ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сухи връх - катерене

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Сухи връх - катерене
Автор Съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Сухи връх - катерене Отговорете с цитат
Здравейте,

От скоро започнах да обикалям в района на Сухи връх на Витоша и забелязах няколко ниски скални стени (10-15м), които изглеждат добре за катерене. Направих 2-3 трад линии и забелязах, че на места скалата е доста чиста, но пък нямаше следи от предишни приминавания. Стана ми интересно дали някой има идея какво там е катерено преди (като изключим боулдърите)? Успях да отркия само една линия/тур с клинове (сравнително нови) и това е.

Благодаря предварително!

ПП: В сайта на парка отркивам само това: https://park-vitosha.org/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B8/%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5/%D0%B1%D0%BE%D1%83%D0%BB%D0%B4%D1%8A%D1%80-%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%83%D1%85%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%85/, а в гидовника на VerticalWorld има инфо само за боулдърите.
Пет Май 13, 2022 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Май имам идея. Това нещо като обект за катерене биде открито от Ванката през 1997/98г. Първото нещо, което катерихме беше един ромб, висок десетина метра, на установка, която слагахме на клинове и клеми. До него се достигаше, като по пътеката за Боянския водопад, при реката над казармата се завие наляво и след стръмен сипей се достигат скалите. Съответно доникъде не стигнахме с него, защото е голяма тесла. През 2006г. ходихме с Н.Петков и понеже той може да катери такива категории, макар и с увисвания, успя да го мине и каза, че е нещо над 8 по UIAA. Тогава все пак успях да стигна до горе, но с няколко увисвания. В съседство съм качвал още 3-4 линии, които са лесни, но има и разни интересни тавани. Още по-нататък има една стена около 30 метра, която Иван дори накова, за да я води, може би тези клинове си видял.
Тя е с поносима категория, катерили сме я и зимно, в сняг, значи не ще да е било кой знае какво:

Това, което вероятно си забелязал, е че за болдър не става, щот паднеш ли, пребиваш се яко, долу няма равно, а само остри камъне. Общо взето не става. За по веднъж да се минат, калкото да кажеш че си катерил там става, но за повече очевидно няма смисъл.
Ако още някой е ходил напоследък, не знам кой е и къде точно е бил.
Пет Май 13, 2022 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Това, което вероятно си забелязал, е че за болдър не става, щот паднеш ли, пребиваш се яко, долу няма равно, а само остри камъне. Общо взето не става. За по веднъж да се минат, калкото да кажеш че си катерил там става, но за повече очевидно няма смисъл.
Ако още някой е ходил напоследък, не знам кой е и къде точно е бил.


Мерси много за информацията! За боулдърите видях, има само няколко веднага над пътеката към водопада, които изглеждат адекватни, но на останалите не смея. Ще си спестя евентуално падане и търкалянето по камъните до реката.
Иначе, катерих (на джаджи +-1,2 клина) веднага след началото на първия сипей - една скала, която имаше характерна малка камина/широка цепка в средата и е висока ~10-15m. Районът ми изглежда интересен, но може и да е, защото няма много хора и е спокойно.
Забелязах, че веднага след скалата, която катерих имаше една малка (пада се в ляво на "втория" сипей ако ги разделяме на база дърветата и де факто е другата страна на същата скала) стена, която излиза на връх с две малки игли и май ще отскоча тази неделя, за да я пробвам. Видях и таваните в района.
Ромба, който сте катерили с май го мярнах, но е далеч от възможностите ми за водене и не смятам да го пробвам. Стената с клиновете също ще пробвам.
Има и една скала, която се вижда директно, когато влезеш в първия сипей (пада се по посока реката на ~500-600m), която също е интересна, но и за нея не знам дали е катерено.

Иначе питам, защото ми беше интересно дали на Витоша още има скаки, които не се посещават от много хора и мога да се катеря на спокойствие (като изключим Дивите скали и тези, които се падат над комините).

ПП: В посока Черната скала също изглежда интересно, там имаше една "стена", която зимата е доста приятна за соло тренировки (смесено и лед), но досега (2-3 зими) не съм засичал хора. Предполагам, че просто не им е интересна, защото е ниска.
Пет Май 13, 2022 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov