ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сня-а-а-а-г !!!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 45, 46, 47  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Сня-а-а-а-г !!!
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хубавото на подобни апокалиптични прогнози е, че винаги могат да се сменят. Laughing
Вто Сеп 13, 2022 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Честито, Ведрине! В твоя край над Боровец вече падна сняг! Предупредих аз да кърпите кожусите Very Happy
Нед Сеп 18, 2022 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Първият сняг на Ботев Отговорете с цитат
https://youtu.be/ZUnfOU8dpPo

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 23, 2022 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Re: Първият сняг на Ботев Отговорете с цитат
vedrin написа:
https://youtu.be/ZUnfOU8dpPo


Хубаво е че си писал. Аз днес като ходих да бягам, още от Плевен видях че се е белнал целия траверс. Абе основно от Млечния чал до Ботев. По-към купена не успях да видя добре Smile

П.С -- браво браво ! Видеото с музиката е супер .
Пет Сеп 23, 2022 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, много оригинален поглед към стихиите. Чудесно!
Съб Сеп 24, 2022 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Връх Белмекен, 22.09.2022 г.



Съб Сеп 24, 2022 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 124

Мнение Отговорете с цитат
Вихрен - 13.11.2022 - бих казал първи по- сериозен сняг, който се стопи по южните склонове още преди да успея да се върна на хижата














Пон Ное 14, 2022 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Времето е доста опасно днес, сутринта излязох в софия беше 11 градуса сега преди малко 4. Нагоре на Голи връх голямо дърво беше. Сняга няма още там. Но сигурно на Черни връх е понатрупало.
Ако някой ходи нависоко следващите дни да казва какво е положението. Понеже тези дни над 2300-2400 метра го дават бая сняг да вали. Дали ще падне толкова много, не знам.
Пон Ное 21, 2022 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Срядата ходих по витоша и имаше малко сняг, който беше киша. В петък вече положението беше коренно различно, навсякъде е стегнало. Ходих днес до Вихрен да видя какво е положението че ми беше интересно. Паднал е сняг, но не толкова колкото го даваха по прогноза. Не мога да преценя, на високото според мен е 40 сантиметра поне и интересното е че и там навсякъде беше фирновано. Само аз бях аджамията без котки , а то си беше отвсякъде за котки. Направо си е зимно там и фирновано. Сняг има от х.Бъндерица до вихрен около 10-на см е паднало, сега да са останали 5, много гаден лед. А за учудване сутринта нямаше никой , а по обяд стана задръстване с коли, явно всеки заради времето се подлъгал на разходка.

За съжахелние хижаря на вихрен не е добре, столовата беше затворена, но самата хижа работи, жена му се грижи за тази част. Но колко ще е топло и тн нямам идея. Тая вечер съм на банкет и утре по осогово със Стефчо ще режем хвойна. Само да не объркам грамажите и да му вържа тенекия.

Другото забавно е че са пуснали оръдията, сутринта в района на бъндеришка беше -5 градуса, ама като слизах беше 2-3 градуса и пак са ги спрели ... Smile А имам усещането че тези оръдия мятат сняг на пътя основно Smile Но сняг няма никакъв по надолу, ако не падне тука тези седмици, май няма както други години да пускат по някой лифт на 3ти декември.. Сега сигурно ще е чак към коледа.
Съб Ное 26, 2022 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
1-2 cm е снежната покривка в Бели Искър. Според ECMWF задаващият се в средата на седмицата циклон би могъл да увеличи с около 50 cm снежната покривка из Рила, Пирин и Родопите. Множко, но да видим...


Източник: WXCHARTS, 28 ноември 2022 г.

Интересно е да отбележим също, че площта на снежната покривка в северното полукълбо тези дни е една от най-големите за последните 56 години по това време от годината.











Източник: Snow Extent in the Northern Hemisphere now Among the Highest in 56 years Increases the Likelihood of Cold Early Winter Forecast both in North America and Europe, Renato R. Colucci, Global weather, 26 ноември 2022 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 28, 2022 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А слънце, температури над 10 градуса, кога?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 29, 2022 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тихо се сипе първият сняг...
Вто Ное 29, 2022 2:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Vedrin, ще напишеш ли какво е положението по вашия край. Сутринта се качих до Черни връх и гледам аз и се чудя вижда ми се 5 см сняг. Горе времето е уникално, вятъра е нула, красота и белота. На север се виждаха високите върхове на стара планина, докато на юг почти на върха имаше облаци, много интересно. Метеролога беше излязъл и той да се порадва на времето, та си поговорихме и горе долу моите наблюдения са точно съвпадат с техните. Даже той ми каза че падналия сняг е 3 см а го даваха 20 см както и ти писа. Общо снега е 20 см, като на места си е доста навято от предишните дни.
Границата на снега е над-бай Кръстьо. Като там има останал 2-3 см. Даже сутринта ми се стори че там дори и дъжд е валял. Мъглата днес тръгва от 1260 метра някъде, надолу и изглежда като да е навсякъде на север където погледнах.

Планината като реши да те приеме е толкова хубаво, че и 100 пъти да си минавал през едно и също място, пак се радваш като дете.
Пет Дек 02, 2022 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
В Бели Искър и по околните подстъпи към планината няма снежна покривка, въпреки мокрия сняг, който се сипеше вчера. Общото количество на валежа по време на тази обстановка тук не беше особено голямо -- около 10 mm. Във високите части на планината си е зима. Иван Динков сподели късно снощи по телефона, че качването му на Мусала е било доста трудно, включително и заради поривистия вятър. Днес сутринта имаше слънчеви мигове в Бели Искър, но през деня беше предимно облачно. Сравнително топло е (минималната температура днес сутринта беше -1.9 °C, а максималната по пладне беше 6.4 °C). Предстоят още по-топли дни на крилете на очаквания фьон.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 02, 2022 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Във високите части на планината си е зима). Предстоят още по-топли дни на крилете на очаквания фьон.


Ето малко снимки от предната събота 26 Ноември от Вихрен

https://drive.google.com/drive/folders/1CwOrmOW24KfcASbA-l8B9a6gsFqPIrWX?usp=share_link

И днес от Черни Връх

https://drive.google.com/drive/folders/1QjV1VAKFJm2Hwvk0cQkHRFEKdBe-vfTS?usp=share_link
Пет Дек 02, 2022 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 45, 46, 47  Следваща
Страница 37 от 47

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov