ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Славянка (a.k.a. Алиботуш) - Обиколка на всички двухилядници
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Славянка (a.k.a. Алиботуш) - Обиколка на всички двухилядници
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Славянка (a.k.a. Алиботуш) - Обиколка на всички двухиляд Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
...

Времето за теб е било чудесно, гледките - уникални, и с това "море от облаци" във всички посоки... Та се питам, защо нямаш (или не си ни показал) снимки в южна и в западна посока? Примерно гледки към връхчето на Атон, към Олимп и към Беласица - нямаш ли такива? Smile

Още веднъж - поздравления!

...

Сигурен съм, че си имал видимост и към Олимп - вероятно е стърчал достолепно над морето от облаци... Smile


Най-вероятно на юг и на запад са се виждали само облаци, та затова Dimov не е снимал нищо в тази посока.

Все пак – ето я Беласица – едвам се подава вдясно от връх Шабран (в горния десен край на снимката):

Dimov написа:
...
На запад отново към Гоцев връх и връх Шабран:

[img]Гоцев връх, връх Шабран by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Азимутът на левия край на снимката е около 223 градуса, а азимутът на Беласица е около 260 градуса, тоест тя е близо до западната точка на хоризонта (азимут 270 градуса).


Част от планините Олимп и Пиерия би следвало да се показват леко (но не се показват) между върховете Гоцев и Шабран на следната снимка, гледаща на югозапад (азимут 225 градуса):

Dimov написа:
...
Вече на над 2000м. преди да достигна Голям Царев връх, за първи път видях и първенеца: Гоцев връх, вдясно е връх Шабран:

[img]Гоцев връх, връх Шабран by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Левият край на снимката има азимут около 200 градуса (юг е на азимут 180 градуса), а десният край – азимут около 245 градуса (запад е на 270 градуса).


Следващата снимка гледа на юг, но южният хоризонт е покрит с облаци:

Dimov написа:
...
А това е върховата кота на връх Алипутус 2171м. - номер 4 в планината - след Гоцев връх, връх Шабран и Голям Царев връх:


[img]връх Алипутус 2171м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]


На снимката малко след Гоцев връх се вижда хоризонтът между запад и северозапад, но и той е покрит с облаци:

Dimov написа:
...
На Гоцев връх се запознах с един съфорумец - Владислав - хижарите от хижа Извора му казали, че има човек тръгнал от хижа Славянка. Той ме е видял, че идвам към върха и ме изчака. Разменихме няколко приятни думи, но не се спуснахме заедно. Идеята ми беше да стигна и до петия двухилядник в планината. И така Владислав тръгна към хижата, а аз към връх Шабран.

[img]връх Шабран 2195м. by Dobromir Dimov, on Flickr[/img]

Левият край на снимката има азимут около 270 градуса (запад), връх Шабран – около 293 градуса, северозапад – 315 градуса, десният край на снимката – около 318 градуса.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Окт 05, 2022 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Славянка (a.k.a. Алиботуш) - Обиколка на всички двухиляд Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Прав си, Стефане!
Всъщност, любопитно ми е на мен да ми се открие някакъв подобен ден и да мога да намеря отговор на въпросите си - ама там, на място Smile
Сря Окт 05, 2022 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
В интерес на истината и за мен е загадка, но когато бях май на Славянка не се виждаше Олимп, помня беше един друг висок връх. Но зимата при много ясно и хубаво време от връх Вихрен, мноого в далечината, заподозрях че виждам точно това.

Зимата съм виждал много далечни върхове, основно от Вихренското било и от Черни връх на запад .. на юг е ясно.

Може би , ще е най-добре Гоцев връх да се качи зимата в много ясно време и тогава да се види, какво се открива.
Чет Окт 06, 2022 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Е, то зимата е лесно... Smile Ама трябва и хубав фотоапарат, с какъвто не разполагах през 2017 г. Sad

Гоцев връх – 28.01.2017 г.:












____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 06, 2022 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
В интерес на истината и за мен е загадка, но когато бях май на Славянка не се виждаше Олимп, помня беше един друг висок връх. Но зимата при много ясно и хубаво време от връх Вихрен, мноого в далечината, заподозрях че виждам точно това.

Зимата съм виждал много далечни върхове, основно от Вихренското било и от Черни връх на запад .. на юг е ясно.

Може би , ще е най-добре Гоцев връх да се качи зимата в много ясно време и тогава да се види, какво се открива.


Май месец няма как да го видиш. Разстоянието е доста голямо, а атмосферата е влажна. Виж, през септември-октомври, както и в хубави зимни дни, би трябвало да няма проблем.
Аз съм виждал Олимп много ясно от Вихрен, в началото на октомври миналата година. А Славянка е по-близо, и на всичкото отгоре - няма какво да пречи на видимостта помежду им. Само въздухът да е бистър Smile
Пет Окт 07, 2022 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov