ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из върховете на Земенска планина

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Из върховете на Земенска планина
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Из върховете на Земенска планина Отговорете с цитат
Дойде време и на екзотичната разходка, която бях планувал отдавна, но все не успявах да се наглася да я осъществя. До тази неделя...
Разбира се думата "екзотична" не е строго определена и при различните хора тя има различно значение. За мен лично това беше така, не заради самия преход в планината, а заради логистиката на разходката и по-точно пътуването с влак, за което сина ми тръпнеше в нетърпение от доста време...
Така в неделя сутринта, тръгнахме две коли от баничарницата в Овча Купел. Този път нямахме време за губене, защото гонехме влака, който по разписание тръгваше в 10:21 ч. от Земен. Ние даже подранихме и ни остана време за снимки и разходки в района на гарата...



Пътуването с влака ни беше 16 минути, като се насладихме на гледките в Земенския пролом на река Струма. На гара Скакавица, където слезнахме се засякохме с ivailo.hr и Петър от форума, с които тръгнахме заедно нагоре. Веднага след една от полуразрушените сгради вдясно тръгва малка и стръмна пътечка, по която захапахме склона...



В интерес на истината, тази разходка я бях планувал доста отдавна и именно участъка от гарата до билото будеше съмнение, относно лесното му преминаване, но за радост пътечката беше ясно изразена и за около час, излезнахме на билния път. Остана ми една друга въпросителна, но за нея по-късно. Продължихме по път, като се движехме в гористи участъци, предимно иглолистни. На един от разклоните, Ивайло и Петър се отделиха с идеята да посетят Гълъбинските скали, които са в района, но до които не съм ходил. Ще е полезно да напишат какво са направили Very Happy

Малко след като се разделихме стигнахме до югоизточните склонове на връх Горната чука, първият, който искахме да изкачим. Тук напуснахме пътя и тръгнахме директно към връхната му точка, до която стигнахме бързо, без пътеки, сред ниски иглолистни дръвчета...



Това е връх, който определено си заслужава да се посети, както мужду другото и цялата Земенска планина. Въпреки че е едва 1065 метра, изкачването дотук ни отне повече от час и половина, а взехме и 500 метра денивелация. От Горната чука спътниците ми тръгнаха директно на север по склона за да се върнат на пътя, а аз се върнах по същия път, за да си направя чист запис на цялата следа. Настигнах ги в подножието на следващия връх по план - Еньова чука, девети по височина. Тук отново напуснахме пътя и тръгнахме директно към връхната точка по тревистия западен склон. За по-малко от десет минути я достигнахме и тук направихме първата почивка. През целия ден времето беше слънчево, но вятъра, който духаше беше студен и правеше усещането за минусови температури. Затова и почивката я направихме скрити между борчетата на завет. През цялото време на разходката се откриваше страхотна гледка към Ришкия дял на Конявска планина, който снимах многократно днес. Ето и една от снимките от Еньова чука...



След като се подсилихме, тръгнахме към следващия връх, който искахме да изкачим - четвъртия по височина Йованов камък...



Слезнахме бързо до седловината между двата върха, като отново напуснахме пътя и тръгнахме по едва личаща пътечка по южните склонове на Йованов камък. На места слаломирахме между растителността, но все пак успяхме да го изкачим сравнително лесно...



Веднага след върха, дойде и първият по-сложен участък с преминаване през гъста растителност. В интерес на истината, го бях минавал преди по-малко от три години и не го мислех много, но все пак ножицата, влезе в употреба на няколко места. Иде реч за много кратък участък, където пътечката въобще не си личи и трябва да се внимава много, като се следи посоката. Все пак излезнахме бързо на открито и знаех, че в следващите няколко часа, няма да има трънаци и ще се движим на открито.

Срещу нас се появи внушителния масив на втория по височина връх на Земенска планина - Силни връх...



Тръгнахме директно към него, като първоначално следвахме слабо изразен път, след което просто следвахме формите на релефа. За около 40 минути стигнахме и връхната му точка, като от тук се откриха гледки във всички посоки...









Вятърът беше все така силен, а тук нямаше къде да се скрием, затова бързо продължихме към следващия връх. Трябва да уточня, че малко след като тръгнахме на север от върха, стигнахме до остатъци от коларски път, по който тръгнахме. Иначе преди върха, и при сегашното ходене и при предишното от 2020 та година не видях пътя, който е посочен на картата. Явно никой не се изкачва от там и дори и да е имало, вече го няма.

Пътят, по който тръгнахме ни отведе на основния, който следвахме през цялата разходка до този момент. Продължихме по него към следващия връх, който имахме намерение да изкачим - Елов рид, шести по височина. Постепенно сменихме посоката от север на изток и достигнахме до горски участък, на който започнахме да слизаме. Бързо стигнахме разклон, който пропуснахме и по слабо изразен път се изкачихме на върха, който също е много обзорен...







На първата снимка, ясно се вижда стръмния склон и град Земен, до който трябваше да слезем. Това, което ме притесняваше през целия ден, беше именно слизането до долу. Първо, заради голямата денивелация и второ, заради това, че на сателитните снимки не си личеше дали пътищата, които са отбелязани са проходими. Сега ако трябва да избирам и съм сам, щях да тръгна директно надолу по стръмния склон, но тогава имаше хора с мен и не исках да рискувам. Предпочетох неизвестното, затова и се върнахме на основния път, който започна да заобикаля Елов рид от север. Първоначално нямаше особено трудни участъци, въпреки че си личеше, че това е път, който не се използва често...



Но след повече от половин час стигнахме до място, където въпросния път се раздели на три. Основният правеше обратен завой и поне по карта, трябваше да се включи към асфалтовия за поделението, но това щеше да бъде много заобиколен вариант. Този който продължаваше направо, трябваше да стигне до кариерата, но поне по сателит, от него нямаше продължение. И ние избрахме най-прекия, като тук вече бих казал, че иде реч за пътека, по която навремето може би е минавано често. Тук ножицата влезе в действие. Вървеше се но никак не беше лесно. Не беше някаква драма, но си отнемаше време да прочистваме място, по което да минаваме...



Този участък беше, около 350 метра, като веднага след това излезнахме на открито и тръгнахме директно надолу, следвайки следата на картата...



Скоро излезнахме и на асфалтовия път и вече по преки пътища, слезнахме в града. Бяхме паркирали автомобилите на гарата, до която стигнахме бързо. Получи се една хубава разходка в ниска, но много обзорна и приятна планина, в която има много какво да се види Smile
Сря Мар 15, 2023 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov