ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дали има шанс за този извор?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Дали има шанс за този извор?
Автор Съобщение
gogyto



Регистриран на: 14 Сеп 2014
Мнения: 23

Мнение Дали има шанс за този извор? Отговорете с цитат
Здравейте, преди две години извора под нас в дерето пресъхна или загуби водата си.
Има ли някой който е запознат, да ме насочи с някакви действия за да се опитам да го възстановя?




Нед Авг 14, 2022 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Често чешмите са каптирани чрез малки шанти с капак, които се намират или непосредствено зад чешмата или по-нагоре и чрез тръба водата стига до чучура. Шахтата освен за водохващане служи и за отаяване на водата от калта и камъчетата, които носи. Затова тръбата се слага по-виско от дъното и калта периодично трябва да се чисти. Тръбата също.

Понякога разръчкване с щека или пръчка през пучучура оправя нещата. Но тук като гледам си плаче за почистване. При нужда от филтриране на водата можете да се прекарва през шахта с пясък и дървени въглища, но това в гората не се практикува.
Нед Авг 14, 2022 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От снимката не може да се разбере точно, но май това е каптаж. Възможно е за е затлачен от листа и кал. Откъде излиза самата вода? Андро току-що ме е изпреварил. Отвори шахтата и пиши.
Нед Авг 14, 2022 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gogyto



Регистриран на: 14 Сеп 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
До колкото знам, шахта няма, нагоре е само скала, но не съм убеден, ще огледам другата седмица като отида пак.
Нед Авг 14, 2022 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
На снимката се виждат бетон и гола арматура. Чучурът е на равна повърхност, която може също да е бетон. Това ме кара да мисля, че това е каптажът и ако има капак е отгоре. Може да е затрупан и да трябва копане. Вземи си кирка за копане и повдигане на капака.
Нед Авг 14, 2022 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogyto



Регистриран на: 14 Сеп 2014
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Andro написа:
На снимката се виждат бетон и гола арматура. Чучурът е на равна повърхност, която може също да е бетон. Това ме кара да мисля, че това е каптажът и ако има капак е отгоре. Може да е затрупан и да трябва копане. Вземи си кирка за копане и повдигане на капака.


Бях малък когато съседи го правеха, нямам спомен за шахта, ама ще видим все пак. Smile
Пон Авг 15, 2022 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov