ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Стара планина 2000м+
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Стара планина 2000м+
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
И аз сега видях темата. Сигурно съм бил някъде...задълго.
Хубаво, точно и документално представено.
Нед Ное 20, 2022 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Иначе за мен между Оба и Ком е най-красивата част от билото на планината Smile


Моля те, би ли дал малко повече информация - чисто логистично, как се прави преходът от Оба до Ком (евентуално и до Петрохан)? Върти ми се нещо с изходна точка х. "Горски рай", и после - евентуално само по билото, с две нощувки на палатка, през Ком и до Петрохан... Не знам как стоят там нещата - може ли да се опъва палатка (все пак се върви предимно по граничната бразда)? Как са хижите - "Миджур", "Явор", "Ком"?...
Сря Дек 21, 2022 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
По-скоро тръгни от хижа Миджур. Хижата е хубава. Милчо и Пепа ( хижарите) са готини. Обади се обаче на посочените телефони предварително.

До самата хижа се стига и с кола, което предполагам не те интересува в предвид че ще излезеш на Ком.

От хижа Миджур ще спестиш време и разтояние. Пътеката над хижата ( по кози гърбина)излиза на премката между Оба и Миджур. Да, имаш едно изкачване на Оба ако държиш да се качиш горе на самият връх и после трябва да слезеш обратно.

От х. Горски Рай, имаш качване до самата хижа. След това имаш качване до премката между в. Остра чука и в. Реплянска църква. Минаваш Р.Църква трамбоваш до Оба, от там слизаш до премката ( където излиза пътеката от хижа Миджур) и започваш към в.Миджур. Лично за мен доста къдрав маршрут от към аплитуди с денивелацията.

Хижа Горски Рай иначе е супер.

За този маршрут трябва да уведомиш Гранична Полиция. Има писано във форума как става.

За палатка не знам. Спал съм на в. Миджур, в. Мартинова Чука и в.Вража глава ( не за този маршрут, по принцип) малко под браздата но на земята в чувал, лятото разбира се.

Маршрута иначе е супер.



Последно правих маршрута 2019 Юли.
Сря Дек 21, 2022 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
По-скоро тръгни от хижа Миджур. Хижата е хубава. Милчо и Пепа ( хижарите) са готини. Обади се обаче на посочените телефони предварително.

До самата хижа се стига и с кола, което предполагам не те интересува в предвид че ще излезеш на Ком.

От хижа Миджур ще спестиш време и разтояние. Пътеката над хижата ( по кози гърбина)излиза на премката между Оба и Миджур. Да, имаш едно изкачване на Оба ако държиш да се качиш горе на самият връх и после трябва да слезеш обратно.

От х. Горски Рай, имаш качване до самата хижа. След това имаш качване до премката между в. Остра чука и в. Реплянска църква. Минаваш Р.Църква трамбоваш до Оба, от там слизаш до премката ( където излиза пътеката от хижа Миджур) и започваш към в.Миджур. Лично за мен доста къдрав маршрут от към аплитуди с денивелацията.

Хижа Горски Рай иначе е супер.

За този маршрут трябва да уведомиш Гранична Полиция. Има писано във форума как става.

За палатка не знам. Спал съм на в. Миджур, в. Мартинова Чука и в.Вража глава ( не за този маршрут, по принцип) малко под браздата но на земята в чувал, лятото разбира се.

Маршрута иначе е супер.



Последно правих маршрута 2019 Юли.


Благодаря ти! Smile
Чет Дек 22, 2022 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Задължително е уведомяването на гранична полиция - граничари 99% ще срещнеш най-малкото преди Ком и ако не си уведомил, няма да е приятна срещата. Палатка може да се опъне почти навсякъде. Може да се тръгне от много места, зависи с колко време разполагаш и колко искаш да вървиш Very Happy От хижа Миджур е най-лесно и според мен. Иначе ако искаш и от Връшка чука можеш да тръгнеш Very Happy Първият път като ходихме Миджур-Петрохан и ние мислехме да минем маршрута за 2 дена, обаче се оказаха 4, така че имай едно на ум с храната. Забавянето ни дойде най-вече заради много гъсто обрасли участъци с огромни коприви и къпини, както и непознаването на маршрута - на няколко места се бяхме заблудили и отклонили леко. Успех и весели празници Smile
Нед Дек 25, 2022 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Задължително е уведомяването на гранична полиция - граничари 99% ще срещнеш най-малкото преди Ком и ако не си уведомил, няма да е приятна срещата. Палатка може да се опъне почти навсякъде. Може да се тръгне от много места, зависи с колко време разполагаш и колко искаш да вървиш Very Happy От хижа Миджур е най-лесно и според мен. Иначе ако искаш и от Връшка чука можеш да тръгнеш Very Happy Първият път като ходихме Миджур-Петрохан и ние мислехме да минем маршрута за 2 дена, обаче се оказаха 4, така че имай едно на ум с храната. Забавянето ни дойде най-вече заради много гъсто обрасли участъци с огромни коприви и къпини, както и непознаването на маршрута - на няколко места се бяхме заблудили и отклонили леко. Успех и весели празници Smile


Би ли споделил къде бяха тези гъсто обласли участъци?
И къде спяхте - на палатка горе по билото ли?...
Пробвам да планирам с нощувки на хижите долу, обаче разстоянията са много големи, не могат да се вземат за ден (примерно между х."Копрен" и х."Ком"...).
Сря Дек 28, 2022 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Честита Нова Година! На палатки сме спали винаги на билото, точно поради отдалечеността на хижите. Личният ми опит показва, че обраслите места са често различни в отделните години, вероятно и месеци. При първото ни минаване на маршрута най-обрасло беше около Каца камък. Следващите пъти като сме минавали, не е имало проблем с този участък. Другите обрасли места бяха между Връшка чука и Оба, така че тях ще ги изпуснете. Също променливи са и водоизточниците - при продължително време без валежи доста от тях изчезват.
Сря Яну 04, 2023 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Честита Нова Година! На палатки сме спали винаги на билото, точно поради отдалечеността на хижите. Личният ми опит показва, че обраслите места са често различни в отделните години, вероятно и месеци. При първото ни минаване на маршрута най-обрасло беше около Каца камък. Следващите пъти като сме минавали, не е имало проблем с този участък. Другите обрасли места бяха между Връшка чука и Оба, така че тях ще ги изпуснете. Също променливи са и водоизточниците - при продължително време без валежи доста от тях изчезват.


Благодаря!

Живот и здраве да има тази година за всички! Върховете са там и ще си ни чакат - само да сме здрави! Smile
Пет Яну 06, 2023 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Интересна тема и готини снимки, четох с интерес! Благодаря!
Пет Яну 27, 2023 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov