ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за Матушка Русь
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 107, 108, 109 ... 111, 112, 113  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Тема за Матушка Русь
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Усещам, че Кент ми налива антифриза в гърлото, а не в охладителя. В наше село така тровят кучетата на съседите. Резултатът е ясен. Cool Я кажи бе, приятелю, кого съм обидил в тоя форум? Кого съм нарекъл с някакъв епитет? Кому съм приписал характеристики? Дай цитат! Да съм нарекъл някого "синилен нацист"? "Крипто-хитлерист"? Нещо далеч по-безобидно - да съм кръстил някого "всяващ етническа и расова омраза", за която почитаемите модераторли имат достатъчно поводи да се захванат? Че ако тези мнения се публикуват в германски сайт, авторите им ще лежат в затвора, бе! Вие в Европа ли живеете или още сте в епохата на цитираните от мен съветски пропагандисти? Свърши тая! Това май е моето 3017 мнение. Я изброй колко от тия три иляди постинга са вън от планините? Едва ли ще намериш повече от двайсет, и то за "матушката Русь". И то не в оправдание на Путин, защото аз съм сред първите, които го атакуваха радикално, а не с тъпанараски реквизити от Иван Грозни. Айде да си имаме уважението, а? Предлагам само. Иначе аз не съм женен за този форум.
Пон Фев 06, 2023 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров не ти наливам антифриз в гърлото.
Аз спасявам хората, не ги убивам. Такава ми е работа и модуса вивенди също😊
Нека безпристрастните наблюдатели /във форума има много/ пишат, дали според тях е така.
Опитах загрижен да намекна да "успокоиш топката". Пиша тука отдавна, и чета също.
От месец и нещо - един Сотиров, стана друг Сотиров.
Разбираемо ли се изразявам?


Последната промяна е направена от Kent на Пон Фев 06, 2023 6:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Фев 06, 2023 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Русия разполага с 1912 ядрени бойни глави (официално). Само една от тях стига за България. Какъв ще бъде ответният удар на НАТО по Норилск и Новокузнецк, вече няма да ме интересува по чисто физиологически причини.

Русия разполага с Т-14 "Армата" официално - видяхме го на парада, но не го виждаме в Украйна. Вместо него някаква невъобразима смесица от модификации на танкове от Т-62, 64, 72, 80, 90. Същото с БТР и БМП. Самолети и хеликоптери - също. И т.н. Да не си мислиш, че ядрените бойни глави и техните носители са друга бира? Ами, че и те и елементите им си имат срок на техническа пригодност и като останалото джепане са остатък от времето на СССР.
Пон Фев 06, 2023 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И какъв "друг" Сотиров, съм Кент? Аз съм планинар, но и демократ-индивидуалист до степен на анархист. Тоест в душата си антикомунален-антикомунист. А неколцина тъдява взеха да ме представят като носител на носталгията по социализма. Защо? Защото имам свое мнение за социализма, в който съм живял половин век, а те са го гледали само по филмите? Аз съм страдал от социализма, а не тия симуланти! Половин век ми беше забранено да имам свое мнение, сега това се оказа забранено в планинарския форум. Нечувано, баси! Аз повече в тая тема няма да пиша, има си наистина планинарски. Отивам тамо.
Пон Фев 06, 2023 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сега видяхте ли докъде стига дългата ръка на „Матушка Русь“ – да сее раздори и сръдни сред участниците в планинарския форум! Boxing

Хайде, сега да се извиним един на друг и в бъдеще да не ставаме за присмех на „Матушка Русь“. От моя страна – извинявайте, ако съм ви засегнал с нещо.

По темата:

Едно не мога да се начудя – защо хората, които открито заявяват, че не обичат Русия и дори, че я мразят, същите тези хора толкова много се интересуват от Русия и четат толкова много материали за нея, при това на руски език? Защо ѝ отделят толкова много от времето си, като не я обичат? Think

П.П. Аз трудно разбирам руски език, имам някаква бариера и не мога да го науча, затова общо взето пропускам написаното на руски и не го чета.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Фев 06, 2023 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Шопа отговаря на Стефан: "Най мразим да обичам и най обичам да мразим!"
Пон Фев 06, 2023 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Хората ги наричат орки, те се сърдят, ама фактите са си факти: https://faktor.bg/bg/articles/kray-bahmut-vagnerovtsi-ubiha-komandira-si-sas-sekira

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Фев 07, 2023 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... "Тема за Матушка Русь" изглежда като да съм я започнал аз, но всъщност не беше точно така. Доколкото си спомням Ристе я разплете от други нишки навремето и той ѝ е кръстника. Моето заглавие вероятно е щяло да бъде по-различно.

Ведрине, какво щеше да бъде твоето заглавие на темата? Мисля, че не е късно заглавието да се промени или да се допише в скоби.

Зачетох се в първите страници на темата. Хм-м-м-м...

Това ми попадна днес във Фейсбук (по случай рождения ден на Боян Петров):
(Има го в Читанката – https://chitanka.info/text/17822-kym-vyrha.)

Автор: Владимир Висоцки
Превод: Добромир Тонев

Към върха

В памет на М. Хергиани

Ти върввиш по ледника без дъх,
с поглед, впит във върховете сини.
Горе сънно вдишва всеки връх
облаци, издишвайки лавини.

С теб внимават, като че покой
са ти обещали тия дни те –
пазят те от каменен порой,
пазят те и от пукнатините.

Идваше беда и димен пласт
бе покрил изцяло планината.
Ти не различаваше тогаз
срутването от пукнатината.

Ако бе за помощ позовал,
щяха в миг скалите да отвърнат.
Ехото им в радиосигнал
ветровете щяха да превърнат.

Ти почувства всеотдайността
в боя за превала – там самите
камъни ти пазеха гръдта,
рамо ти подаваха скалите.

Умният не скитал по гори...
Ти пое – не вярваше в мълвите.
Ставаше гранитът мек дори,
като пух се стелеха мъглите.

И ако след някой тежък бой
легнеш в тези планини далечни,
ще се наклонят като над свой
хребетите – обелиски вечни.



Източник: https://www.facebook.com/gdboec/posts/pfbid0oFxAzc7nQ8RiCP6VSWResN9A3Co311FzRbAzmqPshEr856H1ueaqKmHPZL6g3dxkl

Интересно как е избран град Варна за провеждане на конференцията? Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 07, 2023 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Интересно как е избран град Варна за провеждане на конференцията? Think

Извън Поморие, Варна е май следващото нещо, което ще бъде "референдумирано" към РФ.
Преди години помня, че за да идем и двата пъти в Кавказ, руските визи ги вадихме от консулството във Варна...
Също така и самальотът за Ростов от там пак го ловихме...
Явно Варна е ключов център за тях и изградените връзки са по-големи там, отколкото другаде.
Вто Фев 07, 2023 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Владоф, пепел ти на езико, както се казва, че на стари години как се емигрира Smile
Па не е и годишнина от бомбенето на Варна от руски кораби, това е било м. октомври. Дали пък щото района на това читалище е с избиратели на възраждане...
Вто Фев 07, 2023 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
... как се емигрира Smile

Нема да мигрираш и ще ходиш на Кавказ без виза.
2005г. имаше такава гавра с грузинците. Южна Осетия формално все още си се водеше Грузия, но ... ако си грузинец, ще ти се наложи да имаш руска виза, за да влезеш, а руснаците пък си ходеха там с вътрешните паспорти... После нещата се "оправиха", пак с една малка "спецоперация".

Ето ти и рецепта как точно ще стане:
"Предложенията направени от Соболев в София са за договор за взаимна по­мощ. Съветската страна обещава запазване на независимостта и политическия режим в страната и съдействие за защита на българските интереси в Западна и Източна Тракия, в замяна на което България трябва да предостави на СССР военни бази в Бургас и Варна.Малко преди това подобни предложения са направени на Литва, Латвия и Естония, които през същата 1940 г. вече са анексирани от СССР. По този повод Сталин казва: „В пактовете за взаимопомощ намерихме формата, която ще ни позволи да поставим редица страни в сферата на влияние на Съветския съюз.“

Сотиров написа:
... Вие в Европа ли живеете или още сте в епохата на цитираните от мен съветски пропагандисти? ...

Като каза това, и се сетих друго.
Вижте какво пише тука:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0_%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F
По-специално да видим ей тоз фрагмент:
Междувременно, на 25 ноември Георги Димитров е извикан на разговор при Сталин и Молотов, които уведомяват комунистическия лидер за отправеното предложение към България за сключване на пакт между двете страни.[7] След срещата си със съветските ръководители Димитров съставя телеграма в духа на съветските предложения и я изпраща до българските комунисти, след което БРП (к) разгръща широка кампания, финансирана от Коминтерна, за приемане на съветските предложения.[8] Чрез многобройни позиви партията агитира в полза на направеното предложение. Първоначално местните комунисти отпечатват листовки с текста на съветския меморандум, но след остра реакция от Москва разпространението им е спряно.[9] Провеждат се събрания и сбирки по фабрики, учреждения, читалища, казарми. До Министерския съвет и Народното събрание са изпратени множество резолюции, писма и телеграми. По време на кампанията Никола Вапцаров пише едно от най-известните си стихотворения – „Селска хроника“. В позив на РМС, младежката организация на комунистическата партия, се казва: „Искаме съюз със СССР!“ и „Искаме съюз с героична и социално-прогресивна Германия!“, както и „Да живеят другарят Сталин и другарят Хитлер, вождовете на съветската и немската работническа класа.

И сега кво прайм? Т.нар. "антифашисти", са скандирали, даги наречем условно, "полуфашистки" лозунги, защото така ги е изкомандвал мустакатия с лулата, и чак след като на 22 юни и на него са му понаритали ботушите, се е поправил и от тогава насетне, вече сме скандирали само правилните лозунги, като услужливо забравяме какво сме ревали само малко преди това...
Вто Фев 07, 2023 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
aldo написа:
... как се емигрира Smile

Нема да мигрираш и ще ходиш на Кавказ без виза...
.

По тоя повод си спомням, преди много години, когато под сурдинка се говореше за напъните на БКП да станем 16-та република, един деятел в тогавашното ОС на БТС казваше почти същото, с добавка Памир, Тян-Шан, ей така уж на майтап, но вероятно да прецени реакциите на околните.
Вто Фев 07, 2023 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
... реакциите на околните.

Пак от горния линк:
Кампанията на БКП предизвиква остро недоволство в съветското ръководство, като на 28 ноември Сталин заявява в телефонен разговор с Димитров: „Нашите в София разпространявали позиви по повод съветското предложение към България. Глупаци!“.В отговор Димитров изпраща указания за прекратяване на „тази вредна глупост“, според които пропагандата около предложението на Соболев не трябва да има „партиен, антибуржоазен, антидинастичен и антигермански характер“ и които засилват обръкването сред партийните активисти в страната.

Дори на заколение, стадото трябва да се води бавно и без остри завои, за да няма брак по пътя.
Вто Фев 07, 2023 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ведрине, какво щеше да бъде твоето заглавие на темата?

Ще си помисля, но не знам дали сам ще го измисля. Едно е да се протестира, а съвсем друго -- да се съгражда и твори. Сякаш всред нас има по-можещи и достойни от мен.

Нина сподели следната идея:



Федор Тютчев

Умом Россию не понять…

Умом — Россию не понять,
Аршином общим не измерить:
У ней особенная стать —
В Россию можно только верить.

1866 г.


Може би клише, но съдържа повечко истина в сравнение с "Матушка Русь", която за нас, българите, е по-скоро твърде непослушна внучка...

mislesht включи песента "Вершина" на Высоцкий в своя музикален избор. Припомни ми филма "Вертикаль" (1967 г.), за който е била написана, наред с още няколко други песни. Този филм е бил заснет от "Одесская киностудия художественых фильмов" като дипломна работа на режисьорите Станислав Говорухин (по произход донски казак, силно обвързан с путиновата клика през последните десетилетия до смъртта му през 2018 г.) и Борис Дуров (родом от Славянск, недалеч от Краматорск, в Донбас). Филмът разказва за изкачването на измисления връх Ор Тау в Сванетия (историческа високопланинска област в Западна Грузия, на границата с Русия, един от най-самобитните и живописни райони на страната, част от историческата Колхида, разположена на южните склонове на Голям Кавказ). Във филма участват редица алпинисти, майстори на спорта на СССР (М. Ануфриков, Л. Елисеев, Д. Кахиани, Ш. Маргиани, Л. Неведомская, Е. Персианов, Г. Прокошин, С. Якимов, Э. Багдасаров, Д. Черешкин, М. Шурдумов и др.). Сниман е между 21 юли и 28 декември 1966 г. в Приелбрусието. Актьорите са преминали обучение (ползване на пикел, живот в палатки, движение в свръзки, изкачвания до 3000 m) и са покрили някои основни алпинистки нормативи, получавайки в края на снимките значки "Альпинист СССР", каквато, например, има и Нина след обучението ѝ във Фанские горы. Высоцкий изпълнява ролята на радиста. Той не бил впечатлен от сценария, но се въодушевил от възможността във филма да бъдат използвани негови песни. На своите концерти и срещи по-късно той разказвал следното:

"Когда спрашиваешь альпинистов, зачем они штурмуют вершины, ни один не может объяснить. Заслуженный мастер спорта по альпинизму Елисеев на мой вопрос, зачем он когда-то впервые полез в горы и почему делает это до сих пор, ответил: «Сперва, чтобы проверить, что я есть за человек. А сейчас просто любопытно, что за люди кругом?» Знаете, в горах нельзя надеяться на скорую помощь и на милицию, там может помочь только твой друг, его рука, ты сам и случай. Когда мы делали фильм, пытались ответить на вопрос: «А зачем собственно люди ходят в горы? Что их там привлекает?» И пока киногруппа пыталась ответить на этот вопрос, я написал несколько песен альпинистских для себя и своих друзей. Альпинисты, услышав песни, попросили вставить их в картину. Через большое сопротивление (имеется в виду киностудия) их вставили."

По-горе има връзка към филма, а ето и един кратък откъс от него с песента "Вершина":

ВЛАДИМИР ВЫСОЦКИЙ - Вершина (Здесь вам не равнина, здесь климат иной...)
Музыка из кинофильма «Вертикаль» 1967 год
Режиссер - Станислав Говорухин, Борис Дуров
Музыка и слова - Владимир Высоцкий

Здесь вам не равнина, здесь климат иной,
Идут лавины одна за одной,
И здесь за камнепадом ревет камнепад.
И можно свернуть, обрыв обогнуть,
Но мы выбираем трудный путь,
Опасный, как военная тропа.
И можно свернуть, обрыв обогнуть,
Но мы выбираем трудный путь,
Опасный, как военная тропа.

Кто здесь не бывал, кто не рисковал,
Тот сам себя не испытал,
Пусть даже внизу он звезды хватал с небес.
Внизу не встретишь, как не тянись,
За всю свою счастливую жизнь,
Десятой доли таких красот и чудес.
Внизу не встретишь, как не тянись,
За всю свою счастливую жизнь,
Десятой доли таких красот и чудес.

Нет алых роз и траурных лент,
И не похож на монумент,
Тот камень, что покой тебе подарил.
Как Вечным огнем, сверкает днем
Вершина изумрудным льдом,
Которую ты так и не покорил.
Как Вечным огнем, сверкает днем
Вершина изумрудным льдом,
Которую ты так и не покорил.

И пусть говорят, да пусть говорят,
Но нет, никто не гибнет зря,
Так лучше, чем от водки и от простуд.
Другие придут, сменив уют
На риск и непомерный труд,
Пройдут тобой не пройденный маршрут.
Другие придут, сменив уют
На риск и непомерный труд,
Пройдут тобой не пройденный маршрут.

Отвесные стены, а ну не зевай,
Ты здесь на везение не уповай,
В горах ненадежны ни камень, ни лед, ни скала.
Надеемся только на крепость рук,
На руки друга и вбитый крюк,
И молимся, чтобы страховка не подвела.
Надеемся только на крепость рук,
На руки друга и вбитый крюк,
И молимся, чтобы страховка не подвела.

Мы рубим ступени, ни шагу назад,
И от напряженья колени дрожат,
И сердце готово к вершине бежать из груди.
Весь мир на ладони, ты счастлив и нем,
И только немного завидуешь тем,
Другим, у которых вершина еще впереди.
Весь мир на ладони, ты счастлив и нем,
И только немного завидуешь тем,
Другим, у которых вершина еще впереди.


За планинските кадри във филма е известно следното:

«Всё смонтировано из кусков. В начале, когда руководитель рассказывает о маршруте, показан Ушбинский ледопад и нижняя часть п. Щуровского. Затем показана средняя и верхняя часть стены Донгуз-Оруна. Когда вертолёт снимает группу, идущей по снежному куполу к вершине - это Уллукара. Вся натура в горах с участием актёров снималась на "немецких" ночёвках.»

«Вообще-то Ор-тау есть, но в Казахстане. Известна большим количеством драгкамней в окрестностях.»

«Да, первый снимок с Вуллея, но не с вершины (она метров 200 выше), а с маршрута 1Б, а он скальный и делается с "немцев". Второй снимок сделан с п. Кавказа. А снежный гребень идёт с пер. Шхельда. Там и маршрута никакого нет, т.к. сам перевал не подарок.»


Източник: https://risk.ru/blog/2824

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Фев 07, 2023 4:00 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Фев 07, 2023 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Владо, Варна открай време си е руски център. Там и в района е най-голямата концентрация на руско население в България, затова че нищо чудно Smile и на руски интереси и "бизнеси"
Вто Фев 07, 2023 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 107, 108, 109 ... 111, 112, 113  Следваща
Страница 108 от 113

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov