ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изкачване на връх Пирин (Голяма Джинджирица)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Изкачване на връх Пирин (Голяма Джинджирица)
Автор Съобщение
mirosllaw



Регистриран на: 21 Сеп 2011
Мнения: 81
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вчера (23.09.2023)се качихме до вр. Пирин от Кулиното. По черния път маркировка няма, но след отделянето на пътеката от пътя маркировката е много добра. Пътеката е просечена и разчистена много добре - благодарности за човекa/хората, които са го направили. По камъните допълнително има и пирамидки. Качихме се за четири часа и петнадесет минути.
Нед Сеп 24, 2023 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение от хижа предел Отговорете с цитат
маркировката откъм хижа Предел ще я довърша както и досега. Поддръжката-също. Осигурявам я, когато е възможно. Новите табелки май ще е по-добре да останат за пролетта. Готови са. Само да се сложат. То може и да направя още 1-2
Вто Сеп 26, 2023 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Клековата джунгла Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=6NdDU6MeDg0
На 2:10 ясно се виждат корените, които смятам да махна. Нямам представа каква е надморската височина-сигурно е над 2000 метра. точно при тези корени трябва много да се внимава къде се стъпва, защото поемаш голям риск от счупен крак. Предполагам, че е работа за около 1 час.
Пон Окт 23, 2023 7:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: Клековата джунгла Отговорете с цитат
nickbaizel написа:
https://www.youtube.com/watch?v=6NdDU6MeDg0
На 2:10 ясно се виждат корените, които смятам да махна. Нямам представа каква е надморската височина-сигурно е над 2000 метра. точно при тези корени трябва много да се внимава къде се стъпва, защото поемаш голям риск от счупен крак. Предполагам, че е работа за около 1 час.


Ехааа на твоята пътека на която си се мъчил, правят клипчета да печелят пари .. Много тъжна е днешната реалност Smile) ... Сега след меморандума, ще идат да направят едно официално рязане на лентата от БТС, МТС, разни войводи и алпийски водачи и ще вземат някой лев за твоя сметка... Ти черпиш Smile
Пон Окт 23, 2023 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да режат. Правил съм и правя каквото мога. Що глупости съм се наслушал по мой адрес, цяла книга мога да напиша. Щяха да направят огромна услуга да режеха по малко клек-с ножица, поне клоните да не се пречкат, но не го правят и няма да почнат да го правят. Било е време и е имало време, когато пътеката е била често използвана-вижда се къде е била, нагоре дори има едно дебело стоманено въже-колкото е останало, цялото е ръждясало. Един приятел предполага, че може би са го използвали за сваляне на трупи. Чувал съм разни истории-че е имало планове и заслон да правят, покрай строежа на хижа "Предел" но нищо не са направили. Нямам представа кой е правил първоначалната маркировка, тя беше само в бяло, но така съм се блъскал заради тая маркировка че не е за разправяне. Покрай писането на разни меморандуми никой не казва, че има места, където 10х10х10 размер маркировка не се вижда. Особено в джунглата под връх Пирин. И че има места, където трябва да е много по-начесто. Ама какво ли разбирам аз?! Не пиша аз меморандуми, прост човек съм не разбирам такива завързани думи.
Вто Окт 24, 2023 4:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Маркировката 10х10 е за естети минималисти, тук мацащите правим такава за туристи, кой недоскив, кой неориентиран.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Окт 24, 2023 8:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение това е забавно Отговорете с цитат
https://www.planinite.info/Patepisy/Javorov_Predel_Jasen.htm


не се хваля, не се дуя като паун, но така беше преди моето т.нар "мацане" по Пътят на скаутите от хижа Предел. Особено на гората "влизаш с дрехи-излизаш гол" още се смея. Но хубаво е написано и е смешно
Сря Окт 25, 2023 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: това е забавно Отговорете с цитат
nickbaizel написа:
https://www.planinite.info/Patepisy/Javorov_Predel_Jasen.htm


не се хваля, не се дуя като паун, но така беше преди моето т.нар "мацане" по Пътят на скаутите от хижа Предел. Особено на гората "влизаш с дрехи-излизаш гол" още се смея. Но хубаво е написано и е смешно


сто процента, ще прочета и този разказ Smile
Сря Окт 25, 2023 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
уикенда ще опитам да се кача с колата до 41.858271, 23.317902 и да направя кръгов маршрут през Даутов и Пирин(смятам го около 10км което ми се струва разумно). Чудя се да си взема ли щилката и да реша въпроса с клека, но се притеснявам че ще се качат да проверят колата след като им даде сигнал че съм минал нагоре покрай кулиното, и вероятно ще ме изчакат да се върна при нея..
Чет Окт 26, 2023 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dilaro2 написа:
уикенда ще опитам да се кача с колата до 41.858271, 23.317902 и да направя кръгов маршрут през Даутов и Пирин(смятам го около 10км което ми се струва разумно). Чудя се да си взема ли щилката и да реша въпроса с клека, но се притеснявам че ще се качат да проверят колата след като им даде сигнал че съм минал нагоре покрай кулиното, и вероятно ще ме изчакат да се върна при нея..


Абе, ще излезеш най-големия престъпник, по - добре да сте повече хора Smile .. Ако ходиш, напиши и ти един разказ, като ти остане време.
Чет Окт 26, 2023 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение не поемай излишни рискове Отговорете с цитат
че тия умници само се чудят кого и за какво да глобят. както казва Йоан Калчев(добър мой приятел, който ми помага когато може) пусне ли се резачката цялата котловина ще заехти. Ония корени, на които съм им вдигнал мерника са меко казано отвратителни. Единият е дебел почти колкото човешко бедро. То няма да стане от един път рязане-имам предвид ще се реже и отгоре и отдолу. За около 1 час работа е според мен. Но това означава 2 резервоара горивна смес плюс отделно количеството масло за веригата. Може да се заядат като видят, че си с кола еле пък ако носиш бензиновата резачка. Аз затова ще го правя от Предела-резачката в калъфа, а кълъфа в торба. Минат ли се вече хотелските комплекси-калъфът през рамо или в ръка. Въпросът е да се стигне до поляната Уиски, където да се лагерува и на следващия ден нагоре за подрязване на клека. Не е за един ден. Както и да го въртя и да го суча-не става за един ден. резачка плюс гориво и масло плюс лични предпазни средства(аз без каска с антифони и мрежа няма да режа) е към 10 килограма. Де факто още една раница-нали човек трябва да носи храна, а и вода-в циркуса вода няма. както и да го мисля-думата е само една-ХАМАЛОГИЯ. Трябват поне двама човека.
Чет Окт 26, 2023 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Понеже тая работа е ... Абе не е предвидена като разрешена, пуснете тук и отдалече някоя инициатива за маркиране, пък измежду четките се намират и флоропремахващи уреди, кои ръчни, кои механизирани.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Окт 26, 2023 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение правя го, когато и колкото е възможно Отговорете с цитат
то за самото маркиране няма как да се заядат-не се прави нищо незаконно, то влиза в "други дейности незабранени от закона" както пише в документ за регистрация на фирма. Над хижа Предел, като се изключи бялата маркировка, която вече почти я няма-никой не прави нищо. Единствено тези, които се качват нагоре за дърводобив донякъде поддържат пътеките да не обраснат съвсем. Тя бялата не знам кога и от кого е правена, но си е била дотам-никаква поддръжка, нито дублиране с цветна. Червената(между двете поляни и нагоре) е още по-стара-веднъж се запознах със стареца, който я е правил. но човекът вече не можеше да се качва до горе да я поддържа. Той може и вече да не е жив. Когато го качихме първоначално откъм хижата ходихме повече от веднъж, за да видим точно откъде се минава. Затова и оттогава на тази пътека й излезе името Пътят на скаутите. На Еверест-Път на яковете, тук-Път на скаутите. Едно от малкото места, на които съм бил на границата да се загубя. Оттам и идеята за маркирането. А че има кабинетни плъхове, на които не им харесва-има ги. Ама пръста си не мърдат, ако се заговори за маркиране и почистване.
Пет Окт 27, 2023 4:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат

По голяма резолюция https://prikachi.net/images/2023/10/30/IMG_20231029_150758.jpeg
Предполагам извършителя е сред нас тук, поздравления за добре свършената работа! Има и заготовка за малка пейка, супер полезно!
Колкото до клека, бях останал с впечатлението че е по страшно положението. 30те секунди необходими за преодоляването му бяха най приятната част от маршрута, защото не скачам по морени. Който ходи да си вземе чифт резервни краченца.

Във "Къде се мотахте последно?" описах и други места със водоизточник във района както и някоя друга снимка от вчерашното ми ходене в района.
Поздрави!
П.с. Ако някой ходи от Кулиното и намери загубен тас, моля да ме уведоми къде е Laughing
Пон Окт 30, 2023 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение :) Отговорете с цитат
доколкото помня, това май е последното място, където има вода. Браво за табелата. Аз съм приготвил и мои-дървени, но ги оставям за пролетта. Въпросът е да стане по-приятно за ходене и в същото време да се запази да е диво. Не си и поставям за цел да правя пътека за най-масово ползване. Но когато съшествуваше само маркировката в бяло беше жив ужас. А на сняг-още по-лошо! Добрер че когато започнах да ходя там и зимата вече познавах пътеката доста добре. Говоря за пътеката от Предела. Бих направил и метални табелки, но повече ми харесва да работя с дърво. Само лакирането им трябва да се поддържа. И да се подменят винтовете, евентуално. Другата ми идея е на поляната Уиски да направя заслон-наклонен между две дървета, няколко човека да могат да се скрият от по-сериозна буря. Паднали клони наоколо много, а и може да се окаже животоспасяващ.
Вто Окт 31, 2023 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov