ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Подземни приключения.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Подземни приключения.
Автор Съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Подземни приключения. Отговорете с цитат
Миналата есен започнах курс по пещерно дело /аз който съм израстнал с книгите на Норбер Кастьоре мммм сетила се Мара да се побара🧐/ на 52 години почнах тоя курс, за който предните десетилетия явно не ми е достигало време и хъс🙄

Януари направихме едно ходене до емблематичната "Приказна" заедно с ПК"Чудните скали" Айтос, а също и местен гид.

Благодаря Жейно и Лазо 😊

А, също замъкнах и жена ми, защото дупката наистина яка и това е едно от нещата които трява да се видят в България.

Още в началото ошашавих баш пещерняците с ена лентова стълбица, същата мигар и китайска, доста улесни първите 15 метра след входа /бяхме 12 чиляка./

На Ирена спестих, че, вътре я чакат още две-три технични изненади, но се оказа напразно съм я подценявал.


След входа.








Сахара.










Една от изненадките за рядко катерещ/откатрващ чиляк.











Старите части. Към Слона.











Сърцето на "Приказна" 😊


Съб Мар 11, 2023 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Имах щастието/нещастието да уча АБто от инструктор традиционалист.
Всичко де е наречено класика- задължително. Едно от нещата беше да се ползва алпийска стълбичка за преминаване на малки прагчета. С класиката свърши усъвършенстването. Консерва!

Ходи по дупки, с различни хора, от други клубове, разнообразявай района!
Така ще научаваш все повече и повече.
По натам може да повишаваш квалификацията, въпреки, че на тези години за повечето хора е трудничко.
Съб Мар 11, 2023 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Да, не е лесно но се стараем.
Чувствам се на моменти
като торба с ммм нечистотии🙄
Обачи!!!
😍
No one step back😇
Аз съм в жълто🧐















Съб Мар 11, 2023 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
не е лесно но се стараем

Браво, Кент! Мен ме е страх само като гледам. Виждам, че си овързан, но все пак внимавай, че стената много гладка. И най-вече внимавай в правописа: "стараем", а не "стареем"! Very Happy А пещерата е много красива, заслужава си.
Съб Мар 11, 2023 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво ! Върна ме 35 г. на зад , беше хубаво . Даже , като завършихме курса лично Петър Берон ни раздаде тапиите , тогава беше шеф на федерацията . А по- голямата част от курса го карахме на Карлуково - " малкия " вход на Проходна , та се чудехме кои са баш " лудите" , ние или тези отсреща .
Иначе поздравления за хъса , аз с моите ставни проблеми , не си и помислям за проникване ...
И задължително си намери водачи за Духлата , не знам кой е в строя още , дали Здравеца , Мара Академишка или Халката ...
Дерзай !
Нед Мар 12, 2023 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
От дъртите, Плътния, но той няма да го води.
Мустаков е починал, разбрах, а също и Ваньо Станев, от Стринава.
Има един "младеж", от Перник- Пешо. Той я познава, но е от петимата, къде уш ГЗ ги извадили, преди години, дето ги блокира водата.

На Карлуково, ония отдоле викаха- Лудите дойоха, кога се напълнеше Пещерния дом.
Изпита ми беше на скаличката в ляво, от едната тераса.
Изпитващи, Добри и Дончо, от дъртаняните.
Нед Мар 12, 2023 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се, че темата събуди интерес.
Забравих да, спомена, че всъщност съм прониквал в петдесетина дупки** /но без ТЕВ/.

И в Духлата, през 2010 до мммм Лисицата май беше. 😎
Ся вече искам с ТЕВ, а и нещо полезно да свърша /примерно картиране, нови дупки да намериме и т. н/.
Не на последно място е и общуването с хората които обичат дупките.
Има ммм доста колоритни личности.
И няма ПОЧТИ лекари и са кът.
То и сред алпинистите има*, но алпинистите са по скоро индивидуалисти, а в дупка се влиза най често с отбор.

ПП.този Добри - бай Добри ли е😎

*Владофф да не ме гълчи много, ако съм казал глупост. В стария живот имах тва онова, дори някой нелоши водачества😍

** дупки = пещери😛


Последната промяна е направена от Kent на Нед Мар 12, 2023 5:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Мар 12, 2023 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
" че всъщност съм прониквал в петдесетина дупки " - добра упорита работа Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Мар 12, 2023 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
" че всъщност съм прониквал в петдесетина дупки " - добра упорита работа Smile


Хубаво е да среща разбиране човек🥰


Последната промяна е направена от Kent на Нед Мар 12, 2023 5:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Мар 12, 2023 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Бай Добри от Варна.
С Плътния и отбор юнаци пещерняци, в едно с алпинисти, обединили сили и пенетрирали Снежная. Те тогава се случил сякаш някакъв женски рекорд, но не съм съвсем сигурен.
Нед Мар 12, 2023 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Кенте, адаш, да вземе да се засечем в Орехово, че да проникнем заедно в една местна дупка.
Бравос за начинанията!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Мар 12, 2023 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Айде направих сефтето на Луцифер с ТЕВ.

Като разпъвах петък вечер, / а то - тъмно, страшно и мокро/ си мислех - Боже къде съм попаднал. 🧐

Но на Луцифер по-горния етаж си струва и то много.





































































Нед Мар 19, 2023 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Отново Браво ! Тази съм я пропуснал , но една любима дупка ми е Иванова вода ( Добростан ) . Ако намериш водач там има доста какво да се види в района . Колко сме тичали с въжетата в снега ( с цел изпиране ) около х.Марциганица ... За съжаление не мога да предоставя снимков материал , идея нямам къде ги затрих през годините , но пък си пазя Вилията , с която прониквах , че ми беше жал за Зенита .
Пон Мар 20, 2023 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Ластовица. Отговорете с цитат
Благини.
Пещера "Ластовица" /до с. Гложене/. *



Да напиша и няколко думи, вчера се върнахме след жежко каране 400 км. и бях изморен.

1. Пещерата е яка, запазени са доста от вторичните образувания. Не съм снимал всичко.

Самата "Ластовица" местните я знаят, може да бъде заведен човек, предполагам, срещу скромно възнаграждение. Да се търси на самотек не препоръчваме, достъпните координати в нета са бая приблизителни, /аз я знам къде е и затова я " намерихме пак"/.

Вътре около час и нещо се изкарва, без да се бърза. За който влезе - умната, има много дупки, в които може да си строшиш спокойно - я врат, я таз /според късмета/ по пода камъни които не са поникнали отдолу, а нападали от тавана, пода на места е хлъзгав и глинест.

Обхват има. Пред входа де.

Който се подготви и влезе, не съжалява.
Най-добре е късна пролет и ранна есен, и зимъска - ако е топла. Ся е жега. Страшен гюрлюк е подхода е с ...много живот вътре.






























*от Ковидно време старо😊
Юли 2021
Съб Апр 01, 2023 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov