ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хърватия, Плитвички езера, Кърка.... Въпроси

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Хърватия, Плитвички езера, Кърка.... Въпроси
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Хърватия, Плитвички езера, Кърка.... Въпроси Отговорете с цитат
От няколко месеца ми се въртят в главата едни хърватски забележителности.
В началото бяха само плитвичките езера.
Четох, правих вариант да спя в Славонски брод, да не е наведнъж пътят:
"ПЛИТВИЦЕ
Водопадът е разположен на езерата Плитвице – карстови образувания в най-стария национален парк в Югоизточна Европа, разположен в планините на Централна Хърватия, на границата с Босна и Херцеговина. 16 отделни езера (група от 12 високоразположени и група от 4 по-нискоразположени) формират естествени терасовидни възвишения на надморска височина между 636 м. и 503 м. Водата, която изтича от най-нискоразположеното езеро дава началото на река Корана (Korana). "
Хасково - Плитвице: 1144 километра, 12 активни часа.
Хасково - Славонски брод: 830км, примерно 9 часа. С две нощувки става.

Колкото четеш, толкова повече възможности откриваш:
Ами Дубровник не бил голям град,40 000, мразя бутаница, а ако ида през април или май, ще е спокойно, дай Боже! Пък красиво!
Хасково - Дубровник: 940 през Босна. Вероятно 12 часа.

Преди малко, четейки разбрах, че не всички водопади, които съм гледал, са покрай Плитвице.
" Кърка
Паркът има площ 109 км² и е разположен по протежението на река Кърка като само на две места в южната му част се отклонява на няколко километра от течението ѝ – при град Скрадин и покрай река Чикола, приток на Кърка. Самата река е дълга 72 км и през 2/3 от дължината си преминава през варовиков каньон с дълбочина над 220 м, проправяйки си път към устието си на Адриатическия бряг.

В границите на парка попадат седем големи каскадни водопада с общ пад на водата 242 м. В горното течение на реката се намират два от тях с височина по 10 м, при навлизането на Кърка в областта Книн е водопадът Велики Бук (20 м), а в долното течение са водопадите: Билушич Бук (19,6 м), Бърлян (15 м), Манойловац (84,5 м), Рошки Слап (25,5 м) и най-дългият от всички – Скрадински Бук (37,5 м), който е и най-величественият."
Shocked Shocked Shocked

Приемам съвети от хора, които са ходили и знаят къде са удобните места да се спи или неща, които е хубаво да се видят.
Благодаря предварително.
Пет Мар 08, 2024 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
На Плитвички езера, изглежда когато и да отидеш има много хора, ама много! Върволица!
Ние като ходихме, прогнозата беше за обилен валеж уж. Много китайци и са много нахални.
Спираш да снимаш и някоя китайка те избутва с ръка буквално, за да заеме мястото!
И това се случи няколко пъти, не е случайност. Confused
Аз може да съм преситен от водопади, та затова ми хареса само големия водопад в началото(78 m) и още един(28 m):





Относно Дубровник, спомням си, че не бях впечатлен особено. Изглежда очакванията ми са били по-големи.
Или по-скоро затова, че предишните дни бяхме посетили Черногорското крайбрежие,
което е много по-красиво(изключвам презастрояването), особено Котор и Которския залив като цяло!
Силно препоръчвам Которсия залив и селищата наоколо!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Мар 08, 2024 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Би могло да обмислите включване в разходката на Дурмитор:

Черна гора - Дурмитор - връх Боботов Кук (2523м.)

Църногорският Дурмитор

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Мар 08, 2024 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Този път ще тръгнем прекалено рано, в началото на април или май. Върхове над 2500 звучат странно, особено за април. Освен това този път ще водим и едно семейство, което хич не е по катеренето, пък и ние самите дръпнахме с възрастта. Подвизи няма да има поне до юни. Cool
Бих прочел нещо за място за нощувки около плитвичките езера? Question

Освен това прочетох, че Дубровник е зона, свободна от автомобили. Паркинги на входа ли има?
Пет Мар 08, 2024 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov