ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...

Брях, брях... Какъв разказ, какво чудо. За едно нищо и никакво ръбче. Ами ако беше ходил на траверса? Дето е 100 пъти по-дълъг и това ръбче му е някаква незначителна част...
"В България законово право да те заведат там имат цели … 17 човека." Трябва да се допълни - срещу надлежно отразено заплащане. В противен случай, бройката може да нарастне неимоверно много.
Вто Яну 31, 2023 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
И кои ли са тези 17 водача ? Къде ли е този списък ?
Вто Яну 31, 2023 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
... Ами ако беше ходил на траверса? Дето е 100 пъти по-дълъг и това ръбче му е някаква незначителна част...
"В България законово право да те заведат там имат цели … 17 човека." Трябва да се допълни - срещу надлежно отразено заплащане. В противен случай, бройката може да нарастне неимоверно много.

ОДА за платения професионален планински водач! Smile


Има ли публичен списък на платените професионални водачи второ ниво (алпийски водачи)?

(Калоян ме е изпреварил с въпроса.)

Между другото за година-две бройката на платените професионални планински водачи второ ниво (които имат право да водят по алпийски терени) нарасна от 3 на 17. Случайност?

Източник: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=123194#123194
dido на 19.01.2018 г. написа:
...
Тук разбира се е мястото да вметна, че квалификацията за „Планински водач“ – второ ниво според наредбата е меко казано безумна. Не може човек, който има квалификация да води хора най-много със снегоходки и изкарал курс за "Планински водач със ски", след две години стаж изведнъж да стане вещ в алпийските работи. Напротив, разбирането за трудностите в придобиването на този опит се вижда от дадените от Ведрин практики във Франция и други държави.


Обяви на „Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България" (АПХ):

Курс за „Алпийски водачи“ (планински водачи второ ниво):

https://www.planini.eu/planini/files/kurs-alpiiski-vodachi_2021-.pdf

Курс за водачи със ски:

https://www.planini.eu/planini/files/kurs-vodachi-ski_2021.pdf

Продължителността на обучението за алпийски водачи е „ 288 учебни часа, вкл. приемни и държавни изпити“.
Ако на някого 288 часа му се виждат много – нека има предвид, че един ден се води 12 часа, следователно 288 часа са 24 дни.
Тоест – за малко повече от 3 седмици обучение можеш да станеш алпийски водач. Разбира се, трябва и да си платил съответната сума.

(Някой непрекъснато роптаеше как часовете за обучение на БТС за планински водач първо ниво били малко?... Think )



Източник: https://www.facebook.com/planini.eu/posts/pfbid0SQtCUzL5hekVi4f8fT5u77KavADDG7qxYGiGFgEQBJAgBQGrMfcNdgJLY3CubAael

АПХ отново обявява минимални препоръчителни цени за хонорара на платените професионални планински водачи.

Коментарите са много смешни! Smile

П.П. Не се научиха, че ако искат да ги възприемат сериозно като национална организация, претендираща за авторитет и лидерство, трябва да пишат без елементарни правописни грешки!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Яну 31, 2023 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Като избягаме от правописните грешки, дори това предложение за хонорари не ми изглежда "професионално". Как може хонорарите да се почти еднакви при пешеходно водене и група с велосипеди или пък ски. Последните две са в пъти по опасни и там дори водача да е наясно какво прави, много лесно е за хората да се прибият като кучета и с колело и със ски.
Вто Яну 31, 2023 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Извинявайте, много съм далече от наемането на планински водач, но това, което чета, ми изтлежда не само унизително, но дори опасно. Водач на група да получи 150 лева на ден? Значи, туристът да плати 15 лева, ако е с още девет? Ами че тя пицата на туриста му е толкова! Не знам, но ми се вижда малко. А на вас?
Вто Яну 31, 2023 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Извинявайте, много съм далече от наемането на планински водач, но това, което чета, ми изтлежда не само унизително, но дори опасно. Водач на група да получи 150 лева на ден? Значи, туристът да плати 15 лева, ако е с още девет? Ами че тя пицата на туриста му е толкова! Не знам, но ми се вижда малко. А на вас?


Ами трябва да взима един водач от 300 до 500-600 лева на ден. Ако е нещо сериозно над 1 000 лева. Това не е постоянна работа, освен това няма човек, който да издържи да прави натоварвания постоянно. Ако е някаква лека разходка, предполагам може и безплатно ..
Вто Яну 31, 2023 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това ми беше думата. Скъпа услуга е. Същото като с поправката на телевизора. "Смени един кондензатор и ми взе 300 лева!". Ами гледай си черния екран тогава! Само че началото на темата май беше по-друго. Доколко самите водачи са обучени и способни? Това е нещо различно. Почнахме от смъртни случаи.
Вто Яну 31, 2023 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ето защо не трябва да се решава влизането на България в Еврозоната с референдум. Smile

Минималната брутна месечна работна заплата в България от тази година е 780 лв на месец, средната – около 1800 лв.

Чудя се какви са заплащанията за водаческа услуга в Алпите например. Think




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Яну 31, 2023 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Това ми беше думата. Скъпа услуга е. Същото като с поправката на телевизора. "Смени един кондензатор и ми взе 300 лева!". Ами гледай си черния екран тогава! Само че началото на темата май беше по-друго. Доколко самите водачи са обучени и способни? Това е нещо различно. Почнахме от смъртни случаи.

Няма пълно препокриване между множествата на обучените водачи и способните в това поприще люде. Разбира се, сечението им не е празно множество. Но извън него може да има и недостъпни за паричните знаци обекти, субекти, връзки и действия.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Яну 31, 2023 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ето защо не трябва да се решава влизането на България в Еврозоната с референдум. Smile

Минималната брутна месечна работна заплата в България от тази година е 780 лв на месец, средната – около 1800 лв.

Чудя се какви са заплащанията за водаческа услуга в Алпите например. Think




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Сметни чисто метерологично, в каква част от времето може да работи един водач, особено ако няма зимен профил. Ще видиш че времето не е толкова много. Освен това повечето водене и групи са събота и неделя и тн и тн .. Отделно конкуренцията е доста голяма, като и гледам колко водачи бълват и двете асоциации.
И накрая тая работа с воденето излиза много крива. Обаче всеки ако гледа отстрани си мисли че хората си правят кефа и изкарват луди пари Smile
Това е много неблагодарна работа, особено ако терените са по-трудни. И един инцидент може да ти коства въобще възможноста да практикуваш, да не говорим за живота.
Дори да се води по пътеки лятото си е голяма отговорност и се занимаваш с хиляди прищявки и характери на хората.

Преди време погрешно мислех и даже писах че Кофето искал 1500 лева за ком-емине. Но ако се погледне че преди това тренира хората и го минават скоростно и с бягане за малко време. Това си е съвсем нормален хонорар, да не кажа е малко за трошенето на краката. Въпрос на гледна точка е цялата работа.
Сря Фев 01, 2023 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Заплащането на планинските водачи в Алпите също е диференцирано, според квалификациятга и предоставената услуга, и е доста съразмерима с тази за България т.е 2,5-3 пъти по-високо.
Да си наемеш планински водач винаги е било лукс и признак на високо социално ниво, да не забравяме кой и как е създал тази професия преди повече от 200 години - английските аристократи. Затова в цял свят съществуват клубове и дружества, където воденето се случва на социална основа и е безплатно.

И понеже много ви вълнува явно понятието "алпийски водач" - ще се появи официално в Националния туристически регистър, когато АПХ и НАПОО и Министерство на туризма си свършат докрай работата по това второ ниво на професията. АПХ слагам не случайно на първо място, за съжаление... Не знам кой какво разбира от обучение в тези дейности от коментиращите тук, но всеки може да се яви на входящ тест за курса за Алпийски водачи, за явяване на теста няма ограничения и след като го изкара и бъде приет да коментира колко часа са необходими и за какво. Всъщност, след като човек е изкарал базовия курс за планински водач първо ниво, и е показал, че може да катери лед и скала на задоволително ниво, му остава само да бъде обучен как да се грижи за клиентите си вече в следващото, вертикално измерение. Показват се именно тези техники с въжето, които никой от упражняващите се тук в коментиране не разбира, дори и Владо. Владо е катирил в свръзка с по предположение грамотен човек - алпинист. В свръзката винаги има един, който е по-опитен и с по-висока проходимост от останалите, но се предполага, че всички са достатъчно опитни и по минимална квалификация - равнопоставени. С случая на водач с клиент(и) рядко е така, и там техниките доста по-различни, и са се развили особено в последните години, когато клиентите са с все по-ниско ниво, но с все по-големи претенции (консуматорското общество, платил със си - значи ще го напарвя).

И последно, по темата колко човека от групата ще качат върха. Няма да дискутирам простотиите на Преслав Конов, за тях е ясно какво си мисли всеки нормален планинар, но от там тръгна някаква дискусия за бързи и бавни, и кой имал право да са качи на върха. Пак коментиращите тук се изказват неподготвени, поради простата причина, че не са попадали никога в тази ситуация - когато имаш в групата хора, които са платили повече или по малко пари и са в състояние да си изпълнят програмата за която са се записали, и имаш хора, платили същите пари, но които не могат да я изпълнят - да се качат на върха, да си направят прехода, да стигнат до хижата. Тогава водачът има следните приоритети - първо е живота и здравето на всички в групата и второ - да позволи на тези, които са си избрали правилно мероприятието, в което са се записали, да постигнат това, за което са тръгнали. А другите, които нямат това ниво, да си слязат живи и здрави и като надобреят - да дойдат пак... Естествено че това разделяне на групата води до определени компромиси и неминуемо увеличава риска, като водачът е там именно за да контролира тези процеси. Но групата от клиенти не е равно на група от приятели, като е прекрасно ако по времето на пътуването те да станат такива (историята познава също така и много групи от приятели, които са тръгнали като такива, но не са се върнали като такива от пътуването...).
Спомням си миналата зима, в групата, в която се беше записал съфорумеца Калоян, и която тръгна нагоре много рано, беше "отстранен" един човек и беше върнат обратно, преди групата да навлезе в стръмен терен - срещнахме го да слиза сам по долината. В края на миналата година бях с група в Непал и имаше 4 човека, които имаха качване на Айлънд пик в програмата - само двама успяха, и водачът направи така, че отказването на другите двама при движението нагоре не попречи на изкачването. Защото все пак те бяха платили по над 3000 евро за това...

Айде със здраве! Very Happy
Сря Фев 01, 2023 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ееее значииии! Като става на въпрос за реклама в offnews може да се дава информация. Ама като е за планинарския форум не може .. и трябва да чакаме някакви си там нещо си съкращения, които даже не знам какво значат.
Сря Фев 01, 2023 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Аз реклама не съм поръчвал, бях повикан да свърша една работа от "Бюро Радецки"...

А иначе, ако се напиат в Гугъл "някакви си там нещо си съкращения" излиза като първи резултат "Agency for Vocational Education and Training (Национална агенция за професионално образование и обучение)" Laughing
Сря Фев 01, 2023 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Аз реклама не съм поръчвал, бях повикан да свърша една работа от "Бюро Радецки"...

...

Би ли споделил какви са възнагражденията от „Бюро Радецки“ за свършването на подобна работа (не конкретно в твоя случай, а по принцип)? Ще бъде полезно за форума.

Също така ще бъде полезно, ако напишеш дали и къде може да се намери този списък от 17 правоспособни алпийски водача в България.

mom4i написа:
Пак коментиращите тук се изказват неподготвени, поради простата причина, че не са попадали никога в тази ситуация...

Има някой, който се изказва неподготвен, ама съфорумците сами ще преценят кой. Very Happy


mom4i написа:
Показват се именно тези техники с въжето, които никой от упражняващите се тук в коментиране не разбира, дори и Владо. Владо е катирил в свръзка с по предположение грамотен човек - алпинист.

Какво се показва в курсовете на АПХ вече имаме представа. В хода на делото срещу водача Бранислав Бранков (от неговите показания и от показанията на експертните лица от АПХ) се разбира на какво се учат бъдещите планински водачи, какви са им задълженията и какви отговорности носят (и не носят!).


Калояне, хубави разсъждения си написал, ала заплащането на труда се определя от законите на пазарната икономика. Wink

Тема за размисъл:
Защо АПХ приема решение за минимални препоръчителни цени за планинско водене в България?
Нима платените професионални планински водачи са толкова неграмотни, че да не могат сами да си сметнат минималното възнаграждение?
Какъв е смисълът на този документ? Think

Сотиров правилно задава въпроса това минимално възнаграждение на водача дали трябва да се раздели на всички участници в групата? Това означава цената на един участник в групата да е плаваща, тоест в зависимост от броя участници в групата, но масовата практика в България не е такава, а вместо това има твърдо обявена цена за участник в групата.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Фев 01, 2023 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Защо АПХ приема решение за минимални препоръчителни цени за планинско водене в България?

Защото векуват еснафите, гилдиите и профсъюзите. На Балканите имат и някои местни особености.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 01, 2023 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24  Следваща
Страница 22 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov