ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на Раница
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 86, 87, 88
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на Раница
Автор Съобщение
Lexx



Регистриран на: 31 Юли 2014
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Lexx написа:
Първо ще започна с важното уточнение, че мястото на всичкия ти багаж е вътре във раницата.

Задължително ли е? При дълги прояви, където всеки грам има значение, май не е баш така.
...
...


Теорията е, че багажът трябва да е възможно най близо до гърба. Колкото повече неща се кламбичкат отвън, толкова по-неудобно е, изпитал съм го на гърба си. В началото като почнах да ходя по планините и държах какво ли не отвън. Вятъра като почне да лашка всичко и се нарушава стабилността. Същото е и като се наложи да се преодоляват препятствия. А пък като почнат да се закачат разни храсталаци и настава ад. А колкото и да стягам и да привързвам екипировката отвън, всичко все се лашка. И като казвам "вътре в раницата" включвам и допълнителните джобове с които разполага раницата - на капака, отстрани, отпред, а не само основния обем. Параметрите в запитването бяха за раница за 2-3 дневни преходи с палатка и спални чували. При това положение багажа спокойно може да се събере в 65 литрова раница заедно с допълнителния обем, особено ако ще си носят котлонче и посуда за готвене и кафе. Аз се справям и с раница на дойтер 40+10, но отдавна съм отписал палатките и ползвам платнище + хамак, ако има къде да го опъна.
Чет Юни 09, 2022 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivan888



Регистриран на: 03 Авг 2018
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
А какво ще кажете за тази, спрямо Дойтера?
https://www.4camping.bg/p/ranitsa-osprey-aether-plus-60/#l-xl-zelen
Чет Юни 09, 2022 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peres



Регистриран на: 22 Юли 2014
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Изказвам лично мнение.
За мен има само един критерий, който с времето натежава над всичко останало - комфорта по време на носене (това разбира се е основно валидно за кашкавали като мен Smile). Дойтер са качествени, здрави, перфектно балансирани и още куп по-по-най неща, но ... комфорта им е сравним с Голф 2. Голфа сравнен с Лада 1300 е комфортна колица, но само на тази база ... Славата на Дойтер у нас е от времето когато на пазара бяха май единствената качествена марка сред море от безименни и менте раници. А спрямо ментетата всяка сериозна марка стои добре.
В настоящето, ако търсиш комфорт – марката категорично е Osprey. И други марки имат много удобни модели, но Оспри имат най-голям избор от модели в целия спектър точно по отношение на комфорта. Те и с това са най-известни. Техните модели определено са правени за глезени туристи, които си пазят кокалите. Като качество са поне колкото Дойтер. Като тегло – осезаемо по-леки. Като окачване са много по напред от повечето производители. В Спорт депо в Младост 4 имат доста модели, а също и чувалчета с различни тежести и обеми. Отиваш, пробваш и после поръчваш където намериш най-изгодно. Имай предвид, че Оспри имат по няколко различни размера за всеки модел – т.е. напасването на гърба ти е почти гарантирано, но иска доста пробване. На сайта им има подробни инструкции. Имат доста модели с регулираща се дължина на гърба, но въпреки това пак трябва да се избере подходящ базов размер. При Дойтер мисля , че нямат размери и залагат само на регулиращ се гръб, което не винаги е оптимално.
На въпроса ти за конкретния модел на Оспри – тук може да изчетеш мнение за различните им модели - https://outdoorcrunch.com/best-osprey-hiking-backpack/ - това е субективно мнение на един потребител, но мисля че е добър ориентир. Прегледай и в ютуб – пълно е с ревюта на де що марки и модели има.
Успех !
Съб Юни 11, 2022 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
peres написа:
Изказвам лично мнение.
За мен има само един критерий, който с времето натежава над всичко останало - комфорта по време на носене (това разбира се е основно валидно за кашкавали като мен Smile). Дойтер са качествени, здрави, перфектно балансирани и още куп по-по-най неща, но ... комфорта им е сравним с Голф 2. Голфа сравнен с Лада 1300 е комфортна колица, но само на тази база ... Славата на Дойтер у нас е от времето когато на пазара бяха май единствената качествена марка сред море от безименни и менте раници. А спрямо ментетата всяка сериозна марка стои добре.
В настоящето, ако търсиш комфорт – марката категорично е Osprey. И други марки имат много удобни модели, но Оспри имат най-голям избор от модели в целия спектър точно по отношение на комфорта. Те и с това са най-известни. Техните модели определено са правени за глезени туристи, които си пазят кокалите. Като качество са поне колкото Дойтер. Като тегло – осезаемо по-леки. Като окачване са много по напред от повечето производители. В Спорт депо в Младост 4 имат доста модели, а също и чувалчета с различни тежести и обеми. Отиваш, пробваш и после поръчваш където намериш най-изгодно. Имай предвид, че Оспри имат по няколко различни размера за всеки модел – т.е. напасването на гърба ти е почти гарантирано, но иска доста пробване. На сайта им има подробни инструкции. Имат доста модели с регулираща се дължина на гърба, но въпреки това пак трябва да се избере подходящ базов размер. При Дойтер мисля , че нямат размери и залагат само на регулиращ се гръб, което не винаги е оптимално.
На въпроса ти за конкретния модел на Оспри – тук може да изчетеш мнение за различните им модели - https://outdoorcrunch.com/best-osprey-hiking-backpack/ - това е субективно мнение на един потребител, но мисля че е добър ориентир. Прегледай и в ютуб – пълно е с ревюта на де що марки и модели има.
Успех !

Оспри са О.К. ... но като разгледах, сравних на място, са доста под нивото на Лове . http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=139737#139737 Ползувам такава 45-55 литра , при тегло 1.7 кг на раницата, става от малка раница 40 литра / като й се свали горната част, до макс 65 литра само вкарани вътре в раницата , поема колкото раницата ми Салева 65, която е 1 кг по-тежка. Действително универсална http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=139762#139762 а и цените са към 2 пъти по-ниски, ако се хване промоция от немски сайт. 470 лв.... моята я взех за 180. Ловетата ги има в К2

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Юни 11, 2022 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Решил съм да сменявам раницата около 35 л. и питането ми не е към конкретни модели, а по-скоро с какъв гръб да бъде. Ще се радвам на мнения и за двата типа гръб, мрежа или директно.с някакви дишашщи канали.
Нед Юли 02, 2023 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Пробвал съм дойтер с мрежа, не помня модела. Изобщо не ми беше удобна и я продадох след второто ми излизане с нея. Ако имаш приятел с подобна раница, вземи назаем да я пробваш, това ми е съветът.
Пет Юли 07, 2023 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
При раниците има едно желязно правило, важащо за всички модели и производители - всяка раница, дори и най-удобната, става неудобна, когато стане тежка.
По това направление следва да пресмяташ.
А при ходене на най-високо, където носиш един термос и фотоапарат, ходя със саморъчно ушита мешка /чувал с връв/ от тънък шушляк, с гръб - едната страна на шушляка, събира се в шепата ми и тежи 10 гр. Въпреки това, изобщо не ми е неудобна, че да давам още пари за дофтери, оуспрейове и подобни гъзарии.
Пет Юли 07, 2023 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 86, 87, 88
Страница 88 от 88

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov