ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътепис: Е3 КЕ - по Пътеката на едно приятелство

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Пътепис: Е3 КЕ - по Пътеката на едно приятелство
Автор Съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Пътепис: Е3 КЕ - по Пътеката на едно приятелство Отговорете с цитат
Здравейте

Най-накрая завърших пътеписа за тазгодипното си преминаване по "Пътеката". Беше готов още в края на август, но пусто време за редакция и качване на снимки - все не стигаше.

Надявам се да ви хареса. Бих се радвал на Вашите коментари.

https://bulgariane3.blogspot.com/

Весела Коледа на всички!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Дек 26, 2023 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Надявам се да ви хареса. Бих се радвал на Вашите коментари."
===========
Чел съм поне 10 пътеписа за този маршрут, два съм редактирал.
Признавам, че не разбирам тази идея, освен като... поклонение. За мен туризмът винаги е бил начин да се окажа на място, по-интересно или по-красиво от това, на което работя или живея. Гледките осмислят физическите усилия, иначе мога да навъртя едни калории на велоенергометъра, така ли се казваше?
Части от Ком - Емине съм минавал, бил съм и в двата края. Никога не съм почувствал желание да мина разстоянието от Еленски проход до морето. Вие сте го поискали, осъществили сте го, надявам се това да ви прави щастливи.
Всеки сам знае кое е най-доброто за него.
Пожелавам ви още много сбъднати проекти!
Успешна 2024година!
Wink
Вто Дек 26, 2023 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за завършеното приключение, Светли!
Още по-големи поздравления за пътеписа, че намери време и сили за описанието, на мен ми хареса!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Дек 26, 2023 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Идеално е. Може би трябва да го прочета още веднъж. Две неща обаче запомних. Едното е водата и се учудвам че не си ги знаел тези неща. По принцип си е доста опасно дори и да не я изгълташ на екс. Ако си загрял много, всяка една глътка може да ти докара проблем ...

Затова в този случай основно правило е да се пие малка глътка и да се задържи в устата, ако не може да ти понесе устатата, плюеш част и гълташ част от водата, която вече се е затоплила. Може и да се напълнят шишетата и едно от тях да се сложи в пазвата, хем охладжа, хем след 15 минути може да се пие.

Зимата е същата работа, винаги едно шише вода в пазвата, защото иначе замръзват в раницата и няма как да се пие .


А едно от забавните неща за мен е заслон Орлово гнездо и директния маркетинг. Човека който аз видях е месеря от този филм с анджелина джоли и макевой, ако се сещаш...

https://en.wikipedia.org/wiki/Wanted_(2008_film)

Същия човек прояви нула внимание към мен, само ми каза да ходя на Дерменка ако искам вода .. Но аз все пак си взех една фанта. Това което запомних от него е асоцията с филма и безкрайно нечистоплътния му вид. Smile .. Някъде даже съм писал из форума, обаче при едни условия всички ние оценяваме местата по различен начин Smile
Чет Дек 28, 2023 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Признавам, че не разбирам тази идея, освен като... поклонение.

Здравей! А съм Православен Християнин. Поклоннически преход за мен бе по-скоро посещението на п-в Атон с преходите между съответните манастири. Тук по-скоро исках да покажа на себе си, че мога. А и това е моят начин на почивка. Пише го във въведението на пътеписа.

Цитат:

За мен туризмът винаги е бил начин да се окажа на място, по-интересно или по-красиво от това, на което работя или живея. Гледките осмислят физическите усилия, иначе мога да навъртя едни калории на велоенергометъра, така ли се казваше?

На 100% подкрепям написаното и ако прочетеш внимателно пътеписа - определено съм го постигнал. От твоя прозорец знам, че се виждат Родопите. От моя в Плевен виждам Панорамата и то само през зимата, като паднал листата на дърветата. За това планината и гората са ми толкова на сърце.

Цитат:

Части от Ком - Емине съм минавал, бил съм и в двата края. Никога не съм почувствал желание да мина разстоянието от Еленски проход до морето. Вие сте го поискали, осъществили сте го, надявам се това да ви прави щастливи.


В интерес на истината след Елено-Твърдишкият проход също има интересни неща. Примерно горите в резерват Бяла крава са много красиви и е наистина приятна разходката из тях. Около Риш също има приятни горски пътечки. Планината тук е много различна от това, което сме свикнали да виждаме. И не само пътеките са важни, а и с кого сме там. Ти знаеш перфектно, че и Родопите са много различни в отделните си части. Следя постовете ти с интерес!
И аз бях минавал по-голямата част от преходите на парче, но когато са сляти е различно. Нашите спътници не бяха правили почти никакви преходи в Стара планина и за тях бе супер интересно и буквално за тях всеки ден бе една малка изненада.
Колкото до мен - асматик съм и по това време на годината обикновено имам здравословни проблеми. За дните по време на прехода Ком - Емине, така и не разбрах къде точно в раницата си нося помпичката. Да не говорим поради липсата на обхват, колко разговори съм пропуснал и това, колко нерви и ядове ми е спестило Smile

Цитат:

Пожелавам ви още много сбъднати проекти!
Успешна 2024година!
Wink


Успех и на теб! И най-вече здраве! Ако все още имаш някакви колебания, защо сме направили Е-тата, пробвай не с този, а примерно с пътеписа за Е8, който е в подписа ми. Ако трябва започни от деня, в който навлизаме в Родопите. Сигурен съм, че като човек, който обича планината и приключенията - ще намериш отговор на всеки въпрос. Благодаря ти за коментара! Не се познаваме лично, но съм сигурен, че на по бира би се получило хубава дискусия и съм убеден, че и ти имаш доста истории за разказване.

Васко, ако знаеш само, колко сме те споменавали по време на целия преход. Даже ако си спомняш, като бяхме на Тошкова чешма ти звъннахме, да те чуем Smile Искрено се надявам да ти е харесал пътеписът. Не е на Родопска тематика, но става!

kaloyanv, градски, много интересен пост от твоя страна!
За водата уж знаех ... но всеки има моменти, в които просто не мисли. За това споделих тази случка в пътеписа си, за да не повтарят моите глупости и другите туристи. Зимата колкото и тъпо да звучи нося по 2 термоса - с чай и с вода стайна температура. Ще ми е за урок. По принцип пия доста вода и липсата и много ме мъчи.
Колкото до бачи Кольо - нямаше сила, която да ме накара да спрем там, но просто така се развиха нещата. Беше жега, бяхме гладни ... Имаше и 2-3 коли с авто туристи, към които също с голямо внимание се отнасяше. До сега не бях контактувал с него. Иначе по едно време дойде при нас, каза от кое село е, говориха си за готвене с Ани и Велко ... За филмът не се сещам.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Дек 30, 2023 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:


Васко, ако знаеш само, колко сме те споменавали по време на целия преход. Даже ако си спомняш, като бяхме на Тошкова чешма ти звъннахме, да те чуем Smile Искрено се надявам да ти е харесал пътеписът. Не е на Родопска тематика, но става!


Светли, на другия ден след като сподели за липсата на вода при Тошкова чешма, докладвах и във форума. Няма да питам как сте ме споменавали, радвам се че нямах леко отчаяните обаждания от Е-8. А за Родопите ...щъкаме си навсякъде, Балкана, Рила, Краище, разни други, ако не вярваш, прескочи в темата за познаване на чуки и баири, няколко старопланински ги отгатнах, че и не толкова популярни. Поздрави от Родопа

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Дек 31, 2023 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix, завърших четенето тази сутрин с кафето.

Макар че, едва ли ще направя Е3 в близките години, ми беше изключително интересно да прочета за цялото приключение.
Отлично ги правиш пътеписите и е хубаво, че още има пътеписи. Сякаш почти всички вече правят видеа, но на малцина им се отдава да са ниво.

Поздравления за голямтото Е. Мога да си представя какво удоволствие е да завършиш проект, който се разгръща в рамките на няколко години! Smile
Нед Дек 31, 2023 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И едно огромно БЛАГОДАРЯ от мен , за споделеното . Днес най=накрая намерих време да прочета пътеписа Ви и да си спомня , че и аз от 20 и няколко години все отлагам прехода .
Радвам се и малко завиждам за изживяното .
Бъдете здрави и усмихнати през Новата 2024 г .
Нед Дек 31, 2023 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за интересния пътепис, Svetlix. Прочетох го с голямо удоволствие! Много поздрави на Дани, с когото май повървяхме хванати за ръце край Арабаконак преди години. Може би скоро ще дойде време и той да мята крачоли из планините с вас.

Освен трите, които споменаваш, има и още една малко известна ЖП линия, която (е трябвало да) преминава през Стара Планина:

Изоставената черноморска железница

Сякаш беше ставало дума за нея и тук, в Планинарския форум, но не се сещам кога/къде...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Яну 03, 2024 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Чудесен пътепис, Svetlix!
Четох с интерес - преживял си нещо незабравимо и още по-незабравимо си го разказал! Smile
Чет Яну 04, 2024 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Светльо, беше ми много интересен пътеписът ти за Е8, когато го четох преди време и сега с още по-голям интерес изчетох за преживяването К-Е.
Браво, много добре ти се е получило и ви завиждам за това, което на мен ми е все още в плановете само. Както се казва - на един дъх го изчетох. Имах чуството, че съм го минал с вас.
Благодаря за споделянето, живи и здрави бъдете и дано планината ни срещне някъде!
Пет Яну 05, 2024 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за хубавте думи!

vedrin, с Дани наистина ходихте под ръка на Арабаконак. Той все още помни, че е бил там и сте ремонтирали чешма. Между другото той отдавна е запален планинар и често с малкото му братче ги водим с нас по планините. Даже и няколко деца в детската градина на малкия сме запалили и водим ги водим насам-натам.
Колкото до тунел Кошарица - чел съм доста и от разични източници. В строителният форум SkyScrapercity имаше доста изписано по въпроса. И все пак стигаме до култовият виц "Като чули в Япония, че от София до Бургас се стига за около 8 часа с влак и японците били убедени, че България е голяма горе-долу като Китай" Smile

Yan4o, aliosha77, Димов, благодаря за коментарите. За Ком - Емине никога не е късно. Пожелавам ви един ден да сбъднете тази мечта и да разкажете. Определено има магия в този преход!

Между другото споделих този пътепис с колегите си, които не са планинари. Но те освен колеги са ми и дружки в службата. Техните коментари бяха доста интересни и реших да споделя някои от по-интересните с вас. Надявам се да ви е интересно Smile Нарочно няма да им пиша имената, че светът е малък.

Отивам на работа и след като се съблякох слязох на долния етаж да пием кафе/вода и на лаф. Колега споделя, как е минала вечерта му:
Цитат:
Вчера така ме бяха издразнили, че не е истина. С огромно нетърпение се прибрах вкъщи след работа и гледам - Светльо пуснал някакъв пътепис. Помислих си "Я да почета малко да се откъсна от всичко и да не мисля за работа". Отварям го почнах да чета въведението. Ми то в това въведение само колеги и началници! Аман! Това не става за четене ...


Следобед пък бях в друг офис и там виждам една колежка, която обожава да пътува, но не обича да ходи пеш.
Цитат:

Тя: Светльо, вчера почнах да ти чета пътеписа.
Аз: Харесва ли ти, интересно ли ти е?
Тя: Аз мразя да ходя пеш, но при положение, че някой друг е ходил и разказва за места, на които няма да отида - много ми харесва! Дългичко е, но ще го изчета до края!
Аз: До къде стигна?
Тя: Много тегаво ми беше там по баира нагоре, където се отклонихте от пътеката след Витиня и съм заспала някъде малко след Арабаконак ...


Една от Мениджърките пък направо ми се обади по телефона и сподели ...
Цитат:
Теб те познавам, Ани е ясна, но си мислех, че това ще са имената. Но като почнах да чета - гледам някакви малки имена - Боби, Тони, Ицо ... това ако не са нашите хора.. После се сетих, че цялата случка с организацията се случи, докато беше при нас. Готино е като се чувстваш част от историята и част от нея се е случила пред очите ти!


А това ми е любимото ...
Цитат:
Верно ли 19 дни и нощи беше през цялото време с жена си и си си починал? Да бе!


_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Яну 07, 2024 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за завършеното приключение!
Благодаря за споделените впечатления!
Адмирации за труда да напишете пътепис. Особено в днешно време, в което всички смятат, че като публикуват едни снимки и всичко са казали. Започнах да го чета. Хареса ми. Ще кажеш пак съм на Пътеката.

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Нед Яну 07, 2024 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov