ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как поддържате обувките си?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как поддържате обувките си?
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
taurus написа:
С тази импрегнираща вакса на восъчна основа - Tarrago - ще успее ли да ги омекоти? Ползвани са на село и са прани и минати през обущар и се надявам да изкарат още 1-2 зими. Доста се е втвърдила кожата.


Старите Саломоня като минат през 5-6 дни калища и миене, и се вкоравят така като тези на снимката, направо обилно със свинска мас, после на слънце да се стопи и попие , и пак мас, после пак на слънце. Стават меки като мекици, а и водата не я пият известно време. То иначе да съм изхарчил 10 кутии от това Тараго, те обувките не са толко скъпи.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Ное 04, 2018 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Aз ползвам Тараго и омекотява кожата, но при теб явно ще трябва няколко пъти да се намаже.

Аз също ползвам въпросното мазило, по препоръки на Dido, и вече 4г. Бореала е и с идеална кожа никакво напукване, пиене на вода, а и явно не вреди на дишаемоста защото не спарват.
Доста е икономично, мазал съм ги 20-30 пъти и мазилото не е и наполовина намаляло, най-вероятно ше стигне да доизнося подметките Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Ное 04, 2018 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не съм имал такъв проблем с Бестард и Бореал, пишеш "след пране" как ги переш?
Аз след ходене ги изплаквам с хладка вода и ги оставям 1-2 дни на терасата да се проветрят, на 2-3 ходения ги мажа с вакса и изпирам само стелките.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Авг 20, 2019 7:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 813
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Не съм имал такъв проблем с Бестард и Бореал, пишеш "след пране" как ги переш?
Аз след ходене ги изплаквам с хладка вода и ги оставям 1-2 дни на терасата да се проветрят, на 2-3 ходения ги мажа с вакса и изпирам само стелките.


Аз съм на същия принцип. Даже ако трябва да съм точен само забързвам с влажна кърпа.

Обущарят при който носих обувките ми препоръча да си купувам такива с цяла подметка. Иначе голямо дърпане докато се навие да ми ги залепи.
Вто Авг 20, 2019 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Свинемона нямам проблеми да го пускам и в една стара пералната машина понякога - по 2 пъти към ги прал така, когато беха са освинени до безобразие. Иначе ги кисна цял ден във вода, после впръсквам някъв обикновен препапарза миене, натърквам с четка и пак оставям да киснат 2-3 часа, пак препарат и с четка. Досега са мини така поне 15 пъти.
Нищо им няма. Ако ходех по пътечките или покрай хотели, нямаше да се наложи това зверско пране, но понякога са много скапани и мръсни.
Кожата после я мажа обилно със свинска мас, за да се омекоти. Или някъв стар крем, който ми е подръка и е за фърляне. Гортекса не го мисля, той е вече стар но пак не съм забелязал да пропуска.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Авг 20, 2019 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле, като гледам снимката по-горе - ама тя твоята работа е буквално "съшита с бели конци"....
И аз имам едно изкачване на Цумщайн с напълно разлепена подметка на ЛаСпортивата, увита с лейкопласт.
За прането - открих нов метод, по който пера включително и белите ластично-пристягащи чорапи след Витоша 100 и Мазалат-Ехо - сапун за пране и измиване с водоструйка Керхер - стават като нови. Обувките също се изчистват идеално. Ако не ти пука за мембрани и прочие простотии, пердашиш с водоструйката и стават като нови.
Вто Авг 20, 2019 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ангеле, като гледам снимката по-горе - ама тя твоята работа е буквално "съшита с бели конци"....
И аз имам едно изкачване на Цумщайн с напълно разлепена подметка на ЛаСпортивата, увита с лейкопласт.
За прането - открих нов метод, по който пера включително и белите ластично-пристягащи чорапи след Витоша 100 и Мазалат-Ехо - сапун за пране и измиване с водоструйка Керхер - стават като нови. Обувките също се изчистват идеално. Ако не ти пука за мембрани и прочие простотии, пердашиш с водоструйката и стават като нови.

Тоя метод с пароструйката е добър, но нямам засега такава . За препарат - има един обикновен, универсален на Астониш с портокалово масло, който не се отразява зле на кожата. С него четкам, кисна и мия, а в пералнята ако е - с течен препарат Персил.
По-ми е проблем пералнята, щото като чувам вътре как лумкат и блъскат обувките, не е да се ползува някоя хубава пералня за случая.
Владов, проста аритметика. Значи след 2-3 ходения по стените / ако е по пътечките нищо няма да им стане на обувките/ по 3-4 дни в мраморният дял, отгоре на свинемона от острите камъни започват да се разпарят някои шевове. Удрям им тогава по един - два кърпежа с копринен конец за парашут, намазвам шевовете 2-3 пъти последователно през 24 часа с лепило и ги нося още 3-4 пъти х 3-4 дни в мраморният дел. После, като се скъсат шевовете, подновявам ги и така да безкрай . Да бях купил поне още 5 чифта обувки досега, а минавам само с два чифта, които още са в състояние да се качат там поне 5 пъти.
Проблема в мраморният дел по стените му, както и ти си напълно запознат, е следният :
- след 2-3 часа ходене с модерни АПРОУЧ обувки, които са много твърди, краката се скапват, установих. Трябва да слизаш след първият ден. Със Саломоня не се чувства болка или напрежение в крака, даже и след 5 дни подред.
- досега да бех купил още 5 чифта обувки, ако искам да исглеждам прилично и да са без кръпки. Те и дрехите се покъсват тук там. И с нови дрехи да вляза в стената на Бански, на излизане от там след 3-4 часа, си готов да застанеш на просия пред Невски. Може да ми подфърлят некой леф хората на х. Вихрен, за каузата...

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Авг 20, 2019 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз нашите net-walk ги изчетквам хубаво с мека четка и после ги пръскам с импрегнатор от Лидл. Вече 8-9 месеца по тази схема са все още като нови.
Съб Авг 24, 2019 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прочетох темата, но не успях да видя мнения
Препоръчаното мазило Tarrago Dubbin подходящо ли е за велур/набук
Или само за лицева кожа
И къде се продава, намирам го само в някакъв онлайн магазин
Обувките са Lowa renegat и Lowa Laurin Pro
Досега ги подхранвах с препарати/кърпички за обикновени обувки
но вече видимо имат нужда от нещо по-сериозно
Съб Апр 17, 2021 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично ползвам:
https://www.extreme-bg.com/impregnator-tampon-za-obuvki-nikwax-nabuk-i-velur
Съб Апр 17, 2021 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Продължавам да не мога да се оправя с пропускащите обукви. Моля за препоръка за препарат за велур.
Става въпрос за Lowa Laurin pro.
Миналата седмица солидно ги наквасих на нестопения още сняг на Витоша.
Бяха импрегнирани с Grangers, при това доста солидно. Взех и nikwax но ми се струва че ще е същата работа.
Странното е че при джапането в локви не усещам да пропускат, но само като стъпя в размекнатия сняг стават мокри чорапите. А на приятелката ми Ренегата (набук) не пропускат след идентично третиране с grangers.
Пропускат отстрани около свивката на ходилото (поне така се усеща). Иначе не са стари обувките и не ми се ще да ги пенсионирам
Сря Май 25, 2022 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sims7



Регистриран на: 13 Дек 2014
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Caleb, вземи си препарати на Lowa.
Аз си ги ползвам от доста време и ми вършат добра работа. И крем за кожата на обувката и импрегнант.
https://www.sportdepot.bg/lowa-aksesoari/preparati_za_poddrajka/brand-124_0_481_99

Тук пък има инфо и видеа как да се грижиш за обувките си:
https://lowa.de/tipps/pflegetipps
Сря Юни 22, 2022 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Не е зле все пак наистина да тестваш колко ти пропускат обувките. Обикновено това което се случва е че в тези сезони, краката се потят яко, обаче не го усещаш. Понеже като стъпиш на снега разликата в температурата е доста голяма и започва да се усеща, все едно са ти пуснали обувките много, а може да не е така ...
Сря Юни 22, 2022 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rado. Trully



Регистриран на: 04 Мар 2018
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Привет,

Имам Bestard Breithorn PRO. Вече са на 4-5 години и въпреки, че редовно ги мажа с Крем за обувки Bestard, пропускат вода.
Разходихме се от Партизанска Песен до Мазалат и обратно миналата седмица. Отвън изглеждаха мокри а отвътре такива си и бяха. Мислех си, че много ми се потят ходилата, но вече не мисля така.
Какво бихте препоръчали за тези обувки? С какво да ги омажа или да пестя за нови?

Благодаря!

Поздрави,
Радослав
Вто Яну 24, 2023 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Rado. Trully написа:
......

Bestard Breithorn PRO е една твърде добра обувка. Възможно е да се е изпотил кракът, но е възможно и да се е наквасила с вода. То освен гумен ботуш, няма друго, което при тежка експлоатация да не се намокри. Пробвай да го обливаш с течен парафин, те разните му спрейове май са на такава основа. Пробвал съм и с едно KIWI, продават го из магазините, както и лидълските шпрейюве. Тарагото също беше добро нещо, но май изчезна от пазаря. Моите обуща /В момента - La Sportiva Karakorum Evo Gtx , Crispi NEVADA GTX и BESTARD TOP MOUNTAIN/ от тях не се мокрят, или пък аз нещо не ходя много с тях... Crispi NEVADA GTX e почти същото като твоите.
Но то всъщност зависи и от условията. В мокър и тежък сняг всъщност ходя със снегоходки и теоретично атаката върху кожата остава малка. Иначе в много мокър сняг, след 5-6 часа интензивно ходене не познавам обувка, която да е издържала. Дори пластмасовите кофлаци от едно време - те пък от конденза вътре ставаха още по-зле...
Вто Яну 24, 2023 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Следваща
Страница 13 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov