ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водопади - Източни Родопи
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Водопади - Източни Родопи
Автор Съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Този е доста необичаен! Ако някога имам път натам, ще го погледна.


Митко, ами по коледните празници ще пусна съобщение в Групата за някои от източнородопските водопади. Аз смятам да ида и ако има други желаещи ще се видим и посетим заплануваното.
Пон Ное 08, 2021 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Идеята да се видим е добра!
Инак, България не е богата на мощни водопади, но каквото дал Господ!
Вто Ное 09, 2021 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ако приемате натрапници, аз също бих се включил при възможност Smile
Сря Ное 10, 2021 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Понеже е доста тромаво да вкарвам новооткрити водопади с техните снимки, а и след няколко експедиции информацията за източнородопските водопади набъбна сериозно реших да напиша този коментар.

Имах страхотни открития из Източни Родопи и написах доста статийки за тях.

Физически не ми стига времето да поддържам и тук темата. Ако нямат нищо против модераторите на форума слагам линкове към Фейсбук групата - Водите на България. В Ръководства съм направил няколко раздела за водопади и прагове на Източни Родопи.

https://www.facebook.com/groups/337065274484934/learning_content

В тях се отбират ценните публикаци - някои са статии с описания или пътеписи, други са с фотографски снимки, а трети само видео.

Все пак, аз и колегата mislesht продължаваме да подаваме водопади и обогатяваме картата на форума, така че пак сме тук, но не толкова явно. Very Happy


----------------------------------


Тук искам да споделя и друго важно нещо по темата. Постепенно ми се дооформи идеята и сега развивам карта с Водопадите на България. Със свободен достъп е и съм я закачил към Фейсбук профила си - Kiril Nedelchev.

Също е постоянно присъстваща в Препоръчани от Водите на България

https://www.facebook.com/groups/337065274484934/posts/560171488840977
Съб Ное 19, 2022 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Отдавна имах желание да обиколя около с. Груево, общ. Момчилград, та този месец направих една разходка до там. Хубавото е, че по това време трябва да има най-много вода. Лошото е, че този зимен сезон изпитваше сериозна липса на валежи и нито сериозна снежна покривка се образува, нито дъждът беше някакво значително количество. Но, колкото толкова.
Хванах през с. Гурево към Бектешолар (на картата). Веднага щом се излезе от селото, пътеката се развлачва на множество следи, които все пак следват една обща посока. Общо взето, следвате оставените от местните туристически сдружения (съставени главно от крави + малко овце и кози) стъпки.
На https://kade.si/#map=17/2830513.41/5095181.83/0 е отбелязан „Груевски водопад“, който, обаче, според местните е „Дипсиз“. В последствие, видях, че е споменаван и в „101 отбивки: Адреналин“ под същото име. А за водопада на Груево ме пратиха тук - 41.562242, 25.410098
Представлява ей това:

За по-добри снимки, може да разгледате на http://martinpetrov555.blogspot.com/2022/05/blog-post_15.html
Мястото е доста по-достъпно, има беседка с чешма, скалите, от които скача водата са впечатляващи и радват окото, но... дебита на водопада е мижав.
Аз малко избързах, да се върнем в дерето над Дипсиз. Там и по основният поток, и по притоците има няколко водопада като един от тях изглежда е имал и някакво стопанско значение. Проблемът е, че пътека няма и е що годе проходимо, само където са минавали говедата. Казах ли, че водата беше малко? Как да е, разходката беше доволно интересна, а дори намерих още едно водопадче по едно от оклоненията тук - 41.56072, 25.42794
Снимка:

Наблизо има още за разглеждане, но те остават в бъдещите творчески планове. И един бонус. Летовнишкият водопад е буквално на 20 метра от асфалтовият път и образува разчупени скални скокове:

Чет Мар 23, 2023 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!

ще драсна няколко коментара по твоите редове.

stealth написа:
Отдавна имах желание да обиколя около с. Груево, общ. Момчилград, та този месец направих една разходка до там. Хубавото е, че по това време трябва да има най-много вода. Лошото е, че този зимен сезон изпитваше сериозна липса на валежи и нито сериозна снежна покривка се образува, нито дъждът беше някакво значително количество. Но, колкото толкова.
Хванах през с. Гурево към Бектешолар (на картата). Веднага щом се излезе от селото, пътеката се развлачва на множество следи, които все пак следват една обща посока. Общо взето, следвате оставените от местните туристически сдружения (съставени главно от крави + малко овце и кози) стъпки.
На https://kade.si/#map=17/2830513.41/5095181.83/0 е отбелязан „Груевски водопад“, който, обаче, според местните е „Дипсиз“. В последствие, видях, че е споменаван и в „101 отбивки: Адреналин“ под същото име.


Иван Михалев ми бе подал името Дипсиз, тъй като ние този водопад го открихме отгоре-надолу, идвайки от пущинаците и нямаше кой да питаме за местното име. Той като го е посетил е разговарял с хора от Груево. В книгата си е дал точно описание. Впоследствие и ние го проверихме като в Google maps е добавено. Наистина за картата на BGmountains съм забравил да актуализирам. Научихме и още едно местно име за Звезделския водопад Рудника и него ще го подам.


stealth написа:
А за водопада на Груево ме пратиха тук - 41.562242, 25.410098
Представлява ей това:

За по-добри снимки, може да разгледате на http://martinpetrov555.blogspot.com/2022/05/blog-post_15.html
Мястото е доста по-достъпно, има беседка с чешма, скалите, от които скача водата са впечатляващи и радват окото, но... дебита на водопада е мижав.


Този водопад е със супер малък водосбор и няма как да бъде хванат с повече вода. Него го показа пръв един познат, който има Ютюб канал за българските крепости.Иначе хубави снимки за всички местни водопади имаме в Групата "Водите на България", но трябва да се поровите в Ръководствата за Източни Родопи - водопади и прагове. Погледнах блога на Мартин. Той също е посетил местата в неподходящ момент на маловодие.


stealth написа:
Аз малко избързах, да се върнем в дерето над Дипсиз. Там и по основният поток, и по притоците има няколко водопада като един от тях изглежда е имал и някакво стопанско значение. Проблемът е, че пътека няма и е що годе проходимо, само където са минавали говедата. Казах ли, че водата беше малко? Как да е, разходката беше доволно интересна, а дори намерих още едно водопадче по едно от оклоненията тук - 41.56072, 25.42794
Снимка:

Наблизо има още за разглеждане, но те остават в бъдещите творчески планове. И един бонус. Летовнишкият водопад е буквално на 20 метра от асфалтовият път и образува разчупени скални скокове:


В района съм подал почти всички водопади и са налични в картата на BGmountains - https://kade.si/#map=16/2830943.2/5095919.87/0 Писал съм за тях и кратки статийки във "Водите на България"

Това е засега.

Прекрасен преход си направил.

Поздрави!
Нед Мар 26, 2023 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov