ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси и идеи за един 3-4 дневен преход

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпроси и идеи за един 3-4 дневен преход
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Въпроси и идеи за един 3-4 дневен преход Отговорете с цитат
Здравейте, пак съм аз с моите питанки Smile .
Тъй като интересът ни към Родопа планина се засилва последните години и предвид прекрасните 3 дни, които прекарахме миналогодишния Великден в района на Мостово, Врата, Мумджидам, имам желание да организирам едно 3-4 дневно ходене (с групичката ни) горе-долу в същия район и по същото време. Идеята ми (засега) е следната:
- тъй като идваме с коли е желатено да приключим близо до началната точка;
- обиколката да включва Хайдушки поляни, х. Свобода с прилежащия връх, Аква тепе, Караджов камък, Кръстова гора;
- така изброени, целите предполагат 3 нощувки - х. Момина вода, х. Свобода и евентуално къща за гости в Борово.
Проблем 1: къде да оставим колите и да тръгнем към х. Момина вода? Село Манастир е идеална нач. точка, но после от Борово - как да си приберем колите, не е много близо...
Имах и идея да тръгнем от с.Дряново, с мисълта, че е по-близо до Борово и можем да спазарим някой да превози последния ден шофьорите от Борово, но не съм наясно от Дряново до х. Момина вода колко е преходът, при положение, че може би по обяд (12-12:30) ще сме на изходна точка, струва ми се, че за 4-4:30 часа ще го извървим, т.е. ще имаме достатъчно време. Виждам, че има маркирана пътека от х. Пашалийца, която трябва да хванем някъде над Дряново.
Въпрос 2: Преходът от х. Свобода до Кръстова гора - знам, че е доста ходене, реалистично ли е за група от 7-8 души (предполагам) със средна тур. скорост да го извървят за около 10 часа, че и от там имаме слизане към Борово, което пеша ще е над час поне? Всъщност тази част ми е най-интересна и затова правя целия маршрут.
Чуденка 3: Нарочил съм си като възможни дати почивните дни около Гергьовден, като има вариант да помислим и за 24 май - кой е по-удачният от гледна точка на очаквано (обичайно) време и възможните рискове в Родопа? Миналия Великден (около 1 май) случих на страхотно слънчево време, но никой не може да гарантира ,че и сега ще е така. Но сякаш рискът от гръмотевични бури е по-голям към края на май? Иначе - денят е достатъчно дълъг и в началото на май.

Общо взето това са ми идеите и чуденките, ако някой може да помогне с малко съвети, доколкото не ми е съвсем познат районът - ще съм благодарен. Нови идеи - също приемам, но горе-долу в тази част на планината да са, поне засега.
Пон Мар 28, 2022 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: Въпроси и идеи за един 3-4 дневен преход Отговорете с цитат
Здравей!

Yan4o написа:

Въпрос 2: Преходът от х. Свобода до Кръстова гора - знам, че е доста ходене, реалистично ли е за група от 7-8 души (предполагам) със средна тур. скорост да го извървят за около 10 часа, че и от там имаме слизане към Борово, което пеша ще е над час поне? Всъщност тази част ми е най-интересна и затова правя целия маршрут.


Много правилно си се ориентирал. Това действително е прекрасен преход. Приготви се за много срещи с диви животни (диви прасета, елени, сърни и не забравяй мечките). За 10-на часа е реалистично да го направите. Къде има вода по маршрута може да видите в тази тема. Маркировката се губи само на едно място. Обозначено е на картата в kade.si. Там където се предполага, че има пътека - реално няма. Газихме в едно треви и минахме през едни сипеи … май обиколният вариант по черния път е по-добрия избор. Разклонът където се разделят пътеките за х. Сини връх и Кръстова гора е ясно различим и няма как да се заблудите. Има и табелки. За нощувката в х. Свобода задължително се обадете поне 2-3 дни предварително. Хижата е чудесна, а бобът е невероятен!

От Кръстова гора до с. Борово за час не си го представям. По спомен беше 6-7 км и бих заложил на час и половина-два.

Цитат:

Чуденка 3: Нарочил съм си като възможни дати почивните дни около Гергьовден, като има вариант да помислим и за 24 май - кой е по-удачният от гледна точка на очаквано (обичайно) време и възможните рискове в Родопа? Миналия Великден (около 1 май) случих на страхотно слънчево време, но никой не може да гарантира ,че и сега ще е така. Но сякаш рискът от гръмотевични бури е по-голям към края на май? Иначе - денят е достатъчно дълъг и в началото на май.



Това с времето никой не може да ти каже на 100%. Реално покрай баловете винаги вали. Миналата година около Гергьовден бяхме в района с. Орехово и имаше гръмотевици и дъждец, но не ни удави.

Успех!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Мар 29, 2022 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix,
няма как да знеш, но твоя е на 50% заслугата да го замисля този преход Very Happy - след като прочетох пътеписа ти за миналогодишното Е-8 и бях се разходил преди това от Ин кая до Проглед, реших, че няма начин да не обходя и още по-дивата част на юг. Smile Знам и за губещата се пътека, и за животните, и за водата съм проучил Wink . Благодаря много за насоките, надявам се да имаме възможност да опитаме и боба на х.Свобода.
Вто Мар 29, 2022 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Янчо, аз не разбрах къде е питанката, ти си си направил плана чудесно.
Колите на Момина вода или докъдето се стига, че горе ще има сняг за Великден поне, за Гергьовден ще има кал Smile. Ако тръгнете от Дряново, поне 5 часа си смятайте, сняг ще има малко, кал повечко. Направете го според условията горе и на място. От Свобода до Кръстова гора си стигате за 10 часа, с отбивката до Караджовия камък, от религиозното място до селото е над час, къде час и половина. Отсега се спазарете с мястото за нощувка там, да ви откарат, поне шофьорите обратно до колите.
Откъм атмосферните условия - от края на май до средата на юли, из Родопа, а и по другите високи планини, рискът от бури е висок. Миналата година за 24-ти май имахме приказно време в района, около Преспа имаше малки петна сняг, не беше много кално.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 29, 2022 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Васко, аз плановете по карта (и по чужди пътеписи) ги правя "много добре", ама коги не съм бил по тия места, мога да пропусна някои "тънки" моменти. Па, обикновено водя и още няколко души с мен, та да не ги вкарвам в голям филм, затуй предпочитам да питам по-запознатите Wink . До Момина вода ми е ясно, че мога да стигна (или почти) с кола, ама много далеч остава, по-трудно може да спазарим някой да ни хвърли, затова предпочитам някъде между нея и Борово да са, пък и да позагреем малко краката първия ден. Какво е туй - с колата до хижата Laughing . Може би вариантът с Манастир е компромисен, щом казваш, че от Дряново си е доста ходенето, а може и според времето да решим в последния момент - кой от двата варианта...
Относно снега - тази година не е като да не поваля, можем ли и около вр. Свобода да очакваме в началото на май, че той както се сече от север?
Вто Мар 29, 2022 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Svetlix,
няма как да знеш, но твоя е на 50% заслугата да го замисля този преход Very Happy


Благодаря! Радвам се, че съм успял да те заинтригувам. Няма да съжаляваш.

Колкото до спедицията: ако сте с повече от една кола - оставяте всички без шофьорите в началото на пътеката за х. Момина поляна. От там отивате с двете коли и оставате едната в с. Борово или Кръстова гора. Връщате другата там където е групата. Като приключите прехода - по обратния ред. Тук има малка подробност. Пътят от Рожен до Лъки е поразбит. 39 км са, но се пътува бавничко. Но пък си решавате тотално проблемът със спедицията.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Мар 29, 2022 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моят съвет е за първия ден да решавате в движение според желанието, условията, часовете на придвижване и разни други детайли. Иначе от Здравец до билото на И-ЮИ, към антената и натам по билото на юг изглежда разтъпкващ вариант, но не съм го минавал.
За снега по северните склонове на родопските върхове - Божа работа дето се вика ... там вали сняг обилно, но фрагментирано, пак така и го топи. Слизайки от Персенк по северен склон в края на май в малко кал с няколко малки петна сняг в гората наоколо, така бедствах час по-късно по северния склон на Модър в тежък, мокър и лепкав сняг, в който потъваш до долу и над метър. На другата година след зима с много повече сняг, шляпах по същите места с маратонки, като имаше малко кал. Не мисля, че ще газите сняг, ако има, ще е от север на Преспа, на петна в гората или в канавките на пътя пак там.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Мар 30, 2022 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Относно снега - тази година не е като да не поваля, можем ли и около вр. Свобода да очакваме в началото на май, че той както се сече от север?


Здравей Smile
Имам впечатления от миналата пролет - 2021-ва, бяхме на връх Свобода на 2-ри май. На върха беше сухо, но в гората и особено по северните склонове на масива имаше петна. На поляната пред хижата - сняг само на много малки петна, обаче по пътя дотам, в усойките, имаше.
Все пак трябва да имаш предвид, че тази зима валя и натрупа много повече, в сравнение с миналата.
Сря Мар 30, 2022 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Някой има ли представа в какво състояние е пътеката от с. Здравец (на пътя Лъки - Рожен) към Момина вода (тръгва зелена и после по рида - синьо) ? В смисъл - има ли такава, да не се начукаме в нещо дето не става за вървене?
Вто Май 03, 2022 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да споделя, все пак - направихме планирания преход, точно както го бях замислил.
Колите - на Здравец и от там по зелената марка към гсм антената на рида:


Марка реално почти нямаше, след последните къщи малко трудно улучихме пътеката, личи си, че почти не се ходи по нея. 100-тина метра нагоре се излиза на открита част и почва тая просека със стълбовете, която се вижда. Реално пътеката върви по нея, но има отсечени много дървета, сигурно и марките са били по тях. Но се върви лесно, стълбовете водят.

После по рида към Момина вода се върви леко, по черен път, сняг имаше още тук-таме, но нищо особено.





Хижа Момина вода не работи, има нови стопани, казаха че до месец ще заработи. Момчил юнак беше пълна, спахме на едно хотелче - Старата къща. Става, но само с групи работят, по предварителна заявка.
На другият ден до х. Преспа доста лежерно го карахме, времето беше чудно. Там случихме хижаря, който стягаше хижата за отваряне и ни наплаши, че към Свобода има много сняг, било за гети и прочие. Аз очаквах северно от вр. Преспа да има снежни петна, но не и някакви непроходими преспи. Общо взето - леко преувеличени бяха думите му, имаше доста сняг, но беше се сбил, на много места се вървеше само отгоре. Но имаше и преспи до почти метър, все още. Понамокрихме си краката малко, но нищо особено, все пак почти никой не беше със зимни обувки, еле па и гети.
Това е от сравнително леките снежни участъци:


На Свобода имаше разни хора с коли, явно заради тюрбето на Енихан баба, но нямаше хижари - заключена хижа. Явно бай Асен беше решил, че в 16 е рано да ни чака, но се чухме и каза, че ще се качат след малко. Но и ние бърза работа нямахме. Поляната и масите отпред са чудесни, особено в слънчево пролетно време.
За самата хижа - мога да кажа с ръка на сърцето - една от най-приятните и чисти, в които съм бил. Асен и Надка - много приятни и мили хора, нагостиха ни добре. Сдве думи - очаровани бяхме от мястото и хората.

На следващия ден , в 7:20 вече бяхме на пътя, ясно беше, че ни чака дълъг ден, времето изглеждаше чудесно още от сутринта, въпреки почти нулевите градуси, но все пак на 1800 м нв. бяхме. Докато беше хладно дадохме малко "жега" на темпото, та да ни е по-леко после.

Някъде около вр. Тузлата:


Втората част от маршрута:


В 10:30 бяхме на прохода, на голямата беседка с чешмата:


Починахме там, добре вървяхме с графика и драснахме към Аква тепе и през т.нар Родопско конче - добре, че го имаше на картата, да разберем, че е такова Smile .
Но гората в района е нападната от някакви вредители и цели участъци са дали фира. Грозна гледка е:


Към Хамбар дере:


и вр. Чиляка :


До ловния заслон на Аква тепе ни изненада стадо коне:


Не предполагах, че на това място ще има такава широка поляна:


Вода има до заслона, засега...
Пак мъртва гора:


След Проглед вече ми беше познато. Караджов камък (отбихме се, разбира се):


Останалата част от пътя към Сини връх (може би някой друг път и оттам да минем):


Малко след 17:30 бяхме на Кръстова гора, където с малко "логистични врътки" (едната кола беше в Борово), се извозихме съвсем в прилично време до селото, без да трамбоваме час и нещо по асфалта.


За финал - дали заради хубавото време или хубавата компания, но всички останахме много доволни от маршрута, препоръчвам го с 2 ръце.
Бъдете здрави!


Последната промяна е направена от Yan4o на Пет Май 13, 2022 10:40 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Май 13, 2022 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ех да се виждаха и снимките ...

Много се радвам, че си нави на пръста и го направи този хубав преход. Надявам се да ти е харесало. Затвърждаваш мнението ми за х. Свобода. И на нас много ни хареса там.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Май 13, 2022 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Опс, извинявам се за снимките, не съм бил включил опцията за шерване на снимките в албума. Аз ги виждам,ама друг не. Надявам се, че вече са оправени.
Пет Май 13, 2022 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Всичко е ток. Браво!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Май 14, 2022 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov