ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за Матушка Русь
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 101, 102, 103 ... 111, 112, 113  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Тема за Матушка Русь
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Владо (Сотиров), съвсем се обърках.
Твоята брадва два пъти на едно място не удря.
Веднъж бяха концлагерите, после териториални придобивки, сетне бомбардировките, писмото на казаците до турския султан, после пък напредъка на София за 40 години свободно развитие, после днешните руски бандюги, сега пък Чърчил и картофите...
Можеш ли да обясниш в две изречения каква е твоята теза?
Сря Фев 01, 2023 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
Здравейте, някой виждал ли е списък на самолетните катастрофи на територията на Царство България по време на WW2?
Защо питам: разказвали са ми, че около 1944г във района между Разлог и Банско самолет каца аварийно във полето, хората се селата се втурват към мястото и дядо ми намира сигнален пистолет.
Супер любопитно ми е какъв е бил самолета.

Не съм попадал на сведения за този случай. Сетих се за един паметник на немски летци, който е бил издигнат на Кабата южно от Вихрен, но впоследствие е бил премахнат. Виждал съм снимка на този паметник, но в момента не успявам да я открия. Той сигурно е бил свързан с друга злополука, различна от тази, за която питаш.

Докато ровех из мрежата попаднах на още една любопитна история от последните години, за която не бях чувал:

Открихме „Месершмит“-а на подпоручик Тодор Розев
12.05.2018 г.

Между другото, там са споменати три книги със спомени:
  • "Ние бранихме тебе София", ген.-майор Стоян Стоянов;
  • "Въздушните асове на България", Любен Овчаров;
  • "Спомени на летеца", Тодор Розев.

Ако човек ги издири и прочете би могло и да открие нещичко и за случая между Разлог и Банско.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 01, 2023 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Щеше"? Условно наклонение? Щеше, ама не беше. Да, ако Съветският съюз беше нападнал Германия, щеше да постъпи вероломно. Ама го изпреварили. Иначе... Няма иначе! Има го това, което е станало. Един класик иронизира подобни разсъждения: "Какви биха били децата на султана, ако той беше евнух." И не мога да разбера какъв е тоя вътрешен подтик да се квалифицира всеки стремеж към някаква обективност като "любов", "предразположеност" и пр. София беше бомбардирана не от съветски самолети, а от английски и американски. Същата бомба, която уби вуйчо ми, можеше да убие и мен, още в четвъртия месец, за щастие в съседния коридор на мазето. Това е факт, но той ни най-малко не означава, че мразя англичаните, а раболепнича пред руснаците. Просто гледам фактите. Не оцветявам аз историята. "Съветската армия - окупатор." Ха, че нейните съюзници да не са били изненадани? Защо е това презрение към "Съветската армия-освободителка"? Да, тенерал Толбухин освобождава България, както генерал Айзенхауер освобождава цяла Западна Европа, а генерал Макартър освобождава Япония (прочее, Квантунската армия в Манджурия е разбита от руснаците). Хайде да не сменяме цветовете на пешките в шаха, съгласен ли си?
Сря Фев 01, 2023 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Леле, Митак, пиша по-бавно, отколкото чета! Цитираш десет мои мнения по десет различни повода. Не ги прави на коктейл, моля те! Виж датите. Казаците бяха по повод на пошлия вкус, който блика от един пасквил за автомобила на Георги Димитров. Другото май съм го концентрирал в предишното си мнение.
Сря Фев 01, 2023 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Добре, разбирам.
Цитат:
Ама и тогава, и сега движещи били имперските интереси. Така да е. Фактите обаче са, че в първия случай България е освободена, а във втория запазва териториите си. Останалото е пропаганда.

Ако искаш това да бъде отправна точка за дискусия?

Офтопик:
Цитат:
Да, тенерал Толбухин освобождава България, както генерал Айзенхауер освобождава цяла Западна Европа

От кого освобождава България генерал Толбухин?
Сря Фев 01, 2023 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зер не съм го казал? От същото, от което генерал Айзенхауер и генерал Маккартър.
Сря Фев 01, 2023 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...Да, тенерал Толбухин освобождава България, ...а генерал Макартър освобождава Япония ...


Владо, ти български ли говориш или някакъв друг език?
Дали ползвайки "освобождава" влагаш някакъв явен сексуален смисъл, щото ние българите имаме доста по-точни думи за това, което са направили въпросните екземпляри Толбухин и Макартър съответно на България и Япония.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 01, 2023 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
От какво освобождават Европа Аизенхауер и Маккартър?
Ами от същото, от което Толбухин освобождава България Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Фев 01, 2023 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти, Дидо, да ми говориш за секс на моите години! Заслужавам го. Той върви с туризма. Very Happy Вие всите, що забравяте, че цитираните генерали, предвождани от Сталин, Чърчил и Рузвелт, действат в трио? Разберете, бе, "комунизъм" и прочие производни са изтласкани дълбоко в подсъзнанието, по Фройд. Има единодействие, единодушие и братска любов по отношение на Германия, Италия и Япония и прочие съюзници. България е една от картите. Уви, накаква си седмица, но и тя влиза в играта. Всички знаем как е разиграна от ония с големия шлем. Що се чудите, не разбирам? И се мъчите да отделите едните от другите, та Червената армия да е окупатор, а американската - освободител? Съсредоточете се в 1945, а не след Фултънската реч 1946. Еле па в 1950, съвсем не иде.
Сря Фев 01, 2023 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Благодаря ти, Дидо, да ми говориш за секс на моите години! ...


Изключително лингвистична беше забележката ми.
Ако бяхаме натупали вероломно нахлуващата съветска окупационна армия, щяхме да сме нещастно пропуснали да ни "освободят" ли?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 01, 2023 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Сетих се за един паметник на немски летци, който е бил издигнат на Кабата южно от Вихрен, но впоследствие е бил премахнат. Виждал съм снимка на този паметник, но в момента не успявам да я открия. Той сигурно е бил свързан с друга злополука, различна от тази, за която питаш.






Източник: Български турист, бр. 7-8, септември-октомври 1942 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 01, 2023 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно! За ония, дето им се привиждат "червени чугуни", смятам, че всяка смърт в изпълнение на държавен дълг е достойна за уважение. Ако не паметник с възхвала на германското оръжие, то поне плоча може да бъде възстановена. "Тук... на тази дата...". Това стига за паметта! А има ли нещо вярно за германския самолет, паднал в едното от Мальовишките езера? Там действително при добро взиране могат да се видят колело и крило, но дали има паднал самолет? Ведрине, нещо по въпроса?
Сря Фев 01, 2023 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Не съм чувал за случая при Мальовишките езера. Трябва да се търси и чете. Междувременно попаднах на друга любопитна история с полски самолет, катастрофирал в Пирин през 1937 г., която не ми беше известна:

2000 спасители търсят паднал самолет в Пирин през 1937 г.
06.01.2023 / 19:32



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 01, 2023 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Не съм чувал за случая при Мальовишките езера. Трябва да се търси и чете. Междувременно попаднах на друга любопитна история с полски самолет, катастрофирал в Пирин през 1937 г., която не ми беше известна:

2000 спасители търсят паднал самолет в Пирин през 1937 г.
06.01.2023 / 19:32



Тая информация не е много точна.
Беговишки е ридът.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 01, 2023 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Има единодействие, единодушие и братска любов по отношение на Германия, Италия и Япония и прочие съюзници....

Ако позволиш да споделя, силен, ако не и водещ е бил стремежът - който изпревари, той натовари, най-паче в Европа.
Чет Фев 02, 2023 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 101, 102, 103 ... 111, 112, 113  Следваща
Страница 102 от 113

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov