ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Орловец и околностите, 18 Юли 2010

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Орловец и околностите, 18 Юли 2010
Автор Съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Орловец и околностите, 18 Юли 2010 Отговорете с цитат
...Отдавна си мечтаех да се кача на Орловец и премина през южната пътека към Елени връх, така че миналата неделя към 9 потеглих от ЦПШ, пих 2 скоростни чая на хижата и след час и нещо се любувах на целта ми за деня – Орловец и Петлите.



Малко преди БАК видях пред мен групичка от 5-ма с каски да се отделя от пътеката за заслона и да цепи дирекшън през преспите към подножието на Злия Зъб. Защо пък не, тъкмо се спестява последното качване към (и слизане от) заслона, реших да ги последвам. Ей, това летните преспи са благодат за измъчения турист – за 5 мин. преминах през циркуса, иначе сигурно щеше да ми отнеме час подскоци по камънака.

Циркусът в снежна премяна



Започнах качване към прозореца м/у Зъба и Орловец, преди време ми се струваше едва ли не страховито начинание, но сега като на шега за около 15 мин. се озовах на премката. Предчуствах какви гледки ще ми поднесе планината, но това което видях „от другата страна” надмина очакванията ми!

Двуглав



Злия зъб



Отново Двуглав



Никога досега не бях стъпвал на това магическо място на южния склон на Мальовишкото било и поемах на бавни глътки невероятното очарование, което се простираше пред мен. Отидох до най-източния край на Злия зъб, плоска скала, от която започваше около 100 метров отвес надолу, с необятни гледки към сърцето на Планината. Двуглав и Иглата се открояваха и подмамваха, но реших да ги оставя за следващия път. Върнах се обратно до прозореца и поех към Орловец. Върхът ми поднесе специален подарък – нямяше жив човек наоколо... Седейки там горе, се наслаждавах на пълчищата мравки, пардон туристи, плъзнали по Мальовица, докато Орловец беше само мой в тези мигове.

Дежурната снимка...




Предстоеше ми втората част от удоволствието „Орловец и околности” – траверсиращата пътека към Елинин връх. Знаех че трябва да намеря пътеката, която започва в югозападния край на билото на върха, уцелих я лесно и започнаах спускането към Петлите. Приблизително бях информиран (теоретически, от темите във форума) какво ме очаква (никакви особенни трудности), затова изстинах, когато видях двама туристи тъкмо в края на изкачването на стръмен скален отвес, с пропасти от двете му страни. Жената току що беше скочила на „твърда почва”, приближих ги, заговорихме се и всъщност се оказа, че пътеката минава по много по-безопасно място, но те явно бяха решили да направят деня си интересен. Разделихме се, аз продължих към Петлите, отгоре изглеждаше, сякаш всеки нов пасаж няма преминаване, но всъщност пътечката лъкатушеше покрай скалите. Подсякох източния Петел от към север, бавно губех височина към премката между Петлите. В този момент видях други туристи да изкачват северната страна на малкия (западен) Петел, аха, значи има минаване по него...Хубаво е да се знае, че в аварийни ситуации има съвсем нормално слизане по каменопада на малкия Петел, пътеката се слива със зимната колова маркировка за Мальовица някъде тук...



С една дума, мързелът си каза думата, оставих качането на Елени връх за друг път, вместо това се изтегнах на Втора тераса в размисли за Живота, Вселената и всичко останало...Измина време, преди да реша, че отоговорът не е единствен и не непременно 42, реших, алтернативен отговор би могло да бъде примерно изстудено Пиринско светло и почти на бегом се втурнах към хижата, за да проверя верността на твърдението....

...Още няколко снимки тук, макар че качеството е ниско, от мобилния телефон...

http://picasaweb.google.bg/natchobg/YJErQE#
Нед Юли 25, 2010 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Въпрос Отговорете с цитат
Миналото лято бях в този район но не знаех колко време ще отнемат Петлите и Елени..Спомням си темата за Ловница и Купените...А цялото за един ден... Т.е. ЦПШ -х. Мальовица- вр. Мальовица- Елени връх- Петлите- Орловец/ евентуално Двуглав и Злия зъб/- Ловница- Купените- Страшното езеро- Йончево езеро- ЦПШ....
Не мога да намеря тема, че някой го е минал за ден...Според Risto turisto не е проблем ...Мисля скоро да го пробвам този целия маршрут...
Нед Юли 25, 2010 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Не разбрах точно въпроса ти, пък и не съм аз човекът който ще се похвали с еднодневен преход ЦПШ - Малцовица - Елени връх, Орловец - Ловница - Купените - Страшно - ЦПШ...Да не говорим, че "отбивката" Двуглав и Злия зъб ще ти отнеме поне 2 часа минимум...Убеден съм че става (без отбивката), бих се пробвал да го направя, но не виждам смисъла - не обичам да поставям съмнителни рекорди, а да усещам планината...В този ред на мисли, едно пренощуване на връх Орловец или долу на БАК, и на следващия ден Ловница - Страшно езеро - ЦПШ е оптимално по отношение натоварване и почивка....
Нед Юли 25, 2010 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Ако не се лъжа, Злият зъб не се подсича от юг, а от прозореца м/у Орловец и Зъба се слиза към Злия прелез от север, посока БАК, изкачва се Ловница, подсичат се от юг Иглите и се качва най-западния (първия Купен). От там има слизане директно към заслона, но не го препоръчвам на хора, ако минават за първи път по трека.
Това ли е верния път между Злия зъб и Ловница, че миналата година обикалях Зъба от другата страна та до пропастта и обратно до Орловец...
Т.е. има ли подсичаща пътека на Злия зъб и от към БАК, за да се продължи към Ловница и Купените?
Нед Юли 25, 2010 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Браус - удържа си на думата за кратко снимкописче.

А този коментирания маршрут ако е състезателен бих го разбил на 2.
- до Страшното езеро и спане тук и
- 2 рия ден - един лъч до Лопушки връх/Попова капа/ и обратно през Римския друм - Йончево - ЦПШ
Ако е лежерен с всичките му салтанати - на natchobg е добър.
Но каквито и да са - важното е добре да преценим нещата и собствените си възможности ... и най-вече да сме горе.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Юли 25, 2010 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ще си позволя да пиша в тази тема с надеждата някой да помогне. От много време се каня да се ида до Орловец и Злия Зъб, но не познавам района и не се наемам да ида сам. Пробвах миналото лято и малко преди Злия Зъб си счупих ръката. Това лято съм се зарекъл да се пробвам сам пък каквото ще да стане. Но първо да попитам ако някой скоро време реши да ходи в тази посока и няма нищо против ще се радвам да се обади. Някой който е бил по тези места. Предварително благодаря.
Нед Юли 25, 2010 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Въпрос Отговорете с цитат
excalibur написа:
Миналото лято бях в този район но не знаех колко време ще отнемат Петлите и Елени..Спомням си темата за Ловница и Купените...А цялото за един ден... Т.е. ЦПШ -х. Мальовица- вр. Мальовица- Елени връх- Петлите- Орловец/ евентуално Двуглав и Злия зъб/- Ловница- Купените- Страшното езеро- Йончево езеро- ЦПШ....
Не мога да намеря тема, че някой го е минал за ден...Според Risto turisto не е проблем ...Мисля скоро да го пробвам този целия маршрут...


За един ден се прави без проблеми, но е хубаво да не се мотаете Smile
Нед Юли 25, 2010 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
ivondera, къде си счупи ръката? Не един и двама човека пред мен са се спирали да се качат на Зъба. Не че е трудно, но при всички случаи никак не е за подценяване.
Пон Юли 26, 2010 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivondera



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 114
Местожителство: София / Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Не познавам добре района така, че ще го кажа с думи прости Smile . От заслон Страшното езеро се качих право нагоре малко преди Голям Купен. Тръгнах на дясно качих Купена и тръгнах към Ловница. След като качих и Ловница тръгнах към заслона с идеята от него да се кача и на Злия Зъб, но 15 мин. след върха на слизане от една уж безобидна скаличка се подхлъзнах и стана инцидента.
Пон Юли 26, 2010 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov