ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 57, 58, 59, 60, 61  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Врис/з, врисче, съм чувал да наричат мястото, дето избива вода, но не е окаменено, няма ги камъните наоколо и/или отгоре. За това дето го наричам бунар, не съм чувал да го наричат врис. Но нямам претенции за валидността на тези ми познания.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 08, 2022 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
И аз така като тебе...
Събираме информация от който ходи източнородопско. Иво Христов излезе с тая идея за врис. Повечето ми други познати го знаят като бунар, а мисля и местните така го зоват.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 08, 2022 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Врис (или вриз) е думата, която съм чувал от приятеля ми Кирил Гавазов, родом от с. Петково, обходил Родопите надлъж и шир безброй пъти. Негови бяха и всички първоначални данни за пътеки и маркировки в Родопите, които използвахме в BGMountains преди години.

Понятието изглежда се среща и из Странджа, при това не само за водоизточници с изгребване:

«Големият врис бруфка, малкият силма цицериса.»

Аз, обаче, свързвам тази дума предимно с особените родопски крайпътни кладенчета, както донейде и с една чешма в тесалийската Аграфа:





_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 08, 2022 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мога да допълня за бунарите (това което аз наричам така) - по-скоро са водозадържащи съоръжения, там където водния отток не е повърхностен или постоянен, като целта е основно водопой. Рядко съм виждал бунар с постоянен изходящ отток.
Наскоро с Тунджер в Мумджидам си говорехме за чешмата и за бунара там, и се сетих, че и той така го нарече, че махаше каваците, защото му пиели водата и се затлачил. Ама хора разни, думи също.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 08, 2022 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Думата врис е гръцка и затова е толкова популярна в Странджа. Означава извор (чешма). В тоя район има много чудати изворчета, в които водата е кристално чиста и е буквално на сантиметри под повърхността на земята, като нито изтича, нито спада. Другаде не съм срещал нещо подобно. Явно е някакво странно равновесие между подземния напор и атмосферното налягане. Разбира се, роля играе и почвата, която задържа притока. Това е аязмо - нарича се така, защото е свещено кладенче и често над него има параклис. А край Кости също има един знаменит врис, на който му викат Крейнеро (от гръцкото "крио неро", студена вода). Така е, някъде ни е останало нещо от турците, другаде от гърците...
Сря Юни 08, 2022 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля като Васко, че е по-правилно да е бунар, защото е зидано с камък, а вриза /вриса/ е извор, чиято вода се оттича.

Над Брацигово и село Розово се намира едно от най-чистите като води, въздух и природа старо летовище в Родопите - Розовски вриз.

Розовски вриз - нарича се така, поради факта, че там извират и се събират много води, които се отвеждат до микроязовир над селото
и точно заради това, местните са го кръстили "Гювеча". Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Юни 08, 2022 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Както бях обещал на Ивайло (ivailo.hr), пуснах неговите 2 снимки на кладенци/извори/каптажи/бунари/врисове във фейсбук групата „планински преходи“ (една от най-големите планинарски групи, групата е поверителна, тоест само нейни членове могат да виждат съдържанието на постовете) със запитване:

1. Какъв обект според вас е изобразен на приложените снимки?
2. С какъв условен знак и с какъв текст бихте искали да бъде изобразен обектът от снимките върху картата БГМаунтийнс (https://www.kade.si)?

https://www.facebook.com/groups/226331370759538/permalink/5370200166372607

Отговорите, които се получиха, бяха очаквани. Очаквано – интересът беше малък.

Лично аз бил бил склонен да използвам символа за каптаж, кладенец или извор – в зависимост от формата на обекта, до каква степен е иззидан и дали водата изтича като от извор. Като пояснителен текст не бих използвал „врис“, „вриз“ или „бунар“. Имаме си хубави български думи, защо трябва да използваме чуждици и диалектни думи? Все едно един архитект, ако трябва да строи къща в Кърджали, в официалните технически чертежи вместо „прозорци“ да пише „джамове“. Smile










____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 28, 2022 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Въпрос за Basecamp Отговорете с цитат
Ще ме извинявате, ако въпросът е глупав, но... отскоро не виждам в Basecamp каква е денивелацията на маршрут, който съм маркирал. Преди и това се показваше долу в ляво при дължината, сега го няма и се чудя дали съм пипал някакви настройки на програмата и затова, или е в следствие на ъпдейт на нова версия на bgmountains картата, който направих наскоро (с най-актуалната тогава)?

[img][/img]
Сря Авг 03, 2022 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Последните две версии на картата нямат вграден цифров модел на релефа.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 03, 2022 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Малко по-назад в настоящата тема – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=156689#156689:

didkopitko написа:
Някаква идея защо в Garmin Basecamp (Windows) ми изчезна изчисляването на денивелацията /долу в лентата/ при създаване на маршрут? Смята ми само distance. Преди имаше Ascent/Descent.
Получи се след като инсталирах послената версия на картата.
Пробвах с последния Basecamp, както и с по-стар, все така. И на graph ми вика: "The current map does not contain any elevation data on the selected route(s)."

Откъде мога да сваля стара версия на Garmin-ската карта за Windows? Става дума за .exe инсталатора.

vedrin написа:
...
Във версията от 6-ти април не е включен DEM поради затруднения с разширяването му към нови райони. Надяваме се да преодолеем тези трудности в следващи версии.

По-стари версии са достъпни тук: https://web.uni-plovdiv.net/vedrin/bgm/

didkopitko написа:
Изключително много ти благодаря! Жив и здрав да си.
Връщам се към версия 20211230, поне на Windows-a, защото там на големия екран ми е най-лесно да си пресмятам маршрутите преди път Smile

TheGrave написа:
...
Нема сми, баце. За да видиш височинен профил начертай маршрута на бгм и смени на нещо с дем профил - примерно офрм геотрейд. На мапсорс бачка тоя трик.


Можеш да си инсталираш старата версия на латиница на БГМаунтийнс, която има DEM – и след като начертаеш маршрута на новата версия на кирилица (която няма DEM), прехвърляш на версията на латиница и вече виждаш денивелациите.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Авг 03, 2022 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Последните две версии на картата нямат вграден цифров модел на релефа.

И за в бъдеще ли ще е така? С нещо можем ли да помогнем?
Чет Авг 04, 2022 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Първо да се извиня, че не съм видял, че въпросът вече е разискван.
Сега - инсталирах, както са съветите, версия 20211230 на латиница, но височинен профил все още не се показва? Дали някой се сеща къде греша? Благодаря... Smile


Чет Авг 04, 2022 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да създадеш трак от маршрута (команда „Create Track from Selected Route“) и мисля, че на трака вече ще се показват денивелациите.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Авг 04, 2022 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Можеш да създадеш трак от маршрута (команда „Create Track from Selected Route“) и мисля, че на трака вече ще се показват денивелациите.

Благодаря. Стана. Сега ще споделя опит, без да хващам логика - след като веднъж конвертирах track към route, вече всеки следващ път, когато си чертая нов/друг track, автоматично ми показва и денивелацията. Както си беше и преди. Когато съм на по-старата версия 200211230 на картата, с най-актуалната го няма, вече е ясно защо...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Чет Авг 04, 2022 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
vedrin написа:
Последните две версии на картата нямат вграден цифров модел на релефа.

И за в бъдеще ли ще е така?

Отсъствието на вграден цифров модел на релефа в последните версии на BGMountains картата може да бъде заобиколено в известна степен посредством подходяща промяна в съответните *.tdb файлове, указваща на MapSource и BaseCamp програмите да изчисляват профили на routes въз основа на наличните в картата хоризонтали. Подготвих изменени *.tdb файлове за 20220630 версията на картата и ги направих достъпни в съответните папки. Достатъчно е да замените съществуващите *.tdb файлове (в зависимост от инсталираните версии на картата) със споменатите изменени файлове.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 15, 2022 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 57, 58, 59, 60, 61  Следваща
Страница 58 от 61

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov