ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи за маршрут в Рила

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Идеи за маршрут в Рила
Автор Съобщение
suunto



Регистриран на: 12 Юли 2012
Мнения: 78

Мнение Идеи за маршрут в Рила Отговорете с цитат
Здравейте,
в края на юли месец планирам три- или четиридневно скитане из Рила, като ми се иска едната нощувка да е на хижа Рибни езера, а другата на хижа Македония. Бихте ли споделили идеи за маршрута? Единият вариант е да оставим колата някъде и после да се върнем там, но честно казано предпочитам маршрутът да не е кръгов, за да видим повече неща. Ще се радвам на идеи и съвети от ваша страна. Поздрави!
Сря Май 24, 2023 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
ден 1 Мальовица - Рилски манастир, там има хотелче .
ден 2 Рилски Манастир - Рибни езера
ден 3 Рибни езера - Македония ...

Иначе аз съм правил ден 1 Боровец - х. Рибни езера .. ден 2. х. Рибни езера по Рилецкото било към Рилски Манастир и ден 3 Рилски манастир - ЦПШ и после с автобус до самоков и после от гарата пак с автобус до Боровец да си взема колата ... Ама това си е тежичко за ходене . Поне първия ден .

АКо искаш да не се зориш, може първия ден от Мальовица да се качиш на върха и от там на х. Иван Вазов и на другия ден до Рилския манастир. Даже втория ден ще има време от иван вазов да се завърти през рилските езера и да отидеш пак долу на манастира.
Сря Май 24, 2023 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Иначе аз съм правил ден 1 Боровец - х. Рибни езера .. ден 2. х. Рибни езера по Рилецкото било към Рилски Манастир и ден 3 Рилски манастир - ЦПШ и после с автобус до самоков и после от гарата пак с автобус до Боровец да си взема колата ... Ама това си е тежичко за ходене . Поне първия ден


Колко часа отнема Боровец - Мусала - Рибни езера?
Сря Май 24, 2023 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
kaloyanv написа:
Иначе аз съм правил ден 1 Боровец - х. Рибни езера .. ден 2. х. Рибни езера по Рилецкото било към Рилски Манастир и ден 3 Рилски манастир - ЦПШ и после с автобус до самоков и после от гарата пак с автобус до Боровец да си взема колата ... Ама това си е тежичко за ходене . Поне първия ден


Колко часа отнема Боровец - Мусала - Рибни езера?


Значи то е 33 км някъде и горе долу отиват 13 часа, като от тях да кажем около 1 час е почивката, може и малко повече. Не си спомням точно. Ако искаш мога да ти извадя точно данни като денивелация. и тн ..

П.С - но съм длъжен да подчертая, че стандартните туристически времена както са дадени по указатели са следните:
Боровец - х. Мусала 4 часа.
х. Мусала - х. Грънчар 6 часа
х. Грънчар - х. Рибни Езера 8 часа

Пояснявам просто за да не стане обърване.
Сря Май 24, 2023 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Ако искаш мога да ти извадя точно данни като денивелация. и тн ..


Ами може, благодаря предварително Smile
Иначе да - разстоянието е доста голямо. Аз съм минавал Боровец - хижа Мусала за под 3 часа и хижа Мусала - хижа Грънчар за под 5 часа. Ама то е въпрос и на моментна форма.
Пък Боровец - Рибни езера съм го замислил по-скоро с "помощ" от лифта - т.е., реално ходенето да ми е Ястребец - Рибни езера. Въпреки че то е малко двуяко - лифтът ще ми спести ходене, но пък тръгва сравнително късно и чесовете на пристигане са горе-долу едни и същи.
Чет Май 25, 2023 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Това, което аз съм правил (2 семейства с деца, като пътуваме от/до Варна):
1: с колите до рибарника над с. Добърско и оттам пеш до х.Добърско, като там нощувахме и на следващия ден до х. Македония. Във вашия случай, ако не пътувате от далеч, може това да стане в един ден.
2: х. Македония - х. Рибни езера по класическия билен маршрут, с отбиване до Канарата, разбира се. При хубаво време е "приказка".
3: на х. Рибни езера бих направил по възможност още 1 нощувка с лъчев ден - може до вр. Рилец и Смрадливото езеро (дори и до Джендемските до отбиете), може и до Йосифица, Венеца и Шишковица да отидете, може и до Маринковица и Погледец(Йозола), ако искате малко по-дълъг лъч.
4. Рибни - Семково, с отбивка към Реджепица, може и през Вапските езера.
5. Семково - с.Добърско и на колата.

Това е вариант с 4 нощувки, като може да се направят вариации и с 3 или 5. Не разбирам защо не искаш да е кръгов, като реално не се повтаря нищо? Районът е благодатен.
Успех с планирането!
Чет Май 25, 2023 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Боровец - х. Мусала 4 часа.
х. Мусала - х. Грънчар 6 часа
х. Грънчар - х. Рибни Езера 8 часа

Така няма смисъл да се смята, защото в тези "времена" са включени може би подходи и заходи, които при директно преминаване се избягват.
Например от Ястребец като минеш по Маркуджиците е малко по-късо. После, след Овчарец не слизаш от Джанка към Грънчар е си ходиш направо по билото към Ковача.
Всичко това са времена, които трябва да се изрежат от общата сметка.
Най ми е чудно кой е измислил, че Грънчар-Рибни е 8 часа? Това са пълни глупости. Ако това са 8 часа, то легендарните 2,5 часа/по табелка/ от Белвю до Лезуш ще се минават за два дни..
Чет Май 25, 2023 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Владо, тия времена са за теб и Калоян, като тръгнете заедно с патериците.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Май 25, 2023 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Специално за Боровец - х. Рибни езера си беше тежко, така съм го запомнил, лятото няма там никаква сянка. Не е леко. Въпреки че има едно Adventure run дето ходят от Боровец до ЦПШ по същия маршрут + още 20 км ...

Според мен Боровец - Рибни езера си е неприятно за стандартен туризъм, ако след това ще има още дни и да трябва да ти е приятно ... Ако искаш да се размажеш го минаваш и после почиваш.


П.С - с патериците е добре, трудно е после като ги махнеш ...
Чет Май 25, 2023 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
С автомобил и маршрута да не е кръгов си е тегаво.
Ако си от София може да помислиш за следният вариант
София -Боровец-Заврачица
Заврачица-Рибни
Рибни -Македония
Вече от Македония в зависимост от това къде има удобен транспорт Рилски Манастир, Бодрос или към Добърско, но нямам идея къде какво има и дали има нещо.
Може и на обратно. От Боровец май има всеки ден в 16:30 директен към София. Но това ако си от София.
Пет Май 26, 2023 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Ето и от мен едно-две предложения:

Вариант 1 - без кола (може и със, но трябва да се правят гореспоменатите гимнастики по прибирането ѝ)
Ден 1 - ЦПШ - Йончево езеро - заслон "Кобилино бранище" - х. "Рибни езера". Между Йончево езеро и Кобилино бранище може да се вмъкне и Страшното езеро. Дълъг маршрут, но за един ден се прави.
Ден 2 - Рибните езера - х. "Македония". Обзорен и при ясно време отличен маршрут, не така дълъг като този през първия ден, но пък с набиране на денивелации и нагоре, и надолу, както и повечко камънак.
Ден 3 - х."Македония" - х. "Добърско" - село Добърско. Денят с най-малко часове за ходене, от Добърско имаше транспорт до Разлог, но е добре да се получи предварително информация от тамошната автогара за подробности по разписанията.

Вариант 2 - с кола, за 4 дена, не точно кръгов, ами по-скоро неописуем по форма Very Happy
Ден 1 - колата се оставя на Кирилова поляна (след Рилския манастир) - следва преход по черния път в посока х. "Рибни езера", като при Тиха Рила може да се направи отклонение по жълтата маркировка до Смрадливото езеро и от него да се продължи към хижата.
Ден 2 - Рибни езера - х. "Македония"
Ден 3 - х. "Македония" - х. "Семково" - Вапски езера - х. "Рибни езера" и втора нощувка там. Недостатък е известната загуба на височина, но преходът до Вапските езера е хубав, а ако след тях и преди спускането към Рибни езера, се направи кратка отбивка до по-горе споменатия връх Реджепица - си заслужава още повече. Ходенето за този ден не е малко, а има и немаркирани участъци.
Ден 4 - х. "Рибни езера" - вр. Кьоравица - вр. Теодосиеви караули - спускане покрай Манастирските езера и по река Гьолска (Водница) - Кирилова поляна (където е оставена и колата първия ден). При ясно време обзорен маршрут, с поглед към няколко езерни групи и страхотна гледка към Мальовишкото било. В голямата си част обаче - немаркиран. Особено в участъка покрай Манастирските езера може да има известни трудности с ориентирането.
За целия преход се повтарят само два участъка - от Рибни езера до Мермерски преслап (около час или дори по-малко) и още около час по черния път между Кирилова поляна и отбиващата се зелена маркировка към Манастирските езера. Плюс повторното спане в хижа "Рибни езера".

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Сря Май 31, 2023 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov