ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ИЗБОР НА ПАЛАТКА
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 47, 48, 49
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ИЗБОР НА ПАЛАТКА
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Не съм ползвал такава. На тегло изглежда много привлкекателна, ама много ниска бре!
Ще ме хване клаустрофобия вътре.
Ако ще сте двама души бих те посъветвал да търсиш нещо по-просторно, ако и да добави някой грам отгоре.
Яко си сам, все ше издаяниш някак.
Сря Сеп 07, 2022 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година взех тази от алиекспрес: https://www.youtube.com/watch?v=6KwBvypwyIU
Двуместна, двуслойна, трисезонна (с мрежа на спалното помещение), тежи около 1,200 кг. Няма рейки, ползват се щеките. Според височината, на която са нагласени, се променя и микроклимата вътре - като са по-високи (120+) е по-проветриво, като ги сваля към 115 см става по-топло. Миналата година беше около 220 лв., сега гледам някакви двойни цени? Иначе, като вътрешни размери за един човек + багажа е идеално, за двама е малко тегаво, но аз съм бил или сам или с дъщеря ми и се смествахме. Хубавото е, че се разпъват едновременно вътрешния и горния слой, т.е. в дъжд няма да се намокри спалното.
Доволен съм от вътрешните размери и теглото. Старата беше по-малка и по-тежка, обаче беше рейки и можеше да си я местя, ако не харесам мястото, освен това, новата иска повече място за разпъването, заради размера и конструкцията.
Чет Сеп 08, 2022 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kraychev написа:
... двойни цени? ...

Точно такава "палатка" с възможност за заместване на рейка с щеки съм си шил сам преди 20-тина години, още седи някъде по тавана. На женския пазар имаше едни складове, където продаваха на едро много качествен, мисля беше корейски шушляк. За такова нещо излизаше около 30-50 лева, сега, да го удвоим... Сам смятай колко ще ти излезе. Естествено в цената не са калкулирани крояшко-шивашките умения, в които баба ми едно време инвестира малко време да ме научи кое как се прави. Също така една нова "Тойота" е къде 300 лв. Но аз си я ползвам перманентно и за други цели... Така че, както се каза и в една друга тема, за лостовете - винаги едно нещо се компенсира с друго... На мен реално ще ми излезе 50лв, но не съм сигурен откъде ще намеря толкова време да ходя да търся шушляци и отделно един следобед в кроене и шиене /Имай предвид, че такова нещо, ако е самоделно, ще стане доста по-добре от оригинала - знам какви конци да вложа, както и как да подсиля шевовете, вкл. да ги дублирам, ако се налага - нещо, на което, особено в еФтините купешки палатки обикновено изобщо не се обръща внимание/. Но доброто изпълнение винаги си иска съответно време.
Чет Сеп 08, 2022 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kraychev написа:
... двойни цени? ...

Точно такава "палатка" с възможност за заместване на рейка с щеки съм си шил сам преди 20-тина години, още седи някъде по тавана. На женския пазар имаше едни складове, където продаваха на едро много качествен, мисля беше корейски шушляк. За такова нещо излизаше около 30-50 лева, сега, да го удвоим... Сам смятай колко ще ти излезе. Естествено в цената не са калкулирани крояшко-шивашките умения, в които баба ми едно време инвестира малко време да ме научи кое как се прави. Също така една нова "Тойота" е къде 300 лв. Но аз си я ползвам перманентно и за други цели... Така че, както се каза и в една друга тема, за лостовете - винаги едно нещо се компенсира с друго... На мен реално ще ми излезе 50лв, но не съм сигурен откъде ще намеря толкова време да ходя да търся шушляци и отделно един следобед в кроене и шиене /Имай предвид, че такова нещо, ако е самоделно, ще стане доста по-добре от оригинала - знам какви конци да вложа, както и как да подсиля шевовете, вкл. да ги дублирам, ако се налага - нещо, на което, особено в еФтините купешки палатки обикновено изобщо не се обръща внимание/. Но доброто изпълнение винаги си иска съответно време.


За евтините съм сигурен, че е така, показаната от мен, не е от най-ниския клас - както казах, преди година беше около 220 лв., сега е около 420 лв. Една от причините да я избера бяха многото положителни мнения, включително и от участници в американските пеходи, а също и това, че може да се ползва или само външната част, или само вътрашната или и двете едновременно. Малко други палатки предлагат подомни възможности.
Отделно от това, не съм съвсем сигурен, че си струва (за мен!) заниманието по шеф и кройка. Уменията ми стигат, да си зашия копчето и са ми напълно достатъчни Laughing
Чет Сеп 08, 2022 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kraychev написа:

... а също и това, че може да се ползва или само външната част, или само вътрашната или и двете едновременно. Малко други палатки предлагат подомни възможности.

В момента имам 5 различни палатки. С изключение на височинната, която просто няма какво да и правиш /перфектна е и е тествана/, другите претърпяха сериозни добавки, които позволяват да издържат при условия, далеч по-тежки от проектните им.
Но и преди да ги преработя, и четирите позволяваха да се ползват по посочения от теб начин.
Всъщност всички палатки, на които вътрешното тяло не е от някаква мрежичка /или чаршаф/, позволяват да се използват "на части", поради което не мисля, че са малко палатките, предлагащи "подобни възможности" - достатъчно е вътрешното тяло да има съответните изолационни свойства.
p.s.
Всъщност да допълня моето виждане за палатките и защо съм ги "модифицирал":
Ако не се ползват извън къмпинг, а само на защитени от вятър и други неблагоприятни условия, всяка, дори и най-еФтина би свършила работа.
Извън горното, една палатка трябва да покрива следните изисквания - освен на дъжд /функция основно на материала, но и на начина на опъване/, трябва да е и устойчива на вятър /функция от здравината на рейките и самата конструкция/. Често има някои много скъпи модели, които са конструирани откровено идиотски. Типичен пример са палатките тип "парник/оранжерия". Без подходяща дълбока почва за забиване на колчета, такива трудно могат изобщо да се опънат. По изключение, ако намерите големи камъни, можете да ги ползвате, но тогава трябва да се носи и много допълнително въже за увиване около тях. Тези пък, които са тип "иглу", въпреки че имат самостоятелен скелет и по правило не зависят от колците /при защитено от вятър място не ви е нужно допълнително застопоряване, колците дори могат да не се носят/. На открито обаче, където по правило и почвата е тънка или изобщо я няма, опъването и пребиваването във вятър си е проблем. Затова обикновено добавям от по - здрав плат т.нар. "снежни джобове". Такива имат почти всички височинни модели - пълниш ги със сняг, който да тежи, защото обикновето в сняг стандартните колчета не стават, а да носиш котви за една палатка е безумно... Извън снежните условия, джобовете лесно може да се напълнят с пясък, пръст или камъни и се постига същия стабилизиращ ефект, без да ползвате колци и дори на място, където дори да носите, няма къде да забиете... Освен това при сгъване просто изсипвате "инертния материЯл" обратно и нямате излишни тежести за носене, каквито в случая се явяват половин дузина колчета...
Чет Сеп 08, 2022 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Angellius



Регистриран на: 08 Апр 2023
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Към момента имам палатка Trimm Largo D, която се ползва за двама души и съм супер доволен от нея от гнедна точка на леснота на разпъване, издържливост, простор и комфорт. Единтствен недостатък е теглото от 3.4 кг и наличието на един вход, разположен в краката - добре, че е просторно, та можеш да се въртиш всякак и преобличаш вътре.
От гледна точка на това загледах Sea to Summin Telos TR 3, както и Trimm Himlite DSL.
Много съм доволен от спалните чували и постелките на StS, но специално тази палатка изглежда като доста сериозна инвестиция, при условие, че има и по-леки варианти на подобно или по-ниско тегло... Но лично на мен ми изглежда доста просторна и може би не по-малко удобна от Largo D... като цветът и определено е предимство за нашата мила, родна страна.
От коментари за Himlite видях негативни такива за вътрешната мрежа, както и за проветряването, та въпросът ми е - има ли някой, който е използвал палатки на StS и има ли положителни отзиви и неща, които да оправдават ценовия клас? Защото все пак, като си избираме дом, цената е последният критерий.

П.С. Като цяло съм по-близо до къмпингуване и туризъм, отколкото до трекинг, затова и първата ми палатка беше Ларго Д, но имам идеи за 2-3 дневни преходи, но съм си хърба , та ходене с екстра тегло не ми звучи като най-доброто решение Laughing
Съб Апр 08, 2023 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Angellius написа:
Здравейте.
Към момента имам палатка Trimm Largo D, която се ползва за двама души и съм супер доволен от нея от гнедна точка на леснота на разпъване, издържливост, простор и комфорт. Единтствен недостатък е теглото от 3.4 кг и наличието на един вход, разположен в краката - добре, че е просторно, та можеш да се въртиш всякак и преобличаш вътре.
От гледна точка на това загледах Sea to Summin Telos TR 3, както и Trimm Himlite DSL.
Много съм доволен от спалните чували и постелките на StS, но специално тази палатка изглежда като доста сериозна инвестиция, при условие, че има и по-леки варианти на подобно или по-ниско тегло... Но лично на мен ми изглежда доста просторна и може би не по-малко удобна от Largo D... като цветът и определено е предимство за нашата мила, родна страна.
От коментари за Himlite видях негативни такива за вътрешната мрежа, както и за проветряването, та въпросът ми е - има ли някой, който е използвал палатки на StS и има ли положителни отзиви и неща, които да оправдават ценовия клас? Защото все пак, като си избираме дом, цената е последният критерий.

П.С. Като цяло съм по-близо до къмпингуване и туризъм, отколкото до трекинг, затова и първата ми палатка беше Ларго Д, но имам идеи за 2-3 дневни преходи, но съм си хърба , та ходене с екстра тегло не ми звучи като най-доброто решение Laughing


Trimm Himlite DSL е двуместна......няколко мой приятели имат тази палатка и са много доволни ,другия малко по тежък вариант е Delta-D но пак е двуместна,иначе и тя е тествана и много добра палатка.
Гледам ,че оглеждаш триместна.....
Нед Апр 09, 2023 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Живко 1



Регистриран на: 03 Юли 2023
Мнения: 2

Мнение Trimm Alfa-D 2023 - Недостатъци? Отговорете с цитат
Здравейте,
Моля за вашата помощ!
Имате ли или ползвали ли сте палатка Trimm Alfa-D 2023, ако да, какви според вас са нейните недостатъци?
Пред мен тук стои една такава палатка и ми се струва, че мрежата на входа е твърде малко и няма да осигурява достатъчно проветряване в горещите дни и нощи. Какво мислите по въпросът?
Благодаря предварително!
Вто Юли 04, 2023 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Привет, имам такава палатка, но моделът e Комет , ползувана само 1 път. Предимства - висок таван, за големи хора. Стабилна конструкция. Много добре си проветрява, има и 4 проветрения горе, както и удобен етаж за лични вещи - телефони, фотки и др. . Предимство е, че втората, вътрешна палатка е от здрава материя, за разлика от скъпите Тримове, които са леки, но вътрешната палатка се къса око невнимателно някой се протегне вътре.
Недостатъку че поради стабилните материали, от които е направена, е доста тежка - 3.10 кг.
Моята я продавам, че ми дойде излишна. Чисто нова е, личи си, че само 1 път е разпъвана за 2 дни. От хубавият тъмнозелен цвят е, не е отровно - тревисто зелена или бежова. Цена само 100 лв !

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Вто Юли 04, 2023 2:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юли 04, 2023 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Живко 1



Регистриран на: 03 Юли 2023
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Привет, имам такава палатка точно, купена 2015 год и ползувана само 1 път. Предимства - висок таван, за големи хора. Стабилна конструкция. Много добре си проветрява, има и проветрения горе. Предимство е, че втората, вътрешна палатка е от здрава материя, за разлика от скъпите Тримове, които са леки, но вътрешната палатка се къса око невнимателно някой се протегне вътре.
Моята я продавам, че ми дойде излишна. Чисто нова е, личи си, че само 1 път е разпъвана за 2 дни. От хубавият тъмнозелен цвят е, не е отровно - тревисто зелена или бежова. Цена само 120 лв !


Благодаря ви!
Палатката е вече купена.
Гледаме я и се чудим това мрежесто отворче не е ли твърде малко и в такъв случай, да не би да сме се прецекали.
Вто Юли 04, 2023 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Живко 1 написа:
... и се чудим това мрежесто отворче не е ли твърде малко и в такъв случай, да не би да сме се прецекали.

Ти нож нямаш ли? Като ти стане задушно, отрязваш си отвор с нужната големина и си готов...
Вто Юли 04, 2023 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 47, 48, 49
Страница 49 от 49

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov