ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хасковски монумент Света Мария със сертификат от Гинес

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Предишната тема
Следващата тема
Хасковски монумент Света Мария със сертификат от Гинес
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Хасковски монумент Света Мария със сертификат от Гинес Отговорете с цитат
Доста време се чудих дали да го предлагам тук. Ама, като има всякакви манастири и подобни чудеса...
Като начало да видим снимките:

https://photos.app.goo.gl/BZx7q8Rju2dU8zG88

Снимките не са правени в един ден, хвърлял съм по кадър, когато съм се мотал наблизо. Сега малко информация с малко мои коментари.
Когато бях дете, над града започнаха някакъв проект за паметник, тогава идеализиран, сега отречен, разбира се. В хасковкия сайт има нещо за него, но се съмнавам в досотоверността му.

https://www.haskovo.net/news/215333/nameriha-sartseto-na-danko-v-plastmasovi-shtaygi

Злоупотребяваше се с едно романтическо произведение на Максим Горки. Години наред стоя един сив, груб, недовършен паметник.... Трябваше или да го бутат, или да го преправят. Преправиха го...
Стана това:

"В град Хасково се намира най-високата в света статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът е открит през 2003 г. с водосвет от митрополит Арсений, а само две години по-късно, с внушителните си 32,8 м. височина, е вписан в книгата „Световните рекорди на Гинес“, раздел „Религия“.

През 2009 г. влиза и в листата на Стоте национални туристически обекта на България под номер 72.

Автори на статуята са скулпторите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив. Изработена е от полимер-бетон и тежи 80 тона. Монументът е поставен върху 17-метров постамент, в основата на който има малък параклис „Рождество Богородично“.

Символът не е избран случайно. Божията Майка винаги се е считала за покровителка на града. Празникът “Рождество Богородично“ , който се почита на 8-ми септември е един от най-големите християнски празници. От 1993 г. този ден е приет за празник на град Хасково."
======================
Личните ми коментари са леко иронични. Кметът Георги Иванов леко "изнасили" общинските слежители и учители да станат спонсори на инициативата. Съпътстващата монумента камбанария бе строена от разградски турци и предизвика иронията на гражданите. Но... вероятно всеки дворец или катедрала са строени така - от някой нахакан сатрап, за да се превърнат в забележителност.

Wink
Пон Дек 18, 2023 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov