ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
stefan_iliev38 написа:


Щом Нешо Пелтеков обвинява водачите, че не са били правоспособни, за да водят хора на Монблан,
защо тогава самият той е водил хората до Монблан? Не е ли трябвало да спази закона и да се върне?
Защо Нешо Пелтеков е продължил с изкачването на Монблан, въпреки че е знаел, че нарушава закона?
Ако беше станал инцидент, каква отговорност щеше да понесе Нешо Пелтеков?
Не е ли постъпил Нешо Пелтеков като водачите на фирмата „Adventure Team Bulgaria“ – водил е без лиценз?



И какъв закон според теб е нарушил този човек като не се е върнал? Да не им е вземал пари на хората, за да казваш, че е постъпил като водачите от фирмата? Не ми е известно да има закон, който да забранява на група приятели/познати да изкачат Монблан заедно.

Това е интересен въпрос – какви са законите и наредбите за изкачване на Монблан.
Аз не съм ги разучавал, но Нешо Пелтеков в интервюто си казва, че има такива закони:

„Преди няколко години във Франция затегнаха мерките в това отношение, защото имаше зачестили смъртни случаи. Сега задължително трябва да имаш и електронна регистрация за някоя от двете хижи под върха „Тет Рус” или „Готе”, ако ще катериш, а групата по закон трябва да е от трима души с водача.
...
Има чекпойнтове на всяка хижа и за да спазим закона, трябваше да се разделим на тройки с дистанция от по десетина минути.
За да се правим на непознати, когато стигнем хижата...“
...
... реално аз водех групата.
...
... Решихме да ги съдим – не заради парите. А защото този човек води всеки месец групи някъде и застрашава живота им. Нека съдът да го задължи да изкара курс за планински водачи. Не искаме да му спираме бизнеса, но се надяваме да му светне лампичката и дори без съд да го стори.“

Доколкото разбрах, Нешо Пелтеков иска да съди Преслав Конов и другия водач на фирмата
„Adventure Team Bulgaria“, че не са имали лиценз да водят до връх Монблан. Нешо Пелтеков също е нямал лиценз.

Сега ми хрумва въпросът:

Защо Нешо Пелтеков не е предал Преслав Конов и другия водач на френските власти?
Така е щял да „събере доказателства“ за бъдещото дело в съда в България срещу Преслав Конов и другия водач.

Иначе – поздравления, че Нешо Пелтеков и Желязко са сплотили групата и са успели всички да се качат на Монблан!
Всъщност – поздравления и на останалите участници в групата! Всички го заслужават, но... ако беше станал инцидент?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Яну 28, 2021 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Задължителната електронна регистрация е резервацията за хижата. Няма такова нещо групата да трябва да е от трима - ние бяхме четирима, един човек направи резервацията за всички и определено не се правихме на непознати в хижите. За чекпойнтовете предполагам има предвид администрацията в съответната хижа, където ти проверяват резервацията и те питат какъв ти е маршрутът на следващия ден. Водач на групата се пише формално един човек. Така поне беше 2018 г. за хора, които не ползват гидове.

Според мен за съденето са решили на по-късен етап, може би вече като са се върнали в България. Но дори и да са го решили по-рано не виждам как ще "предаде водача на френските власти". Дори да предположим, че е възможно, би било трудно да се организира и предполагам на никой от участниците не му се е губело време в обяснения пред френските власти и във висене в тамошните полицейски управления.
Чет Яну 28, 2021 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Bobbyfm, мерси за ценната информация.

Ами щом е можело групата да се качи и без лицензиран водач – защо тогава Нешо Пелтеков реве по телевизии и фейсбук групи?

Нешо Пелтеков си е платил за водачи, получил е някакви водачи (макар и нелицензирани), качил се е на върха...

Самият той казва в интервюто, че – „решихме да ги съдим – не заради парите“.

Та това се питам аз – за какво ще ги съди? Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Яну 28, 2021 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
За измама вероятно. А и предполагам, когато групата се организира от водач/агенция, на който/която се плаща, т.е. печели пари от това, а не го прави на приятелски начала, има изискване водачът да е лицензиран.
Чет Яну 28, 2021 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
проект на наредба за квалификация планински водач
Ако имате бележки, препоръки и пр. - МОН приема до 11/03
Сря Фев 10, 2021 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Планинският водач Жоро Черния за уроците на планината
bTV, 27.03.2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Апр 10, 2022 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Тихомир Димитров , Милен Братанов и Живко Жечев са вече дипломирани международни водачи IFMGA, заедно с предишните трима Георги Георгиев, Георги Пенев и Виктор Варошкин, стават общо 6 българи.
Пон Окт 03, 2022 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
стават общо 6 българи.

...и какво от това? Да не би утре слънцето да изгрее от запад?
Пон Окт 03, 2022 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
стават общо 6 българи.

...и какво от това? Да не би утре слънцето да изгрее от запад?


Нищо, абсолютно. Просто темата е такава и да споделя. Иначе няма никакво значение. У другите страни са стотици такива Smile


Последната промяна е направена от kaloyanv на Пон Окт 03, 2022 2:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Окт 03, 2022 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Нищо.

Ми не е нищо, а причина да почерпят, не да се скатават.
Пон Окт 03, 2022 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Любомир Попйорданов: Законови празноти и нелоялна конкуренци Отговорете с цитат
https://www.360mag.bg/posts/133411


Всъщност някой може ли да преведе този абзац, понеже хич не го разбрах ..



Училището за планински водачи в с. Черни осъм, близо до Троян, е единствено в Европа. Доскоро то имаше проблеми с финансирането. Все още ли е така и от какво най-вече има нужда?
ЛП: "Училището в с. Черни Осъм е интересен експеримент. От гледище на самата професия, този експеримент е неоправдан, защото не може да се приравнява средно специално образование с придобиването на професия, свързана с туристическа услуга, обещаваща безопасно и обогатяващо личността пребиваване в планинска среда. Това е причината в страните с развит планински туризъм тази професия да се придобива след завършване на образование, приравнено към средно образование.

Предпочитам да не коментирам проблемите и нуждите на училището в Черни осъм."
Вто Ное 08, 2022 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 227
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Така написано, изглежда като че ли държавата им пречи да монополизират едва ниша от туризма. Разбира се, може и да не съм прав...
Вто Ное 08, 2022 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
stealth написа:
Така написано, изглежда като че ли държавата им пречи да монополизират едва ниша от туризма. Разбира се, може и да не съм прав...



На мен за пореден път такива насочващи въпроси и такива отговори ми правят изключително лошо впечатление. Значи той им залепи етикет и по-долу пише "Не желая да коментирам проблеми и ..." на училището.
Айде ще си спестя думите, които напират в мен ...
Поради и тази причина за това списание както и всичките събития които организират, няма да им дам и една стотинка, нито да ги посетя.
Вто Ное 08, 2022 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Re: Любомир Попйорданов: Законови празноти и нелоялна конкур Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...Предпочитам да не коментирам проблемите и нуждите на училището в Черни осъм.

Калояне, преди беше на 31 януари, а последните години е изместена с месец. Нарича се алпиниада "Северен Джендем". Не знам докога ще продължи да съществува. Може би докато последните 5-6 човека които ходим, все още ходим... Организира я Мутафа. На мен ми е особено близък. За пръв път съм се катерил с инвентар точно с него. Води ми се нещо като първи "вожд и учител" в тая дейност.
Доскоро той се водеше нещо като директор на това училище. Обикновено вечерта, ако няма раздувки от друго естество, се обсъждат точно проблемите и нуждите на това училище. Ако те интересува, заповядай. Това училище е създадено навремето от Минко, в друго време и с идеалистични подбуди и очаквания. Според мен проблемите му са твърде много, а и изобщо липсва перспектива дори на идейно ниво. Предполагам, че не след дълго ще престане да съществува. Не знам обаче дали са добавя "за съжаление" или да не добавям... Обективният анализ на ситуацията сочи, поне за мен, че по-скоро Любо е прав. А времето ще покаже кой е крив и кой прав. Ако се запознаеш в детайли в какво състояние е това училище в последните най-малко 10 години сам ще се убедиш какво го чака в най-скоро време.
Сря Ное 09, 2022 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
търгаши ...

ако си "продавач- консултант" в правилният дюкян ---> не е проблем да си водач

ама, ако си с опинците от Троянско - враг на Тутраканската селищна система!
Сря Ное 09, 2022 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 18 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov