ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Промени в статута на Държавните горски предприятия
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Промени в статута на Държавните горски предприятия
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Май пак некакви партенки ми пращат! Не знам, оправяйте се! Ето ви поредното послание:

Дърводобивът е на предвоенно ниво

Аз дотук разбрах само, че за да израсне една нещастна фиданка, притисната от вековни великани, трябва да ѝ се освободи пространство. Ясно как! Вашето тъкувание? Shocked
Пон Фев 20, 2023 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Май пак некакви партенки ми пращат! Не знам, оправяйте се! Ето ви поредното послание:

Дърводобивът е на предвоенно ниво

Аз дотук разбрах само, че за да израсне една нещастна фиданка, притисната от вековни великани, трябва да ѝ се освободи пространство. Ясно как! Вашето тъкувание? Shocked


Това е вярно. И?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 21, 2023 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Кое е вярно и кое е "и"-то, Дидо? Тука директно ни се ансонира стратегия, която "стимулира" младите насаждения (най-вече саморасляци!) за сметка на вековните горри. Нещо от типа "хайде да изтребим старците, дето само ядат храната, та за израснат младите!". В демографията това може и да е успешен подход, но дали е така в горите? Това ми е въпросът.
Вто Фев 21, 2023 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Кое е вярно и кое е "и"-то, Дидо? Тука директно ни се ансонира стратегия, която "стимулира" младите насаждения (най-вече саморасляци!) за сметка на вековните горри. Нещо от типа "хайде да изтребим старците, дето само ядат храната, та за израснат младите!". В демографията това може и да е успешен подход, но дали е така в горите? Това ми е въпросът.


И аз това се чудя, как дърветата са израствали и се възобновяват без още хората да са обработвали метал и да са знаели как се секат дърва .. Smile Smile Но виж като дойдем ние умниците, знаем от какво има нужда природата и как да и "помогнем"
Вто Фев 21, 2023 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...
Дърводобивът е на предвоенно ниво

Аз дотук разбрах само, че за да израсне една нещастна фиданка, притисната от вековни великани, трябва да ѝ се освободи пространство. ... Shocked


Сотиров написа:
Кое е вярно и кое е "и"-то, Дидо? Тука директно ни се ансонира стратегия, която "стимулира" младите насаждения (най-вече саморасляци!) за сметка на вековните горри. Нещо от типа "хайде да изтребим старците, дето само ядат храната, та за израснат младите!". В демографията това може и да е успешен подход, но дали е така в горите? Това ми е въпросът.


Вярно си разбрал, Владо - за да порасне малкото дърво, трябва да му се освободи място. И?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 21, 2023 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение . Отговорете с цитат
Лесовъдството си е цяла наука и се учи с години. Доколкото съм чувал от баща ми /агроном/ но покрай него има и лесовъди, има си стратегии и за гола сеч и за подборна и за каквото се сетите. Особеното е, че за всяко от изброените си има правила, а ние имаме особеност да не ги спазваме...
Не е изобщо проблем да се изсече една вековна гора, до голо. до няколко години започват издънки, и става джунгла. След няколко години трябва да се направи разредка, за да се оформят най-добре развиващите се екземпляри и така след около десетина години имате отново хубава млада гора с чудесни дървета. Аз много се ядосвах на изсечената гора в района на Мезева локва. Там където преминаваше пътеката за Осеникова поляна, сега е джунгла и не мога изобщо да боядисам и дори да се мине... А баща ми ми каза - помниш ли какво ставаше там след всяка буря, вярно вековните дървета ,вече и загнили, периодически се чупеха като кибритени клачки... и пак ставаше непроходимо. А сега, гледам, че младите издънки вече гонят 3-4 метра. Може би след десетина години там отново ще е хубава гора . И ще стане по-бързо хубава, ако се разреди с човешка помощ, защото иначе , естествено ще стане след още 10 или 20 години... Във всички случаи няма да остане пустиня, както го описват разни апокалиптици-еколози.
Гледах обаче наскоро един филм за един немски лесовъд. Говореше страшно интересни неща, изобщо не се покриваха с представата ни за гората. Според него няма такова нещо като култивирана гора. В продължение на половин час говореше за разликите между естествената гора и другото, което се прави - "насаждения за промишлен дърводобив". Ако и 1/10 от това, което говореше е вярно, а то най-вероятно е така, филмът "Аватар" ще ви изглежда като "риелити формат" спрямо това, което правят дърветата в естествената гора.
Вто Фев 21, 2023 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами И-то следва, Дидо: сечем пустата стара дървесина и я изнасяме по-надалече, защото е вредна! После десетилетия се радваме на растежа на издънковите гори. В изпълнението на тази програма забелязваме похвална приемственост в поредните правителства. (Извинявам се за многото правописни грешки, които съм допуснал.)

А, Владо ме е изпреварил. Съжалявам, Владо, но не споделям радостта ти от шубраците след голата сеч. Виждал съм гола сеч в Балкана и знам какво е.


Последната промяна е направена от Сотиров на Вто Фев 21, 2023 10:48 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Фев 21, 2023 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ами И-то следва, Дидо: сечем пустата стара дървесина и я изнасяме по-надалече, защото е вредна! После десетилетия се радваме на растежа на издънковите гори. В изпълнението на тази програма забелязваме похвална приемственост в поредните правителства. (Извинявам се за многото правописни грешки, които съм допуснал.)

От мой познат, лесовъд, знам, че "трайната политика на държавата" в последните поне 10 години е МАСОВА СЕЧ.
И ти да го знаеш...
Вто Фев 21, 2023 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Добре а защо северните склонове на Витоша сега са иглолистни предимно? Нали там тинтири минтири лесовъди ? Някой може ли да каже ?
Вто Фев 21, 2023 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щото е малоумно залесявана с чам в едни времена преди и след ВСВ. Тогава залесеността на страната е ниска, трябва спешно дървесина, масово има иглолистни гори, на неподходящи за това терени. Дискутирали сме назад в годините темата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Фев 21, 2023 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ако се гледа на гората като на нива, която ореш, сееш, като порасне жънеш, пак сееш и т.н. с едничка цел да изкараш максимална реколта от единица площ, то вероятно е добър подход.
Но тук удобно се пропуска един важен детайл: гората не е просто нива за дървета, тя е и дом на животни, птици, само насекомите са хиляди като видове. Не се състои само от икономически интересните дървесни видове, но край тях преживяват още десетки дървесни видове „без стопанско значение“ , храсти, треви, гъби и т.н.
Вижте едно паднало старо дърво, разчоплете го – пълно е със всякакви буболечки, гъби, мъхове, поници на други растения. Дървото може да е паднало преди 30 години, но още служи за дом и дава живот на други живинки.
Цялото това разнолико общество живее в динамично равновесие постигнато бавно и естествено в продължение на много векове.
Ако започнем да нулираме цялата тази система през няколко десетки години, голяма част от споменатите организми просто ще изчезнат. И къде ще се установи новото равновесно състояние (и дали ще ни хареса?) един Господ знае. Нещата в природата са много свързани и преплетени.
Вто Фев 21, 2023 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Добре а защо северните склонове на Витоша сега са иглолистни предимно? Нали там тинтири минтири лесовъди ? Някой може ли да каже ?


Над 1500 метра надморска няма какви да са други.
По-големият проблем е, че нямат видово разнообразие - основно са от смърч. Това прави гората податлива на масово заболяване, както се видя покрай короядната епидемия.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 21, 2023 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Ако се гледа на гората като на нива, която ореш, сееш, като порасне жънеш, пак сееш и т.н. с едничка цел да изкараш максимална реколта от единица площ, то вероятно е добър подход.
Но тук удобно се пропуска един важен детайл: гората не е просто нива за дървета, тя е и дом на животни, птици, само насекомите са хиляди като видове. Не се състои само от икономически интересните дървесни видове, но край тях преживяват още десетки дървесни видове „без стопанско значение“ , храсти, треви, гъби и т.н.
Вижте едно паднало старо дърво, разчоплете го – пълно е със всякакви буболечки, гъби, мъхове, поници на други растения. Дървото може да е паднало преди 30 години, но още служи за дом и дава живот на други живинки.
Цялото това разнолико общество живее в динамично равновесие постигнато бавно и естествено в продължение на много векове.
Ако започнем да нулираме цялата тази система през няколко десетки години, голяма част от споменатите организми просто ще изчезнат. И къде ще се установи новото равновесно състояние (и дали ще ни хареса?) един Господ знае. Нещата в природата са много свързани и преплетени.


Това е напълно вярно, но не виждам нищо рационално в отричането на дърводобива въобще.
Според мен някакъв баланс му е майката, какъвто се предполага да бъде установен от учените хора в тази област.

Статията е манджа с грозде иначе, плетеница от икономически интереси и боричкания плюс две щипки учена мерудия.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 21, 2023 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov