ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ако имаш предвид околностите на х. Лагера в Пирин -- не е там. Не е в близост до хижа.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Май 14, 2023 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заприлича ми на едно от Смолянските езера, а отзад като да надничат Кайнадина и Кокошката, а пък подобна е и гледката от горното езеро над Тръстеная, с надничащите баири на Яворец и Врачанския балкан, което ме предположение бе отхвърлено. По разни планински гьолове дето са ми познати и по тъмно, тези доближават снимката.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Май 14, 2023 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
В Родопите е. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Май 14, 2023 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Широка Поляна остана, макар миналата седмица да се разходихме тъдява, докато я няма тълпата, нещо ми липсва да е оттам ...

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Май 14, 2023 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Да, от северния бряг (или дори дъното) на Широка поляна е снимано. Ето още два кадъра от същото място:

https://www.fineartshot.com/gallery/003/
https://www.fineartshot.com/gallery/the-stone-composition/

Аз бях убеден, че е в Родопите. Отначало се насочих към Беглика, но не открих мястото там. После се насочих към Широка поляна, а накрая открих и горните две доказателства.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Май 14, 2023 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Първото "предаване на живо" от Червената планета започва след 5 минути:

https://youtu.be/4qyVNqeJ6wQ

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 02, 2023 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Някой успя ли да зърне кометата Нишимура тези дни? Аз зяпах на изток тази стурин, но видях само Луната и Венера. Може би твърде светлото небе над София спомогна за неуспеха, макар че се бях въоръжил с бинокълче.

_________________
http://www.hristoadventures.com
Вто Сеп 12, 2023 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Аз мисля че я видях - в източна посока, сравнително ниско над хоризонта, около 6ч40-6ч50м сутринта.
Вто Сеп 12, 2023 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Днес четох една статия от двама французи и един британец, в която те представят резултати от разчитането на заличен текст. Оказва се, че иде реч за ранен препис на част от загубения звезден каталог на Хипарх, запазена в палимпсест (древен ръкопис, чийто оригинален текст е отстранен чрез търкане или промиване, а след това страницата – или страниците – са използвани за друг, нов текст).



Впечатляваща е точността в определянето на координатите на небесните тела в труда на Хипарх (с грешки по-малки от 1°). Значително по-големите грешки в доста по-късния труд на Птолемей (живял и творил около три века след Хипарх) затвърждават предположението, че Птолемей най-вероятно е използвал (и) други източници, различни от каталога на Хипарх.

Интересно е също как понякога преписи на религиозни творби (в случая сирийски преводи на текстове от Йоан Лествичник) са водили до физическото унищожаване (но все пак не винаги чак до неузнаваемост) на важни научни резултати, които са останали ненадминати векове наред...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 19, 2023 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Доста дълго време няма писано по темата, но дано утре да има какво да се напише.

Тази вечер мисля да направя опит за наблюдение на кометата 12P/Pons-Brooks (http://astrocalendar.50webs.com/comets.html#12p).

Ще се вижда ниско над западния хоризонт след залеза на Слънцето (след 20 часа).
Планетата Юпитер ще е на видимо разстояние около 4 ъглови градуса от кометата (вляво и нагоре от нея).
Луната ще бъде тънък сърп на разстояние 3 ъглови градуса над кометата, тоест трите небесни тела ще образуват триъгълник.

Не знам дали кометата е достатъчно ярка, за да се вижда с просто око, но не би следвало да бъде проблем да се види през бинокъл.

Естествено, снимки с по-продължителна експозиция биха запечатали кометата на снимката, дори и да не се вижда с просто око.



П.П. За тези, които имат равен източен хоризонт – тези дни има сближение между планетите Марс и Сатурн – сутрин преди изгрева на Слънцето, ниско над хоризонта в посока азимут около 100 градуса.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Апр 10, 2024 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Страница 17 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov