ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рибни езера - Заврачица (като време) и още някое въпросче?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рибни езера - Заврачица (като време) и още някое въпросче?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Рибни езера - Заврачица (като време) и още някое въпросче? Отговорете с цитат
Здравейте,
имам следното чудене - за колко време може да се направи в летни условия Рибни - Заврачица, с нормално, стегнато темпо? Знам,че до Грънчар са 8 часа и Грънчар - Заврачица го дават 3 по Кайзеровия (малко оптимистично), но според мен по-добрия вариант е от Джанка да се хване билно към Юрушки, Маришки и край Манчо на Заврачица, прав ли съм? И дали би могло (при благоприятно време) да се вмъкнем в 10-11 часа по този маршрут?
Като цяло идеята ми е за един дълъг маршрут в края на юли от Мечит до Венетица (през Рибни и Заврачица), като се чудя дали няма да се изсилим с преходите (на Рибни ще останен 2 нощувки).
И последно: Заврачица - Венетица 8 часа по кой маршрут го дават - през Ибър или има друга пътека - гледам тръгва една кафява край Мусличал, но не продължава до Венетица, поне на картата на БГМаунтийнс? Има ли въобще някакъв такъв вариант, който да не ме изкарва на пасищата край Ибър?
Нед Юли 03, 2022 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заврачица - Грънчар е 3 часа максимум. Грънчар - Рибни е 6 часа през Зъбците. През Ропалица е по-красиво, през Грънчар е по-леко, а и може да не ходите до хижата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 04, 2022 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Рибни езера - Заврачица (като време) и още някое въпрос Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Здравейте,
имам следното чудене - за колко време може да се направи в летни условия Рибни - Заврачица, с нормално, стегнато темпо? Знам,че до Грънчар са 8 часа и Грънчар - Заврачица го дават 3 по Кайзеровия (малко оптимистично), но според мен по-добрия вариант е от Джанка да се хване билно към Юрушки, Маришки и край Манчо на Заврачица, прав ли съм? И дали би могло (при благоприятно време) да се вмъкнем в 10-11 часа по този маршрут?
Като цяло идеята ми е за един дълъг маршрут в края на юли от Мечит до Венетица (през Рибни и Заврачица), като се чудя дали няма да се изсилим с преходите (на Рибни ще останен 2 нощувки).
И последно: Заврачица - Венетица 8 часа по кой маршрут го дават - през Ибър или има друга пътека - гледам тръгва една кафява край Мусличал, но не продължава до Венетица, поне на картата на БГМаунтийнс? Има ли въобще някакъв такъв вариант, който да не ме изкарва на пасищата край Ибър?

В обратна посока (от Заврачица, през Грънчар до Рибни), съм го минавал лятно за 12 ч. бруто, а правихме сметки за 8-9 часа макс. да го минем. Не сме правили дълги почивки, нито сме се мотали/губили по пътя. Беше студено време, на Мусала предната седмица беше валял сняг, юли 2019г.
Пон Юли 04, 2022 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tmiglenchev



Регистриран на: 20 Яну 2021
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
За последния въпрос - 8 часа е по пътекатата през Ибър. Пътеката в кафяво през седловина Орището е проходима и излизаш на заслон Ибър (маркиран като кантон на картата: https://kade.si/#map=17/2636207.13/5189228.34/0 ). Впредвид хумористично описание на пътеката между хижа Заврачица и хижа Венетица от един съфорумец, което може да си припомним оттук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12799&view=previous&sid=940194b4e047ee17c078296889d50e24 , имам силни съмнения въобще, че може да се разчита на пътека след заслон Ибър в посока Венетица, и ако все пак успееш , дали въобще би се вместил в рамките на ден да стигнеш от заслона до хижата. Според мен заложи или на зелената марка през рида Топоклия ( https://kade.si/#map=15/2641224.85/5189836.28/0 ) до Венетица или през седловина Ушите влез в долината на Айрян дере ( https://kade.si/#map=16/2641056.05/5186386.06/0 ) и по пътеката без маркировка да стигнеш до разклона за Венетица ( https://kade.si/#map=17/2643385.64/5195045.41/0 ). Двата случая минават през пасищата, но пък поне вероятността да стигнеш до хижата смятам, че се увеличава многократно, освен ако не си любител-авантюрист и после не ни възнаградиш с нов възпоменателен разказ за останките от небилната пътека между Заврачица и Венетица.
Пон Юли 04, 2022 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
... Грънчар - Рибни е 6 часа през Зъбците...

Де е този къс машрут, Васко, че не се ориентирам? Защото по стандартната синьо-червена маркировка за 6 часа мога да го взема само ако съм сам и ме гонят градоносни облаци (или овчарски кучета) Very Happy .
В случая се очаква да сме двамата с жената или малка компания 4-5 души, ако се намерят други мераклии. За вървене - вървим, ама не сме маратонци, горе-долу докарваме времената по книга, т.е. Рибни-Заврачица под 11 ч едва ли ще успеем.
За Венетица - разбрах, само през Ибър е вариант, ще обмисля дали там да завършим...

@tmiglenchev , благодаря много! Чак такъв авантюрист (като Orнeдишaщ - Лъчо) не съм Very Happy . Не очаквайте толкова вълнуващ разказ Very Happy .
Пон Юли 04, 2022 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зъбците са на спускането по СЗ ръб на Канарата, по-красиво и малко по-дълго ходене към Рибни, но пък и пътеката дето е право към Рибни е крива. От Грънчар до Рибни е 15км преко сили по синьо-червената марка, а и идвайки от Заврачица, може да спестите слизането до Грънчар и да излезете на Джанка направо. Освен качването на Налбанта, другите нанагорнища са полегати.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 04, 2022 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
А, знам ги Зъбците, минавал съм от там, даже 2 пъти. Аз мислех , че за някой по-кратък път ми пишеш, а ти за по-дългия Smile .
От Рибни до Семково съм ходил, знам какъв е теренът горе, то се вижда и до Налбант, но повечето хора си пишат, че къде 8 часа си го вземат, ако и да няма много денивелация. Иначе - да, до хижата няма смисъл да се слиза, но и с минаването през Юрушки и Маришки няма по никакъв начин да намаля времето, а напротив май. Явно по Кайзеровия е най оферта, като си трамбовал преди това от Рибни...

П.П. Моята идея е от Рибни към Заврачица, не че има значение посоката...
Пон Юли 04, 2022 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Наближи времето за рилското ми (по-скоро "ни", защото ще сме двамата с жената) ходене и тъй като съм предвидил един свободен ден на Рибни, да попитам за дневна обиколка:
Рибни - Кьоравица - Рилец - Теодосиеви караули - Джендемски циркус - Смрадливо ез - Рибни - как ви се струва?
За колко време може да се направи, като се отдаде дължимото внимание на красотите наоколо?
Възможно ли е безпроблемно слизане от Теодосиеви караули към езерата в Джендемския циркус, имам предвид от кота 2661 по тръгващото на север ребро, покрай началото на поточето до вливането му в езерото https://map.bgmountains.org/#map=17/2609072.96/5178982.01/0 ?
От Джендемското езеро виждам, че тръгва пътека към билото на Рилец, северно от върха и от там прехвърля към Смрадливото - предполагам, че няма да имаме проблеми по нея?
До вр. Баба струва ли си да се направи усилие да се отиде или много ще си удължим маршрута (с уговорката и ако времето е стабилно)?

Това са ми въпросчетата, знам че angel много обикаляше с Дара в този район, гледал съм му пътеписите, но и други познавачи могат да се включат със съвети и идеи и за други интересни места.
Другият ми вариант за този ден беше - Йосифица - Венеца - Шишковица, но сякаш към тия циркуси по ме влече.... засега Smile .

А иначе и посоката на целия маршрут се попромени и не отговаря много на заглавието ама .. нейсе Very Happy . Кирилова поляна - Рибни (2) - Мечит - Вада - Вазов - Р. манастир - това ще е. Та ако някой е в района от неделя до петък другата седмица - може да има неочаквани срещи Wink .
Вто Юли 19, 2022 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво кръгче би се получило, както си го намислил. Денят е голям и ще имате време да го направите, поне едни 8 часа си предвидете с евентуално плюс още 2-3 в запас.
Ако отидете до Баба ще видите и Манастирските езера, но ще си удължите с едни още към два часа, а пък може да заредите вода на Дядо Тодоровата чешма.
Слизането от Теодосиев караул не представлява проблем, под него също има потоци вода. По-надолу има и пирамидки по пътеката към Джендемските, идваща от циркуса на Манастирските езера. Именно по нея слизате в циркуса и минавате по терасите на двете Седефени езера и след това покрай езерото с правоъгълна форма. От Рилец не съм слизал към Смрадливото, но знам, че има пътечка.
Вто Юли 19, 2022 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Най-хубавата част на Рила Smile За съжаление, Дарчето вече не може да ходи толкова, и затова тази година не сме там, остаря малко бигълчето. Още се държи, но го усещам колко му е добре да ходи и знам, че ще се преумори.
Много хубав е прехода от Смрадливото през билото на Рилец до Джендемските. Има пирамидки и следи от пътека, която вие по поляни, заобикаля между клекови гнезда и минава през една лесно видима точка - малък пролом, най-ниското място на билото. Право над Смрадливото се пада, както е дадено на картата. Оттам пътеката малко се губи, но е широк плавен тревен склон и се търси слизане към средното езеро в циркуса на Джендемскте - там пътеката отново се появява.
От Теодосиев караул, както е писал и Добрифин, много приятно се спуска право на север, от кота 2661. оже и от по-високата кота . Без пътека, по чакълесто-тревен склон. Долу на около 2400 м.н.в. се вижда ясно стара овчарска пътека , на ясно изразено плато. По която се излиза над Джендемските езера. Оттам по пирамидки , може да се одитде до Смрадливото, или без пътека да се излезе на билото между Рилец и Теодосиеви

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Юли 20, 2022 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov