ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проект за нов правилник за създаване и маркиране на маршрути
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Проект за нов правилник за създаване и маркиране на маршрути
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
stealth, само да кажа, че нито едно от нещата, които си написал, нито го има в моя текст, нито произтичат от него. Може би трябва да го прочетеш с разбиране? Иначе, ако искаш да се правиш на остроумен, нямам никакви проблеми Very Happy

vaskoo, дадох за пример табелите на Димо Колев, не самия него, а Алпите от гледна точка на стопанисване на пешеходните маршрути (почистване, маркиране...). Този правилник се прави именно за да не тръгнат всички с четките да боядисват, защото то и сега го правят и резултата е на лице (неправилно поставени марки, безумни мацаници, поява на нелогични цветове, маркиране в защитени местности...). Естествено най-голяма вреда донася усвояването на средства от проекти, в които е включено маркиране и други дейности, защото там мащаба е много по-голям, а глупостите - по-идиотски. А за институциите - в резултат на Димо Колев, васко Тодев и компания започна сътрудничество с институциите, например горските стопанства да пазят паркировката, и като изобщо пешеходните маршрути. Всъщност основната цел е да бъдат признати пешеходните маршрути за туристическа инфраструктура и те да не бъдат унищожавани и прегражнани от горски и ловни стопанства, собственици на горите, частници. Ако се появи проблем по някой от маршрутите, той да се решава, а не просто маршрута в някаква част да изчезва.

Всъщност за мен, (каквото мнение изказа Владо, предполагам и други мислят така) основния проблем е почистването на маршрутите. Аз без маркировка се оправям достатъчно добре, докато храсталаците ме побъркват и съм склонен да променя програмата, заради обраснали участъци. Минах по една пътечка, която облагородих преди 4-5 години (между Косово и Хвойна). Покрай Ковида и войната чужденците (които осново минават по нея) ги нямаше - в резултат маркировката си стои и нищо и няма, но трябва да се мине и да се поизчисти на няколко места...
Чет Окт 19, 2023 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Утре отивам в Орехово, не си почерпил, не сме разчистили, или не си казАл. Croc
Относно маркировката, аз също нямам нужда от нея, но доста хора си я търсят, поне засега. Иначе мисля като Владо, че в близко бъдеще сте стане излишна.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Окт 19, 2023 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Еее момчи, добре дошъл отново. Ти сега специалист по алпинизъм и вече по маркиране. Айде вкарай ме малко в системата и аз да стана някой спец, пък ще се отчитам с процент SmileSmile .. Като гледам сега горещата тема е маркировката, ама то май ако е няма, каква ли дейност ще отчетем пред министерството ? Smile Че да ни дава пари а ?
Чет Окт 19, 2023 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo, ако може и да прокараш началото на Орехово - Косово над овчарника, че там направо съм объркал нещата Very Happy Very Happy Very Happy Реших да оправя една зелена маркировка, че беше зле направена и еднопосочно, но явно е била и сбъркана в началото, но късно го разбрах, та сега си има и екстра - кучета в началото. А то трябвало да се минава по-отгоре, ма кой да се сети и да пита, разчитах на колегите преди мен Laughing

Иначе по Косово - Хвойна за сам човек си има цял ден работа, понеже е по-"нископланинска" и растителността доста бързо е завзела територията...

Еее, Калоянчо, добре дошъл, специалисте по мрънкане във форума, забрави ли, че аз работя в планината, не само водя такива като теб, и други работи правя, като се наложи.
Досега не са ми давали пари за маркиране или за разчистване (или за екипиране на катерачни обекти), но няма да откажа ако решат да дадат, защото си е работа Wink Обикновено това се върши от доброволци, и то не само у нас, та скоро няма да стане. А с министерството работим по други теми, не съм в групата по въпросния "меморандум"
Пет Окт 20, 2023 6:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
. А с министерството работим по други теми, не съм в групата по въпросния "меморандум"
... Други сериозни теми обсъждате а ? Smile Ама засега не казваме какви са Smile и колко струват. Аз съм сигурен че ще зарежеш френските баби, още в момента в който ти се отвори възможност Smile

Шегувам се .. В крайна сметка тази работа трябва да се свърши и е хубаво, когато хора които се занимават с това го правят. Само не забравяйте да спазвате най-важното нещо. Прозрачност .. защото по принцип на хората им е омръзнало от обратното Smile
Пет Окт 20, 2023 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
vaskoo, ако може и да прокараш началото на Орехово - Косово над овчарника, че там направо съм объркал нещата Very Happy Very Happy Very Happy Реших да оправя една зелена маркировка, че беше зле направена и еднопосочно, но явно е била и сбъркана в началото, но късно го разбрах, та сега си има и екстра - кучета в началото. А то трябвало да се минава по-отгоре, ма кой да се сети и да пита, разчитах на колегите преди мен Laughing

Иначе по Косово - Хвойна за сам човек си има цял ден работа, понеже е по-"нископланинска" и растителността доста бързо е завзела територията..."


За пътеката от Хвойна и над кариерата и за Косово, то си е два дни работа и 3 дни софра.
За зелената над Орехово, дето е част от Хвойна-Елидже, мислех си, че само ние и овцете ходим по нея. Минаваме под овчарника и край торището, после нагоре през бодливия храсталак към футболното игрище. Аз пък чопля там пътеката от зелената за Еремлиица.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Окт 20, 2023 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Хвойна - Елидже е една измислица, по един проект... Аз от Орехово за Косово ходя, горе по билото на места, където не е път обраства с трева, там само често преминаване помага, и стръмното слизане към Косово е дивичко и трябва да се подържа.

Иначе Хвойна - Косово само слизането към дерето от мястото с гледката към Ропката е обраснало, и после след овчарника (изоставен вече?) трябва да се орежат храстите. Двама човека с лозарски ножици на разходка и раздумка ще го направят, а иначе обичам родопските софри! Very Happy

И двете маркировки съм се старал да са пестеливи и по старите маршрути, само тази към Хвойна минава по високо в един нов участък над едно свлачище, чичо Любо от Орехово (лека му пръст) ми погна за падналите големи дървета, но сега гледката от по-високо си заслужава.

Има смисъл от припознаването на пешеходните маршрути като туристическата инфраструктура, за да може да се опазват и да се маркират по един стандартен начин. Няма лошо и ако държавата отпуска по някой лев за подръжката, през БТС, общини или др., защото ако се остави на самоорганизиращи се доброволци, някои маршрути просто ще изчезнат.
Съб Окт 21, 2023 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...ако се остави на самоорганизиращи се доброволци, някои маршрути просто ще изчезнат.

"Маршрути" изчезват понякога заради недобра преценка при прокарването им, която не взима предвид в достатъчна степен обичайните природни явления в съответната местност. Например из небезизвестното Джафар дере -- маршрут описан в пътеводител, по-късно маркиран от автора му, обсъждан многократно във форума и заличен от природата почти до непроходимост за броени часове. Моят житейски опит е, че обобщенията, включително за хора и организации, рядко са най-подходящия начин за отсяване на доброто. Всеки би могъл да сбърка, лошо е когато упорства повтаряйки едни и същи грешки или дори се опитва да ги превърне в обществена норма.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Окт 21, 2023 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Движение по темата:

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма
https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/165507
и директно към pdf файлът - https://www.parliament.bg/bills/49/49-454-01-58.pdf
Пон Апр 22, 2024 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov