ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
МНОГО КИЛОМЕТРИ, ЧЕТИРИ БАИРА, ЯЗОВИР, МОРЕ И КАМЪК.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
МНОГО КИЛОМЕТРИ, ЧЕТИРИ БАИРА, ЯЗОВИР, МОРЕ И КАМЪК.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение МНОГО КИЛОМЕТРИ, ЧЕТИРИ БАИРА, ЯЗОВИР, МОРЕ И КАМЪК. Отговорете с цитат
Има странни екскурзии, които не е нормално да сложиш под никоя обобщена наша тема.
След много чесане по главата реших все пак да сложа темата тук.
В късния следобед на срядата най-после отмъкнах кола като Баба Илийца и с жената опрашихме към морето. Не бързайте да ми се карате за думата море. Вероятно и Райнхолд Меснер е ходил на море, пък и през цялото време мислех как да обърна нещата в планинска посока. Успях!
Където и да пътувам, всяка земна стърчилка провлича вниманието ми и аз се заканвам, че някой ден…. Ще я! Времето беше малко, кривнахме от магистралата и стигнахме:
БАКЪДЖИЦИТЕ: „Разположени са между Ямболското и Елховското поле на запад и югозапад, Сливенското поле на север и Бургаската низина на изток. На североизток се свързват с възвишението Хисар, а на юг с крайните северозападни разклонения на Странджа. От северозапад на югоизток дължината им е около 30 – 35 km, а ширината до 10 – 12 km. Средната им надморска височина е около 300 m. Най-високата им точка връх Свети Сава (514,6 m) се издига в северна им част, на около 2 км южно от село Търнава. Изградени са от андезити, пикрити, базалти, трахибазалти и андезитни туфи и има находища на полиметални руди. Климатът е преходноконтинентален със средиземноморско влияние. По билото им (с изключение на най-северозападната им част) преминава главният вододел на България между водосборните басейни на Черно море и Егейско море. Реките течащи на север, запад и югозапад принадлежат към басейна на река Тунджа, а тези течащи на изток – към басейна на Средецка река, принадлежаща към басейна на Черно море.“ Това е цитат от Уки, а хълмовете бяха отдавна набедени за качване, просто … да не им е простено.
Хора почти нямаше, манастирът беше затворен, бафнаха ни кучета, повървяхме в изненадващата жега малко над километър и стигнахме най-високото връхле. Горе имаше паметник в стилистиката на 80-те години, нищо не ме впечатли, но нали съм ходил и там? Имаше паметник на пометените от автобуса поклонници, единият параклис приличаше на противоатомен бункер....
Снимчуги:

https://photos.app.goo.gl/toHptzJsVG23SPmt6

Пристигнахме в Слънчака късно вечерта. Пред нашия комплекс половината коли бяха украински. Истинска хотелска част няма, така че вероятно хората са заможни и си плащат на частно, без да разчитат на милостта на държавата. Знам какво се пише по въпроса, затова казвам само какво съм видял:
Някои украинци явно сами плащат за престоя си тук.
Някои наистина са богати, имаше джип Линкълн с размерите на локомотив.
Повечето наистина са жени и деца.
От морето снимки не качвам, ще е ерес.
==================
Придобиха популярност снимки от „Чудните скали“ край язовир Цонево. Отидохме и дотам.
Разстоянието не е много за магистрала, но при разбитите пътища през Медово и теснотията след Превала, въпреки новия асфалт, пътуването стана бавно. Е, отидохме, снимахме…. Не е лошо, но при цялата прехваленост… Просто скаличките са малки. Хората се впечатляват от слона, защото е голям. Слон с размери на котка ще е изрод.
Както и да е, отчетохме и това, философиите ми по темата вече сте чели, нека не стават досадни. Но, ….. и това се води в Стара планина. Още един баир!
Снимки направих:

https://photos.app.goo.gl/TgLBbkoGmF2aeSCK6

Днес се оляхме направо с експедицията. Изчезнахме рано и карахме чак до Малко Търново. Странджа, пореден баир! Пък и крайно кьоше на България!
Малкото Търново е странно живо, има няколко стари къщи, две църкви….

https://photos.app.goo.gl/nFpQJo9WWbKvNncW9

После ходихме до водопада Докузак. Не е лош, но не е кой знае какво. Поне не бях разочарован.

Снимки: https://photos.app.goo.gl/D2e8jorDA9KxVJ2D6

Всъщност, ходихме и до село Индже войвода, но това си е моя лична приумица. Преди 39 години работих там като сондьор, отидох да видя какво е останало от селото. Е, живо е, доволен съм.

Прибрахме се през Странджа и Сакар. Сакар, четвърти баир! Малко преди Харманли видях табелата за Овчарово, където се отбих и снимах менехира. Не е кой знае какво, но отчетохме и това. Ще го кача и в другата тема, където сме го коментирали.

https://photos.app.goo.gl/MyWR4WjaUfUExcXC8
Съб Апр 09, 2022 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov