ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
На Милеви скали май само аз не съм ходил от този форум ...

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Май 07, 2021 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
На Милеви скали май само аз не съм ходил от този форум ...

То не е голяма загуба, пък и време има. Все някога ще идеш.
Smile
Аз на Богдан още не съм ходил, все нещо се случва.
Пет Май 07, 2021 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Времето за Милеви скали е началото на пролетта, като сега, или на есен като е шарено.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Май 08, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Връх Милеви скали си е класика!

П.П. През зимата също е хубав, особено ако времето е приказно – снимки от 07.02.2016 г. с КПДМ:








____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 08, 2021 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
При поредното връщане от Разлог отново кривнах встрани от пътя, този път към Аврамово, селото с най-висока ЖП гара на Балканите.
Денят бе ясен, Рила се виждаше прекрасно, а за да видим Пирин трябваше да се проврем през млада борова гора и да се окаляме.
По този начин съм се отбивал към Пашово, Света Петка....
Нищо особено, качваш някаква местна чука, но пък има разнообразие.

https://photos.app.goo.gl/tFJHCmSCj3xGhZps9
Пон Апр 25, 2022 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Тази седмица трябваше отново да сме по Пирин.
Поредица от сериозни неприятности ни върна в Хасково и днес, колкото да не скърцаме съвсем със зъби, отидохме на домашния за хасковлии маршрут до хижа "Аида".
Пътят от Горно Брястово до хижата е занемарен, екопътеките, правени преди около 5 години - още повече. Тръгнахме късно и встрани от пътя туристи - полянджии вече разпалваха скарите. Ловджии гърмяха из деретата. Не бях ходил от много време на Аида, изпитвах сдържано любопитство. Оказа се, че хижата и прилежащата кръчма не работят, а строежът на параклиса е спрял.
Бяхме единствените, които се качиха пеша. Коли имаше много.

https://photos.app.goo.gl/43cwTFNYR5jJ4trv5

И малко "крадена" информация, че не ми се пише толкоз:

"Мечковец е планински рид в крайните северозападни части на Източните Родопи, на територията на области Хасково, Пловдив и Кърджали. Известен е и с името Айдаа или Аида, буквално от турски Мечата планина.

Ридът има форма на изпъкнала на югоизток дъга с дължина около 15 км и ширина 4 – 5 км. Простира се между долините на реките Банска на северозапад и Харманлийска на югоизток (десни притоци на Марица), които го отделят съответно от ридовете Драгойна и Чуката. На югозапад достига до седловината Китката (735 м), която го свързва с Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи. На север и североизток склоновете му постепенно затъват в Хасковската хълмиста област.

Има заравнено било, което на изток и североизток се разчленява и понижава от 700 – 800 м до 600 – 500 м. Най-високата му точка е едноименният връх Мечковец (Аида, 859,3 м), разположен в централната му част . Изграден е изцяло от вулкански скали – риолити, андезити, латити, туфи и туфити, на базата на които са установени полиметални орудявания без промишлено значение в района на село Сърница. В източното му подножие, при село Минерални бани бликат топли минерални извори. Покрит е с редки широколистни гори и храсти. Развито горско стопанство.

В рида са изградени две хижи: „Аида“ и „Буково“. На връх Мечковец е разположена РРТС Аида, станцията е собственост на БТК и служи предимно за радиорелейни връзки. Оттук се излъчват програмите на редица радиа. В долината на река Душковица (десен приток на Банска река) е открит интересен тракийски скален комплекс."
Нед Окт 09, 2022 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти.

Ще идваш ли на сбирката на хижа „Кабата“ тази събота и неделя?

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=159434#159434

Как е маркировката на европейски маршрут Е-8 при хижа „Аида“? Има ли въобще нещо останало от нея?

Има ли оставен на видно място телефон за връзка с хижаря?

Септември месец мислехме да ходим на хижа „Аида“ и да подновяваме маркировката на Е-8 в посока изток (към село Спахиево), но не стигна времето – премаркирахме след село Долно Сираково към Орлово, Царева поляна, Кладенец и Лясковец (бяхме там от 1 до 6 септември и от 22 до 25 септември).

Снимка от хижа „Книжовник“ (25.09.2022 г.):


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 13, 2022 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Как е маркировката на европейски маршрут Е-8 при хижа „Аида“? Има ли въобще нещо останало от нея?

Липсваща. Има много стари марки, с които по-скоро някой би се объркал, отколкото да са полезни.
От към Сърница и Горно Брястово има екопътекови табели, но не и актуална лентова маркировка.
Спускането от х.Аида към Спахиево е преградено заради опасност от срутвания в района на мините. Тръгва се по асфалта към Брястово и на първото отклонение се хваща в дясно като пътят (силно казано) се влива в стария маршрут малко след мините. Минавах го това лято с колелото и мога да кача един трак по-късно.
Чет Окт 13, 2022 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Качвай трака, ако не те затруднява, но не е спешно.
Ако е хубаво времето, има план на 30-31 октомври и 01 ноември отново да сме в района и лека-полека да продължаваме напредването по Е-8. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 13, 2022 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
https://georgiev-bg.eu/tmp/gpx/2022_06_19_Aida.gpx (хижа Аида - Спахиево - Сираково - Въгларово - Хасково)

Всъщност, аз минах по асфалта с колелото, но има и пътека (която тръгва след едни стълби над хижа Аида), вървяща успоредно на него, та ако се маркира, може би от там би било по-удачно.
Какви са тези странни дати? Smile Ако мога да помогна, бих се включил някоя събота/неделя.
Чет Окт 13, 2022 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Датите са странни, тъй като единият участник в маркирането (абсурд) е учителка и почива тогава, защото учениците не учат.

Засега имаме желание да маркираме, но дали времето ще е хубаво и дали ще можем – ще видим.

Всяка помощ е добре дошла, трябват хора и за разузнаване, преди да се пристъпи към маркиране.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 13, 2022 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Претрепаха ме от работа и съм пропуснал анонса, щях да дойда.
Дано се е получило хубаво. Районът, разбира се, ми е познат, но това няма значение.
Преди малко се прибрах от Северна Рила.
Лифтът до Ястребец не работи. А беше ясно, смятах да отида до тамошното Алеко.
Crying or Very sad
Нед Окт 16, 2022 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Здравейте.
Претрепаха ме от работа и съм пропуснал анонса, щях да дойда.
Дано се е получило хубаво. Районът, разбира се, ми е познат, но това няма значение.
Преди малко се прибрах от Северна Рила.
Лифтът до Ястребец не работи. А беше ясно, смятах да отида до тамошното Алеко.
Crying or Very sad


А какво ти пречи. Горе долу над-боровец, паркинга над началото на ястребец и за час и малко си на хижа ястребец и от там имаш около 1 час до алеко. Имаш предостатъчно време дори и сега.
Нед Окт 16, 2022 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"А какво ти пречи. Горе долу над-боровец, паркинга над началото на ястребец и за час и малко си на хижа ястребец и от там имаш около 1 час до алеко. Имаш предостатъчно време дори и сега."

Пречат ми възраст, кила, група.....
Бях най-младият в групата, а съм на 58. Другите са с повече години и по-малко опит. Аз самият съвсем се ошишках в карантините, обаждат се дядовски болежки........... Wink
На Боровец пристигнахме късно. Предния ден ходихме до хижа "Мальовица", но беше в мъгла. Втори път водя същите хора на Мальовица, все този късмет. Затова след нощувка в Говедарци пак ги закарах до Меча поляна, та поне вчера видяха върха.
Пътуването продължи с прибиране през Костенецки водопад и шопинг в пловдивския "Декатлон".
Пон Окт 17, 2022 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Е да, като си в такава група, трябва да е по-лежерно и да не се напъва човек много. Аз казвам за един час там, за час и половина насам, но това е да се напъваш, а за такъв хуба туризъм с група, няма никакъв смисъл от тая работа.

Забравих да спомена и че според мен с такива групи няма и смисъл да се ходи из тея ръбове камъняци и подобни , да си троши краката човек. Ама то разни хора, разни кефове Smile
Пон Окт 17, 2022 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 9 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov