ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рилски манастир
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Рилски манастир
Автор Съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Ха ха Има особена тръпка в чакане на нещото, което да те прибере в къщи. Дъжда е шега разбира се, но жегата е "друга бира". Да го кажем други два литра бира, няма да сгрешим Smile Случвало ми се е за няма и половин час, но всеки планинар знае значението на обезводняване.
Вто Ное 08, 2022 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Особена тръпка има също и когато трябва да хванеш нещото, дето ще те отнесе вкъщи.
Останало ми е в паметта едно тичане от водослива на Илийна и Рилска река към монастира - рейсът трябва да тръгне след минути, жега непоносима, по сенките тичам, по припеците вървя, че ако тичам ще падна. Махам на колите - дано да ме вземе някой до Дупница или поне до Рила, а онея пед***си в колите на свой ред също ми махат приветливо и ми се усмихват...
Вто Ное 08, 2022 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Не знам как е в Южна България, но тук в Резервата гарантирано всеки ще ти спре, само с едно показване на среден пръст.
Вто Ное 08, 2022 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
Не знам как е в Южна България, но тук в Резервата гарантирано всеки ще ти спре, само с едно показване на среден пръст.


Е аз и досега не разбрах защо питаш за транспорт, вече толкова мнения, като си запознат с материята. Махаш средния пръст и си ти, в краен случай, сваляш гащите и пак така ... Smile все някой ще те вземе.
Вто Ное 08, 2022 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
За спиране ще ми спрат, но до рилския няма да ме закарат. Освен ако се не случи, някоя загоряла врачанка да види в движение добрите ми страни ...
Пущаме кепенците другари, че темата доби несъвместимост с ореола на Йоан Рилски Чудотворец. Беше ми драго да си побъбрим!
Вто Ное 08, 2022 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
... Йоан Рилски Чудотворец...

Защо? Я прочети житието му да видиш в какви пътешествия е участвал, макар и послесмъртно? Това София-Търново - кокалците му изобщо не го броят, почти като автобусна линия. Отделно, без да го питат, и до маджарско е ходил на кралски разноски. Та чак там явно му е писнало от пътувания и решил да си поговори с любезните домакини, по начин, присъщ за светия. Оказало се, че разговор в крайна сметка не може да се завърже, дали щот бай Иван не знаел маджарски, или щот насрещната страна не говорела български... Завързали се обаче езиците на по-наглите сред тях... Та накрая, "унгарското правителство" в лицето на и.д. "крал", решило да пропусне по-нататъшното влошаване на отношенията поради осъществен престъпен състав, именуван със същата дума, но в друг смисъл, и понастоящем голяма част от кокалците отново се върнали тук....
Вто Ное 08, 2022 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Чаках, чаках па като не дойде Йоан при скитника, скитника отиде при Йоан. Накратко за общественият транспорт - разписанията от снимките по-долу казват почти всичко. В 7:00 има автобус от Блгд до Рила и там веднага пилигрима се прехвърля на друг от Дупница за манастира, който чинно чака да довтасате. После пладне, след като сте се препълнили с впечатления, чакате два рейса идващи почти едновременно към 16:50. Единият кара работници и всякакви други до Блгд, като в Рила има бърз трансфер, а другият е за Дупница и с него стигате до Рила и после чакате редовен към 18:00 за Блгд. Така че поне лятото превоз има.
Пътеката между пещерата и манастира е ясно проследима, лека, прохладна и водоснабдена при аязмото над пещерата и чешма между Св. Лука и Покров Богородичен, където минава и пътеката.
Пещерата или т.н. Стара постница е далеч по-интересното място, но то си зависи от човека. Мислех че е високо за влечуги, но от разговора с човека грижещ се за малката черквица с гроба, научих че такива се намирали - смоци и вероятно усойници. До преди 4-5 години под черквата дълго време е живял смок, в добросъседство с клисаря, докато един ден изчезнал, вероятно убит от благочестив посетител.
Мобилизирах си болните кокали заради мощите (до които не можах да доближа, заради украсяване на храма за патронният празник), чудотворната икона, Рафаиловият кръст, гроба, аязмото, молитвената скала и разбира се пещерата с "провиралката". Ами проврях се ...
И видях с очите си повредено Ферари. Трябваше да се щипя и прочее Smile
Препоръчвам добрият за цената си хотел Корона, с базови екстри и пицария Наполи с невероятно вкусни бургери.

Част от снимките на:
https://photos.app.goo.gl/FEe3Y6vyRz9mXjjA8
Нед Авг 20, 2023 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov