ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Владо, в разсъжденията си ще трябва да имаш предвид, че:
  • разстоянието между Земята и Луната е променливо (356500 - 406700 km);
  • разминаването във времето между изгрева на Луната в дадена точка и пълнолунието е променливо;
  • състоянието на атмосферата е променливо.


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 19, 2022 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, напомням ти, че ти също си член на изследователската група! Съгласен съм с трите точки и най се радвам на третата: атмосферните условия. Да, разстоянието до Луната е променливо, но не дотам, че да го забелязваме с око. Разликите във времето на изгряването също са без значение, защото и тях не можем да сравняваме на око. Това, което виждаме, е кацналата на хоризонта сфера. И по моите наблюдения тя обикновено е сребристобяла, но в редки случаи е портокалово оранжева и огромна. Самото пълнолуние също е плюс-минус, така че може едната нощ Луната да е неимоверно голяма, а на следващата да е нормално малка. Затова отдавам причината на атмосферните условия - разлики в пречупването заради разлики във въздушните пластове и прочие непонятни за мен обстоятелства. Четох някъде, че увеличението заради рефракцията не е реално и не могат да се видят повече подробности върху повърхността на Луната, а е, така да се каже, вторично, увеличава се образът, който вече се е оформил в края на атмосферата. Каквото и да е, за мен е факт, че в някои нощи Луната изгрява като експлозия на бомба, друг път е като силен сноп от прожектор.
Чет Май 19, 2022 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
How to record changes in the Moon's apparent size


A perigee full Moon (left) appears 30% brighter and 14% larger than an apogee full Moon (right). Credit: Pete Lawrence

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 19, 2022 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вярвам на всички снимки и аргументи, но те не отменят наблюденията ми. Защото не става дума за разлики в размера, дължащи се на разликите в перигея и апогея. Това е голям интервал от време. Не става дума и за разлики, дължащи се на разичната височина на Луната над небосклона. Аз говоря за видими разлики, наблюдавани при изгрев буквално в съседни вечери. Или в съседни месеци, но по едно и също време. Наистина се учудвам: никой от вас ли не се е стъписвал, когато над покривите отсреща изплува като вулкан отромна оранжева топка? А на следващата вечер тя не е такава. Същото явление съм наблюдавал и със Слънцето: случвало се е на залез дискът му да изглежда необикновено голям и червен. Просто заема по-голяма част от небето и за мен това е очевидно.
Чет Май 19, 2022 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Владо, искаш с фотоапарат да се заснеме СУБЕКТИВНОТО ВЪЗПРИЯТИЕ на различните хора за размера на Луната при изгрев? Shocked

Разбира се, че съм виждал Луната да изгрява (или да залязва) оранжева, червеникава и кафеникава, но дори и да ми е изглеждала по-голяма в такъв момент, никога не съм се съмнявал, че това е оптическа илюзия. То даже не е и оптическа илюзия, а илюзия на мозъка.

Ако по-големият размер беше реален, на какво би могъл да се дължи?

На мъгла, играеща ролята на увеличителна леща?

На ледени кристалчета в атмосферата, играещи ролята на увеличителна леща?

Рефракцията на светлината от слоевете на земната атмосфера НЕ увеличава лунния и слънчевия диск, напротив - сплесква го, следователно го прави по-малък (дадох снимки като доказателство за такова сплескване по-нагоре в темата).

П.П. Луната от снимките ми от 15.05.2022 г. е при изгрева на Луната - Луната изгряваше над хълма Хисарлъка (началото на Осоговска планина). На Хисарлъка има дървета, лампи, сгради и крепост, така че имаше с какво да се сравни Луната, но на снимките тези неща са излезли прекалено тъмни.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 19, 2022 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сближение на планетите Юпитер и Марс.

Марс догонва Юпитер от дясната му страна (от запад на Юпитер) и ще бъде в съединение с него на 29.05.2022 г. – двете планети ще бъдат видимо много близо върху небето, разстоянието между тях ще бъде около 0,5 градуса/1 лунен диаметър. Марс ще мине „под“ Юпитер, тоест южно от Юпитер. След това Марс ще изпревари Юпитер и ще се наблюдава от лявата му страна (източно от Юпитер). Подобно „заобикаляне“ на Юпитер направи Венера преди около месец – на 30 април 2022 г. (http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=157130#157130).

Съединението на Юпитер и Марс е в около 13 часа на обяд на 29.05.2022 г., но сближението на двете планети ще може да се наблюдава няколко дена преди и след тази дата – двете планети все още ще са видимо близо една до друга. А като добавим и ярката Венера, която е Зорница (вляво/източно от тях) и изоставащия Сатурн (вдясно/западно от тях), ще се получи интересна гледка и снимки.

Снимка от 04.05.2022 г.:





Снимка от 18.05.2022 г. (през прозореца на автобус, затова качеството не е добро):





На 28.05.2022 г. за град София приблизителни моменти на изгрев на:

Юпитер: 03:13.
Марс: 03:14.
Венера: 04:18.
Луна: 04:44.
Слънце: 05:53.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Май 27, 2022 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Colors of the Moon

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 27, 2022 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тая паница с "великденски" луни ми взе ума! Нещо такова ви предлагах да направите със Стефан. На снимките веднага се вижда, че при налагане някои от елиптичните луни са по-широки от кръглите. Което потвърждава моето наблюдение, че при някои изгреви Луната изглежда по-голяма и това явление не се дължи на сравнението с обекти, които винаги са си на мястото, а е резултат от атмосферни условия. Вероятно има значение и фактът, че човек по-осезаемо възприема промените в хоризонтална посока, отколкото във вертикална. Все пак продължавам да си мисля, че има случаи, когато Луната изглежда доста по-голяма от показаната на снимките. Може илюзията да се дължи на оранжевия цвят, не знам.
Пет Май 27, 2022 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Тая паница с "великденски" луни ми взе ума! Нещо такова ви предлагах да направите със Стефан.

Сотиров, ти добре предлагаш, ала първо погледни следните 2 снимки:
Вляво съм аз с моя фотоапарат, а вдясно е фотографката, направила „великденските“ луни.
Нещо да ти прави впечатление? Разликата в размера на фотоапаратите и най-вече разликата в обективите? Very Happy




Сотиров написа:
На снимките веднага се вижда, че при налагане някои от елиптичните луни са по-широки от кръглите. Което потвърждава моето наблюдение, че при някои изгреви Луната изглежда по-голяма и това явление не се дължи на сравнението с обекти, които винаги са си на мястото, а е резултат от атмосферни условия.

Не, това не потвърждава, че Луната изглежда по-голяма в резултат на атмосферните условия.
По-горе Ведрин е дал обяснение за различния размер на Луната при различните пълнолуния:

vedrin написа:
How to record changes in the Moon's apparent size


A perigee full Moon (left) appears 30% brighter and 14% larger than an apogee full Moon (right). Credit: Pete Lawrence


Относно сплескването на лунния диск – сплескването се дължи на рефракцията на светлината и НАМАЛЯВА размера на диска, а не го увеличава.
Това ясно е показано в статията Forma e dimensione del disco solare – в която са дадени видеоклиповете:

https://youtu.be/Y5JVsU3R8nY

https://youtu.be/AlNE9PAejuw

Сотиров написа:
Все пак продължавам да си мисля, че има случаи, когато Луната изглежда доста по-голяма от показаната на снимките. Може илюзията да се дължи на оранжевия цвят, не знам.


Въпроси:

Колко голяма е Луната върху снимката с 48-те лунни диска?
Какво е увеличението на различните лунни дискове върху снимката с 48-те луни? Wink



Накрая публикувам за размисъл една статия от астрономическото списание „Андромеда“, брой 25 от 1998 г.:






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 01, 2022 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Утре заран Отговорете с цитат

Източник: Stellarium, 3 юни 2022 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 03, 2022 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Liquid mirror telescope opens in India

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 13, 2022 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А така! дойдохме си на думата. Индийците са направили 4-метров телескоп, чието огледало се образува от въртящ се живак. Получената форма е перфектна парабола. И откъде са взели индийците идеята? Ами естествено от кладенеца-телескоп в Цари Мали град! Нали помните, че там жрецът е наблюдавал светилото в зенита (ако изобщо е имало такова) в отражението му от въртящ се леген с живак. Предвид халюциогенните свойства на живака жрецът е изпълнявал и функциите на Пития, инхалиращата отровни газове делфийска Сибила. Индийците не съобщават нищо за източника на своята идея, но за нас той е съвсем ясен. Не се съобщава и за вдишване на живачните изпарения с цел проглеждане не само в галактиките, но и в бъдещето. Shocked
Пон Юни 13, 2022 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Първата геоложка карта на Луната в мащаб 1:2.5М, включваща 17 вида скали и 14 вида формирования:


Източник: The 1:2,500,000-Scale Geologic Map of the Global Moon, 15 юни 2022 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 15, 2022 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Ягодовата" Луна няма ли кой да я снима като по-голяма от обикновеното?
Сря Юни 15, 2022 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Снимал съм пълнолунието този месец, но снимките са все още във фотоапарата.

Обаче когато Луната изгря, имаше облаци, затова съм я снимал след това – около горна кулминация в полунощ.

Ще сваля снимките днес и ще ги изрежа по същия начин като тези от миналия месец, за да може да се сравняват.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 16, 2022 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Следваща
Страница 10 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov