ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Баташки снежник от Нова махала

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Баташки снежник от Нова махала
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Баташки снежник от Нова махала Отговорете с цитат
Тази година още не бяхме ходили по Родопите и ето на Цветница открихме сезона.
Дестинацията беше Баташки снежник, а по препоръка на Тодор Карнобатлов тръгнахме от Нова махала, от Батак пътеката е блокирана от много паднали дървета.
И така на 1ч. от Пловдив е китното Родопско селце Нова махала, към 8 бяхме там и след посещение в местното кафе към 8:30 потеглихме по пътя.
Маркировката е много зле, почти я няма и на места без GPS-а щяхме бая да се полутаме, след третият заслон около 1600м.н.в. си стана зимно, снегът си е 50см. на места където е навято и повечко.
Това, че тръгнахме рано беше плюс защото снегът беше стегнат и не се затъваше изобщо.
Към 12ч. без да си даваме много зор бяхме на върха, времето беше супер и затова си починахме повечко там на по биричка
Laughing .
Гледките повече от красиви към Рила, Пирин, Драмски Боздаг, Перелишкото било..... Shocked
На връщане видяхме следи от мецана която вече си броди из гората.
Снимки тук: https://photos.app.goo.gl/7ogg4zDVr2LZNTz58

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Апр 21, 2019 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение И ние там, плюс Фотински водопади )) Отговорете с цитат
Пеца, радвам се, че се запознахме! Добре, че с Ивайло - Z ни направихте пъртината след третия заслон, че оттам нагоре, забравихме,
че празнуваме Цветница.

И аз пристигнах в Нова махала в 8.15 ч., на -3 градуса, но докато дочакам софиянци и групата от Гоце Делчев, мина още време.

Тръгнахме за Фотиново, бая мотане падна по трите водопада, които са разкошни в момента, но терена - локва и кал също ни забави.
Пътеката към първия водопад е разрушена и затворена, а другите пътеки - опасно хлъзгави от дъждовете.

Имаше голямо събитие "Ела и ти" за хора в неравностойно положение и по "Тарзанов тролей" щяха да ги спускат с инвалидни колички
над водопадите до високата каменна площадка на отсрещния бряг на реката.

За съжаление, не стигна времето да качим Баташки снежник, а бяхме под него в 16.15 ч. на безкрайните Карлъшки поляни.
Как ме е яд! Близо, но измамно близо беше върхът, а дълъг път предстоеше обратно за някои.
Не очаквахме, че горе е истинска зима, с дебели преспи и ходенето никак не спореше след реката на третия заслон.

Слезнахме в Батак през Суватя, по пътеката с екстри за 3.30 мин. - много паднали дървета, много сняг и по цялото трасе... мечи лапи!
А в по-ниското, някои много се зарадваха на левурдата. Жълта е маркировката и е доста нарядко!

Тази пътека е повече меча и в голяма част от нея човешките стъпки и мечите лапи си вървяха заедно върху пътеката,
която после преминава в горски път. Следите от мечи лапи достигаха на 100-200 м. от последните къщи на Батак,
които са със стопански постройки с крави и овце. Shocked

Голямо ходене и затъване падна - 31 км.! Very Happy Very Happy
В Пловдив си бях чак в 21.30 ч., защото се качих с едни хора отново до Нова махала да си взема колата.
Снимах залеза над Рила и газ към Филибето.

Групата ни беше водена от съфорумецът aimamov - от пролетта на Фотинските водопади, през зимната пустиня на Карлъшките поляни,
до героичния Батак.

Така че, вчера района на Баташкия снежник беше добре отъпкан от четири форумни лица, за безпокойство на Баба Меца. Laughing Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Апр 22, 2019 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Форумното присъствие на Фотинските водопади в неделята явно е било осезаемо. С Liubitel завършихме съботно-неделната обиколка на водопади из Западните Родопи именно с въпросните водопади. Много вода, много нещо, кеф за душата, наслада за очите Rolling Eyes Слязохме и до първия, хлъзгаво е, но се слиза.





Пон Апр 22, 2019 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: И ние там, плюс Фотински водопади )) Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
За съжаление, не стигна времето да качим Баташки снежник:

Като се срещнахме аз му казах, че върха ще го пропуснете, просто нямаше как такава група да направи тази врътка с такова късно тръгване.
Иначе ако не беше Тодор да ни каже за състоянието на жълтата пътека от Батак, и ние щяхме да забием по нея.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Апр 23, 2019 7:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Пеца, ще има поправка, но не искам да е в сняг. Прекрасни са гледките към Рила и язовир "Батак"!

Ех, Добри, три пъти се разминаваме вече - край Отовица и на БАК, на Фотинските водопади - пак! Sad

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Апр 24, 2019 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Пеца, ще има поправка, но не искам да е в сняг. Прекрасни са гледките към Рила и язовир "Батак"!

Ех, Добри, три пъти се разминаваме вече - край Отовица и на БАК, на Фотинските водопади - пак! Sad


Бе направо си плаче за поредната пролетна среща на любителите на Родопите. Даже знам кой ще я организира, но няма да го издавам тук. Wink
Сря Апр 24, 2019 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, че вече има тема даже.
Ако не мога да се освободя за нощувка, то поне Събота сутринта ще съм на линия за едно кръгово около Орехово.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Апр 24, 2019 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
itanev24



Регистриран на: 11 Юни 2014
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, искам да попитам за маршрута през Нова Махала. Утре искам да отида до връх Баташки Снежник и дали през Нова Махала е по -добре обозначена маркировката отколкото през Батак и хижа Техеран?

За първи път ще съм в Родопите и не знам какво е състоянието на маршрутите.
Вто Апр 30, 2019 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Информацията по тази тема е от миналата неделя. Надявам се, че сте прочел по-горе - маркировката е недостатъчна и по двата маршрута!
Добре е да ползвате GPS!

Качихме се от Нова махала, а слизането беше до Батак.
От Нова махала е по-ясно - има табелки тук-там и три заслона край черния горски път, като след третия заслон нагоре е вече пътека и
следите ни със сигурност още ги има в гората, където снегът беше много и по-трудно ще се стопи.

На слизане - от Карлъшки поляни до Батак никой не беше минавал преди нас - нямаше никакви следи, пъртина, освен много мечи стъпки.
Табелки - никакви, а жълтата маркировка - много рядко! Без GPS нямаше да намерим пътеката!
За многото паднали дървета вече писах.

Като стигнахме до първите къщи на Батак, една жена ни попита говорим ли български, защото помисли, че сме чужденци.
Явно не е много използвана пътеката, един голям заслон по някаква програма са направили само, вместо да я разчистят и
маркират добре до Снежника!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Апр 30, 2019 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
itanev24



Регистриран на: 11 Юни 2014
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Благодаря много за информацията.

Кратко резюме:
Вчера спряхме колата на ВЕЦ Батак.
От там тръгнахме нагоре по пътя , след което стигнахме "стълбичките" към партизански лагер Техеран. Качихме се до пътя над лагера и тръгнахме наляво по него.
Стигнахме края на пътя до последния водосбор. От там нагоре по планината. Без пътека, без маркировка , но с много пресни следи от мечка. Вървяхме и се лутахме близо час и половина. Без gps!!! Пробвах с АйФона , но нищо освен посоката намирах. В крайна сметка се отказахме и слезнахме до колата. От там, за да не сме "капо" се запътихме с колата до с. Фотиново. Направихме набързо едни водопади Smile и се седнахме на Вълчановата къща за по бира. В крайна сметка ,въпреки неуспеха, сме доволни от прекарания ден в Родопите. Като за първи път , разбрах че без GPS , няма да ходя втори път Smile)

Това от мен!
Хубава седмица!
Чет Май 02, 2019 8:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
itanev24 написа:
.....................................................................
Като за първи път , разбрах че без GPS , няма да ходя втори път Smile)
.......................................................................


Понякога и някъде става и без GPS - по-пестеливо, по-предпазливо придвижване, по-скоро само по пътища. Три години ходих без GPS и не съм се губил и винаги съм достигал набелязаната цел - само с парче "руска" топокарта 1:50000. Е, обикаляли сме се понякога, докато намерим пътя, но това е положението. И то защото предварителната подготовка малко е куцала - разглеждане на периметъра на ходенето и дочертаване върху парчето карта на новите видими пътища.

За три години без GPS съм правил само една голяма грешка. Тук сбърках граничното било и поех по едно ребро надолу към долината на р. Искрат. Катализатор на заблудата се оказаха и останките от наш граничен пост в началото на реброто и това, че границата там остава доста встрани извън полезрението, понеже преминава през "въдушни пасажи". Усетихме се надолу, но вече бяхме слезли доста и не ни се връщаше. Голяма грешка - долу до реката път няма от поне 30 години. И така с тежки бивачни раници 3 км. за 3 часа...
Чет Май 02, 2019 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Никога не съм ходил с GPS в планината. Няколко пъти съм ползвал за колата и още ме е яд... И карта не нося... Винаги проучвам маршрута и алтернативите до най-малкия детайл и тръгвам.
Чет Май 02, 2019 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Първите си 2г. и аз ходих без ГПС и в крайна сметка го купих заради Родопите, така както може да се изгубиш в Родопите никъде другъде не можеш Laughing
" Вчера спряхме колата на ВЕЦ Батак."
Вие поне да бяхте тръгнали от Нова махала можеше да се ориентирате по стъпките на хората, тук там и марка има и някоя табела.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Май 02, 2019 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Колко си прав, Пеца! Най-успешно може да се загубиш в най-необятната и същевременно най-населената ни планина! Laughing

Снежникът от всички страни си плаче за ясна маркировка!
Жалко, че хората от Батак не виждат потенциал в него, а само в язовира над тях и "Цигов чарк".

И аз обичам винаги да съм наясно с маршрута, справям се с карта, маркировки, даже ми се случва вече няколко пъти
сама да ходя из Рила, но без да преувеличавам - слизането от Карлъка до Батак е направо...... батак!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Май 03, 2019 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
дали има подобрение с маркировката от Нова махала до върха? Някой да го е прохождал скоро? Паднали дървета след зимата?
Вто Юни 14, 2022 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov