ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Мнение и съвети за няколко лъчеви прехода в Пирин
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
blagoj написа:
аз съм го правил първо през кременските езера,джано и надолу към попово езеро.ако е както си го написал,имаш трудно слизане към кременските езера,и тегаво качване към мандрата

Аз правих същото миналата година, посоката беше през шуткина мандра надолу, после към кременските нагоре и така до жано, после надолу към попово. Това е определено по-лесното. Понеже не бях във форма, така ми се разказа играта, предполагам от жега и обезводняване най-вече, че от поповото едва се влачих нагоре към безбожкия превал.
Сря Авг 02, 2023 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
В коя посока ще ми препоръчате да направим маршрута х. Безбог - Попово езеро - вр. Джано - Кременски езера - х. Безбог? Мисля да е в тази последователност, за да "качваме" към Попово и да слизаме по-полегато покрай Кременските, правилно ли мисля?
Интересува ме още тази пътека през гората (немаркираната) проходима/проследима ли е: https://map.bgmountains.org/#map=17/2619305.89/5118172.7/0
за да не обикаляме надясно по жълтата до събирането и с кафявата и после да върнем до мястото, където би излязла тази пряка пътека.

Чешмата край Шутина мандра (Гингера) тече ли? https://map.bgmountains.org/#map=19/2618539.15/5119706.08/0

Благодаря!

За посоката на маршрута – зависи върху какво поставяш акцент – гледки и снимки:
Ако приоритет ти е Поповото езеро и гледката от връх Джано – първо на тях се качваш.
Ако повече те влекат Кременските езера – наблягаш на тях.
Можеш да съчетаеш маршрута с изгрева и залеза на Слънцето и Луната (провери кога ще бъдат и откъде ще се виждат).

Качването от Поповото езеро до Безбожки превал и слизането до хижа „Безбог“ и на мен ми е било тегаво.
Финалът през Шутина мандра е по-приятен, пътеката е по-плавна и утъпкана, не е проблем да се замръкне.

Немаркираната пътека между жълтата и кафявата маркировки преди 2 години слизах по нея, ако добре си спомням.
В горния ѝ край беше малко обрасла, клоните на дърветата и клека се бяха сплели, но този участък беше кратък.
Добре е да имаш джипиес, за да е безпроблемно хващането на пътеката (и в горния ѝ край, и в долния ѝ край).

Чешмата, за която питаш, не си я спомням, но тя не е от значение, защото потокът на 100-тина метра северно от Шутина мандра тече, доколкото си спомням. Пресича се и река Ретиже, така че вода няма да липсва.

Успех!



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Авг 02, 2023 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Относно немаркираната пътека между жълтата и кафявата маркировки:
В долния край се тръгва 10 м преди мостчето надясно /юг/, пресича
се реката по брода и обикновено е утъпкана тревата. При изкачването
има тук-там пирамидки, но не може да се сбърка. В горния край е
обрасла около 20 м, така че едно трионче би помогнало. Разклонът
в горния край е видим и не може да се сбърка.
Чешмата при Шутина мандра тече - на 1 м под пътеката е. Потокът до
мандрата се замърсява от животните.
Сря Авг 02, 2023 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
От връх Полежан към връг Газей има ли някакви трудности? Имам предвид пътеката южно от Горно Газейско езеро:
https://kade.si/#map=17/2614722.41/5119997.3/0
Тя ми се струва най-удачна. Има ли пирамидки и ясно ли е следима?
Пет Авг 04, 2023 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
От връх Полежан към връг Газей има ли някакви трудности? Имам предвид пътеката южно от Горно Газейско езеро:
https://kade.si/#map=17/2614722.41/5119997.3/0
Тя ми се струва най-удачна. Има ли пирамидки и ясно ли е следима?


През юни 2019 направих прехода хижа Безбог - връх Полежан - Безименен връх (Ушиците) - връх Газей - връх Малък Полежан - връх Полежан - връх Безбог - хижа Безбог

Спомням си при изкачването на Безименния връх (Ушиците) по ръба, идвайки от Полежан, имаше някакви стърчащи скали, които ме затрудниха, но ги подсякох от ляво (от запад).
Обърнете внимание и на този връх, макар и да не е именуван. Ако височината 2838м. е вярна, което е съвсем вероятно, това го прави осмия най-висок връх в България.

После спускането към езерото в съвсем безпроблемно. Пирамидки не е имало тогава, нито може да се различи съмсем някаква пътека, но и не е необходимо. Просто се върви близо до ръба.

Ако скролнеш малко до осемнадесетата снимка (връх номер 8 ) от долния линк, може да видиш терена при спускането към езерото, както и силуета на ръба между Полежан и Безименен (Ушиците):

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=136488#136488
Пет Авг 04, 2023 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, гледах го и преди този безименен връх, но ми изглежда труден за нас засега. По-скоро целта ни е само Газей, но не знам как е слизането към него и после качването. Само до Полежан ми е познато.
Съб Авг 05, 2023 7:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не би трябвало да имаш проблеми, още повече след поставянето на маркировката за х. Демяница (вече доста поизбеляла).
Съб Авг 05, 2023 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение х. Безбог - вр. Полежан - вр. Газей Отговорете с цитат
Качихме Газей, много ни хареса върхът! Имах опасения за хващането на лифта надолу, поради което бързахме, но в крайна сметка успяхме. Тръгнахме от горна станция в 10:25, в 11:50 вече бяхме на вр. Полежан (1 ч 25 мин от началото). Точно в 12 ч., след 10 минутна почивка, тръгнахме от Полежан към Газей, като в 12:50 бяхме на вр. Газей (50 минути след вр. Полежан или общо 2 ч 15 мин от началото). Бях предвидил време от 2 ч 30 мин до Газей, поради което имахме време и за хубава почивка. Качвам снимки на гледките, на които се насладихме:













Много благодара на всички, помогнали с информация и снимки за осъществяване на този преход!
Съб Авг 05, 2023 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Според вас колко време е преходът хижа Безбог - Попово езеро - Кралевдворски езера - вр. Кралев двор? След езерата нагоре гледам на картата е само камъни, но колко бързо се ходи, не мога да преценя.
Нед Авг 06, 2023 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Браво и благодарности за снимките!

Но щом не е през Безименен връх/Ушиците 2838м., то тогава откъде сте минали до езерото преди Газей?
Нед Авг 06, 2023 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
От Полежан слязохме все едно за към Малък Полежан. В ниското вече се завива в посока Горно Газейско езеро, като пътеката минава от южната му страна и за наше голямо учудване през цялото време до подножието на Газей имаше червена маркировка.
Нед Авг 06, 2023 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
... В ниското вече се завива в посока Горно Газейско езеро, като пътеката минава от южната му страна и за наше голямо учудване през цялото време до подножието на Газей имаше червена маркировка.

Значи са продължили червената маркировка, започваща от хижа „Демяница“ и стигаща до Долното Газейско езеро.

Има ли джипиес трак на новата червена маркировка?




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Авг 08, 2023 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Не съм записвал, разполагам само с телефон с GPS.
Вто Авг 08, 2023 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagoj



Регистриран на: 25 Сеп 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
добро утро,аз мисля че имам трак, за който става дума.ето връзка към него.
https://drive.google.com/file/d/1U3RirfxhBReBe8fPHTSrUdIaa-UzstXc/view?usp=sharing
за първи път качвам ,дано да съм го направил
Чет Авг 10, 2023 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение вр. Джано - кръгов Отговорете с цитат
Помествам малко информация за нашето ходене до вр. Джано по кръгов маршрут - отиване крез Кременските езера и връщане през Попово езеро. Времената са от нашето ходене, като са махнати почивките.
Код:
х. Безбог - з. Шутина мандра (2.3км/+60-79м, 0:35 ч) - разклон червена/жълта маркировка (4.1км/+110-290м) - Долно Кременско езеро (5.6км/+370-300м, 2:00 ч) - Горно Кременско езеро (6.5км/+440-310м, 2:20 ч) – вр. Джано (7.6км/+730-320м, +1:05 ч, общо 3:25 ч) – слизане до Попово езеро (9.6км/+740-730м, +50 мин, 4:15 ч) - разклон при чешмата (11.6км/+870-820м) - Шутина мандра (12.2км/+890-900м) - Гингера – х. Безбог (+1:50 ч от Попово, 6:05 ч кръг, 14.5км/+-960м).

Това е снимка от "панорамната" пътека между хижа Безбог и мандрата/заслончето:


Долно кременско езеро:


Над езерата, по пътеката към Джано:


От вр. Джано:













Пон Авг 14, 2023 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov