ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине (Е3): 2024 г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине (Е3): 2024 г.
Автор Съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Това, което виждате като очертан трак на сайта за проследяване, НЕ Е тракът, който му е зареден в часовника. Какво има в часовника и кой му го е дал, не ни е известно. Ясно е само, че не е съвсем прецизирано и понякога го вкарва в излишни приключения.
Колкото до рекорда - рекорд си е. Зимен рекорд, защото е астрономическа зима. И той искаше да има сняг, ама на - няма. За сметка на това има доволно количество дъжд, студ и кал. Никога условията няма как да се случат напълно еднакви. То и лятото не са еднакви. Един як дъжд и рекорда е заминал в небитието. Другият пък имал късмета да не го вали... Ето, и аз се стремя към под 6 дни и ако случайно уцеля по-хладно и облачно време (но без да вали), шансът ми да го постигна е значително по-голям, отколкото ако цяла седмица са рекордни жеги без едно облаче по небето, ама... късмет, каквото такова. За да са сравнително еднакви условията, трябва кандидат-рекордьорите да стартират заедно и в течение на състезанието пак не е ясно дали ще са им еднакви условията. Ето, аз миналата година преди Корита попаднах в периферията на бурята и почти не ме валя, ама на Партизанска песен по същото време е било ад Laughing
Съб Мар 09, 2024 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
Извинявайте, ама за какъв рекорд се говори, че нещо не схващам. Нито условията са еднакви. Аз не вярвам да е газил сняг кой знае колко освен “алпийската” част.
Опс, сега прочетох- той и не се напъвал да подобрява и признавал за условията. Явно зяпачите повече шумят Smile
Като цяло това с рекордите е супер тъпо, независимо зиме или лете, няма как условията да са еднакви. Може за лично постижение да си го правят де.


И аз така мисля. И точно затова го написах, че като няма пари в тази работа, не трябва да се говори и за рекорди. Но разни хора, разни идеали ... Но това което пише Борис, също е прав. .. Няма значение от условията, те не се броят за рекордите, има някои зимни минавания на 8000 метра, които са в по-добро време от летните ... Затова че .. Smile) .. ..
Азз също писах, че когато подсичаш по летните пътеки всички лавинарници, как да е зимно ... Smile .. Но пак наистина, зимата си е до 22 март.

Затова че е зимно преминаване и зимен рекорд Smile) ... А че едно време е имало метри сняг по целия маршрут и затова не е имало рекорди ... как да го кажем .. Аз знам от баща ми понеже той го е минавал със ски, за какво става въпрос, нищо общо сега Smile

П.С - и така като гледам ще е 8 дни и 16-20 часа. Въпроса е че вече няма балъци, да ходят да се морят и трошат... Преди беше Дизела, но той привличаше телевизии, рекламодатели и публика и беше "голямата работа" а сега вече не е интересно .. Понеже станаха много рекордьори и темата се изтърка .. Smile
Съб Мар 09, 2024 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Нищо не се е изтъркало, то сега почва! Laughing
Айде, честит ни нов зимен рекорд! Да последваме примера на Дани, щом той може, значи и ний трябва да можем! Very Happy
Нед Мар 10, 2024 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Нищо не се е изтъркало, то сега почва! Laughing
Айде, честит ни нов зимен рекорд! Да последваме примера на Дани, щом той може, значи и ний трябва да можем! Very Happy


Зависи от приоритетите. Ако имаш същото време като него за тренировки по цял ден и това да е основното ти занимание, може да стане . Но ако се занимаваш с други неща Smile по-трудно ще е.

По принцип и на мен така ми се ще. ДА си тренирам постоянно по планините когато ми се прииска ... Ама ... Smile

Иначе какво почва. Миналата година само Божидар тръгна да си подобрява рекорда, другите нещо ... няма други де .. Smile
Нед Мар 10, 2024 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Я да пиша аз макар и да е малко късно вече. Понеже ми се освободиха тази събота и неделя, мисля петък привечер с колелото да се кача от Бухово на х.Мургаш. Събота Мургаш-Кашана. И неделя Кашана-Свищи плаз и после слизане до село Ямна и от там до Етропололе ..... Ако някой има желание да заповяда ...
Вто Апр 02, 2024 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Я да пиша аз макар и да е малко късно вече. Понеже ми се освободиха тази събота и неделя, мисля петък привечер с колелото да се кача от Бухово на х.Мургаш. Събота Мургаш-Кашана. И неделя Кашана-Свищи плаз и после слизане до село Ямна и от там до Етропололе ..... Ако някой има желание да заповяда ...


Ако се качиш от Кашана до Свищи плаз по пешеходната, уж маркирана, пътека, която е най-пряка, и направиш един трак, който да заобикаля изворчетата от горната им страна, ще ми направиш услуга Laughing
Чет Апр 04, 2024 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
kaloyanv написа:
Я да пиша аз макар и да е малко късно вече. Понеже ми се освободиха тази събота и неделя, мисля петък привечер с колелото да се кача от Бухово на х.Мургаш. Събота Мургаш-Кашана. И неделя Кашана-Свищи плаз и после слизане до село Ямна и от там до Етропололе ..... Ако някой има желание да заповяда ...


Ако се качиш от Кашана до Свищи плаз по пешеходната, уж маркирана, пътека, която е най-пряка, и направиш един трак, който да заобикаля изворчетата от горната им страна, ще ми направиш услуга Laughing


Аз съм минавал много пъти от там и да ти кажа заобикаляне няма, вървиш по марката и там където животните са направили пътека, те обикновено заобикалят голямата вода, но все се гази, зависи и от сезона . Но там има доста вода, но е и много пряко, в сравнение с велосипедния маршрут.
Но пешеходното минаване от там събота е в плановете . .Мога и да видя стари тракове, къде точно съм минавал .. но си спомням винаги е било покрай маркировката, която така или иначе не си личи Smile
Чет Апр 04, 2024 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, една молба от мен:

Можеш ли да следиш състоянието на маркировката? И после да докладваш какво е положението в различните участъци? Ако можеш – прави снимки.

Относно маркировката от Кашана до Свищи плаз – преди доста години участвах в премаркирането на въпросния участък. После минаха някакви доброволци, които уж премаркираха отсечката и твърдяха, че вече те (и само те) се грижат за пътеките в България. Ако маркировката е зле, какво ще кажете да се съберем лятото и да премаркираме?




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 04, 2024 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Калояне, една молба от мен:

Можеш ли да следиш състоянието на маркировката? И после да докладваш какво е положението в различните участъци? Ако можеш – прави снимки.

Относно маркировката от Кашана до Свищи плаз – преди доста години участвах в премаркирането на въпросния участък. После минаха някакви доброволци, които уж премаркираха отсечката и твърдяха, че вече те (и само те) се грижат за пътеките в България. Ако маркировката е зле, какво ще кажете да се съберем лятото и да премаркираме?

Там така или иначе няма много места, където да се маже с боя... Маркировката още 2015-та беше от струпани пирамидки от камъни, а пътеката е малко условно понятие, минава кой където свари, животните и те правят сума ти пътечки... На мен зора ми е, че се очаква да мина оттам през нощта и хем трябва да е бързо, хем много държа да не се намокря, а това там и по светло е трудно да се постигне...




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Пет Апр 05, 2024 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... маркировката от Кашана до Свищи плаз ...

Ходих последно там преди няколко години, тъкмо бяха отменили карантията ковидна.
Тръгнах от Кашана по баш най-билната, т.е. с изкачване на вр. Капалу. След това слязох през рудниците до бившия лагер на геолозите.
До там е горе долу добре, може би защото е било и някак си личи и маркировката не е проблем и дори да я няма.
До златишката мандра иди дойди, става с малки забележки, но после си е направо за навигация. Не за друго, ами има всякакви горски пътища, и поне на разклоните да имаше по стрелка или марка тип стрелка.
Най-опасни са поляните - излизаш и после на другия край - страшен пущинак. Само навигацията да ти каже в кой храст точно трябва да се бухнеш, за да си пак на пътеката в гората. Такъв момент имаше на поляната Караалан. Накрая реших от Мандрата да ходя по пътя, свършващ над Бук-Торище, след което слязох по "торището" докато засякох пак пътеката.
От тотомир дере почти до пътя е страшен трънак, който след няколко години може би ще стане абсолютно непроходим и пътеката ще изчезне.
С две думи, ако това нещо ще го бъде пътека, трябва много работа, не само марка, но и да играят резачки.
Пет Апр 05, 2024 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Е ще направя едно видео направо Smile ама първо да стигна въобще до там Smile

Владо, честно да ти кажа даже и не знам точно за коя пътека ми пишеш. Но се отказах да слизам към Златица. Остава на Север слизането ..


Oooo видях го това преминаване, сега се води точно такова, няма го като нещо маркирано .. Даже не съм го и мислил да слизам от там, особено с колело Smile Smile
Пет Апр 05, 2024 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Владо, честно да ти кажа даже и не знам точно за коя пътека ми пишеш.

Той Стефчо я знае, а за теб - на картата между Кашана и х.Свищиплаз - уж маркираната в червено пътека по южния склон между двете хижи
https://kade.si/#map=16/2684997.18/5274230.67/0
Пет Апр 05, 2024 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:

Владо, честно да ти кажа даже и не знам точно за коя пътека ми пишеш.

Той Стефчо я знае, а за теб - на картата между Кашана и х.Свищиплаз - уж маркираната в червено пътека по южния склон между двете хижи
https://kade.si/#map=16/2684997.18/5274230.67/0


Аз имах предвид пряката пътека между Кашана и връх Свищи плаз, през Борован кая, а не тази обиколната към хижа Свищи плаз.
Пет Апр 05, 2024 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз се прибрах навреме, незнам какво да пиша. Но все едно за първи път минавам през Стара Планина. Уникално време, невероятни гледки. Снимал съм и снимки и видеа, ще ги посглобя набързо .. но не знам какво да кажа. за няколко дена големи емоции.

Даже не знам откъде да почна. Първо за Стефчо, пътеката за която става въпрос е много добре маркирана, няма нужда от премаркиране. За Борис, съм взел тракове и съм снимал дълги видеа, ще пусна и тях. Тази година няма много вода в Балкана, личи си че снеговете са били слаби.

Трето пак да го кажа ако се прави ком-емине, си струва на 100 процента да се отбие човек на Мургаш, особено ако е хубаво времето да се иде на хижата. Там е невероятно красиво, гледки навсякъде. Другите интересни неща е че хижа Свищи плаз е ремонтирана от не знам сигурно 1-2 години основно и в момента е много хубаво място за отсядане. Мургана ако си спомните събора 2019 на форума, също отново е ремонтирана и има нови хижари които се въртят и там има голяма посещаемост. Кашана си я знам ..
Другото лично за мен билното преминаване от Кашана до Свещи плаз през Курдуна е за предпочитане пред шибаните клекове на подсичане. За мен единствения смисъл на подсичащите пътеки са вятъра, който там преобладава и е трудно да се хване така както аз го сварих. До Кордуна има едно тежко качване, но е кратко и после е само приятно слизане с постепенен наклон в който си почиваш.

Е ако си пеш, подсичането трябва да е добре, но за колело не мисля, освен ако няма вятър. После от премката на малък свищи плаз и преди качването на голяма заньога, се отклоняваш вече на слизане към Ямна. Там има едно място с маркирана синя маркировка, на което пътека НЯМА, има само маркировка и е зверска прецакня. Там е маркирано но никой не минава, има нападали дървета и новопоникнали гъсти разсадки на букове.. Това просто задъжително трябва да изчезне от картата, понеже някой много ще страда там, или поне както на другите трябва да се сложи знак за обрасло .. и там е много стръмно.
Нед Апр 07, 2024 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за информацията!

vladofff написа:
kaloyanv написа:

Владо, честно да ти кажа даже и не знам точно за коя пътека ми пишеш.

Той Стефчо я знае, а за теб - на картата между Кашана и х.Свищиплаз - уж маркираната в червено пътека по южния склон между двете хижи
https://kade.si/#map=16/2684997.18/5274230.67/0


Тази пътека е вариант на Ком-Емине и се ползва, когато времето по билото през връх Свищи плаз е лошо и преминаването оттам не е безопасно.
(Подобна роля има и подсичащият вариант на Ком-Емине от хижа-хотел „Добрила“ до хижа „Васил Левски“ и заслон „Ботев“.)

Преди 7-8 години участвах в премаркирането на 1,5 км от въпросната пътека – от шосето след х. „Кашана“ до Тотомир дере.
След 1-2 години Шогуна с неговата група мина и премаркира цялата пътека – както той си знае: много марки, нагъсто, да има.
Преди няколко години минах по пътеката на път за х. „Свищиплаз“. Някой беше изрязал храстите в началото и беше проходимо.
След като премаркирах заличената (за 2-ри път!) от Димо Колев червена маркировка от х. „Свищиплаз“ до седловина Гроба,
замръкнах и се върнах през нощта от хижа „Свищиплаз“ по пътеката до шосето за Кашана.
Маркировката беше много добра, така че само на 2 места ми се наложи да ползвам GPS:
На поляната Караалан и на следващата поляна.

Жалко, че пътеката е обрасла. Няма да е лесно да се разчисти, но поне мястото е леснодотъпно, защото има асфалтов път.

kaloyanv написа:
После от премката на малък свищи плаз и преди качването на голяма заньога, се отклоняваш вече на слизане към Ямна. Там има едно място с маркирана синя маркировка, на което пътека НЯМА, има само маркировка и е зверска прецакня. Там е маркирано но никой не минава, има нападали дървета и новопоникнали гъсти разсадки на букове.. Това просто задъжително трябва да изчезне от картата, понеже някой много ще страда там, или поне както на другите трябва да се сложи знак за обрасло .. и там е много стръмно.


Уви, такава е съдбата на пътеките, които се маркират, а после се зарязват и не се поддържат...
Ама нали важното е да се отчетат хиляди километри маркирани пътеки, че да пишем в писмата до ERA, че сме най-добрите. Very Happy

ERA – Европейска асоциация за пешеходен туризъм – https://www.era-ewv-ferp.org/e-paths/



П.П. Калояне, запазвам си правото на форумната среща на 27 април да те разпитам по-подробно за маркировката. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Апр 10, 2024 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov