ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гражданско общество
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Гражданско общество

Протестът
Против съм
9%
 9%  [ 7 ]
Подкрепям
80%
 80%  [ 59 ]
Не ме интересува
9%
 9%  [ 7 ]
Общо гласове : 73

Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Правиш ли разлика между това държавата да е фалирала – да не може да обслужва външния си дълг – и държавата да е платежоспособна и да обслужва редовно външния си дълг?
Няма проблем външният дълг да е голям (брутно и като процент от БВП), стига държавата да може да го погасява.

Чувал съм че има и трето положение.
Откак греците имат държава, все реват за заеми. Все някой им дава. После пак реват за нови, с които да "обслужват" старите но и да има нещо отгоре, което да замъкнат както те си знаят.. И така до днес. Явно за да им дават, има и още фактори като геополитика и т.н. Всъщност смисълът на тия големите дългове, както добре знаем, не е да се връщат, а да си послушен, когато в един момент чичковците ти кажат какво да правиш, да направиш каквото ти казват. Също така може да се поинтересувате и за теорията на т.нар. "омразен дълг" - насила направен от корумпирани правителства, които срещу комисион, са пренасочили средствата обратно към кредитиращия например за ненужни суперскъпи военни проекти /някой да се сеща дали сме поръчвали проекти за самолети за доста милиарди?/. Някои държави се опитват да излизат с такива врътки. За такова нещо обаче, чича Сам те обявява за "терорист" и почва да те бомби... Затова според мен към особено големите дългове не трябва да се гледа от единствено от финансово икономическа гледна точка, а като повече като инструмент на глобалната политика.
Стефане, не съм специалист, но моля провери, някъде се мъдреше някакво определение за държавния фарит - нещо от сорта на ако размерът на дълга надхвърлем БВП в определено съотношение, това значело фалит, а не дали че държавата плаща. За моята си работа например, когато се мъчим някой да го вкараме в несъстоятелност правим изчисления по бившия НСС 13 - Показатели за финансово-счетоводен анализ на предприятието. Извеждаме Коефициента на ликвидност, най вече обща - това значело дали изобщо сам може да плаща. При свръхзадлъжнялост обаче, смятаме Финансова автономност и задлъжнялост. Теорията казва, че те може да са зле, но предприятието да работи, защото работи с много "привлечен ресурс"... На глобално ниво обаче, преведено, същото това означава само едно - докато слушкаш, ще ти даваме пари да си плащаш старите вересии...
Пет Мар 31, 2023 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Калояне, ти стопанска история учил ли си в университета?

Ти знаеше ли за тези фалити на БКП и комунизма, описвани в книгата?

Не знам какво разбираш под „блудкава книга“, но „Тайните фалити на комунизма“ е по-скоро научен труд.


В темата се обсъждаше външният дълг на България в края на социализма и в днешно време.
В книгата се посочва, че на Тодор Живков не е имало кой да му отпуска кредити, затова той не е могъл да натрупа повече дълг.
Ако имаше кой да му отпусне кредити – вероятно щеше да натрупа още външен дълг, а после „След мен и потоп!“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Запознат съм с това и без да съм чел въпросната книга. Но този линк който посочи и гръмките писания там, как е била "единствената" и еди какво си ми се струват смешни. Това не е научен труд, а по-скоро книга за да изкара някой лев на автора. Може пък и да е научен труд, продаван като книга. Досега не съм чувал такова нещо, ама виж .. Smile
Пет Мар 31, 2023 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Няма нищо толкова лошо в кредитите. Важно е какво се прави с тях. Точно както във всяко семейство, фирма и т.н.
Пет Мар 31, 2023 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Няма нищо толкова лошо в кредитите. Важно е какво се прави с тях. Точно както във всяко семейство, фирма и т.н.


То няма лошо, но когато за едни се отписват, а за други дописват, вече не е чак толкова нелошо Smile
Пет Мар 31, 2023 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Не знам кой дописва...сори. гледам това -> https://www.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3 и не разбирам защо толкова се оплакваме от размера. Виж да целесъобразността на кредитите е друга тема.
Пет Мар 31, 2023 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Не знам кой дописва...сори. гледам това -> https://www.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3 и не разбирам защо толкова се оплакваме от размера. Виж да целесъобразността на кредитите е друга тема.


Викаш, щом и другите са така, защо всички да не сме в кюпа. Едно говно колкото и да го ровиш то си е все говно. Макар че стига да не трябва да го ядеш ти, всичко е наред Smile

П.С - като пускаш такива таблици, трябва да си отговориш първо защо този дълг се увеличава, и да кажем да си разясниш колко пари Люксембург и много други нации са инвестирали в дълга на САЩ Smile .. и има ли нещо общо ?
Пет Мар 31, 2023 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Викаш, щом и другите са така, защо всички да не сме в кюпа. Едно говно колкото и да го ровиш то си е все говно. Макар че стига да не трябва да го ядеш ти, всичко е наред Smile

П.С - като пускаш такива таблици, трябва да си отговориш първо защо този дълг се увеличава, и да кажем да си разясниш колко пари Люксембург и много други нации са инвестирали в дълга на САЩ Smile .. и има ли нещо общо ?


Господине, когато погледнете през прозореца какво виждате? Доволен ли сте? Сега си отговорете, къде са лайната? Дали не сме ние такива, защото сме все по-умни, все по-знаещи, или пък отново всички са против нас? Нека да сме в кюпа като повечето в табличката. Дълга на САЩ пък въобще не ме интересува. Айде със здраве!
Пет Мар 31, 2023 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
kaloyanv написа:

Викаш, щом и другите са така, защо всички да не сме в кюпа. Едно говно колкото и да го ровиш то си е все говно. Макар че стига да не трябва да го ядеш ти, всичко е наред Smile

П.С - като пускаш такива таблици, трябва да си отговориш първо защо този дълг се увеличава, и да кажем да си разясниш колко пари Люксембург и много други нации са инвестирали в дълга на САЩ Smile .. и има ли нещо общо ?


Господине, когато погледнете през прозореца какво виждате? Доволен ли сте? Сега си отговорете, къде са лайната? Дали не сме ние такива, защото сме все по-умни, все по-знаещи, или пък отново всички са против нас? Нека да сме в кюпа като повечето в табличката. Дълга на САЩ пък въобще не ме интересува. Айде със здраве!


Съгласен съм. Ние всичките сме едни големи лайновози, обаче да не принизяваме дискусията дотам. По принцип аз избягвам политиката и спирам вече Smile
Пет Мар 31, 2023 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...П.С - като пускаш такива таблици, трябва да си отговориш първо защо този дълг се увеличава, и да кажем да си разясниш колко пари Люксембург и много други нации са инвестирали в дълга на САЩ Smile .. и има ли нещо общо ?


Близкосрочно, защото:

1. Правителството на Орешарски взема едни 4 милиарда 2013.
2. Правителството на Борисов 2 взема едни 2.5 милиарда 2015, които после до 2019 успява да върне
3. Правителството на Борисов 3 по време на Ковид вълните в периода 2019-2020 взема едни 4.5 милиарда
4. Правителствата след 2021 до 2023 теглят значително по-големи суми, които липсват в таблицата

Извън тези еквилибристики по изпушване на финансови дупки и такива по скъсаните джобове на другарите на Владо Сотиров, дългът не е нищо сравнимо с тоя по Тошово време.
Относителното теглото на оня върху държавните финанси е било грамадно дотолкова, че коми-социализъма реално се помина от фалит и невъзможност да си плаща борчовете в долари, не толкова от неистовото желание за свобода на зомбираните обитатели на Концлагера.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 31, 2023 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За протокола: другари на Владо Сотиров по него време бяха Филип Димитров, зам.-председател на Зелената партия и председател на СДС, прокламиран и гласуван за такъв в Координационния съвет на СДС от Владо Сотиров, и Иван Костов, икономически експерт на Зелената партия, представен и гласуван за депутат във Великото народно събрание от ППО на Владо Сотиров в община "Средец". Някои тука обичат глупостите си, както двугодишните обичат да си бъркат в гърнето.
Пет Мар 31, 2023 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
За протокола: другари на Владо Сотиров по него време бяха Филип Димитров, зам.-председател на Зелената партия и председател на СДС, прокламиран и гласуван за такъв в Координационния съвет на СДС от Владо Сотиров, и Иван Костов, икономически експерт на Зелената партия, представен и гласуван за депутат във Великото народно събрание от ППО на Владо Сотиров в община "Средец". Някои тука обичат глупостите си, както двугодишните обичат да си бъркат в гърнето.


Владо, говоря за другари отпреди 1989-а, те остават до живот, нали? Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 31, 2023 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, и аз говоря за тия, дето от двегодишна възраст още продължават да бъркат в гърнето си и да мажат. Cool Хайде престани да падаш от планинските висоти, на които те познавам, в блатото. Излагаш се! Нищо не знаеш за миналото ми преди 89-та, а няма и какво да знаеш за политическия живот на един обикновен математик. Просто такъв живот не е имало. Естествено, не съм членувал в Партията, която ме е вбесявала заради главната буква, която сама си постави. Е, не съм се палил в знак на протест, но и ти не си, слава Богу! Когато за първи - и последен път - станах партиец, то бе на 28 декември 89, когато основахме Зелената партия с цел да смачкаме еднопартийното комунистическо управление. И успяхме. А че други много бързо осраха СДС и се коалираха с БКП по всички линии, най-вече икономически, и аз ви набивам това в запушените уши, не ти дава основание да ми приписваш до втръсване чуждо битие. Защото сериозно започва да намирисва на ОФ-донос или поне на комплекс на нереализирал се ОФ-доносник. По-добре се замисли над престъпното бездействие на тези, които ти и още неколцина тъдява имате за тарани на антикомунизма. Пък тогава ега видите кой е мумифицирал комунизма в България, та още мирише!
Пет Мар 31, 2023 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... антикомунизма. Пък тогава ега видите кой е мумифицирал комунизма в България, та още мирише!


Антикомунизъм в България не помня да е имало, може да са плямпали нещо по медиите, но това е и останало, практиката сочи към цитираното отгоре.
На практика си е същия кланов политически модел, който се ройна и преименува и стана политическо-икономически.
Още малко и на футболни теми ще заспорите Laughing

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Мар 31, 2023 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Едва днес погледнах резултатите от предходните избори за народни представители в Бели Искър. Интересни са. Общият брой на действителните бюлетини е 204. Разпределени са така:

  • ГЕРБ-СДС: 79 (38.7%)
  • Български възход: 34 (16.7%)
  • Възраждане: 24 (11.8%)
  • Продължаваме промяната: 21 (10.3%)
  • БСП за България: 19 (9.3%)
  • ВМРО - Българско национално движение: 9 (4.4%)
  • Има такъв народ: 8 (3.9%)
  • Други: 6 (2.9%)
  • Не подкрепям никого: 4 (2%)

Избирателната активност е била 45.8%.

Кметът на селото е от местна коалиция ВМРО-БНД (СДС), наследил един от най-дълго управлявалите кметове у нас -- Крум Георгиев, заел този пост през далечната 1968 г. и останал на него до 2019 г., когато го е загубил на балотаж с разлика от едва 11 гласа. Кметът на община Самоков пък е от БСП. Споменавам това като илюстрация, че местната власт не предопределя непременно резултатите от изборите за народни представители. Донейде изненадващо високия резултат на Български възход би могло да се опитаме да си обясним с "корпоративно гласуване". Възраждане се радваха на щедра и шумна подкрепа от социоложката Мирослава Радева в заведението ѝ на селския мегдан, но както се вижда и знае -- този електорат си има доста твърдо установена горна граница, която трудно би могла да бъде надхвърлена дори с неограничени средства за реклама. Интересно как бихме си обяснили популярността на ГЕРБ-СДС тук, а и какво би било разпределението на предстоящите избори.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Мар 31, 2023 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Това което знам за герб, е че те още от първия си мандат започнаха да подменят администрацията с техни кадри. Общо взето според мен поради многото схеми, поръчки и проекти, имат един постоянен електоран поне за момента, който е точно този зависимия около 20 процента и други, които може и да не са толкова ..
Казвам това от моите конкретни наблюдения, не претендирам да е пълната истина.

Сега гледам Мая Манолва и зад нея Румен Петков и ми се повръща.
Пет Мар 31, 2023 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56  Следваща
Страница 52 от 56

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov