ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Паскал - Свищи плас
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Паскал - Свищи плас
Автор Съобщение
bars



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Ето какво пише за въпросния връх в увода на книжлето "Свищи плаз" на Александър Андреев, МТБ, 1979:

***
...Тежките метеорологически условия в района на върха през по-голямата част от годината станали причина нашите далечни предшественици да му дадат подходящо име - Свищи плаз. В пътеписната си книга "От Ком до Емине" Павел Делирадев обяснява, че "то е получено от глагола свищи (реве, свири) и плаз (естествен улей, пързалка). Плазът на онзи връх свищи. И ето готово планинско наименование: Свищи плаз. А плазът е наистина шеметен и свищи. Народно творчество! Просто и здраво като самия народ. Без комисии и протоколи и без специалисти. Затова народът мъчно се отказва от веднаж избраното име".
Видният наш топонимист проф. Йордан Заимов, като изхожда от закономерностите при образуването на местните имена в българския език, смята, че името на върха е прилагателно от съществителното свещ - свещи. Той напомня, че върхът е изправен като свещ и посочва други подобни имена на върхове - Свещника при с. Пирин, Мелнишко, Свещник при Делчево, Гоцеделчевско, Свещари при с. Елешница, Петричко, и т.н., а плаз определя като стръмен дол, по който не може да възлезе кола, а спущат трупите да се плъзгат.
Засега официално е прието да се пише и изговаря Свищи плаз.

***

Публикувам това, без да се стремя към противоречие.
Пет Мар 25, 2011 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно Smile. Не знаех, че има глагол "свищи", но винаги съм си представял, че точно това е смисъла на името.
Пет Мар 25, 2011 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bars



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Може би свищи е местното изговаряне на "свисти", което съвсем осезаемо напомня за северния вятър, който се завихря по "плазовете" на върха. Недалеч от този район, в Троянско, често вкарват "щ" в книжовните думи - напр. "мащай се" вместо "махай се", "сплещя" вместо "сплескам" и т.н.

А пък Делирадев колко е откровен - "Просто и здраво като самия народ". Хохохо!
Пет Мар 25, 2011 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2270

Мнение Отговорете с цитат
Тая тема така и не разбрах защо в заглавието има "Свищи плас", но реших да я възродя с не особено голям ентусиазъм, просто за да не пускам нова. Не успях да намеря друга по близка. Въпроса ми е следния.. След като се кача от хижа Кашана на билото искам да се върна обратно до Етрополе, обаче с колело ..

Та въпроса ми е ако някой знае, кой е по-добрия вариант за слизане обратно долу. На мен ми се ще да отида до Заньога и после по синята марка и Стара река да сляза до село Ямна , после по асфалта до Рибарица и Етрополое ...

Другия вариант е по Кордуна и зелената марка да ида до х. Стражата и от там насетне към Етрополое ...

Някой минавал ли е скоро и би ли дал препоръки за велосипед ? Smile Като цяло може и препоръката да не е за велосипед, понеже не ми пречи и надолу да си бутам Smile без да карам .

Сега като се замисля, може и вариант към хижата с едноименно име и от там до Златица, този вариант на спускане също ми е напълно неизвестен и дали става за колело.
Пон Апр 01, 2024 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov