ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Повечето професионални организации определят минимални възнаграждения - преводачи, редактори, адвокати, одитори и т.н.
Сря Фев 01, 2023 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефане,

Хонорарите на водачите за алпийски изкачвания и катерене на "Бюро Радецки" са както и на другите туроператори, предлагащи такива дейности - между 200 и 300 лв, в зависимост от квалификацията на водача и конкретния маршрут. Естествено винаги може и повече, например за зимно на северната стена на Мальовица или Вихрен едва ли ще е само 300 лв...

Няма все още къде да се видят кои са алпийските водачи в България, аз както виждаш не парадирам с това. Когато се появят - ще се разбере! Освент алпийските водачи, с катерене и алпинизъм имат право да се занимават професионално и треньорите и инструкторите по алпинизъм, като те може да се видят в списък някъде към Министерството на младежта и спорта (Ведрин, който намира всичко, ако пусне линк, ще съм му благодарен!). А тук https://www.eemga.org/about-eemga/guides/ може да се видят 6-те български IFMGA водачи, малко по-долу и двамата аспирант-гидове, които са на финала на обучението си - това са хората признати на международно ниво и имащи най-високата възможна квалификация...

Вещото лице по делото на Бранислав Бранков никога не е представял Сдружението по време на делото, а е бил в качеството си на "независим експерт" (което само по себе си е абсурдно...). Нещата, които е говорил не са били дори коментирани с членовете на УС, камо ли да са от името на Сдружението. Освен това от 28.07 2020 г. въпросното лице е редови член и няма никакви представителни функции.

За минималните цени ти беше отговорено, че има такава практика. Продължава да има хора, които смятат, че 50 или 100 лв е нормален хонорар на планински водач и е хубаво да има някъде в пространството място, където да пише, че е повече... Най-лошото е, че има колеги, които се съгласяват да работят на толкова, но това си е лично решение...

Как се прави ценообразуване при група може да се сети всеки грамотен човек, дори и да не е счетоводител, вариантите са няколко. Например обявяваш цена на човек и минимална бройка на групата, при която ти излизат сметките. Коректно е обаче да се каже и максималната бройка, за да знае клиента в каква група ще попадне (колкото по-трудна е програмата - толкова по-малрко е максималната бройка, за сериозни изкачвания се стига до 1 или двама участници). Ако се договаря цена между професионалисти (например това правя аз с чуждите туроператори или водачи) - цената на участник се променя през 1-2 човека - при повече записани тя пада - по договорка.
Чет Фев 02, 2023 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
.. тези техники с въжето, които никой от упражняващите се тук в коментиране не разбира, ...

Искаш да кажеш, че последните 15 години съм успял да замъкна жена си /която от алпинизъм изобщо не отбира/ из Джендема, Вихрен, на разни върхове из Алпите + два,три в Кавказ, само щото съм имал голям късмет?
За себе си имам разработена система на осигуряване и преминаване с такива субекти. Да вярно, малко по-различна е от обикновеното ходене в свръзка, но все пак разликата не е чак кой знае каква.
Въпреки това ми е любопитно какви са тез толкова секретни "техники с въжето", дето сте ги измислили последните години, и никой освен вас не разбира? На челна стойка ли стоите или ходите на ръце?
Чет Фев 02, 2023 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Освент алпийските водачи, с катерене и алпинизъм имат право да се занимават професионално и треньорите и инструкторите по алпинизъм, като те може да се видят в списък някъде към Министерството на младежта и спорта (Ведрин, който намира всичко, ако пусне линк, ще съм му благодарен!).

При търсене по "алпинизъм" (в колонката "Вид спорт / вид специализирана спортна дейност") в регистъра на треньорските кадри по чл. 9, ал. 1, т. 4 от Закона за физическото възпитание и спорта (Обн., ДВ, бр. 86 от 18.10.2018 г., в сила от 18.01.2019 г.), към 2 февруари 2023 г. излизат следните 27 записа:

Код:

Име                                Спорт         Рег. №     Дата на вписване     Длъжност
Валерия Цолова Цолова              алпинизъм     4103       28.04.2022           треньор
Васил Славчев Киров                алпинизъм     308        27.02.2020           треньор
Виолета Николаева Евтимова         алпинизъм     2955       01.11.2021           помощник-треньор
Владимир Стефчов Павлов            алпинизъм     359        20.03.2020           треньор
Георги Стефанов Пенев              алпинизъм     3489       24.01.2022           треньор
Димитър Павлов Павлов              алпинизъм     2679       12.08.2021           главен треньор
Дойчин Венциславов Боянов          алпинизъм     294        27.02.2020           треньор
Елена Ставриева Гвоздейкова        алпинизъм     2392       29.06.2021           инструктор
Елисавета Иванова Първанова        алпинизъм     2862       12.10.2021           треньор
Ивайло Здравков Радков             алпинизъм     3487       24.01.2022           треньор
Йордан Венцеславов Чобанов         алпинизъм     2625       11.08.2021           инструктор
Костантин Пламенов Кънчев          алпинизъм     3877       23.03.2022           треньор
Косьо Ивайлов Локмаджиев           алпинизъм     4370       01.06.2022           треньор
Красимира Минчева Стоилова         алпинизъм     4506       30.08.2022           инструктор
Лъчезар Викторов Димитров          алпинизъм     357        20.03.2020           треньор
Мария Георгиева Георгиева          алпинизъм     3938       28.03.2022           треньор
Мартин Милков Маровски             алпинизъм     178        19.12.2019           треньор
Михаела Иванова Георгиева          алпинизъм     1127       11.11.2020           треньор
Никола Динков Калистрин            алпинизъм     1100       11.11.2020           треньор
Николай Владимиров Кръстев         алпинизъм     4465       11.07.2022           треньор
Николай Ангелов Панайотов          алпинизъм     1103       11.11.2020           треньор
Николай Георгиев Георгиев          алпинизъм     3927       28.03.2022           треньор
Росен Костадинов Тотев             алпинизъм     2624       11.08.2021           инструктор
Румяна Кирилова Гълъбова-Златкова  алпинизъм     4105       28.04.2022           треньор
Станимир Иванов Желязков           алпинизъм     3488       24.01.2022           главен треньор
Тихомир Борисов Димитров           алпинизъм     4512       30.08.2022           треньор
Цветомир Георгиев Георгиев         алпинизъм     3490       24.01.2022           треньор


mom4i написа:
А тук https://www.eemga.org/about-eemga/guides/ може да се видят 6-те български IFMGA водачи, малко по-долу и двамата аспирант-гидове, които са на финала на обучението си - това са хората признати на международно ниво и имащи най-високата възможна квалификация...

Освен шестимата дипломирани и двамата аспиранти има и двама обучаващи се.

Код:
Milen Bratanov      IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
Tihomir Dimitrov    IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
Gueorgui Gueorguiev IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
Georgi Penev        IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
Viktor Varoshkin    IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
Zhivko Zhechev      IFMGA-IVBV-UIAGM Mountain and ski guide
A Darjikov          Card nr. ASP-G2-11 към 12 декември 2022 г.
K Lokmadzhiev       Card nr. ASP-G2-13 към 12 декември 2022 г.
Z. Mechkov          Trainee към 12 декември 2022 г. (entry test 2022)
B. Tsolov           Trainee към 12 декември 2022 г. (entry test 2022)


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Фев 02, 2023 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, признал съм те!
Много ме зарадва първия списък, не го бях виждал, въпреки, че за над 80% от тези, които са в него, знаех, че са там Smile

Владо, най-вероятно си го измислил за себе си, щом си правил такива неща, но все пак едно е жената, а друго е непознат, с претенциите че си е платил...
Но важна е сигурността, в края на краищата, а не методите.
Няма нищо секретно, опитват се гидетата да правят нещата по-сигурнии възможно най-бързо. Съответно правят статистика, експериманти, анализират...
Много е важно да владееш техниките, които прилагаш, като определено нещо ново за теб няма как да го владееш добре. Аз също отказвам да правя някои от нещата идващи от Алпите - други навици имам, друга култура...
Чет Фев 02, 2023 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...над 80% от тези, които са в него, знаех, че са там ...

Аз пък видях само едно име, от което веднага ми се изпотиха ръцете, като си представих, че на това нещо някой е дал право да "инструктира" и да "води"...
mom4i написа:
...но все пак едно е жената, а друго е ...

Я помисли малко, и пак го изговори това същото...

mom4i написа:
… не са попадали никога в тази ситуация …

mom4i написа:
…Но важна е сигурността...

Ти друго разкажи на нас непросветените и непосветени в тайните на гидоваческото изкуство:
Ситуация:
1. Кръгъл олигофрен
2. Претенция, че си е платил и затова всичко му е разрешено, щот е мутра с много пари;
3. Не е невъзможно да се осигури почти на 99,99% сигурност откъм инцидент;
4. Тази сигурност обаче, ще е за сметка на бавност, която пък на 99,99% ще доведе до замръзване или друг подобен завършек;
5. Понеже е налице едновременното съвпадение на условията по т.1 и т.2 ти се заявява, че или водиш до дупка, или следващ път с теб няма да има, без възможност за коментар.
6. Трябват ти пари, заради почти не можеш да си позволиш да откажеш, а понеже е и мутра, може да се наложи да връщаш заради неизпълнена услуга ...

Виждал съм подобно нещо, но няма да посочвам имена, че са много известни, видях и как завърши премеждието.
Интересно ми е ти какво ще направиш. Имай предвид, че тежестта на т.6 е толкова сериозна, че почти уравновесява останалите 5...
Чет Фев 02, 2023 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...
И понеже много ви вълнува явно понятието "алпийски водач" - ще се появи официално в Националния туристически регистър, когато АПХ и НАПОО и Министерство на туризма си свършат докрай работата по това второ ниво на професията. АПХ слагам не случайно на първо място, за съжаление...

Mom4i, АПХ не може един списък на алпийските водачите да направи, пък е тръгнала да се поставя на първо място! Very Happy

Ти член ли си на АПХ? Защо името ти го няма сред членовете на АПХ? Как може да се провери, че си планински водач второ ниво?

Пък после разправяй, че професията е нова и трябва време да се регулира, и че 5 години не са достатъчни да се направи един списък...

mom4i написа:
... За минималните цени ти беше отговорено, че има такава практика.

Не, не ми беше отговорено – аз попитах каква е причината, а не дали има такава практика. Каква е причината за тази практика?
Ако причината е, че има такава практика, защо АПХ не посочи и МАКСИМАЛНИ цени за водачество? Защото и такава практика има. Smile

mom4i написа:
...Вещото лице по делото на Бранислав Бранков никога не е представял Сдружението по време на делото, а е бил в качеството си на "независим експерт" (което само по себе си е абсурдно...)...

Аз не твърдя, че експертните лица по делото на Бранислав Бранков са представлявали АПХ. Но предполагам, че именно затова са били избрани за експертни лица – заради опита им, включително и опита им в АПХ. Иначе нямаше да бъдат избрани за експерти.

Внимание!
Отново за пореден път да уточня, че не познавам лично Бранислав Бранков и не взимам специално отношение относно него и относно делото срещу него.

Mom4i, как ще коментираш противоположните становища – становището на експертите по делото и становището на УС на АПХ:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=160499#160499
https://planini.eu/planini/files/29_170222_branislav-brankov-stanovishte-us.pdf

Кой греши – експертите или АПХ? Или всички грешат? Или всички са прави? Think

Предварително благодаря за отговорите!



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 02, 2023 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
mom4i написа:
.. тези техники с въжето, които никой от упражняващите се тук в коментиране не разбира, ...

Искаш да кажеш, че последните 15 години съм успял да замъкна жена си /която от алпинизъм изобщо не отбира/ из Джендема, Вихрен, на разни върхове из Алпите + два,три в Кавказ, само щото съм имал голям късмет?
За себе си имам разработена система на осигуряване и преминаване с такива субекти. Да вярно, малко по-различна е от обикновеното ходене в свръзка, но все пак разликата не е чак кой знае каква.
Въпреки това ми е любопитно какви са тез толкова секретни "техники с въжето", дето сте ги измислили последните години, и никой освен вас не разбира? На челна стойка ли стоите или ходите на ръце?


Има достатъчно видеа и материали да се придобие представа, има някакви по нови неща, но чак пък това което казва .. Smile .. За извличане и тн от ледници, са си все същите, просто сега има по-модерни устройства. Който се интересува ще си намери материали. Ходил съм по алпите и съм им виждал основната техника, един клиент и водача го е впрегнал на 1 метър от него и го бута надолу или нагоре да върви по бързо Smile .. И от време на време може да сложи някоя осигуровка. Италианците например пускат клиентите през протриващ възел и не слагат реверсо и въжето го носят в раницата.

Горе долу това е кратко обобщение.

https://ifmga.info/%3Cnolink%3E/training-and-assessment
Пет Фев 03, 2023 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...Ходил съм по алпите и съм им виждал основната техника...

Виж сега, тая техника е с друго предназначение.
За лечение от запек на трети лица. Като кенефа на заслон Славей - поглеждаш в дупката и .. о чудо.
За да не годиш по Хьорнли, че е голяма тълпа, отиваш другаде, гледаш как гидът третира клиента, представяш си, че си на мястото на потърпевшия ... и ... нещата тръгват у гащите.
Сега сериозно - сам си представи ако си на 1 метър и залитнеш. Такъв "водач" може само да ти предложи услугата "споделено пребиване".
Питах това лято един такъв кретен защо прави така с хората и той ми отговори "нот сейфти бът фастър".
Иначе, за инвентаря споделям - аз също на лесни места като върховете на Монте Роза ходих без седалка, вързан на булин, с един карабинер /ако се наложи пускане през протриващ възел/, две цеви, две самозатяжки и някаква лента за педал при самоизвличане...
А би ли ме светнал за чий ти е реверсо на такива изкачвания? Не за друго ами спорим с дъщеря ми, тя ми се кара, че още нямам такова нещо, а другите си имали.
Пет Фев 03, 2023 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Това което знам е че през протриващ въжето се усуква много и ако искаш да го пазиш в добър вид, през реверсо. Smile (Говоря ако спускаш някой отгоре, да не правиш рапел, а ти откатерваш)

Иначе това което видях е една плачеща дама на слизане и залитна и гида я хвана директно за раницата да не тръгне. Изглеждаше доста уверен на фона на плачещата женица. Явно горката не е знаела точно какво я чака Smile И тя още повече се разрева и той и даваше яко газ да слиза. Сигурно са прави, защото все пак най-важното е всички да се върнат живи и здрави Smile

И другото е че там много държат на бързината, особено по тези маршрути които са с повече хора.
Пет Фев 03, 2023 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Smile
...
И другото е че там много държат на бързината, особено по тези маршрути които са с повече хора.

Това, което пишеш, няма много допирни точки с удоволствието от катеренето, природата и пр.
Съгласен съм и с другото- сигурността на групата, но тук опираме до комерсиалната страна на нещата.
Малко хора осъзнават какво точно искат и как. Повечето, които си наемат бъди, го правят само заради егото, да кажат- ето, направих го. И какво от това?!
Скоро бях с една разнородна група, по лесен терен. Коментираше се точно "тъпото" бързане.
Затуй предпочитам и обикновено ходя сам. Аз да не преча и на мен така.
Винаги нося 2.5 до 3кг. средства за осигуряване, евентуално извличане.
Съвсем случайно, на интересно място се събрахме две малки групи.
Помогнах на една жена, която беше на средата на "страшното" да стигне до края, буквално само с думи. Просто бях сигурен, че може, а понякога това е достатъчно.
Когато слязохме, не можеше да говори от благодарност. Тия, които бяха избрали да пропуснат, знаеха че не могат да си го причинят, а благоверната отиде толкова далеч, че ми се прищя да я осигуря за вратлето. Подобно на Владо, съм я вкарвал на интересни места, без никаква подготовка, от нейна страна.
Владо, ако е склонен да приеме компания при евентуално ходене из Джендема, ща се радвам да науча нещо от алпийските техники. Ако не, отново сам.


Последната промяна е направена от Трифон П.Трифонов на Пет Фев 03, 2023 1:12 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Фев 03, 2023 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... ако искаш да го пазиш в добър вид...

Аха, това обяснява защо ходят невързани и си го държат в раницата. Също така нависоко слънцето пече и UV лъчите увреждат нишките на бронята.
А най-добре пък е да си го държим в килера, запечатано в найлонов плик.
kaloyanv написа:
... даваше яко газ да слиза... че там много държат на бързината.

това горното никак не си кореспондира с долното:
kaloyanv написа:
...най-важното е всички да се върнат живи и здрави.

По нашето Черноморие също много държат на бързината - поръчаш една бира, и след 15 мин те гонят - няма цяла вечер да стоиш тук с една бира, айде чупката, че и други балъци чакат за място.
Трифон П.Трифонов написа:
... евентуално ходене из Джендема...

Говорих миналата седмица с Мутафа, проявата тази година ще е 24-26 февруари. Ако ти се идва, заповядай. Ще бъдем пак доста хора и ако не е лавинарник, може да направим един Централен ръб, че от лятото останаха два участъка за доописване.
Маровски обаче, по същото време щял пак да прави "фестивал", по повод на което хижата ще е пълна, но в базата на училището за водачи има място, макар и при спартански условия, които нас не ни спират.
Пет Фев 03, 2023 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Трифон П.Трифонов написа:


Това, което пишеш, няма много допирни точки с удоволствието от катеренето, природата и пр.



Не съм съгласен. Ако искаш да ти е кеф, отиваш на разходка. Но ако ще правиш нещо трудно и технично, трябва да си много трениран и да си много бърз, за да отидеш и да се върнеш безопасно.

Просто явно пишем за различни неща. Там където позволява терен и условия може да спираш колкото си искаш.

Но това е дълга тема, кой защо го прави и каква му е мотивацията. Според мен на всеки един водач мотива му е безопасноста на него и хората, дори това да граничи с грубост.

Но пак да подчертая, това много зависи от терена и условията. НЕ става въпрос за стандартни пешеходни маршрути.
Пет Фев 03, 2023 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
..Според мен на всеки един водач мотива му е безопасноста на него и хората, дори това да граничи с грубост.

Разбра ли сега защо има и хора, които сами се подготвят и си ходят както и където искат - за да не се съобразяват с някакъв, дето ще ги юрка, щото "пакетът" му бил за еди колко си дни, часа, голове, метри, секунди, а ще се оправдава с предтекст за безопасност.
На повечето върхове, на които съм виждал водещи и водени е така - бързат, за да са на върха призори, на обед да са на паркинга, а вечерта гидът е с нови клиенти пак нагоре. А пък аз не съм тренирал, нямам подготовката и аклиматизацията им, затова лазя и се мотая цял ден по трасето. Качвам се на обед и последен слизам по тъмно. Е, вярно, че и мен ме бутат и ме юркат, ама понеже не могат да слязат без мен, са принудени да ме търпят и минава на моята. Very Happy
Пет Фев 03, 2023 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
..Според мен на всеки един водач мотива му е безопасноста на него и хората, дори това да граничи с грубост.

Разбра ли сега защо има и хора, които сами се подготвят и си ходят както и където искат - за да не се съобразяват с някакъв, дето ще ги юрка, щото "пакетът" му бил за еди колко си дни, часа, голове, метри, секунди, а ще се оправдава с предтекст за безопасност.
На повечето върхове, на които съм виждал водещи и водени е така - бързат, за да са на върха призори, на обед да са на паркинга, а вечерта гидът е с нови клиенти пак нагоре. А пък аз не съм тренирал, нямам подготовката и аклиматизацията им, затова лазя и се мотая цял ден по трасето. Качвам се на обед и последен слизам по тъмно. Е, вярно, че и мен ме бутат и ме юркат, ама понеже не могат да слязат без мен, са принудени да ме търпят и минава на моята. Very Happy


Еее, така е най-добре .. Smile Ама трябва да си събрал известно количество опит, понякога и по-сериозно, за да не бедстваш. Особено ако уцелиш и прогноза и да ти се отворят гледки и да се чудиш в рая ли си къде ? Smile
Пет Фев 03, 2023 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 22, 23, 24  Следваща
Страница 23 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov