ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 39, 40, 41  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Какви диви животни сте срещали? Снимки или видео.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... принудително изселване. ... в друг район.

Чувал съм за такова, практикувано от монархо-фашистката власт върху ятаците на мандрограбителите. После оцелелите от последните са връщали жеста на оцелелите от първите.
Ама да депортираш мечка за пръв път чувам и ми е много интересно как се прави. Ще я карат ли да се разписва всеки ден в милицията за да доказва, че не прави самоотлъчки от новото си местожителство?
Чет Юли 28, 2022 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...Ама да депортираш мечка за пръв път чувам и ми е много интересно как се прави?

Всяка жива твар, като види зор, гледа да се изнесе нанякъде, ако има възможност. Човека не прави изключение - примера с Украйна е най-пресен. Как става прогонването е описано в учебниците по ловно стопанство. Най-общо с тормозене, шум и преследване. Мечките са териториални животни. Целта на прогонването е животното да бъде принудено да си намери нова, незаета територия, където евентуално, контактите му с цивилизацията биха били по-малко. От друга страна, самият стрес при прогонването, също е фактор, който допринася мечката да бяга към по-уединени места. Сега, тъй като мечните имат меко казано недетерминирано поведения, спрямо типични ситуации - разбирай: може да бяга, а може и да напада - винаги има вероятност от нежелано развитие на ситуацията. А пък и българската действителност, предвид психологията на народонаселението, прави крайният резултат от мероприятието трудно предвидим ... или пък не Wink.
Чет Юли 28, 2022 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
vladofff написа:
...Ама да депортираш мечка за пръв път чувам и ми е много интересно как се прави?

Всяка жива твар, като види зор, гледа да се изнесе нанякъде, ако има възможност. Човека не прави изключение - примера с Украйна е най-пресен. Как става прогонването е описано в учебниците по ловно стопанство. Най-общо с тормозене, шум и преследване. Мечките са териториални животни. Целта на прогонването е животното да бъде принудено да си намери нова, незаета територия, където евентуално, контактите му с цивилизацията биха били по-малко. От друга страна, самият стрес при прогонването, също е фактор, който допринася мечката да бяга към по-уединени места. Сега, тъй като мечните имат меко казано недетерминирано поведения, спрямо типични ситуации - разбирай: може да бяга, а може и да напада - винаги има вероятност от нежелано развитие на ситуацията. А пък и българската действителност, предвид психологията на народонаселението, прави крайният резултат от мероприятието трудно предвидим ... или пък не Wink.


А тази мечка като се е научила вече на месо, и прави постоянни набези, какво е правилно да се направи според теб ?
Чет Юли 28, 2022 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"А пък и българската действителност, предвид психологията на народонаселението, прави крайният резултат от мероприятието трудно предвидим ... или пък не Wink."
============
Аз самият съм част от тази действителност. Нито съм драгалевски шоп, то чисти останаха ли, нито екоманиак.
Давам гаден пример. Помагам на една приятелка, която си е купила нов /стар/ апартамент. Пипвам някои неща.
Едната тераса е осрана от гълъби, има и две гнезда с нови пилета.
Та... кое е правилното? Да оставиш гълъбите да отгледат потомството и да мислиш после, или да си защитиш Своето гнездо?
Щото ако гълъбите могат, ще ме изхвърлят светкавично, те и помежду си се кълват и карат.
Ъ?
Чет Юли 28, 2022 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Гълъбите се варят поне 40 минути, заради риска от болести, после в тавичка с режещи и ориз. Сол, пипер, риган и 2-3 изсушени и счукани плодчета от смрика, чаша бяло вино за завършек

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 28, 2022 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
А тази мечка като се е научила вече на месо, и прави постоянни набези, какво е правилно да се направи според теб ?

Мечките по принцип са всеядни и всяка мечка при определени обстоятелства яде месо. Това не я прави стръвница, обаче! Стръвниците нападат приоритетно домашни животни и освен, че нанасят стопанска вреда, много често губят страх от човека и поради това са потенциално опасни. Стръвниците подлежат на отстрел, това казват специалистите по въпроса и аз съм съгласен с тях. Единствения проблем тук е, че може поради слаби ловни познания или користни интереси да си замине някоя нормална мечка, вместо стръвницата Smile. Това, че една мечка влиза по къщите, събаря кошери да яде мед, а хората пищят и бягат не значи, че е стръвница. Има места с прекалено гъста мечешка популация и мечките нямат особен избор. Има и други, където по ред причини, мечките са свикнали с хората и не се плашат. И това ги прави също потенциално много опасни, без да са стръвници! Въпросът е комплексен и няма лесно, бързо и еднозначно решение. При желание се намира доста информация по тази тема...


Последната промяна е направена от pux на Чет Юли 28, 2022 6:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юли 28, 2022 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
"...Та... кое е правилното? Да оставиш гълъбите да отгледат потомството и да мислиш после, или да си защитиш Своето гнездо?

Правилно е да прогониш гълъбите, преди да се е стигнало до гнездене и потомство Smile. Има реалистични макети на гарвани и соколи - патили твърдят, че вършат работа. При завареното положение, както го описваш, ми е трудно да кажа аз как бих постъпил Rolling Eyes.
Чет Юли 28, 2022 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Надявам се, че твоята приятелка не си е купила апартамент във Венеция. Там ти би видял чудо! Evil or Very Mad Не знам къде точно кацат нейните гълъби, за да акат, но съм гледал много обекти, които са защитени от гълъбовата напаст с едни елементарни шипове, които им пречат да кацат. Вероятно се продават на метър и са лесни за монтиране върху первази, корнизи и пр.

А за мечките много пъти сме си говорили. Първото, което трябва да се направи, е да не се оставя храна - най-вече боклуци, на достъпни места. Това особено важи за туристите. Ами като си хвърлят обелките на пътеката, естествено че на същата пътека ще ги чака мечка! Другото нещо, което трябва да се прави, е защита на самите обекти. Огради, електропастири и пр. Не можеш да подредиш кошери на баира и да се надяваш мечката да не ги види! Въпреки че има компенсации за вредите, които не знам защо се забравят. Прочее, мечките ли причакваха на шосето кюстендилци, които се връщаха с набрани череши? Едни наши съграждани се бяха научили на черешово пиратство, та се наложи тази година полиция да пази пътищата.
Чет Юли 28, 2022 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бракониери ядат таралежи
И това ли проядохте, гадняри? Дано си хапнете и прилепи, от ония китайските, ковидните!
Чет Авг 18, 2022 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Има реалистични макети на гарвани и соколи - патили твърдят, че вършат работа.

Специално за гълъбите пробвах с един уред, то тонколона цяла, дето периодично пищи като сокол и уж ги прогонвала...
Ефект - нулев. (обаче стрес за комшиите, съжалявам, нямах за цел да им го причинявам).
Обяснението - градските гълъби не са виждали никога сокол, и съответно не се плашат.
Ако питаш мене - когато и както да ги прогониш все ще е късно.


Последната промяна е направена от Митак на Чет Авг 18, 2022 9:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 18, 2022 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Абе те и съседите ти не са виждали сокол, пък са се уплашили. Значи действа! Very Happy Майтапа настрана, но процесите в етологията (науката за животните) са много сложни и за неспециалисти като нас са необясними. Някакъв вид изведнъж се появява сякаш от нищото, прогонва всички конкуренти и доминира необезпокояван, докато изведнъж изчезне, изместен сякаш от далеч по-слаб вид. Когато аз бях дете, на балкона ни редовно кацаха гугутки. имаха и гнездо в улука на покрива. Появиха се обаче гарги и ги прогониха. Ние как ли не гонихме гаргите - не мърдат! А сега някой да е видял гарги? Имаше бездомни кучета, от които не можеше да се спи. Сега няма ни едно. У дома се появиха гнусни дребни мравки. Как ли не ги тровихме, пръскахме и проклинахме - не изчезнаха, докато един ден сякаш по команда и под строй напуснаха. Слава Богу, не се върнаха. Та и гълъбите не са вечни наши съжители, ама докога - не се знае.
Чет Авг 18, 2022 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
А, вкъщи знам как изчезнаха дребните мравки. Докарахме си от Гърция една сколопендра, което наложи пръскане от моя страна. Това не я умори обаче, та викнахме фирма да направи същото. След нейната намеса и сколопендрата изчезна, и мравките изчезнаха. Сколопендрата все пак се откри (мумифицирана) при един ремонт някъде година по-късно, но мравките изчезнаха вдън земя и повече не съм ги виждал.
Чет Авг 18, 2022 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има хиляди учени, които се занимават с математически модели в биологията. За да не се пренасям в темата за дървосекачи, ще опиша няколко любопитни момента от техните изследвания. В основата им са моделите на двама математици, Лотка и Волтера. Имаме два животински вида, условно наречени хищник и жертва. Да речем, лисици и зайци. Ето какво наблюдаваме и какво те описват със своите умопомрачителни диференциални уравнения. В гората има много зайци, а малко лисици (да речем, изтровени са като "вредни хищници"). В резултат зайците се плодят..., ами както се плодят зайците. Ама така те стават и лесна плячка за лисиците. След като се нахранят обилно и се отдадат на секс, лисиците също се плодят активно и популацията им нарства по експонента, казват авторитетите. Ама така докога? Зайците не са безброй. По някое време лисиците стават толкова много, че зайците не им стигат за храна. Затова лисичата популация започва да намалява, а да се увеличава зайчата. И така... в цикъл. Ту едните, ту друтгите. На графиката тези процеси са твърде показателни: елипси, които в едната координата отчитат зайците, а в другата - лисиците. И ясно се забелязва цикличност, която очевидно зависи от биологичното възпроизводство на двата вида. С две думи, една година са едните, друга година - другите. Само че тука вече навлиза математиката. Графиките на тези елипси зависят от конкретните параметри на процесите: как се плодят зайците и как се плодят лисиците; колко е дневната дажба на едните и колко е на другите (защото и зайците ядат трева, която не е безкрайна). Накрая се оказва, че има по-"широки" елипси, в които дисперсията в популациите е твърде голяма. Една година невероятен прираст на зайците, в следващата тя е близо до нулата. За лисиците обратно. И ето основната теоремата на на Лотка-Волтера: в центъра на тия концентрични елипси има една гранична точка, която отговаря на "минималната" елипса, в която няма "експлозии" в никоя посока, нито към зайците, нито към лисиците. Системата е в равновесна! Това означава, че размножението на зайците идеално се е напаснало към лакомството на лисиците и няма никакви "екологични дистурбации". Това, забележете, продължава хиляди, че и милиони години! Изводите са два: етологичните цикли са естествени. Една година ще има мишки-полевки, друга ще има гарги, които ги ловят. Но има и втори извод, вече за политиците: след като веднъж сме се намесили в естественото равновесие в природата, унищожавайки например "вълчата напаст", не може безучастно да наблюдаваме "естествените екологични" процеси. Защото те просто не са естествени. Трябва да прилагаме научни методи. А научните методи за въздействие върху природните процеси са свързани с финансиране. Е, дойдахме си думата!
Чет Авг 18, 2022 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение битка за насъщния Отговорете с цитат
С какъв зор тая животинка си изкарва "хлеба":
https://youtube.com/shorts/CLDBjgECo50?feature=share
Вто Окт 25, 2022 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Малиии, тия животинки как мърдат още след такова падане и търкаляне по скалите??? Shocked
Вто Окт 25, 2022 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 39, 40, 41  Следваща
Страница 40 от 41

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov