ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
И дарителска помощ за доброволчески дейности.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
И дарителска помощ за доброволчески дейности.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение И дарителска помощ за доброволчески дейности. Отговорете с цитат
Здравейте. Имам едно предложение.
Доброволческите дейности обикновено се правят от сплотени компании, а понякога някой маркира или разчиства самостоятелно и полулегално. Аз не попадам в първата категория, но бих предложил да се открие сметка, където някой веднъж или периодично да дари пари, поне с материали да помогне. Освен това някой чешит като мен може да донесе туба ракия или вино за вдъхновение на добрите хора, да знаят, че не са забравени. Wink
Затова моля корифеите на форума да "смажат" тези възможни процеси и повече хора да участваме в добрини.
Пон Окт 17, 2022 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: И дарителска помощ за доброволчески дейности. Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Здравейте. Имам едно предложение.
Доброволческите дейности обикновено се правят от сплотени компании, а понякога някой маркира или разчиства самостоятелно и полулегално. Аз не попадам в първата категория, но бих предложил да се открие сметка, където някой веднъж или периодично да дари пари, поне с материали да помогне. Освен това някой чешит като мен може да донесе туба ракия или вино за вдъхновение на добрите хора, да знаят, че не са забравени. Wink
Затова моля корифеите на форума да "смажат" тези възможни процеси и повече хора да участваме в добрини.


Абе да ти кажа, на тукашните пари не им трябват. Пиене винаги има прекалено много. Остава време и организация. Повечето хора в това натоварено ежедневие не могат да отделят време. Има няколко човека на които това им е приоритет и затова стават нещата. Но аз си го признавам, няма никога да отида да маркирам, тъй като нямам време. Бих го направил само заради форума и то пак ако не съм зает на тая дата. За мен е по-лесно да е през седмицата и да си взема отпуска отколкото събота и неделя.
Пон Окт 17, 2022 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Абе да ти кажа, на тукашните пари не им трябват. Пиене винаги има прекалено много."

Възхищавам се от хора, които имат пари и пиене в излишък.
Дай, Боже, всички такива да станат. BG
Пон Окт 17, 2022 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
"Абе да ти кажа, на тукашните пари не им трябват. Пиене винаги има прекалено много."

Възхищавам се от хора, които имат пари и пиене в излишък.
Дай, Боже, всички такива да станат. BG


Повечето хора са така, ама малко го осъзнават, още по-малко се наслаждават.

Сега по темата - то като мине сбирката, всеки вика ще донеса пиене и ядене Smile ... шегувам се, разбира се.

Баш по темата да си кажата мнението, валидно само за мен - благодаря за всяка помощ, а най-ценното е времето прекарано в такива дейности, хем се прави нещо, което смятам за полезно, хем е ценно, защото това е време, което е отнето от близките или от почивката. Не съм върнал никой, изявил желание да помага в случай с чешмата до върха. Доста хора изявиха желание да помогнат с пари, доста по-малко хора помогнаха с труд, време, съвети. Живи и здрави да са всички, пари за такива неща не искам, както и не давам (в масовия случай), материалите са добре дошли, дори под формата на дезинфектанти-преварки. Ако някой има нужда от храна - нося му храна, ако му е паднал покрива - носим греди или ламарина, това с парите е доста изкривено у нас. Сметката ми излезе крива де, като при всеки ремонт, но и научих доста неща покрай проучване и питане за материали и начини на работа, така или иначе направих според силите и уменията си. А част от материалите (които се предполага да са по-издържливи от масовите) получих без надценка на търговеца/производителя, когато разбираха за какво е материала (боята, изработката на чучура). На експлоатацията на детски труд няма да се спирам в детайли, но няколко деца изкараха общо трицифрено число часове в труд, което си беше забавление за тях, всички деца питат за още.

Харесва ми мотото "Дайте да дадем", което май обобщава всичко извън парите.
Така и протичат маркиранията и подобни дейности от съфорумците. Често разбирам в последствие за някаква инициатива, имам желание, могъл съм да наглася и календара, но ще има и други. Може би може да се измисли начин да пишем по-често в тази секция преди да се свърши замисленото.

Някакси знам, че ако пусна пост с молба за 30 метров маркуч или някакъв друг материал, ще се намери нужното, дали ще е купено, дали ще е изостнаало на вила или двор ...

Иначе ще си призная, че агитирам приятели и познати, доволни от BGMountains и meter.ac проектите, да черпят бира (дарят няколко лева) на въпросните инициативи, къде за хостинг, къде за нещо друго и необходимо, че там ракията и виното не помагат. Но само ако са много доволни и запалени.

Личния пример често е зарАзен, участвайте лично и повече, и най-вече бъдете здрави

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Окт 17, 2022 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ха, едва вчера случайно попаднах на тази тема, незнайно как съм я пропуснал! Shocked

Калояне, за парите си прав – пари не ми трябват за маркиране!

Парите не стават за маркиране – трудно се лепят по дърветата, дъждовете и снеговете ги повреждат бързо. И за четки не стават. Very Happy


А сега – вече сериозно. Neutral

Избягам да искам и да събирам пари за доброволчески дейности.
Това не значи, че ще откажа помощ, ако някой реши да даде и да дари.
Причината е, че не желая да ме смятат за поредния, който „усвоява едни средства“ и се стреми „да си топне от кацата с меда“.

Често са ме питали „кой ви плаща?“.
Някои хора така и не можаха да повярват, че не взимам пари и правя всичко доброволно.
Миналия месец човек от Осоговското туристическо дружество ми написа:
„Колко струва боята и трудът ? Спонсорите плащат ли ? Авансово или на края ?“.

През 2015 г., ако добре си спомням, колоездачът Николай мина Ком-Емине с колело, видя какво е състоянието на маркировката и направи дарителска целева сметка за премаркиране на Ком-Емине, по която се събраха над 2000 лева. Имаше дискусия тук във форума как да се изразходват тези пари. Възникнаха спорове – например трябва ли да се покрива горивото на участниците в маркирането или парите са само за боя и четки? А храната? Някой изяви „притеснения“, че ако се покрива горивото, може някой от Варна да се „възползва“ от парите и да дойде да маркира в Западна Стара планина с цел да иде на планина без пари, тоест да злоупотреби със събраните средства. Smile

Лично аз смятам, че в близко бъдеще (15-20 години) физическата маркировка по пътеките ще стане излишна (както станаха излишни уличните телефони и хартиените карти на България в автомобилите). За мен е безсмислено да се маркират все нови и нови пътеки, излишно е да се маркира всеки земен път, който води нанякъде в планината... Трябва да се премаркират важните маршрути. И да се разчистват! Тук трябва да се съсредоточат усилията – в разчистването – както на маркираните, така и на немаркираните пътеки!

За разчистване не трябват много финансови средства. Трябва труд. И тук идва основният проблем!

Хората не желаят да даряват своя труд и своето време!

Оправданието е почти винаги едно и също: Бих дошъл да помогна, ама сега съм зает и нямам свободно време.

Ако всеки планинар отдели от времето си по 1-2 съботи и недели през пролетта и 1-2 съботи и недели през есента за доброволчество в планината – бързо ще се разчистят и маркират всички пътеки, ще се възстановят пейки, беседки, заслони, хижи...

Само няколко седмици за доброволчество от всичките 52 седмици в годината...

Ала за някои хора е по-важно 52 седмици в годината да качват върхове, да публикуват снимки във фейсбук-групите и да събират лайкове...


Темата е интересна. Засега – толкова по темата от мен, че стана време да тръгвам за хижа „Попови ливади“, дано времето утре и в понеделник е хубаво, за да можем да помогнем на хижаря Митко Пирнарев за заслона при чешма Суватя.


П.П. Отскоро в България има една организация – БПС („Български планинарски съюз“), която е открила банкови сметки и активно събира пари за маркировки – от физически лица, от фирми, от общини... Какви са целите на тази организация е коментирано в други теми на форума. Лично аз не смятам, че туризмът в България трябва да поеме по пътя, който чертае тази организация. Не всичко е пари (както се казваше накрая на един виц Smile ).



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Ное 12, 2022 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Преди две седмици опитах да помогна, придобих представа какво трябва, ще се включа отново.
А за материалната подкрепа.... и тя не е съвсем излишна. Кашон боя, букет четки, туба нафта.... и това струва пари.
Айде, живи и здрави и да не се мокрите много днес. Wink
Съб Ное 12, 2022 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Еми прав си Стефане …


Но все пак прати една сметка банкова Smile
Съб Ное 12, 2022 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Tortomanin, kaloyanv – идеята ви да се открие сметка и да се даряват средства е чудесна и аз не ще се противя. Smile

Обаче не желая сметката да е на мое име и аз да я управлявам! Neutral

Така че очаквам предложения, мнения и препоръки как да се открие сметката и кой да я управлява. Smile



П.П. Тази есен публикувах доста събития за маркиране и почистване в група ТДДМ и ми написаха следното:

„Виждам,че искаш да се изживяваш като лидер-водач,да поучаваш,да критикуваш,да даваш съвети.До никъде няма да се стигне по тоя начин“.


Та представяте ли си какви приказки ще тръгнат за мене, ако започна да събирам и пари?! Very Happy




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Ное 24, 2022 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе Стефко е съмнителен............... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Пет Ное 25, 2022 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Лично аз смятам, че в близко бъдеще (15-20 години) физическата маркировка по пътеките ще стане излишна

Абе аз и сега имам едни такива съмнения. Чудя се как в чужбинските планини от край време се оправят без марки, а ние да не можем. По-сложни ли са ни маршрутите, или по-тъпо населението?
От друга страна обаче си представям зимен и мъглив Ботев без жалони. От трета пък - отчитам факта, че върхове като него бол навсякъде по света. По тез причини все още нямам категорично мнение.
Макар, че мненията нямат особено значение - преди е било държавен приоритет и са отпуснати сериозни следства за да имаме все още така жалонирани планини. Сега, като гледам, май вече не е, и като ръждясат и изпопадат коловете, работата ще се напасне от самосебе си.
Пет Ное 25, 2022 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Абе няма проблем, да ги пращат на мен Smile) моето сърце и банкова сметка е отворена за всички с големи ............ портфейли ... Само да не ме погнат НАП после ... Smile ... Сигурен съм че има доста чиновници, които четат анонимно и заточват брадвата Smile
Пет Ное 25, 2022 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov