ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи за разходки от Картала (над Благоевград)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Идеи за разходки от Картала (над Благоевград)
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Идеи за разходки от Картала (над Благоевград) Отговорете с цитат
Здравейте,
дайте някакви идеи за разходки от Картала (еднодневни) - с времена ако може. Не ми е познат този район и на прима виста се сещам само за разходка до хижа Македония.
ПП: лифтът само зимата ли работи?
Благодаря! Smile
Пет Май 13, 2022 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

Пускам ти няколко скрийнчета с времена от разходките ми в този район. Ходенето е с умерено темпо, като е било при условия без сняг.
Ако ходиш сега до Добро поле, имай предвид, че пътеката е стръмна и при наличие на сняг, може да има неприятни ситуации.
Ако ти трябва допълнителна информация, ще мога утре да ти я дам, просто питай.

Поздрави,
Жоро















Пет Май 13, 2022 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Много ти благодаря, това дава доста полезна информация.
Попаднах на един пътепис: https://www.borisandonov.com/po-biloto-ot-kartala-do-khizha-makedoniya
Изглежда са се качили с лифта и оттам са ходили по билото. Действително лифтът работи ли извън зимния сезон - аз бях с впечатлението, че не работи?
Пон Май 16, 2022 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Доста лета работеше, как ще е това…
Пон Май 16, 2022 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:

Действително лифтът работи ли извън зимния сезон - аз бях с впечатлението, че не работи?


Първите три скрийнчета са от септември и октомври 2019 та година, а последното от август 2020 та.
Не съм видял нито един път лифта да работи, но от посочените опции, той ти е нужен само за разходката
по южното било на Югозападна Рила. Наистина, гледката от връх Исмаилица към Пирин е уникална по рода си,
но пък и на северното било има какво да се види. Мегалитното светилище Марков камък,
масивния Царев връх, двете Кадиици - все неща, които си заслужават усилията по стръмната пътека от Бодрост до Добро поле.
Ако изчакаш още малко, да се постопи снега по нея, си мисля, че няма да имаш никакви проблеми да се разходиш натам.

Успех!
Вто Май 17, 2022 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В допълнение на чудесно представената информация от goro_levskara - пътеката от Бодрост към Добро поле беше чиста от сняг да към 1800 м още в края на март. Долната част чистих от паднали дървета и клони.
Лифта би трябвало да работи лятото, следи се във фейса, сайта им трябваше да е пълноценен вече. Най-добре на телефона за контакт.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Май 17, 2022 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Тази пътека ли визирате? Със зелената маркировка, която на картата свършва в нищото? Какво е състоянието на тази пътека, проходима ли е?
https://map.bgmountains.org/#map=16/2597661.25/5169932.89/0
Или има една по на запад, с пунктир, през кота 1671, където пак пише "Добро поле"?
https://map.bgmountains.org/#map=15/2595977.77/5169138.31/0

Винаги съм се чудел по коя се ходи до Марков камък и Царев връх, но и двете, поне на картата, ми изглеждаха съмнителни.
Сря Май 18, 2022 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Тази пътека ли визирате? Със зелената маркировка, която на картата свършва в нищото?


Точно тя е. А за състоянието на пътеката, за мен е добро. Просто е стръмна и взимаш павече от 700 метра денивелация за около два часа.
На места е тясна, но е проходима. И не свършва в нищото Very Happy Там където изчезва, ти остава съвсем малко, за да излезнеш на седловината Добро поле.
Дори и при мъгла ти трябва просто да държиш посоката, а формите на релефа ще ти помогнат за това, дори и да нямаш компас, или машинка.
На седловината ще стигнеш път, който се движи по цялото северно било. Не съм сигурен, но по спомени пътеката изчезваше край един извор, който ти се пада вляво. От там до табелите на седловината са ти няколко минути.
Ето ти линк и към един от албумите със снимки, като първите от тях са от пътеката. Би могъл да придобиеш накаква представа.
Сря Май 18, 2022 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Придобих представа, благодаря ти! Записвам го, за като му дойде времето Smile
Сря Май 18, 2022 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Тези дни дали е рано за разходка от Картала до Хижа Македония според вас? Имам предвид кал, стичащи се води...
Пет Май 20, 2022 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Тези дни дали е рано за разходка от Картала до Хижа Македония според вас? Имам предвид кал, стичащи се води...

Разходка по пътя в долината би била ОК. Минаване по билото (Исмаилица и т.н.) би могло да бъде свързано с известни затруднения по северния склон на Малък Мечи връх, където вероятно все още има доста (вече нефирнован) сняг.

Няколко снимки от 25 май 2013 г.:







_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 20, 2022 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
didkopitko написа:
Тази пътека ли визирате? Със зелената маркировка, която на картата свършва в нищото?

Точно тя е. А за състоянието на пътеката, за мен е добро. Просто е стръмна и взимаш павече от 700 метра денивелация за около два часа.
На места е тясна, но е проходима. И не свършва в нищото Very Happy Там където изчезва, ти остава съвсем малко, за да излезнеш на седловината Добро поле.
Дори и при мъгла ти трябва просто да държиш посоката, а формите на релефа ще ти помогнат за това, дори и да нямаш компас, или машинка.
На седловината ще стигнеш път, който се движи по цялото северно било. Не съм сигурен, но по спомени пътеката изчезваше край един извор, който ти се пада вляво. От там до табелите на седловината са ти няколко минути.
Ето ти линк и към един от албумите със снимки, като първите от тях са от пътеката. Би могъл да придобиеш накаква представа.


Привет. Скоро мислим да посетим района, и да попитам пак уточняващи въпроси.
1) Относно Марков камък и Царев връх:
Маркирана ли е действително със зелена маркировка тази пътека от Бодрост до Марков камък, поне през гората до билото?
И след излизане на билото, нужно ли е да се включим в жълтата маркировка (пътя), или можем да поемем по дадената на картата немаркирана пътека (която минава североизточно от Марков камък) директно на запад към Царев връх: https://map.bgmountains.org/#map=17/2597057.58/5171168.32/0
Колко време до Царев връх? 3-3.5 часа?

2) Горна станция на лифта - минаване през върховете Исмаилица, Русалия, Парангалица, Езерник, Мерджика (без да ходим до Малък мечи връх) - хижа Македония колко време би отнело?
Идеята ми е да врътнем кръгче от горна станция през билото до хижа Македония и да се върнем по пътя със зелената маркировка до долна станция на Картала. Постижимо ли е, без спане на хижата?
Ако не, ще го направим лъчев докъдето ни се ходи и обратно с лифта до долу.

3) Картала - хижа Македония - Гомям мечи връх
До хижата около 2-2.5 часа, още 1.5 часа до върха?

Благодаря. Ако имате други идеи или някъде бъркам, споделяйте.
Вто Юли 19, 2022 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Мога да ти дам идея, която обаче ще те разцепи от ходене. За сметка на това гледките ще те изкефат.

Тръгваш от Дъбрава в посока Царев връх. Няма маркировка но няма как да се объркаш.Почти до върха е черен път.

След Царев поемаш в посока хижа Македония. Може да отидеш и до хижата или да завиеш към Картала.

Няма как да се объркаш. Само на долу е. Има ясно различим земен път.
Тук проблема е че от Картала до Дъбрава, ако приемем че си с кола ще трябва да намериш начин да се придвижиш.

В Събота бях на Царев връх от към Дъбрава. Маршрута е страхотен.

ето две-три снимки

https://photos.app.goo.gl/qaY4yDrZ6zG71xux7
Вто Юли 19, 2022 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:


Привет. Скоро мислим да посетим района, и да попитам пак уточняващи въпроси.
1) Относно Марков камък и Царев връх:
Маркирана ли е действително със зелена маркировка тази пътека от Бодрост до Марков камък, поне през гората до билото?
И след излизане на билото, нужно ли е да се включим в жълтата маркировка (пътя), или можем да поемем по дадената на картата немаркирана пътека (която минава североизточно от Марков камък) директно на запад към Царев връх: https://map.bgmountains.org/#map=17/2597057.58/5171168.32/0
Колко време до Царев връх? 3-3.5 часа?

2) Горна станция на лифта - минаване през върховете Исмаилица, Русалия, Парангалица, Езерник, Мерджика (без да ходим до Малък мечи връх) - хижа Македония колко време би отнело?
Идеята ми е да врътнем кръгче от горна станция през билото до хижа Македония и да се върнем по пътя със зелената маркировка до долна станция на Картала. Постижимо ли е, без спане на хижата?
Ако не, ще го направим лъчев докъдето ни се ходи и обратно с лифта до долу.

3) Картала - хижа Македония - Гомям мечи връх
До хижата около 2-2.5 часа, още 1.5 часа до върха?

Благодаря. Ако имате други идеи или някъде бъркам, споделяйте.


Здравей, didkopitko,

1. Пътеката е маркирана, или поне това са ми спомените. В интерес на истината си спомням за едно, или максимум две места, където имаше заблуждаващи пътища, които не трябва да хващаш. Ако не използваш машинка е хубаво предварително да се запознаеш с картата и да си опишеш предварително маршрута и местата, на които сменяш посоката.
Не е нужно да се включваш в билния път (жълтата маркировка) а можеш да тръгнеш по тази пътека, която е на картата. На места ще я губиш, заради растителността, но при видимост, това няма да ти е проблем. Посоката ти е северозапад, като масива на Царев връх се откроява и няма как да го сбъркаш. Когато след известно време се включиш в билния път (жълтата), просто тръгваш през хвойната директно към върха. Има на места заблуждаващи пътеки, които се скриват сред растителността. Просто гониш формите на релефа и ще стигнеш до връхната точка.
При спретнато темпо ще влезнеш в 3 - 3,5 часа, даже и по-малко.

2. Напълно постижимо. Ние го направихме без лифта и с изкачване на Малък Мечи връх. По-горе бях дал и времена. Влизаш в рамките на деня, без проблем.

3. Тук съм направил кратко описание за това, което те интересува. Влизаш в четири часа, като можеш да отидеш и до другите върхове по билото към Рибни. Денят е голям, така че не се притеснявай.

Успех!

Жоро
Вто Юли 19, 2022 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Направихме вчера 2) - с лифта и по билото през всички върхове (само без Малък мечи връх) без подсичания, до хижа Македония ни отне 5 часа с включени към 1 час общо почивки (45 мин на Езерник за обяд). Чисто ходене около 4 часа. После доста досадно двучасово връщане до Картала. Доста се притеснявах за този маршрут, дали ще успеем с детето (заради почти 20-те км общо разстояние), но успяхме нормално, с малко мрънкане при качване на Езерник.
Нед Юли 24, 2022 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov