ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Нека бъдем малко по-точни с числата. Всъщност най-отдавна изстреляният GPS спътник, който все още е в употреба, е в орбита от 25 години и е най-дълго използваният такъв спътник въобще в историята. Първоначално е било предвидено животът му да бъде 10 години. Следващият по възраст е на 22 години. Ако разгледаме списъка бихме установили също, че има 24 GPS спътника "in operation" на възраст по-малко от 18 години. В тях не включвам един 13-годишен резервен и един едногодишен в тестов режим на работа.

Най-съществената новост за потребителите с по-надарени приемници е поддръжката от по-новите GPS спътници на повече видове сигнали за граждански нужди на различни честоти. Освен всичко друго, това позволява на някои приемници и сами да анализират влиянието на състоянието на йоносферата и да прилагат необходимите поправки, без изобщо да зависят от корекциите излъчвани от геостационарни спътници, които може да не са най-подходящи във всеки конкретен случай, освен че често са и недостъпни заради по-ниското положение над хоризонта на тази спътници из нашите ширини и особено в планините и градските каньони.

Относно антените в смартфоните -- дори те да са в цветущо здраве пак имат много по-неблагоприятни характеристики в сравнение с тези на някои туристически GPS-и по ред причини. От своя страна последните пък често отстъпват на някои външни антени, каквито обаче все пак лесно могат да бъдат свързвани към някои приемници. Например, имам личен опит с такава, която значително намалява шума в следи, записвани от 60CSx уред. Монтирана е на самоделна мачта с отражателна пластина в раницата. И най-сетне, има и професионални антени, които пък значително превъзхождат всички останали, включително пo тегло (и в злато). Една от най-важните им характеристики е подтискането на нежелани отразени сигнали. Вида използвана антена всъщност е една от най-съществените разлики между различните видове GNSS приемници. Най-зле в това отношение са смарт-часовниците, следват смартфоните...

Колкото до обсъжданата тук предполагаеми промени в силата на сигнала от различни спътници, бих искал да отбележа, че не се забелязват съществени промени в това отношение в четирите Blitzortung станции в България, до които имам достъп (Сърнегор, Рожен, Мусала и Попови ливади). Всяка от тях е снабдена с външна GPS антена и записва непрекъснато данни всеки ден, 24 часа в денонощието, на едно и също място и при еднакво положение на антената, и в този смисъл има някои от характеристиките на перманентна GNSS станция.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 23, 2022 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, проверете си устройствата, аз активно ползвам Orux на телефон и не съм усещал смущения.
GPS-ът ми е: with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Имах навремето един Galaxy S4, много добра машинка беше, но малко по малко взе да "губи" сателитите, да му трябва супер много време за да направи локализация... Мисълта ми е, че GPS модулът в телефона, или поне антената, се прецаква с времето.
Най-лесно за проба - бягай с 2 телефона в раницата и ще видиш разликата.
Вто Апр 26, 2022 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Дидко, идейно е! Ще взема на братовчед ми неговия телефон, той е същия и ще направим тест.
Ама след последното тичане още имам амортизация на счупения глезен, та ще е след паузата.
Между другото, в понеделник от нас до В100 перфектна следа. И горе в посока Мърчаево пак се почнаха едни тегели около 2 км. После си следва пътеката чак до края на бягането - напред и назад, стана хубав трак. Та това също подсказва, че антената може би се такова с мен... Бързо и точно локализира като го пусна, ама после танцува понякога... Все пак е на 2 години и половина идиотоустойчив телефон, здраво използван.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Апр 26, 2022 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Дидко, идейно е! Ще взема на братовчед ми неговия телефон, той е същия и ще направим тест.
Ама след последното тичане още имам амортизация на счупения глезен, та ще е след паузата.
Между другото, в понеделник от нас до В100 перфектна следа. И горе в посока Мърчаево пак се почнаха едни тегели около 2 км. После си следва пътеката чак до края на бягането - напред и назад, стана хубав трак. Та това също подсказва, че антената може би се такова с мен... Бързо и точно локализира като го пусна, ама после танцува понякога... Все пак е на 2 години и половина идиотоустойчив телефон, здраво използван.

Може да дадеш твоя телефон и твоят братовчед да потича с двата телефона.
Има голямо значение къде ще сложиш телефоните - в чантичка, раница, на ръката и т.н.
Вто Апр 26, 2022 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
От опит знам че няма значение къде е. На Витоша 100 като карам колело е в раницата на гърба, като тичам е в джоба на панталона или в ръката. Траковете се припокриваха до преди две седмици. Склонен съм да вярвам че е от антената на телефона. Първо така ще тествам.
Благодаря.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Апр 26, 2022 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На телефон Xiaomi с Андроид 11 (MIUI 12.5) инсталирах Oruxmaps 9.0.1 GP.
Със системното приложение "Управление на файлове" не виждам папка Oruxmaps в основната директория, както беше досега. Папката е на друго място.
В приложението Oruxmaps 9.0.1 GP за място за съхранение на картите е посочено /storage/emulated/0/Android/data/com.oruxmapsDonate/files/oruxmaps/mapfiles/ което не може да се промени. Виждам съдържанието на папка mapfiles, в която трябва да сложа гарминската карта, но нямам меню "постави" за предварително копирания файл с гарминската карта. Андроид 11 (MIUI 12.5) не позволява на системното приложение "Управление на файлове" да копира/мести файлове в такива папки. По този начин не мога да сложа гарминската карта за директен ъплоуд в приемника gmapsupp.img в съответната папка mapfiles. Мисля, че скоро всички ще се сблъскат с този проблем. Ето решението:
Трите чертички (горе вляво)
Зъбното колело (горе вдясно)
App storage
Import resources
Стрелката, която е вдясно от Resource type
Избиране на Maps
Посочване на файла gmapsupp.img и ОК
Съб Май 28, 2022 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Онзи ден сефте карах колело, че ми се прецака глезена след 25 април. Еми точността отново си е висока.

Сега имам друг проблем с Орукс, като експортирам файлът от деня (без значенеи от формата) ме питаше посредством коя програма да го изпратя ( Вайбър, мейл..) Еми дадох всеки път с Вайбър и сега ако искам с мейл няма как, не ми дава избор вече. Някой знае ли как да върна настройката всеки път да ме пита?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Съб Май 28, 2022 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Онзи ден сефте карах колело, че ми се прецака глезена след 25 април. Еми точността отново си е висока.

От началото на войната в Украйна приемането на сигнали от позициониращите спътници е доста колебливо. Понякога е добре, но понякога не е.
Съб Май 28, 2022 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 229
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Еми точността отново си е висока.

Оруксът от гугъл ли си го вземал или от сайта им?
Онзи ден (всъщност, преди 1-2 седмици може би, но така и не писах тук...) гледах някакъв чат, в който се оплакваха от скачания на локацията в osmand и съветът беше да се изтегли версията от f-droid хранилището, където приложението не използва гугълските услуги. Като за проблем се посочваше алгоритмите на гугъл, които от време на време дават странни показания. Колко е вярно, нямам идея.
Нед Май 29, 2022 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
packo packov написа:
Онзи ден сефте карах колело, че ми се прецака глезена след 25 април. Еми точността отново си е висока.

От началото на войната в Украйна приемането на сигнали от позициониращите спътници е доста колебливо. Понякога е добре, но понякога не е.


Това "понякога" как стои във времето? През 15 мин, през час, през пет?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Май 29, 2022 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Питай в Пентагона и в Ген щаба.
Пон Май 30, 2022 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Странен отговор.
Питам тебе, ти ме препращаш при арменския поп. Защо така трудно се разбираме?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 30, 2022 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3288
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ами не изпращай скрийншотове, изпрати направо траковете.

Според мен проблемът е бил, че си тичал и си шашнал машинката! Smile

Имал съм подобен проблем, като съм се движил бързо с лека кола – джипиесът изпитва затруднения да хване сателити.

Пробвай да запишеш трак в открита равна местност (не в гора и дерета), където има добър изглед към сателити.
Ако там ти записва трак без големи отклонения, значи проблемът не е в силата на сигнала от сателитите и трябва да се търси другаде.

Друго, което можеш да пробваш, е при поява на големи отклонения да рестартираш телефона и да видиш дали ще се подобри положението.

На 24.04.2022 г. нощувах в село Белимел, Северозападна България – https://www.kade.si/index.html#map=19/2557520.91/5378211.11/0.

Бях решил да посрещна изгрева (около 06:31 часа) от височината, намираща се северно от селото – Злия венец https://www.kade.si/index....
Станах рано, набързо се облякох и излязох навън. А там видях планетите Юпитер, Венера, Марс, Сатурн и Луната, наредени в една линия!
Как да не ги снима човек? Снимах ги набързо (http://planina.e-psylon.net/viewtopic...), след което хукнах нагоре, за да хвана изгрева!

В бързината съм пропуснал да взема резервни батерии за джипиеса Garmin GPSMAP 64s, а не ми се връщаше, защото щях да закъснея за изгрева.
Реших да пусна на телефона програмата OruxMaps, която да записва джипиес-трак, който да ползвам, ако батериите на GPSMAP 64s се изтощят.
Наистина – на връщане батериите на GPSMAP 64s се изтощиха докрай и джипиесът изключи, поради което тракът е непълен.

Сетих се, че така щях да имам записани успоредно тракове от OruxMaps и от GPSMAP 64s, които после можеха да се сравнят.
Видимостта беше отлична – открити склонове с гледка на юг – така че сигналът би следвало да е отличен.

Накратко:

Между двата трака – този на OruxMaps и този на GPSMAP 64s – няма големи разлики, бих казал, че разликите са минимални.

Прави впечатление, че OruxMaps записва точките на трака през 20-21-22 метра, докато GPSMAP 64s записва точките на по-кратки интервали.
Оттам идва и по-голямата точност на трака на GPSMAP 64s – поради по-малкия интервал на точките.
Другото, което прави впечатление, е, че траковете на връщане съвпадат с траковете на отиване.

Ето двата трака, обединени в един трак – от телефона и OruxMaps е синият трак, а от джипиеса Garmin GPSMAP 64s е червеният трак:

GPS trak- Severoz.Balgaria- 23-27.04.2022g.- 2d-24 s.Belimel-Zliya venets(OruxMaps+GPSMAP64s(otStefan.gpx

Няколко снимки, които да онагледят, че няма големи разлики между двата трака (разликите се дължат главно на по-големия интервал между точките на OruxMaps):









На 08.05.2022 г. бяхме с приятели в района на връх Вейката и град Бенковски.
Решихме да се отбием до скалните гробници Дупчен камък и скални ниши северно от Бенковски.
Пак същата работа – на тръгване забравих резервните батерии за джипиеса в колата и се наложи да включа телефона с OruxMaps.

Теренът беше почти равен, тук-таме някоя вдлъбнатина, така че видимостта към сателити би следвало да е много добра.

Накратко: Няма големи разлики между джипиес трака, записан от OruxMaps, и джипиес трака, записан от джипиеса Garmin GPSMAP 64s.
Отново разликите могат да се обяснят с по-големия интервал между точките в трака на OruxMaps.
Само на едно място има слабо объркване и леко „прескачане“ в трака на OruxMaps (виж снимката по-долу), но това може да се дължи на това, че съм прибрал телефона в джоба, докато съм снимал с фотоапарата.

Ето двата трака, обединени в един трак – от телефона и OruxMaps е синият трак, а от джипиеса Garmin GPSMAP 64s е червеният трак:

GPS trak- 08.05.2022g.- Mazhentsi-skalna gr.-Benkovski-Dupchen kamak(OruxMaps+GPSMAP64s(otStefan)

Снимка на слабото объркване и леко „прескачане“ в трака на OruxMaps – триъгълникът в центъра на снимката:



Друга снимка, която показва, че няма големи разлики между двата трака (разликите се дължат главно на по-големия интервал между точките на OruxMaps и когато сме се движили с лек автомобил на завоите):



След това продължихме с лек автомобил към Момчилград – записал съм около 16 км от пътя успоредно с телефона и с джипиеса:

GPS trak- 08.05.2022g.- Benkovski-16km-otbivka s.Velikdenche(s kola)(OruxMaps+GPSMAP64s)(otStefan.gpx

Очаквано – джипиесът Garmin GPSMAP 64s се справя много по-добре от телефона и OruxMaps при високите скорости, особено в завоите.
Ето няколко снимки на по-големите разлики, където си личи по-лошото представяне на телефона и OruxMaps при високи скорости и в завои:











____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Май 31, 2022 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
И тебе да питам - колко време са ти продължили тестовите записи?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 31, 2022 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3288
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
И тебе да питам - колко време са ти продължили тестовите записи?

Джипиес трак – с.Белимел-Злия венец-с.Белимел – от телефона с OruxMaps:



Джипиес трак – с.Белимел-Злия венец-с.Белимел – от джипиес Garmin GPSMAP 64s:



Джипиес трак – Мъженци-скална гробница-Бенковски-Дупчен камък-Бенковски – от телефона с OruxMaps:



Джипиес трак – Мъженци-скална гробница-Бенковски-Дупчен камък-Бенковски – от джипиес Garmin GPSMAP 64s:



Джипиес трак – Бенковски-шосе за Момчилград-отбивка за с.Великденче (с кола) – от телефона с OruxMaps:



Джипиес трак – Бенковски-шосе за Момчилград-отбивка за с.Великденче (с кола) – от джипиес Garmin GPSMAP 64s:



Знам, че „тестовите ми записи“ са малки както по времетраене, така и като разстояние.
Много рядко ползвам телефон и Oruxmaps, така че не съм възнамерявал да правя тестове.

Идеята ми бе да покажа как би следвало да се подходи, ако искаме да разберем има ли смущения в сигнала на сателитите.

Който желае, може да запише цял ден тракове в няколко поредни дни по един и същ маршрут и да предостави траковете тук, за да се анализират.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 01, 2022 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22, 23  Следваща
Страница 21 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov