикимапия са дадени указанията за най-горния участък, но оттам със сигурност няма как да се добереш до Голем Устински водопад. Там ще минеш през моста на стар рибарник и се стига до супер стръмния каньон над Голям Устински водопад.

Според мен, който е написал това описание изобщо не е наясно как се стига до подножието на водопада.

Намери ли сме просека в люляците отдолу. В началото на месеца я проверихме и на слънчевите места е поизбледняла, но по сенките се вижда добре.

GPS трак не се получава. Прекалено тясно и стръмно е дерето - дава грешки. Остава си нашата просека да се пооблагороди и периодично маркира.
Вто Яну 25, 2022 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kikoleppard написа:


GPS трак не се получава. Прекалено тясно и стръмно е дерето - дава грешки. Остава си нашата просека да се пооблагороди и периодично маркира.


Видя ли? Ето, че си спестих едно ходене по никое време там. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Яну 25, 2022 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
kikoleppard написа:


GPS трак не се получава. Прекалено тясно и стръмно е дерето - дава грешки. Остава си нашата просека да се пооблагороди и периодично маркира.


Видя ли? Ето, че си спестих едно ходене по никое време там. Wink


Еееееех, така и не те заведох горе! Беше перфектен момент, но ти би трябвало да си гледал филмчето на Васко в Групата.
Вто Яну 25, 2022 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yanev



Регистриран на: 24 Яну 2022
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kikoleppard написа:
Сега като гледам снимката ти вероятно си се спуснал от пътя някъде по средата на Устинска река. Този течен пад не е Скрития водопад над Големия Устински. Това вероятно е първият отдолу нагоре след свършването на пътеката, която забива долу в реката. Просто има доста вода, а и ъгъла е друг. Не го разпознавам.


Речният пад е описан в Wikimapia като малък седем метров водопад. Той се намира над Скрития водопад на ляв приток на реката.
Нед Яну 30, 2022 12:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Yanev написа:
kikoleppard написа:
Сега като гледам снимката ти вероятно си се спуснал от пътя някъде по средата на Устинска река. Този течен пад не е Скрития водопад над Големия Устински. Това вероятно е първият отдолу нагоре след свършването на пътеката, която забива долу в реката. Просто има доста вода, а и ъгъла е друг. Не го разпознавам.


Речният пад е описан в Wikimapia като малък седем метров водопад. Той се намира над Скрития водопад на ляв приток на реката.


Здравей, сега успях да разгледам вече под Уиндоус Wikimapia. Нещо много се бъгна тази платформа и не ми зарежда добре под Андроид. Сега като проследих въпросния водопад се намира нагоре по самата Устинска река. Не е далеч от мястото и ще трябва да го проверя. Аз съвсем скоро се качавах отгоре по скалите над Големия Устински, но никога не съм изследвал Устинска река нагоре по течението.

Вече ми стана ясно как и къде си обикалял. Пак го повтарям този, който е въвел информацията в Уикимапия не е бил наясно как да се добере до подножието на Голям Устински водопад.
Нед Яну 30, 2022 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Изтърка се тоз каньон, минаха години, изтекоха води... Закарах се вчера и го подпуках отдолу. Беше истинско и наистина трудно. Направих грешки, но успях да сляза и да се кача по всички от последните водопади (големите). Влязох в подножието на най-горния точно по обяд. Велико изживяване... Качих снимки и описание в отделна тема, затова тук само една ще покажа... Не нося вече тежката и обемна техника, но те и телефоните пораснаха, пък и човек си тича по пътеките... Smile



_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Май 13, 2022 7:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 7 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov