ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х.Без Бог - Попово езеро - връх Джано

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
х.Без Бог - Попово езеро - връх Джано
Автор Съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение х.Без Бог - Попово езеро - връх Джано Отговорете с цитат
Здравейте!

На 24.09.2022 събота реших да изкача връх Джано от хижа Без Бог през Попово езеро.
Не бях минавал досега по този маршрут.
В 8,30 хванах лифта от х. Гоце Делчев – 9,00 слязх на Без Бог и тръгнах.
Времето беше студено но изключително ясно. Рядко ми се случва в Пирин да няма облаци и мъгла.

До Попово езеро пътя е лесен – за около час и 20 мин се справих. Много приятна пътека – по-скоро си е разходка, отколкото преход.
Попово езеро ме очарова. Много е красиво. Не съм много по описанията, но според личната ми класация се нарежда на второ място след Окото в Рила.

Връх Джано се вижда от езерото и след около час мотаене се отправих към него. За съжаление малко обърках пътеката и хванах към Тевно, та се наложи да се връщам и да минавам напряко през доста морени, клекове и разни поточета. Грубо около час и половина се мотах, докато намеря правилната пътека за върха. Реално се качих последен в 14,30ч.

Гледката от върха не може да се опише – трябва да се види. Снимки има много в нета, клипчета също, но трябва да се види наживо.
Ясно ми беше, че за лифта ще закъснея. За незнаещите – лифта от х. Без Бог до х. Гоце Делчев затваря в 16,45 ч.

В 15,00 тръгнах да слизам пак през Попово езеро – 18,00 бях на х. Без Бог.
Има опция за връщане и през Кременските езера, които идеално се виждат от върха, но се губи доста височина и затова си се върнах по познатия ми вече маршрут.
Поизморих се доста – няма какво да се лъжем. Аз не съм в много добра форма – правя каквото мога, справих се с прехода, и ако не беше непредвиденото ми замотаване из морени и клекове, щях да се върна навреме за лифта.

Идвам до същината на това ако мога да го нарека есе.

Влязох в хижата за да питам дали има места за да нощувам.
Бях доста скапан и не ми се слизаше пеша до х. Гоце Делчев, където оставих колата.
Не носех палатка и спален чувал. В Пирин е забранено опъване на палатки, а и през нощта температурата ще падне доста и не бях подготвен да ношувам на открито.
На рецепцията в ляво от входа нямаше никой.
Влязох в столовата и се насочих към гишето в дъното, където се поръчва храна.
Имаше някакъв младеж на окло 25-30г, който усмихнато ми каза добър вечер.

Ще предам почти дословно разговора ми с него:

Аз: Добър вечер, имате ли свободни места за ношувка?
Той: Да, да имате резервация ли?
Аз: Не, нямам резервация – сега слизам от върха и изпуснах лифта.
Той – смее се – не не
Аз: Какво не – няма места ли?
Той – пак се смее – ами няма хаха!
Аз: Искате да кажете, че всичко е заето?
Той: Да!
Аз: Добре, но аз сега слизам от планината, вървял съм около 10 часа – до х. Гоце Делчев колко е като време да се слезе пеша?
Той – смее се – два часа и половина!
Аз: - два часа и половина на изкачване или на слизане?
Той: - няма значение!
Аз: как да няма значение – слизането е по-бързо?
Той: - като казвам два часа и половина, значи е толкова!
Аз: Добре , ясно а колко километра е по пътя ?
Той: Тове вече не знам!
Аз: Добре но вече е 18,30, ако сега тръгна надолу, това означава да замръкна по пътя. Няма ли някакъв начин, нещо да се направи – джип примерно да ме свали до долу – ще си платя каквото трябва.
Той: - ами намерете си!!!
Аз: А в хижата няма места така ли? Дори в столовата мога да пренощувам или в коридора?
Той – смее се – не не няма места нали ви казах!

И това беше.

Тръгнах надолу в 18,30. В 19,00 стигнах междинната станция на лифта. Малко след междинната мина един джип, който се катереше към Без Бог и шофьора се съгласи да ме вземе на връщане.
Благополучно около 20,00 си бях в колата при х. Гоце Делчев.

Сега имам няколко въпросчета под формата на разсъждение:


Тази т. нар, "хижа" Без Бог за какво е там?
Това хотел ли е? Хижа ли е? Какво е?
Нали идеята на хижата е да ПРИЮТЯВА закъснели туристи.
Не основната идея, но едно от предназначенията на ВСЯКА хижа е именно това.
Как може най-ехидно и най-безпардонно да ми откажат подслон, при условие, че лифта е спрял, навън се стъмва, температурата пада, а до най-близката хижа има два часа и половина слизане?

Ако си носех палатка и я бях разпънал на брега на езерото съм сигурен, че щяха да ме глобят.
Добре, но след като съм закъснял за лифта, нямам резервация и прочее – какво да правя? Да бедствам в планината може би?
Няма да коментирам цените на въпросната хижа, коментирам отношението!
Господа хижари ли сте – не знам как да ви наричам. Заплатите ви зависят от нас – туристите.

Нали ви е ясно, че следващ път във вашата хижа аз няма да стъпя повече!
Преди години имаше подобен, но доста по-брутален случай в заслона на Тевно езеро.
Там група туристи бяха най-безцеремонно бити с бухалки посред нощ, защото опънали палатки.

Това е безобразие господа – незнам как да ви нарека.
Ако не бешо човека с джипа така добър да ме свали до Гоце Делчев и се бях загубил в тъмницата на слизане до х. Гоце Делчев, кой щеше да е виновен?
След 10 часа вървене в пресечен терен краката болят, гърба е схванат от раницата - може да се падне дори на равно - всичко може да стане.
За тези неща замисляте ли се, или вашата цел е да вземете парите на хората.

Явно така наречената "хижа" е с цел да „приютява“ предимно кифли и техните компнаьони, които се качват горе през уикенда да си спретнат едно плюскане и пиене малко така в планинска обстановка.
В стаята куъдето е рецепцията имаше доста големи количества храна, която тепърва може би щеше да се реди по масите, а отвън една мацка разхождаше 5-6 кученца от онези кифленските породи.
Явно щях да съм нежелана гледка – да легна да спя на пейката в столовата или на стълбите в коридора та затова ми казаха – оправяй се.

Звънях на телефона за резервации, който го има в нета. Говорих с някаква жена там, която не благоволи да си каже името, въпреки, че аз й се представих и описах подробно случката.
Тя била само рецепционистка и нищо не можела да направи.
Помолих да ми даде телефон на някой, който МОЖЕ нещо да направи – нямала право да дава телефони.
Защо?

Като заключение колеги планинари – природата ни е невероятно красива.
Обслужването обаче конкретно в тази хижа (ако е хижа) е под всякаква критика.
Аз лично от там не бих си купил дори един чай!

Толкоз.
Нед Сеп 25, 2022 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за споделеното. Това там е частно и много трудно може да очакваш отношение. За мен не е правилно това което са ти казали. Но има и много хижи в чужбина на комерсиалните върхове, дето също няма да те пуснат. Какво да ти кажа. Гадна работа . По принцип може да се обадиш на 112 и от ПСС, може да се свържат със собствениците и да ги накарат, обаче .... Или пък ако имаш планинска застрахова, ще ти направят една акция с джипка и ще те свалят, това е положението.
Нед Сеп 25, 2022 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Можеше да попиташ и в кръчмата на Слави.
Нед Сеп 25, 2022 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Налагало ми се е да нощувам там за една-две нощувки през миналите 3 лета - 2019-2021. За доста от най-атрактивните пирински върхове, няма по-удобна начална точка.
Ако имаше начин да се избегне, бих го направил със сигурност. Отношението е отвратително. Вече съм позабравил всички абсурди. Това, което сега си спомням е, че по телефона предватерително бях питал дали мога да остана в двойна или четворна стая, а на място ми казаха, че сам човек може да нощува само в общата стая на последния етаж.
Спомням си, също, крещене и заплахи, след като си поисках касова бележка и други подобни.
Пон Сеп 26, 2022 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
Можеше да попиташ и в кръчмата на Слави.


Кръчмата на Слави беше затворена.
Пон Сеп 26, 2022 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
За доста от най-атрактивните пирински върхове, няма по-удобна начална точка.

Да ме прощаваш, че опонирам, но това определено не е вярно. Всичко зависи от стратегията и тактиката. В Пирин от години не спя по хижите. Това обаче не е пречка да съм ходил на много върхове. Просто променяш екипировката, т.е. ходиш по маратонки, с една лека раница - вътре ветровка, два шоколада/или каквото там друго ядеш/, шише вода и челник. Паркираш колата по тъмно, тичаш 15 часа и вечерта - пак в колата. Така например съм правил за един ден /София/, х. Я.Сандански - Беговица - Спаните полета, Превалски езера- Попово езеро - Кралев двор - Каменица - Беговица - Я.Сандански и вечерта по тъмно - пак в София. Нарочно давам пример със х.Яне Сандански - защото изходната точка е много ниско, в сравнени е с х.Безбог. Не все пак е невъзможно, нито даже е и кой знае какво. Смятам, че е най-вече въпрос на субективно отношение. Достатъчно е да знаеш или да си убеден, че просто ще го направиш - и няма да има сила, която да те спре.... Преди са те учили че замръкването е страшно. После си се убедил и си видял сам, че големи върхове не могат да се качат, без да тръгнеш в полунощ... И така нощното ходене, съпроводено с цял ден слизане ти става нормалния начин да изкачваш върхове. Всъщност във високите планини именно това е "стандарта" изобщо за да направиш нещо.
Казвам това при условие, че не съм ултрамаратонец и даже се числя към дебелаците...
Преди месец пък - София - х.Яворов -вр.Баюви Дупки - обратно и пак в София. Уж като тренировка за денивелация...
Изобщо, от години имам друго отношение към планините и тотално изоставих тактиките със спане по хижи и палатки, което задължително е съпроводено с изнасяне на тежести на големи височини.
Е, това изисква и малко повече наглост, познаване на планината, както и да ти е все едно дали ходиш по тъмно или по светло/гледам, че писалият първи се е страхувал от замръкване - при тази тактика това определено не трябва да е фактор, с който да се съобразява човек/.


Последната промяна е направена от vladofff на Пон Сеп 26, 2022 10:25 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 26, 2022 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Dimov написа:
За доста от най-атрактивните пирински върхове, няма по-удобна начална точка.

Да ме прощаваш, че опонирам, но това определено не е вярно. Всичко зависи от стратегията и тактиката. В Пирин от години не спя по хижите. Това обаче не е пречка да съм ходил на много върхове. Просто променяш екипировката, т.е. ходиш по маратонки, с една лека раница - вътре ветровка, два шоколада/или каквото там друго ядеш/, шише вода и челник. Паркираш колата по тъмно, тичаш 15 часа и вечерта - пак в колата. Така например съм правил за един ден /София/, х. Я.Сандански - Беговица - Спаните полета, Превалски езера- Попово езеро - Кралев двор - Каменица - Беговица - Я.Сандански и вечерта по тъмно - пак в София. Не е невъзможно, нито даже е кой знае какво. При условие, че не съм ултрамаратонец и даже се числя към дебелаците...
Преди месец пък - София - х.Яворов -вр.Баюви Дупки - обратно и пак в София. Уж като тренировка за денивелация...
Изобщо, от години имам друго отношение към планините и тотално изоставих тактиките със спане по хижи и палатки, което задължително е съпроводено с изнасяне на тежести на големи височини.
Е, това изисква и малко повече наглост, познаване на планината, както и да ти е все едно дали ходиш по тъмно или по светло/гледам, че писалият първи се е страхувал от замръкване - при тази тактика това определено не трябва да е фактор, с който да се съобразява човек/.


Аз също избягвам хижи. Планирам си преходите така, че да не ми се налага да замръквам в планината.
Не ми е проблем да сляза и по тъмно.
Слизал съм от Кончето до Бъндерица в 4 сутринта, като си светех с телфона, че нямах челник тогава.
Въпроса е принципен!
За чий е тая хижа - уж най-голямата, най-хубавата и всичко най най, при условие, че отказват подслон?
В планината не се качват само хора с добра физическа подготовка.
Не всеки умее да си сметне силите и времето за минаване на дадеш маршрут и се случва да се закъснее и прочее.
Пон Сеп 26, 2022 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:

Въпроса е принципен!
За чий е тая хижа - уж най-голямата, най-хубавата и всичко най най, при условие, че отказват подслон?

Явно не си бил достатъчно "убедителен". Имам познати, които изглеждат така, че само като ги видиш, ще изпъдиш една стая "резервисти"...
А иначе, ако наистина човек е уморен, дотолкова, че да не може да си слезе, не смятам, че има сила, която може да го изхвърли от хижата. Случвало ми се е да изпадна в смъртна умора - ами влизаш и лягаш в коридора. Трябва да дойдат със сила да те изхвърлят. Тогава започваш да крещиш, ама силно, за да те чуят всички гости на хижата... Сеирът ще е толкова голям, че дълго ще ги разнемат по "социЯлните мрежи". Затова предполагам, че стигне ли се дотам, бързо ще се откажат... Но все пак, предвид особеностите на местното население, трябва да си готов и на вариант с отнасяне на някаква порция бой.
Пон Сеп 26, 2022 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Принципният отговор е, че си самоналагаш грешни очаквания и грешни ограничения на цялото забавление.
Ще ти ги подредя така:

- винаги носи шалте и чувал. В подобни случаи можеш да си намериш пейка, ъгъл на земята в котелното и прочее места, където да пренощуваш. Можеш да спиш и навън на чувал до някой клек на завет. В тоя момент на годината из планината има неочаквани бонуси - зазимени овчарници тук-там, адски удобни са за спане.

- хижарите си гледат техните неща и не са ти длъжни за нищо. Съобразявай се с тях, любезно разбира се Smile

- няма нищо страшно да ходиш в тъмното, особено ако ползваш някаква навигация. Ходенето в тъмното дори е начин да уплътниш прехода в скучната му част - слизането от планината.

- пробвай да си настроиш мисленето, познаването на планината, планирането на прехода и екипировката така, че да не зависиш от хижи. Това рязко ти разширява възможностите и ще разреши всичките ти проблеми, описани в първия пост.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 26, 2022 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Vodenicharskim написа:

Въпроса е принципен!
За чий е тая хижа - уж най-голямата, най-хубавата и всичко най най, при условие, че отказват подслон?

Явно не си бил достатъчно "убедителен". Имам познати, които изглеждат така, че само като ги видиш, ще изпъдиш една стая "резервисти"...
А иначе, ако наистина човек е уморен, дотолкова, че да не може да си слезе, не смятам, че има сила, която може да го изхвърли от хижата. Случвало ми се е да изпадна в смъртна умора - ами влизаш и лягаш в коридора. Трябва да дойдат със сила да те изхвърлят. Тогава започваш да крещиш, ама силно, за да те чуят всички гости на хижата... Сеирът ще е толкова голям, че дълго ще ги разнемат по "социЯлните мрежи". Затова предполагам, че стигне ли се дотам, бързо ще се откажат... Но все пак, предвид особеностите на местното население, трябва да си готов и на вариант с отнасяне на някаква порция бой.


Под достойнството ми е да правя подобни сцени.
Както казах - можех да сляза до Гоце Делчев, въпреки че бях уморен.
Иначе сеир лесно се прави - може би заслужават да им спретна някой подобен цирк - не знам.
Не исках да си развалям хубавия ден. Уцелих перфектно време, снимах, зяпах, походих - доволен съм.
Да сме живи и здрави само.
Случката с хижата просто затвърди в мен убеждението да не разчитам на хижи просто.
Пон Сеп 26, 2022 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
vladofff написа:
Vodenicharskim написа:

Въпроса е принципен!
За чий е тая хижа - уж най-голямата, най-хубавата и всичко най най, при условие, че отказват подслон?

Явно не си бил достатъчно "убедителен". Имам познати, които изглеждат така, че само като ги видиш, ще изпъдиш една стая "резервисти"...
А иначе, ако наистина човек е уморен, дотолкова, че да не може да си слезе, не смятам, че има сила, която може да го изхвърли от хижата. Случвало ми се е да изпадна в смъртна умора - ами влизаш и лягаш в коридора. Трябва да дойдат със сила да те изхвърлят. Тогава започваш да крещиш, ама силно, за да те чуят всички гости на хижата... Сеирът ще е толкова голям, че дълго ще ги разнемат по "социЯлните мрежи". Затова предполагам, че стигне ли се дотам, бързо ще се откажат... Но все пак, предвид особеностите на местното население, трябва да си готов и на вариант с отнасяне на някаква порция бой.


Под достойнството ми е да правя подобни сцени.
Както казах - можех да сляза до Гоце Делчев, въпреки че бях уморен.
Иначе сеир лесно се прави - може би заслужават да им спретна някой подобен цирк - не знам.
Не исках да си развалям хубавия ден. Уцелих перфектно време, снимах, зяпах, походих - доволен съм.
Да сме живи и здрави само.
Случката с хижата просто затвърди в мен убеждението да не разчитам на хижи просто.


Най-добре, особено когато времето е сравнително добро. Когато времето е лошо в хижите винаги се намира място, гаранция. Просто кръчмар туристите не се качват, или лифт не работи, или им е много студено. А пък и тея колкото и зле да са, освен "голия бегач" на нова година на Черни връх, не съм чул на някой в кофти време да му откажат. Трее си много тъп и нагъл за да не те пуснат. Ама като е хубаво времето, те пускат по пързалката, понеже знаят че ще се оправиш Smile
Пон Сеп 26, 2022 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:

Под достойнството ми е да правя подобни сцени.
Случката с хижата просто затвърди в мен убеждението да не разчитам на хижи просто.

Е, то и аз на майтап го казах. С голяма скоба, че от време на време съм ставал свидетел на такива сцени, извършвани предимно от лица от женски пол, които, не мога да кажа дали са повече луди, отколкото за забавление, но си падаха доста по осъществяването им...И съответно, хижарството изпитваше и изпадаше в истински ужас от таквизи ексцесии /за сеир на обикновените зяпачи/.
Пон Сеп 26, 2022 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
Здравейте!
...
Не носех палатка и спален чувал. В Пирин е забранено опъване на палатки, а и през нощта температурата ще падне доста и не бях подготвен да ношувам на открито.
...
Ако си носех палатка и я бях разпънал на брега на езерото съм сигурен, че щяха да ме глобят.
Добре, но след като съм закъснял за лифта, нямам резервация и прочее – какво да правя? Да бедствам в планината може би?
...
Толкоз.

Има издадена заповед за местата за разпъване на палатки в национален парк "Пипин". В същата заповед е написано, че мястото за палатки трябва да бъде обозначено с табела. Доколкото си спомням, табелата за мястото за палатки до хижа "Безбог" беше там, където земният път, тръгващ от хижа "Гоце Делчев", приключва при хижа "Безбог" - поляната източно от пътя (северозападно от хижа "Безбог"):

https://www.kade.si/index.html#ghyb=18/2618708.54/5121346.12/0

При такива дълги преходи е добре да се носи хубав спален чувал и шалте (няма забрана за чувалуване в националните паркове). Ако ли не - добре е да се ползва изкуствена светлина и навигация за нощен преход. Както е написал dido и vladofff, няма нищо толкова страшно в нощния преход, особено ако колата те чака в крайната точка.

Някога на втория етаж на хижа "Безбог" имаше туристическа столова, в която туристите можеха да консумират собствена храна и напитки (в долната столова-ресторант не беше позволено), но не знам дали все още я има тази туристическа столова. Ако я има, не знам дали може да се остане в столовата цялата нощ, пък макар седнал на стол, а не легнал.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Сеп 27, 2022 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov