ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 38, 39, 40  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Това което пишете може и да е ок, ако го купувате например на пазарите в Бачково. Но да ви кажа нито един прекупвач по-голям няма да купи мед преди да е направил анализ. Захарния сироп, както и всички останали подхранващи съставки са неизменна част от пчеларството, но това не значи че меда който се произвежда е от това. Но е хубаво да се прочете повече, преди да се пише.
Нед Май 01, 2022 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rebeca



Регистриран на: 16 Май 2022
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за споделянето.
Сря Фев 08, 2023 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калоян ги разбира тия работи. Мерсим ти, Калояне! Аз мисля (или поне се надявам), че на утвърдените продавачи на мед може да се вярва. Под нас, това е срещу Турското посолство, има специален медарски магазин. Години наред вече. Целият спектър от цветове и видове! Ако и те го "фалшифицират", това би убило всичко детско в мен! На "Граф Игнатиев" между "Каравелов" и "Васил Левски" има магазин за ядки (най-евтините, прочее!), който също продава създаващ вяра мед. Инцидентно се появяват амбулантни търговци на масички, които продават буркани на прилични цени, но съвсем не подозрителни ниски. Имат етикети с интернет адрес. Е, как да не им вярва човек? Не вниквам във физикохимичните процеси - дали са кристализиране, вдърдяване или вкаменяване, но факт е, че истинският мед трябва да престане да е течен. Какво има в него вече е отделен въпрос. Дали прашец от трудолюбивите пчелички или приготвен наготово сироп, това е въпросът. Не разбрах много от какви въшки се прави мановият мед. Питам, защото моя колежка е заклет веган. По тази причина в Рила тя си купи манов мед, а не пчелен. Добре, ама ако мановият се прави от някакви си въшки, това не е ли също експлоатация на жив труд? Току-що ѝ писах разтревожен, ще ви съобщя отговора ѝ, но и вашият ме интересува. Какъв е все пак произходът на мановия мед?
Сря Фев 08, 2023 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност сега като се замисля не съм толкова оптимистичен относно качеството на меда. Излиза така че всички казват че е домашен естествен и тн .. Обаче хората които си изкарват парите с това, го правят заради дохода. А пък има година в която си на нула и под нулата и е много вероятно никой да не ти оцени това че ти продаваш качествен мед. Таа това го казвам от малкия ми личен опит. Затова че има немалка вероятност меда който се купува да е малко фалшификат, освен ако не ви е познат производителя.

Относно мановия мед. Има различен произход. Ние нямаме количества в северна България, да го отделяме.... Но миналата година стана ето това, имаме огромна стара круша в двора и я бяха нападнали листни въшки, това е някакъв голям катаклизъм при нас, досега не съм го виждал по такива дървета. Та бяха наранили листата и всичките пчели бяха по дървото. По същия начин се случва и с дъбовата мана, там също събират пчелите и тя дефакто е основния източник на този мед.
Сря Фев 08, 2023 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, това мед ли е, даге? Отде иде захарта? Дайте малко биохимия!
Сря Фев 08, 2023 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мановия мед е лайна от листни въшки, събирани от пчели, примесени с маната от листата и клонките. Ама как хубаво го описах.
Иначе всеки е свободен да има всякакви отклонения, стига да не пречи на другите.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Фев 08, 2023 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Е, това мед ли е, даге? Отде иде захарта? Дайте малко биохимия!

А маната не е ли сладичък сок?
Не разирам от биохимия, но със сигурност ако заседна повече от седмица в някоя дупка, купчина гуано ще ми се стори като мешана скара. Искам да кажа, че пчелите няма да преработват и складират нещо, ако то не им върши работа. Това прави ли ги по умни от нас? Мъдри? Или просто Природа?!
Прекалено се халосвате, както е прието да се казва по нашия край, в такива случаи.
Който иска, лесно може да си намери истински продукт, но при положение, че всеки ден пълни чантите с боклуци...
Сря Фев 08, 2023 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Е, това мед ли е, даге? Отде иде захарта? Дайте малко биохимия!


Айде да не стигаме до биохимията, че ще вземем да литнем до космоса, но тук на по лаишко ниво са описали разликите ..

https://agri.bg/agrosaveti/pchelarstvo-3/manov-med-po-kakvo-se-razlichava-ot-nektarniya-2

П.С - като се зачетох по внимателно ми се струва че статията е преведена, без някой да си направи труда да я провери за точните наименования и правописа. Но горе-долу е точна Smile
Сря Фев 08, 2023 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Статията дава много информация, благодаря. Излиза, че не пчелите, а дървото произвежда соковете, които по-късно стават на мед. След като са изхвърлени, така да се изразя, през дебелото черво на въшките. Интересно, сър! Все още чакам отговор от веганката. Shocked
Сря Фев 08, 2023 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Статията дава много информация, благодаря. Излиза, че не пчелите, а дървото произвежда соковете, които по-късно стават на мед. След като са изхвърлени, така да се изразя, през дебелото черво на въшките. Интересно, сър! Все още чакам отговор от веганката. Shocked


Също така минали през хранопровода на пчелата, нейният стомах и обратно - т.е. връщано, един вид Very Happy
Така да е, ама е вкусно пък...

Имам аз един любим манов мед, от средиземноморски бор. Произвежда го кооператива "Ситон" в Гърция. Първокласен, просто.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 08, 2023 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да се надяваме, че след нашите строго научни физиологични описания все още някой ще консумира манов мед. Освен ако не е от "Ситон", де! Very Happy
Чет Фев 09, 2023 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Във ваша чест си изрових буркан мед, манов от Сакар. От утре го почвам, че най ми е вкусен в кисело мляко, истинско разбира се, от Башмандра.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 09, 2023 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Във ваша чест си изрових буркан мед, манов от Сакар. От утре го почвам, че най ми е вкусен в кисело мляко, истинско разбира се, от Башмандра.


А то през къде е минало като си помислиш...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 09, 2023 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, сакаш ли да ти разкажа за суджуците и луканките, за обвивката им (телешки черва) най-вече Laughing

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 09, 2023 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Трудно ще стреснеш един почитател на бахура (с червено вино, разбира се).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 09, 2023 1:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 38, 39, 40  Следваща
Страница 32 от 40

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov