ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Актуално състояние на пътеките в Рила
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Актуално състояние на пътеките в Рила
Автор Съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Ще бъдем няколко дена на Трещеник в нач на септември. Дали е възможен кръгов маршрут х Трещеник - малко преди кантон Нехтеница по пътче? з/юз(има го на картата тук) - кантон Поленица - малко под Сухото езеро, евентуално малка отбивка до него - х Семково и обратно по маркирания "долен" път до Трещеник? Или обратно да се завърти...
Благодаря!
Вто Авг 16, 2022 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Участъкът - х. Семково - Сухото езеро - каскадния път - к. Поленица - м. Нехтеница съм го минавал, няма проблеми (спомените ми са за досадно ходене в горещо време). По пътя с червената маркировка - х. Семково - Трещеник не съм минавал, но наскоро имаше мнения за него в темата за достъпността на пътищата в Рила, на страница 4.
Вто Авг 16, 2022 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Сря Авг 17, 2022 8:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tmiglenchev



Регистриран на: 20 Яну 2021
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката свързаща долината на река Бистрица с долината на река Отовица е силно обрасла и непроследима в участъка точно преди рухналата хижа Комсомолец ( https://kade.si/#map=17/2580878.03/5193510.32/0 ). Силно препоръчително е да се минава по линията на гората в участъка цитиран по-горе, защото през поляната тези около 500 метра ми отнеха близо час, крайно затруднително провиране през коприви, шипки, малини и храсти. Другата ми препоръка при преминване по тази пътека е почти задължителното носене на свирка при самотно минаване или разговаряне на висок тон, ако сте група, защото пресни следи от мечка имаше почти по целия маршрут (визирам изпражнения). Следващата отсечка, по която срещнах проблеми е това изкачване след връх Шамаците ( https://kade.si/#map=18/2584024.97/5193991.46/0 ) , тъй като аз се отказах от маркировката, тъй като тя влизаше отново в растителност и последвах някаква конска пътечка, продължаваща нагоре към Черни връх. Впоследствие я загубих и се забих в улейте и морените спускащи се от върха, където беше непроходимо и бях принуден да се довъргалям на четири крака отново до червената маркировка, която в крайна сметка ме отведе до заслон Юрта, но трябва да бъде внимателно следена, защото се губи на още няколко места минаващи през буйна растителност около деретата. От заслон Юрта до Самораново през долината на река Отовица нямаше никакви проблеми с ориентацията и маркировката.
Пон Авг 22, 2022 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IliyanK



Регистриран на: 12 Яну 2023
Мнения: 7

Мнение Зелени Преслап - вр. Кабул Отговорете с цитат
Здравейте! Някой тези дни да е ходил към вр. Кабул? Как е маршрута до там от Зелени Преслап?
Чет Фев 09, 2023 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Към х. Иван Вазов...? Отговорете с цитат
Мисля тази седмица да се разходя към х. Иван Вазов, въпреки дъждовното време (писна ми да чакам да се оправи времето 🙂)
Някой, ако е ходил наскоро, ще съм му много благодарен за каквато и да е информация. За хижата, за снега... снегоходки ли...гумени ботуши ли 😁
Ще се качвам през хижа Рилски езера по зимната маркировка, до Раздела и от там по билото през Отовица.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Пон Юни 05, 2023 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yordaniv88



Регистриран на: 29 Апр 2018
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Някой има ли информация за състоянието на пътя в момента от Кирилова поляна до Тиха рила и после става ли за ходене до Маринковица, Погледец, Възела, Шишковица, Венеца, Рибни езера? Как е положението откъм сняг, вода, кал?

Благодаря!
Пет Юни 23, 2023 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Вчера се качихме до вр. Свети дух по т.нар. моторджийска пътека. По информация на Lorddemonic, оригиналната пътека е опропастена в долната си част, над с. Мала църква, от дърварите.
Записах трак, ако ще бъде полезен, мога да го споделя.
Вто Юли 18, 2023 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Каво е състоянието на вр. Мусала - х. Марица?
Гледам че се минава през реката, налага ли се газене на вода ?
Вто Авг 29, 2023 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Каво е състоянието на вр. Мусала - х. Марица?
Гледам че се минава през реката, налага ли се газене на вода ?


Покрай Маричините езера? Последно 2016г съм го минавал, но скоро пак се замислям. Има зелена лентова маркировка, а тогава забелязах и поставени нови метални колове в долината (което улеснява откриването на посоката надолу, че по-рано ми се е случвало да се поовъртя в началото на клека и да хвана грешна просека...). Реката там е малка, и през сегашния вече маловоден период, не би трябвало да е проблем да се прекоси по камъни, където се налага. През 2016 го минавахме юли месец и не е имало драми. В долния край на долината, на едно място се минава по мост, който тогава беше без парапети, представляваше няколко прехвърлени през реката дебели и кръгли дървени трупи - от които бяха останали само две съседни. Ако не са се променили нещата, трябва да се има предвид, че при мокро време преминаването през този мост би било неприятно и изисващо доста внимание, поради реалната опасност от подхлъзване и падане - до реката има поне 1.5-2м височина.



_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Пет Сеп 01, 2023 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
МиткосваМ написа:
Цитат:
Каво е състоянието на вр. Мусала - х. Марица?
Гледам че се минава през реката, налага ли се газене на вода ?


Покрай Маричините езера? Последно 2016г съм го минавал, но скоро пак се замислям. Има зелена лентова маркировка, а тогава забелязах и поставени нови метални колове в долината (което улеснява откриването на посоката надолу, че по-рано ми се е случвало да се поовъртя в началото на клека и да хвана грешна просека...). Реката там е малка, и през сегашния вече маловоден период, не би трябвало да е проблем да се прекоси по камъни, където се налага. През 2016 го минавахме юли месец и не е имало драми. В долния край на долината, на едно място се минава по мост, който тогава беше без парапети, представляваше няколко прехвърлени през реката дебели и кръгли дървени трупи - от които бяха останали само две съседни. Ако не са се променили нещата, трябва да се има предвид, че при мокро време преминаването през този мост би било неприятно и изисващо доста внимание, поради реалната опасност от подхлъзване и падане - до реката има поне 1.5-2м височина.



Благодаря !
В крайна сметка реших да се спусна към Чакър войвода и ситняково че на мусала беше доста облачно и не ми се рискуваше.
И да имате предвид че между вр. Шатър и отбивката за чакъра войвода се натъкнах на следи от мечка.

ПП: на х. Мусала и вр. Мусала има ли указателни табели за съседни обекти? Аз не можах да ги намеря. На хижата не съм търсил много но на върха обикалях доста, ама не ги видях.
Чет Сеп 07, 2023 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Под вещото ръководство и логистична организация на Владо Рилски:
В събота, 30.09., прочистихме пътеката от Кирилова поляна за Кобилино бранище, в частта ѝ преди, около и след Сухото езеро, където положението не бе добро.
В неделя, 01.10., разчистихме и подновихме маркировката на пътеката по Гьолска река, от бившата мандра до първото Манастирско езеро
Вто Окт 03, 2023 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Под вещото ръководство и логистична организация на Владо Рилски:
В събота, 30.09., прочистихме пътеката от Кирилова поляна за Кобилино бранище, в частта ѝ преди, около и след Сухото езеро, където положението не бе добро.
В неделя, 01.10., разчистихме и подновихме маркировката на пътеката по Гьолска река, от бившата мандра до първото Манастирско езеро


Респект за това, което сте направили!
Обаче не разбрах, кое точно сте подновили в района след мандрата? Това по зелената маркировка, дадена на картата, или тази срещу реката, която минава през първото и най-южно езеро на снимката?



Когато минавах преди, около две години ми се стори, че тази по реката е по-ясно различима, макар и по-стръмна. Като ходих към Черней, на отиване минах именно през нея, а на връщане по зелената, но тя се губеше и е по-трудна за ориентация.
Вто Окт 03, 2023 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Обиколната, със зелената марка. Постарахме се на възловите места да окастрим клека и да сложим марка и на него. Наистина е по трудна за следене, заради високата трева и липсата на големи и видни за окото камъни, на които марката е различима от далеч. Сега, в есенно време е утъпкано, но пролет не си личи. Надявам се в момента да е по-отчетлива и по-лесна за следване!
На връщане слязохме по пряката, по потока, която е по-кратка и е добре, че по нея има пирамидки, позволяващи да се следи нормално.
Вто Окт 03, 2023 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Под вещото ръководство и логистична организация на Владо Рилски:
В събота, 30.09., прочистихме пътеката от Кирилова поляна за Кобилино бранище, в частта ѝ преди, около и след Сухото езеро, където положението не бе добро.
В неделя, 01.10., разчистихме и подновихме маркировката на пътеката по Гьолска река, от бившата мандра до първото Манастирско езеро


Поздравления за труда и направеното!
Разминали сме се за много малко пак в тоя район - бях с приятели на 30 септември точно по Гьолска река и Манастирските езера. Smile

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Вто Окт 03, 2023 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 9 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov